1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rower w mieszkaniu – co zrobić z niechcianym lokatorem?

Poradniki

3 lata temu

Rower w mieszkaniu – co zrobić z niechcianym lokatorem?

Porządki domowe
8
0
0
8
0

Według opinii wielu ludzi rower w mieszkaniu zdecydowanie nie jest komfortowym rozwiązaniem. Jeśli jednak wykażesz się pomysłowością, jesteś w stanie sprawić, by pojazd stał się elementem ozdobnym domu. Jak możesz to zrobić?

Rower w bloku – łakomy kąsek dla złodziei

Kiedy masz rower ze średniej lub wysokiej półki, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później złodziej postawi sobie za cel jego kradzież. Ryzyko znacząco wzrośnie, jeżeli nie mieszkasz na strzeżonym osiedlu, a wejście do bloku nie jest zabezpieczone domofonem. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że nie jesteś w stanie ochronić drogiego roweru przed przestępcą. Ważne, byś podczas planowania, gdzie umieścić swój sprzęt, wykazał się ostrożnością oraz rozwagą.

Włamania do komórek lokatorskich to standard

Na pierwszy rzut oka schowanie roweru do komórki lokatorskiej czy piwnicy to dobry pomysł. Z jednej strony rozwiązanie to chroni pojazd przed opadami deszczu czy śniegu, z drugiej zaś – przestrzenie te są zamykane na klucz i jednocześnie niedostępne dla nieupoważnionych osób. Niestety, doświadczeni złodzieje rowerów nie będą mieli problemu z włamaniem się do tego typu pomieszczenia. Zazwyczaj wystarczy im nie więcej niż kwadrans, by osiągnąć cel. 

Sprawdź też: Kawalerka – jak urządzić Twoje 30 m? Porady i inspiracje

Rower w bloku – kradzieże

Ponieważ kradzieże dokonywane na terenie bloków mieszkalnych to także dość częste zjawisko, w takiej sytuacji rower w korytarzu również nie jest dobrym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – takie działanie stwarza łatwą okazję dla złodzieja, który może przecież buszować po klatce schodowej w czasie, kiedy lokatorzy przebywają w pracy. Ponadto musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że umieszczenie pojazdu w przejściu utrudni poruszanie się po korytarzu. Zdarza się nawet, że takie działanie jest niedozwolone przez regulamin spółdzielni mieszkaniowej.

Balkon = ekspozycja na warunki atmosferyczne

W obawie przed kradzieżą wielu posiadaczy rowerów umieszcza swoje pojazdy na balkonach czy tarasach. Jest to jednak zdecydowanie niezalecane rozwiązanie, ponieważ opady atmosferyczne mogą sprawić, że poszczególne komponenty sprzętu (łańcuch, linki hamulcowe, rama) zaczną szybko rdzewieć. Takie działanie może okazać się szkodliwe dla sprzętu również w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. W efekcie, chcąc uchronić swój drogi rower przed kradzieżą, możesz w krótkim czasie doprowadzić do jego zniszczenia.

Jak zabezpieczyć przestrzeń na przechowywanie roweru?

Jeśli decydujesz się na umieszczenie roweru w salonie (lub jakiejkolwiek części Twojego domu), powinieneś odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, by uniknąć zabrudzeń mieszkaniu. Nawet podczas przejażdżki po suchym asfalcie na kołach osadza się piasek, trawa itd. Jeśli planujesz więc opierać rower o ścianę, możesz pomalować łatwo zmywalną farbą przestrzeń, z którą będzie stykał się pojazd. Usunięcie plam nie powinno wówczas stanowić dla Ciebie wyzwania. Z kolei w celu zabezpieczenia podłogi, rozłóż szmatki lub folię.

Rower w odpowiednio zaaranżowanym mieszkaniu może stanowić nawet element dekoracyjny
Rower w odpowiednio zaaranżowanym mieszkaniu może stanowić nawet element dekoracyjny

Podczas wybierania miejsca na przechowanie musisz postarać się także o odpowiednie zabezpieczenie samego roweru. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy masz drogi, wysokiej jakości sprzęt renomowanego producenta. Wystarczy chwila nieuwagi, by poprzez uderzenie uszkodzić pojazd lub meble. Aby uniknąć uszkodzeń pojazdu, zadbaj, by wszelkie powierzchnie stykające się z nim nie były ostre ani chropowate (w takiej sytuacji możesz przykryć je miękkim materiałem). Stosując takie rozwiązanie, unikasz ryzyka wszelkiego rodzaju otarć i zadrapań ramy.

Rower w mieszkaniu – gdy nie ma na niego miejsca

Problem związany z brakiem miejsca na rower w pokoju możesz szybko rozwiązać, gdy masz dużą szafę na ubrania. Wystarczy zamontować w niej dodatkową, drewnianą przegrodę oddzielającą przestrzeń na sprzęt sportowy od ubrań. Dzięki temu wnętrze mebla zostanie podzielone na dwie części, Ty zaś będziesz mógł swobodnie powiesić pojazd na ściance. Wybór takiego rozwiązania sprawi, że rower w garderobie nie zajmie zbyt wiele miejsca, a ponieważ będzie on dyskretnie ukryty, nie zaburzy estetyki pomieszczenia. Poniżej prezentujemy inne, ciekawe rozwiązania.

Rower jako element dekoracji

Choć może się to wydawać dość niecodziennym pomysłem, w rzeczywistości montaż roweru na ścianie może stanowić element dekoracyjny w pokoju. Wystarczy, byś odpowiednio zaaranżował pomieszczenie. Wbrew pozorom, masz bardzo wiele możliwości w tym zakresie – pomalowanie ściany na jaskrawe barwy czy powieszenie obrazów, plakatów lub fotografii związanych z kolarstwem to tylko niektóre z nich. Dzięki temu sprzęt sportowy jako dekoracja (oczywiście, o ile jest on atrakcyjny wizualnie) może stanowić nietuzinkowe uzupełnienie wystroju wnętrza.

Sprawdź też: Jak zbudować dom w lesie? O czym warto pamiętać?

Dyskretny wieszak na rower

Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie roweru w widocznym miejscu, powinieneś zadbać także o to, by uchwyt na sprzęt sportowy również dobrze się prezentował i pasował do wnętrza. Wystarczy odrobina chęci z Twojej strony, by upiększyć wieszak na pojazd. Zadanie jest proste szczególnie w przypadku damskiego roweru – uchwyt ozdób np. kwiatami. W przypadku mężczyzn takie połączenie będzie raczej niestosowne, zawsze jednak warto poszukać w sklepach z artykułami rowerowymi wieszaka ozdobionego typowymi, męskimi wzorami.

Montaż wieszaka na rower – pionowo czy poziomo?

Istnieje kilka rozwiązań na to, jak przechowywać rower w mieszkaniu — możesz wykorzystać w tym celu wieszak ścienny lub sufitowy. Zasadniczo, stosuje się dwa rodzaje uchwytów: poziome oraz pionowe. Wykorzystanie pierwszej metody zajmuje najwięcej miejsca, ale nie wymaga użycia siły. W przypadku wariantu pionowego zaczepienie pojazdu na wieszaku będzie trudniejsze, lecz zyskasz więcej miejsca. Montaż roweru na suficie jest najkorzystniejszy pod kątem oszczędności miejsca, ale umieszczenie tam sprzętu może okazać się zbyt wymagające.

Wbrew pozorom, istnieje wiele sposobów na to, byś mógł w wygodny dla domowników sposób przechowywać rower w mieszkaniu. Masz wiele możliwości w tym zakresie. Pamiętaj jedynie o tym, by uchwyt był wytrzymały – w przeciwnym razie możesz uszkodzić zarówno pojazd, jak i znajdujące się w pobliżu meble. Jeśli odpowiednio przygotujesz wnętrze, sprawisz, że będzie ono wyglądało jak klimatyczny pokój dla rowerzysty.

Rower trzymany na zewnątrz
Rower trzymany na zewnątrz szybciej ulegnie korozji, jest też łakomym kąskiem dla złodziei
8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *