1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest loggia i jak ją urządzić? Balkon czy loggia?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest loggia i jak ją urządzić? Balkon czy loggia?

Balkon Budowa i remont
9
0
0
9
0

Loggia, tak jak i balkon to konstrukcja mająca na celu zapewnić dodatkowy metraż oraz dostęp do otwartej przestrzeni. Jest to rozwiązanie szczególnie doceniane w bloku. Co to jest loggia? Czym się różni od balkonu? Jak ją urządzić?

Loggia – definicja. Co to jest loggia?

Loggie pojawiły się w budownictwie w okresie renesansu, kiedy to najczęściej zdobiły fasady pałacowe. Kolejną falę popularności przyniósł XX wiek i zabudowa modernistyczna. Szczególnie chętnie budowane były w krajach bloku wschodniego, w celu urozmaicenia nieciekawych budynków mieszkalnych z wielkiej płyty. Współczesne budownictwo ponownie wykorzystuje ten element. Zatem co to jest loggia? Najprościej można ją określić jako wgłębiony balkon. Jest to wnęka w linii elewacji, powstała na skutek cofnięcia zewnętrznej ściany budynku. 

Loggia
Loggia czyli balkon mający na celu zapewnić dodatkowy metraż | Źródło: taras-balkon.pl

Zobacz: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

Balkon typu loggia od pomieszczeń wewnętrznych oddzielony jest drzwiami i oknami, ma dwie ściany po bokach oraz zadaszenie. Masz tu więc do czynienia z pewnym kompromisem – zapewnienie dostępu do otwartej przestrzeni przy jednoczesnym osłonięciu od wiatru, słońca i deszczu.  Loggia może być otwarta lub zamknięta (przeszklona). Tego typu wewnętrzny balkon zapewnia dużo więcej prywatności oraz możliwości aranżacyjnych niż forma klasyczna.

Loggia a balkon – jaka jest różnica?

Choć loggia jest rodzajem balkonu, to jednak pod wieloma względami odbiega od standardowej formy, wystającej poza linię budynku. Jaka jest różnica pomiędzy loggią a balkonem? Przede wszystkim do ich stworzenia stosuje się inne rozwiązania architektoniczne. Loggia jest wnęką ograniczoną z obu stron ścianami, natomiast balkon wystaje poza bryłę nieruchomości i najczęściej otoczony jest z trzech stron balustradą.  

Loggia i balkon
Loggia i balkon czy są jakieś różnice? | Źródło: extradom.pl

Ponadto odmienne jest ich użytkowanie. Loggia, dzięki swojej konstrukcji, może być użytkowana przez cały rok (na przykład stanowić oranżerię). Z tego też powodu zazwyczaj jest ona wliczana do powierzchni użytkowej całego mieszkania. Jej metraż na ogół jest zdecydowanie większy oraz całość jest mniej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Balkony mają to do siebie, że przeważnie są małe i wąskie, a do tego niemal całkowicie odkryte.

Jak urządzić balkon i loggie?

Oczywiście funkcje loggii i balkonu mogą być takie same, ale to jednak ta pierwsza konstrukcja pozwala na więcej w kwestii użytkowania. W osłoniętej wnęce możesz stworzyć wspomnianą już oranżerię, miejsce wypoczynkowe, letnią jadalnię, a nawet dodatkowe pomieszczenie. Do zabudowy otwartej przestrzeni wykorzystuje się często estetyczne i praktyczne szklane panele, które według potrzeb można otworzyć lub zamknąć. Jest to prosty sposób na szybką zmianę balkonu w osobną przestrzeń, stanowiącą przedłużenie mieszkania.

Szczególnie doceniana jest loggia w bloku. Pozwala ona na funkcjonalne zaaranżowanie dodatkowego metrażu, którego często brakuje wewnątrz. Sprawdzi się ona fantastycznie do stworzenia miejsca zabaw dzieci, a także jako przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i wypoczynku. To także możliwość przechowywania przedmiotów, na które nie wystarcza przestrzeni w domu lub mieszkaniu, bez obawy, że narazisz je na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Urządzanie loggii
Urządzanie loggii | Źródło: morizon.pl

Pomysłów na to, jak urządzić balkon również jest mnóstwo. Nawet mała powierzchnia może stać się w pełni funkcjonalna i urokliwa. Jeżeli chcesz stworzyć miejsce relaksu, w którym napijesz się kawy lub poczytasz książkę, postaw na stolik z krzesłami i miękkimi poduchami. Modnym rozwiązaniem jest wieszanie hamaków oraz stawianie huśtawek. Aby uprzyjemnić sobie wieczory spędzane na zewnątrz, zamontuj dodatkowe oświetlenie, na przykład w formie przewodu z lampkami lub rozstaw lampiony ze świeczkami. 

Przykłady aranżacji 

Tak naprawdę nie jest ważne, czy dodatkową przestrzeń stanowi balkon, czy loggia. Obie konstrukcje pozwolą Ci miło spędzać czas oraz zastosować niebanalne aranżacje. Zastanawiasz się, jak można urządzić przestrzeń tego typu? Internet stanowi kopalnię pomysłów, pokazując ciekawe rozwiązania zastosowane przez właścicieli. Zobacz kilka z nich!

Największą inspiracją bez wątpienia jest typowa loggia renesansowa, która wyposażona w odpowiednie meble i dodatki tworzy prawdziwie królewski klimat. To idealne miejsce do wypoczynku.

W stworzeniu własnej, przytulnej przestrzeni pomagają kolory w odcieniach brązu i beżu, rośliny i miejsca do siedzenia z miękkimi poduszkami.

Nawet małe przestrzenie da się zaaranżować w sposób funkcjonalny oraz miły dla oka. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie mebli własnoręcznie, na przykład z palet.

Zamknięty balkon-loggia może być fantastycznym miejscem do odpoczynku przez cały rok. Umożliwia to zamontowanie specjalnego przeszklenia.

Po lekturze tego artykułu wiesz już, czym jest loggia i co odróżnia ją od klasycznego balkonu. Nie da się jednak z całą stanowczością powiedzieć, które rozwiązanie będzie lepsze, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego gustu oraz potrzeb. To, co jest natomiast istotne to fakt, że jedną i drugą przestrzeń można pięknie zaaranżować!

Źródło obrazka głównego: budujemydom.pl

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *