1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak wykonać stolik z pnia? Instrukcja DIY na jedyny w swoim rodzaju stolik z drewna!

Poradniki

2 lata temu

Jak wykonać stolik z pnia? Instrukcja DIY na jedyny w swoim rodzaju stolik z drewna!

Dekoracja wnętrz DIY
3
2
0
3
2

Szukasz pomysłu na unikalny mebel kawowy do salonu? A może przydałoby Ci się miejsce na lampkę nocną? Nie musisz ograniczać się do oferty sklepów – zrób sam stolik z pnia! Zobacz, jak go wykonać krok po kroku i zainspiruj się kilkoma aranżacjami.

Stolik z pnia – czego będziesz potrzebować do jego stworzenia?

Zanim dowiesz się, jak zrobić stolik z pnia, musisz przygotować kilka rzeczy. Potrzebne Ci będą:

 • pień drzewa o odpowiadającej Ci wysokości i średnicy,
 • kilka arkuszy papieru ściernego lub szlifierka,
 • bezbarwny lakier do drewna lub delikatna bejca,
 • pędzel,
 • szmatka,
 • woda z łagodnym detergentem,
 • młotek oraz dłuto – opcjonalnie.
stolik z pnia
Stolik z pnia drzewa w salonie | Źródło: plastry-drewna.pl

Gdy wszystko będziesz miał skompletowane, możesz przystąpić do dzieła.

DIY: stolik z pnia krok po kroku

Jeśli masz wątpliwości, czy zdołasz samodzielnie zrobić stolik z pnia drzewa, wkrótce się ich pozbędziesz. Ten wyjątkowy element wystroju jest bardzo prosty w przygotowaniu. Musisz jednak mieć świadomość, że nie wykonasz go w jedno popołudnie, bo drewno najpierw trzeba umyć, a później polakierować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jednak po kolei.

Wybór odpowiedniego pnia i jego obróbka

Wybierz taki kawałek drewna, który będzie odpowiadał Ci pod względem wysokości i średnicy. Jeśli będzie on zbyt mały, może nie spełnić swojego zadania. Zwróć też uwagę na to, jakiego drzewa używasz. Lepiej zrezygnuj z wykorzystania brzozy, gdyż jej drewno jest miękkie, mało wytrzymałe. Stolik kawowy z pnia dębu lub akacji będzie najlepszym rozwiązaniem.

Drewno wybrane, czas więc na jego obróbkę. Najpierw zdecyduj, czy chcesz zostawić korę, czy ją zdjąć – i jedno, i drugie wyjście ma swoje zalety. Chcesz okorować pień? Użyj do tego młotka oraz dłuta. Następnie za pomocą szmatki namoczonej w płynie ze środkiem myjącym dokładnie oczyść drzewo z pozostałości piasku, błota, trawy. Teraz pozostaw go do wyschnięcia.

Szlifowanie pnia

Po całkowitym osuszeniu przejdź do kolejnego etapu, czyli szlifowania. Stolik z pnia powinien mieć dobrze wygładzoną nie tylko górną, lecz także dolną powierzchnię. Nie musisz mieć profesjonalnej szlifierki, wystarczy kilka mniejszych arkuszy papieru ściernego. Pozbądź się wszelkich nierówności, a także wystających drzazg. Starannie wytrzyj powstały pył. Twój stolik z korzenia drzewa już prawie masz gotowy.

Wykończenie stolika z pnia

Ostatni krok to malowanie. Możesz użyć do tego bezbarwnego lakieru, który pozwala zachować naturalne piękno drewna, lub bejcę. Dzięki tej drugiej stolik z pnia drzewa ma szansę zyskać delikatnie inny odcień. Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu zostaw go do wyschnięcia. Wskazane jest dwukrotne pokrycie mebla farbą. Wówczas masz pewność, że został on dobrze zabezpieczony. Poczekaj kilka dni, aż powłoka ochronna się osuszy. Gotowe – oto powstał Twój pierwszy stolik kawowy z pnia.

Jak zaaranżować stolik z pnia?

Wykonany właśnie element wyposażenia wnętrz możesz wykorzystać na kilka sposobów. Zobacz na przykład stolik kawowy z pnia drewna. W minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu wygląda wręcz zjawiskowo. Postaw go koło swojego ulubionego fotela – masz miejsce, na które odłożysz książkę, okulary lub kubek z herbatą.

A co powiesz na stolik nocny z pnia? Zamiast szafki z sieciówki obok łóżka ulokuj swój stolik. Pień drzewa sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało bardzo klimatycznie. Ustaw na nim niezbędne rzeczy, między innymi lampkę nocną lub budzik. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wstawić go do sypialni dziecka.

Stolik kawowy z drewna znajdzie też zastosowanie na balkonie czy tarasie. Spójrz, jak pięknie komponuje się w towarzystwie ekologicznego siedziska z palet. Kilka naturalnych dodatków utrzymanych w jasnej kolorystyce wystarczy do stworzenia przestrzeni idealnie nadającej się do wypoczynku w gronie najbliższych Ci osób.

Własnoręcznie stworzony stolik z pnia drzewa wykorzystasz również jako miejsce do eksponowania kwiatów lub innych dekoracji. Podczas tworzenia mebla mile widziana jest też zabawa kolorowymi farbami dopasowanymi do wystroju mieszkania. Taki zabieg daje świetny efekt, gdy obok siebie umieścisz kilka różnobarwnych kawałków drzewa.

Teraz wiesz już, co można zrobić z pnia drzewa. Nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych oraz profesjonalnego sprzętu. Stolik z pnia wykonasz bez większych trudności. A efekt wart jest włożonej w niego pracy. Co ważne, akcesorium sprawdzi się w różnych przestrzeniach – od salonu, przez sypialnię, po balkon.

Źródło obrazka głównego: drewnianeklimaty.pl

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.