1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak prać? Oznaczenia prania — co oznaczają symbole na metkach?

Poradniki

3 lata temu

Jak prać? Oznaczenia prania — co oznaczają symbole na metkach?

Łazienka Porządki domowe
13
0
0
13
0

Oznaczenia prania to wskazówki, których zastosowanie gwarantuje to, że ubrania po wypraniu zachowają wysoką jakość. Chociaż symbole prania mogą na początku wydawać się dość skomplikowane, to wcale takie nie są! W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Oznaczenia prania — co oznaczają symbole prania?  

Oznaczenia prania sugerują nam, w jaki sposób obchodzić się z nie tylko z ubraniami, ale również z innymi produktami wykonanymi z materiałów tekstylnych, takimi jak: pościel, poszewki na poduszki, ręczniki, koce czy narzuty. Stosując się do wytycznych zawartych na metkach tych produktów, możesz zapobiec ich zniszczeniu oraz sprawić, że zachowają one ładny wygląd i dobrą jakość. Co oznaczają konkretne symbole?

Podstawowe oznaczenie prania rozpoznamy poprzez grafikę przedstawiającą miskę napełnioną wodą. Symbol ten informuje o tym, że dana rzecz może być prana w pralce. Jeżeli natomiast na metce widzimy przekreślony symbol — pranie w pralce jest niewskazane. W przypadku, gdy na ilustracji oprócz miski dodatkowo widnieje dłoń, oznacza to, że konkretna rzecz musi zostać wyprana ręcznie.  

Kolejnym rodzajem oznaczeń prania są symbole informujące o tym, jaką maksymalną temperaturę można ustawić, by wyprać daną rzecz. Chociaż pozornie większość ze znaków wydaje się dość prosta w interpretacji, pewne warianty mogą sprawiać kłopoty. Jak należy rozumieć podstawowe oznaczenia na metkach?

Sprawdź też: Podpowiadamy jak wyczyścić pralkę sodą. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu już dziś

Czasami dozwolona temperatura prania wyrażona jest wprost: liczbą stopni Celsjusza. Może zdarzyć się jednak, że symbol będzie mieć oznaczenie w postaci kropek. W przypadku drugiej opcji warto zapamiętać, że jedna kropka sygnalizuje, iż daną rzecz powinno prać się  w temperaturze trzydziestu stopni Celsjusza, dwie kropki — czterdziestu stopni, a trzy w sześćdziesięciu stopniach. 

Oznakowanie prania może również sugerować stopień jego delikatności: jeżeli poniżej symbolu miski z wodą znajduje się jedna kreska, oznacza to, że pranie ma zostać wykonane przy użyciu łagodnych metod czyszczenia, natomiast dwie poziome kreski sugerują, by ubranie wyprać w bardzo delikatny sposób. 

Dlaczego warto czytać oznaczenia na metkach?  

Często zdarza się tak, że w pośpiechu nie zwracamy uwagi na zalecenia, jakie znajdują się na metkach ubrań i wrzucamy je do pralki bez wcześniejszego podziału — nie tylko pod względem kolorów, ale przede wszystkim oznaczeń umieszczonych na metce. Rezultatem takiego postępowania może być to, że ulubiona bluzka skurczy się w praniu lub straci swój intensywny kolor, sweter stanie się zmechacony, a marynarka zmieni kształt i utraci wcześniejszy fason.

Jeżeli chcesz, aby ubrania zachowywały piękny wygląd oraz krój, musisz podejmować właściwe kroki w ich pielęgnacji i czyszczeniu. Żeby ułatwić sobie ten proces, zapoznaj się z podstawowymi oznaczeniami. Dzięki temu zdołasz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak utrata koloru lub kształtu ubrania. 

Chociaż na początku symbole na metkach mogą wydawać się nieczytelne, to warto poświęcić chwilę na zrozumienie tego, co oznaczają konkretne ilustracje. Stosując się do podanych wytycznych — możesz w łatwy sposób sprawić, że ubrania zachowają swoją jakość i schludny wygląd na dłużej. Jest to nie tylko rozwiązanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla planety, ale w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli również na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Gdzie znajdują się symbole prania?  

Jeżeli zastanawiasz się, na jaki program ustawić pralkę, aby najlepiej zadbać o tkaniny — wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na metkach produktów. Każda metka do ubrań posiada symbole, które przedstawiają wskazówki i zalecenia, nie tylko co do: sposobu oraz temperatury samego prania, ale znaleźć można na nich również inne istotne informacje związane z pielęgnacją konkretnego ubrania. 

oznaczenia prania - szukanie metki, metka
Wszystkie informacje o praniu, suszeniu i prasowaniu znajdziesz na metce

Metki zazwyczaj naszyte są po lewej stronie lub z tyłu ubrania. Dzięki właściwemu odczytaniu zawartych na nich oznakowań, czyszczenie ubrań stanie się mniej skomplikowanym procesem. Symbole na pralce i inne piktogramy chemiczne będą bardziej zrozumiałe, a  Ty dowiesz się z nich jak zrobić pranie, a nawet — gdzie wlać płyn do prania.

Inne oznaczenia na metkach  

Symbole prania są zazwyczaj pierwszym oznaczeniem, które można znaleźć na metce, obok nich pojawiają się znaki zawierające w sobie informacje dotyczące sposobu: prasowania, suszenia, wybielania oraz prania chemicznego. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Twoje jeansy skurczyły się pomimo tego, że prałeś je według wskazówek umieszczonych na metce — możliwe jest, że zastosowałeś zalecenia dotyczące wyłącznie jednej czynności

W pielęgnacji i czyszczeniu ubrań ważne jest, by zachować kompleksowość działań. W przypadku, gdy nie  zastosujesz się chociażby do jednego zalecenia — zwiększasz szansę na uszkodzenie lub całkowite zniszczenie danego ubrania. Dzięki wdrożeniu wszystkich wskazówek zawartych na metce możesz mieć pewność, że po wyciągnięciu sukienki z pralki lub suszarki, będzie ona w nienaruszonym stanie.

Prasowanie  

Prasowanie jest czynnością, która jest uwielbiana przez niektórych, a znienawidzona przez innych. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje stanowisko dotyczące prasowania — większość ubrań wymaga wygładzenia, by wyglądać schludnie. Prasując, musisz pamiętać, że temperatura oraz wykorzystywane funkcje są ściśle zależne od materiału, z którego wykonana jest konkretna rzecz. Zatem, żeby jej nie zniszczyć, koniecznie sprawdź jakie zalecenia znajdują się na metce.

Grafikę symbolizującą wskazówki dotyczące prasowania rozpoznasz po ilustracji przedstawiającej żelazko. Jeżeli na znaczku widnieje jedynie ono, oznacza to, że dane ubranie można prasować. Jeśli natomiast symbol żelazka jest przekreślony — wtedy rzeczy nie należy prasować. Z kolei, jeżeli przekreślone są dwie linie umieszczone pod żelazkiem, jest to sygnał, że danej rzeczy nie można prasować przy użyciu pary. Podobnie jak w przypadku symboli prania — kropki na ilustracji sugerują, jaką temperaturę zastosować do wyprasowania konkretnej rzeczy.

oznaczenia prania - prasowanie
Z metki dowiesz się jak, w jakiej temperaturze i czy w ogóle możesz prasować dany materiał

Pranie chemiczne

Chociaż dokładne znaczenie symboli prania chemicznego w największym stopniu zainteresuje osoby, które pracują w profesjonalnych pralniach, warto, żebyś poznał symbole czyszczenia chemicznego. W ten sposób lepiej zadbasz o swoje ubrania i nie zniszczysz ich poprzez przypadkowe niezastosowanie się do zaleceń.

Jeśli na metce widnieje symbol  w kształcie koła, jest to znak, że dana rzecz musi zostać wyczyszczona przy użyciu specjalnych detergentów. Jeżeli okrąg na metce jest pusty, oznacza to, że ubranie można czyścić chemicznie, natomiast przekreślone O symbolizuje, że do danej rzeczy nie powinno używać się chemicznych środków czyszczących. 

Od tego, jaka litera znajduje się w środku okręgu, zależeć będzie to, jakiego rodzaju detergentów należy użyć. Jeżeli w kole znajduje się litera „P”, oznacza to, że daną rzecz należy czyścić na sucho bez użycia rozpuszczalników, litera „F” mówi o tym, że do czyszczenia mogą zostać użyte: roztwór węglanu fluoru lub benzyna, jeżeli natomiast w okręgu znajduje się litera „A” – wtedy dozwolone jest  zastosowanie wszystkich rozpuszczalników.

Suszenie

Chociaż zwykle nie zastanawiasz się nad tą pozornie błahą czynnością, jaką jest suszenie prania, na metkach możesz znaleźć kilka wskazówek dotyczących również tego procesu. Zarówno wykorzystując klasyczne suszarki: stojące lub wiszące, jak i również elektroniczne suszarki bębnowe, warto zapoznać się z zaleceniami na metkach.

Informacje dotyczące suszenia prezentowane są za pomocą kwadratowych piktogramów. Symbol kwadratu z wpisanym w środku kołem przedstawia informacje dotyczące suszarek bębnowych. Podobnie jak w przypadku temperatury prania oraz prasowania — temperatura suszenia wyrażona jest za pomocą kropek: jedna oznacza, że daną rzecz należy suszyć w niskiej temperaturze, dwie — w normalnej, natomiast trzy kropki mówią o tym, że ubranie trzeba suszyć w wysokiej temperaturze. 

oznaczenia prania - suszenie prania
Sposób suszenia prania jest równie istotny co samo pranie

Dwie poziome linie znajdujące się pod kwadratem oznaczają, że powinno się zachować szczególną ostrożność podczas suszenia bębnowego, a przekreślony znak sugeruje nam, że suszenie bębnowe jest niewskazane dla danej rzeczy. W przypadku, gdy powierzchnia koła jest zamalowana — ubrania należy suszyć na zimno. 

Inne znaki symbolizujące zalecenia co do sposobu suszenia ubrań, odnoszą się do wskazówek proponowanych podczas użytkowania suszarek nieelektrycznych. Zainteresują więc szczególnie tych, którzy do suszenia prania wykorzystują tradycyjne suszarki: stojące lub wiszące. Jak wyglądają te oznaczenia na metce?

Jeżeli w kwadracie znajduje się jedna linia pozioma, oznacza to, że konkretne ubranie powinno suszyć się w pozycji poziomej, jeśli są to natomiast trzy linie pionowe — taki symbol sugeruje, że daną rzecz trzeba suszyć w pozycji pionowej. Ilustracja przedstawiająca półkole w górnej części kwadratu mówi o tym, że pranie powinno zostać starannie rozwieszone, a dwie linie w lewym, górnym rogu sygnalizują, że pranie należy suszyć w cieniu.

Wybielanie  

Jeżeli zdarzyło Ci się, że białe ubrania straciły kolor: materiał poszarzał i prezentuje się nieestetycznie, nie musisz się ich pozbywać. Wystarczy, że w takiej sytuacji zastosujesz wybielacz. Jednak nie każda tkanina nadaje się do wybielania, dlatego przed użyciem tego detergentu niezwykle istotne jest to, byś uważnie sprawdził jakie symbole widnieją na metce. Oznaczenia wybielania zasugerują Ci, czy daną rzecz możesz chlorować — symbol, który pozwala na zastosowanie tego środka chemicznego, przedstawiony jest jako trójkąt.

metki z informacjami - białe koszulki
Nie każdy materiał można wybielać

Sprawdź też: Urządzanie pralni w domu — czym należy się kierować? Porady i inspiracje

Jeżeli w centrum trójkąta znajdują się litery „CL”, oznacza to, że na daną tkaninę można aplikować wybielacz zawierający chlor, natomiast na metkach ubrań, do których nie można używać chloru, znajdziesz symbol trójkąta z dwiema skośnymi liniami w środku. Jeśli na metce widnieje przekreślony trójkąt, oznacza to, że do tego materiału nie należy stosować żadnego rodzaju wybielacza.

Brak metki — co robić w takim przypadku?  

Jeśli ubranie nie posiada metki, możesz spróbować rozwiązać ten problem na kilka sposobów.  Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie prania ręcznego lub delikatnego programu w pralce oraz wykorzystanie łagodnych detergentów.  Spróbuj ustalić, z jakiego materiału jest wykonane ubranie i zastosuj się do wytycznych sugerowanych dla konkretnych tkanin. W ostateczności poszukaj informacji o konkretnym produkcie w internecie, gdyż producenci ubrań często zamieszczają na swoich stronach sporo informacji, w tym znaki na metkach.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *