1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

Poradniki

3 lata temu

Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

Kuchnia Porządki domowe
69
3
0
69
3

Przypalony garnek to coś, co może przytrafić się w każdej kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi, by na naczyniu pojawił się okropny, czarny osad. Jak wyczyścić przypalony garnek? Przedstawiamy niezawodne i sprawdzone sposoby!

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Początkowo czyszczenie przypalonego garnka może wydawać się trudne lub nawet niemożliwe. Okazuje się jednak, że da się to łatwo zrobić, a na dodatek potrzebne do tego rekwizyty najprawdopodobniej masz w domu. W skutecznym wyczyszczeniu garnka z pewnością pomoże szybki czas reakcji. Za usuwanie spalenizny należy zabrać się jak najszybciej, ponieważ zaschnięty osad będzie zdecydowanie trudniej usunąć. Czym umyć przypalony garnek?

przypalony garnek jak usunąć zabrudzenie aby garnek wyglądał jak nowy
Nawet najbardziej przypalony garnek będziesz w stanie wyczyścić prostymi sposobami

Gdy dojdzie do przypalenia garnka, należy jak najszybciej zalać go ciepłą wodą. Można dodać też nieco płynu do naczyń. Naczynie powinno moczyć się nawet do kilkunastu minut. Po tym czasie należy spróbować usunąć spaleniznę gąbką, ścierką lub drewnianą czy plastikową szpatułką. Jeśli zabrudzenie nie znika, warto przejść do bardziej zaawansowanych metod czyszczenia.

Sprawdź też: Jak wybielić firanki? Skuteczne sposoby wybielania firanek

Bardzo ważne jest też to, by dopasować sposób czyszczenia do materiału, z jakiego został wykonany garnek. Najwygodniejszy do czyszczenia jest garnek ze stali nierdzewnej, ponieważ można na nim użyć niemal wszystkich trików, które zaraz poznasz. Większą uwagę do wyboru metod czyszczenia należy natomiast przyłożyć, gdy mamy do czynienia z garnkiem teflonowym, żeliwnym czy aluminiowym.

Szorowanie czy moczenie?

Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy mowa o usuwaniu mocnych zabrudzeń czy spalenizny, może być szorowanie. Z tym należy jednak uważać. Mechaniczne usuwanie spalonej powierzchni może uszkodzić naczynie. Szczególnie gdy użyjemy ostrych przedmiotów, takich jak druciak, widelec czy nóż. Na początku warto namoczyć garnek i sprawdzić, czy spalenizna nie zejdzie przy pomocy bezpiecznej, drewnianej, plastikowej czy silikonowej szpatułki. Szorować można jedynie namoczoną wcześniej spaleniznę.

Jak uratować przypalony garnek bez uszkodzenia jego powierzchni?

By nie uszkodzić powierzchni spalonego garnka, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • nie szoruj spalenizny ostrymi przedmiotami;
  • nie szoruj spalenizny bez wcześniejszego namoczenia;
  • dostosuj metodę czyszczenia do materiału, z którego wykonany jest garnek.

Stosując się do tych zaleceń, możesz mieć pewność, że Twój garnek nie ulegnie zniszczeniu i będziesz mógł dalej z niego korzystać.

Czyszczenie garnków nieprzywierających i żeliwnych

Garnki nieprzywierające i żeliwne należą do tych bardziej wrażliwych na substancje czyszczące. By uporać się ze spalenizną na garnku z powłoką teflonową, warto wypełnić naczynie wodą gazowaną i zagotować ją. Wtedy dwutlenek węgla będzie w stanie usunąć powstałe zanieczyszczenia. Możesz też zalać garnek wodą z dużą ilością soli i zostawić go z taką zawartością na całą noc. Rano spróbuj usunąć spaleniznę przy pomocy roztworu.

W przypadku garnka żeliwnego najprostszym sposobem jest zagotowanie w nim wody lub umycie go z dodatkiem sody. Mycie sodą polega na tym, że na dno należy wysypać około 2-3 łyżek sody (w zależności od wielkości garnka), polać to niewielką ilością wody, by powstała dość gęsta papka i odczekać kilka godzin. Po upływie tego czasu należy umyć naczynie. Można też pokryć dno garnka solą kuchenną i szorować je gąbką lub szczoteczką. Jest to jednak metoda, która sprawdzi się tylko przy żeliwie, ponieważ drobinki soli mogłyby uszkodzić inne powłoki.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej można czyścić na wiele sposobów. To najbardziej odporne naczynia, więc łatwo przywrócić je do stanu sprzed spalenia. Można zatem czyścić je za pomocą: sody / proszku do pieczenia, soli, kwasku cytrynowego, octu, tabletek do zmywarki czy nawet węgla aktywnego. Metody te szczegółowo opisujemy poniżej.

Czyszczenie sodą przypalony garnek czy to działa
W domu z pewnością znajdziesz produkty, które ułatwią Ci czyszczenie przypalonych garnków

Przypalony garnek emaliowany

Garnki emaliowane są dość delikatne, dlatego jest kilka sposobów czyszczenia, których należy w ich przypadku unikać. Ocet, coca-cola czy proszek do pieczenia mogą okazać się szkodliwe dla powierzchni naczynia. Gdy dojdzie do przypalenia garnka emaliowanego, najlepiej użyć tabletki do zmywarki lub soli.

Tabletka do zmywarki na przypalony garnek sposób na wyczyszczenie
Przypalony garnek wyczyścisz również w zmywarce

Jak sprawić, żeby przypalony garnek wyglądał jak nowy? Domowe sposoby

Czym wyczyścić przypalony garnek? Nawet po mocnym spaleniu naczynia za pomocą domowych sposobów można przywrócić mu dawny wygląd. Wyżej opisaliśmy już, jak umyć naczynie za pomocą sody oraz soli kuchennej na sucho. Oto kolejne domowe sposoby na przypalony garnek:

  • sól kuchenna na mokro – wsyp sól do naczynia i zalej je ciepłą wodą tak, by ciecz pokryła spaleniznę. Powstałą mieszaninę pozostaw na kilka godzin, po czym dokładnie umyj garnek. Proporcje powinny być takie, by papka była dość gęsta, więc w przypadku tej metody nie warto oszczędzać na ilości soli (można stosować do wszystkich rodzajów garnków);
  • ocet – pokryj dno garnka octem i zagotuj go na kuchence. Następnie za pomocą szpatułki z bezpiecznego materiału (najlepiej drewna) spróbuj usunąć przypalone resztki jedzenia. Można też zagotowany roztwór wody i octu zostawić do wystygnięcia na całą noc i dopiero rano usunąć spaleniznę (nie stosować do garnków emaliowanych);
  • kawałki cytryny – to sposób na lekkie przypalenia, ale jest bardzo skuteczny. Pokrój cytryny w ćwiartki i dokładnie natrzyj nimi spalone części naczynia. Następnie zalej garnek ciepłą wodą i pozostaw co najmniej na kilka godzin, po czym delikatnie usuń zabrudzenia (nie stosować tej metody do garnków aluminiowych);
  • kwasek cytrynowy – to bardzo podobny sposób do powyższego, jednak zamiast nacierać spaleniznę sokiem z cytryny, należy pokryć ją kwaskiem cytrynowym. Następny krok to zalanie naczynia wodą i zagotowanie. Po wystygnięciu spalenizna powinna być łatwa do usunięcia (ten sposób także nie nadaje się do garnków aluminiowych);
  • coca-cola – to jedna z najpopularniejszych metod czyszczenia spalonego garnka. Wystarczy zalać garnek napojem tak, by pokryć całą spaleniznę i zagotować. Colę trzeba gotować na wolnym ogniu kilkanaście minut, a w trakcie można usuwać spaleniznę drewnianą szpatułką (nie stosować do garnków emaliowanych i aluminiowych);
  • tabletka do zmywarki – pokrusz tabletkę do zmywarki i wyłóż ją na dnie spalonego naczynia. Następnie pokryj dno ciepłą wodą i odstaw naczynie na całą noc. Rano dokładnie umyj garnek szczotką lub gąbką i wypłucz (najlepiej stosować do garnków ze stali nierdzewnej);
  • węgiel aktywny – pokrusz kilka tabletek węgla aktywnego i równomiernie rozłóż je na dnie spalonego naczynia. Następnie zalej garnek wodą, poczekaj około godziny i całość umyj (tylko do garnków ze stali nierdzewnej).

Sprawdź też: Jak odkamienić czajnik? Szybkie sposoby odkamieniania czajnika

Jak uporać się z przypalonym od spodu garnkiem?

Jak umyć przypalony garnek, gdy spalił się od spodu, a nie od wewnątrz? Należy przygotować miskę lub naczynie większe od czyszczonego garnka i wsypać do niego pół szklanki sody oczyszczonej. Następnie należy wlać tyle wody, by po włożeniu spalonego garnka, cała spalenizna została zakryta. Naczynie w takiej kąpieli powinno znajdować się minimum pół godziny. Po upływie tego czasu można je wyjąć i za pomocą szczotki lub gąbki usunąć spaleniznę.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić przypalony garnek od spodu oraz od wewnątrz. Który sposób na przypalony garnek jest Twoim zdaniem najskuteczniejszy?

69
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *