1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czym jest tynk japoński? W jaki sposób go kłaść i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest tynk japoński? W jaki sposób go kłaść i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
6
3
2
6
3

Tynk japoński to materiał wykończeniowy, który zachwyci zarówno fanów ekotrendów, jak i zapalonych majsterkowiczów. Nie dość, że jest całkowicie naturalny i można go użyć wielokrotnie, to jeszcze bardzo łatwo się go nakłada na ściany i sufity!

Tynk japoński – jak wygląda i ile kosztuje?

Tynk japoński (inaczej tapeta japońska) składa się z naturalnych minerałów i włókien. Po nałożeniu na ścianę z wyglądu nieco przypomina tapetę, a zawarte w mieszance włókna i ozdobne drobinki tworzą niepowtarzalne wzory. Najczęściej wśród komponentów tynku znajdziesz:

 • mikę,
 • piasek kwarcowy,
 • włókna celulozowe,
 • strzępki bawełny (dlatego znany jest również jako tynk bawełniany),
 • kawałki jedwabiu.

Tynk japoński jest sprzedawany w postaci suchych mieszanek, do który dodaje się wodę (w proporcjach podanych na opakowaniu), klej, pigmenty i ewentualnie inne dodatki (np. brokat). Można przyjąć, że 1 kg suchego tynku nakładany pacą lub szpachelką pokryje 3-4 m², a pistoletem natryskowym 7-8 m².

Tynk japoński
Tynk japoński, czyli materiał wykończeniowy, który ozdobi Twoją ścianę! | Źródło: budujemydom.pl

Sprawdź też: Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków ozdobnych, gdzie sprawdzą się najlepiej i jak je położyć na ścianie? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Waga jednej torebki tynku japońskiego wynosi zazwyczaj ok. 700 g, a jej cena wynosi 50-100 zł. Do kosztów związanych z tego rodzaju wykończeniem ścian należy doliczyć zakup bazy podkładowej (ok. 15 zł za opakowanie) oraz narzędzi (jeśli planujesz wykonać pracę samodzielnie) lub wynajmu ekipy budowlanej.

W jakich wnętrzach sprawdzi się tynk bawełniany?

Tynk bawełniany sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach suchych (salon, sypialnia, pokój dziecięcy), jak i wilgotnych (kuchnia czy łazienka). W tych drugich warto zabezpieczyć go przed działaniem wody warstwą bezbarwnego lakieru akrylowego. Jeśli interesują Cię modne tynki na korytarz albo do przedpokoju, tapeta japońska to dobry wybór.

Jak położyć tynk japoński?

Jeśli chcesz wykorzystać ten materiał w swoim domu lub mieszkaniu, poniżej znajdziesz zwięzłą instrukcję, jak położyć tynk japoński.

 • Powierzchnia, którą planujesz tynkować, musi być czysta, zwarta i sucha. Usuń łuszczące się fragmenty farby oraz wszystkie stare tapety.
 • Ściany i sufity pomaluj bazą podkładową przeznaczoną specjalnie pod tynki japońskie. Zapewni ona jednolity kolor oraz chłonność powierzchni (przez co zmniejszy się również zużycie materiału). Elementy metalowe zabezpiecz farbą antykorozyjną i nawierzchniową.
 • Przygotuj tynk japoński zgodnie z instrukcją producenta – dodaj wodę we właściwych proporcjach, barwniki i inne składniki. Odczekaj ok. 1 godzinę, aż komponenty dobrze nasiąkną.
 • Jeśli nakładasz tynk japoński samodzielnie, możesz w tym celu wykorzystać pacę, kielnię, szpachelkę, wałek ze średnim włosem albo gąbkę. Ekipa budowlana prawdopodobnie użyje pistoletu natryskowego. Ważne, aby robić to równomiernie i na bieżąco wygładzać powierzchnię. Warstwa tynku powinna mieć grubość do 2 cm.
 • Położony tynk pozostaw do wyschnięcia na mniej więcej 48 godzin. W pomieszczeniach wilgotnych (lub jeśli po prostu chcesz dodatkowo zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami) pomaluj powierzchnię bezbarwnym lakierem akrylowym.

Usuwanie tynku bawełnianego

Jak usunąć tynk japoński ze ściany? To nic trudnego. Wystarczy go porządnie zmoczyć i zeskrobać. Usunięty materiał można wymieszać z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji (zazwyczaj w proporcjach 1:1) i ponownie położyć na ścianę lub sufit. W ten sposób bez problemu naprawisz wszelkie rysy i ubytki, które powstały w czasie np. przesuwania mebli.

Jakie zalety i wady ma tynk japoński?

Co o wykończeniu wnętrz myślą osoby, które zdecydowały się na tynk japoński? Opinie użytkowników są zarówno bardzo pozytywne, jak i negatywne, co raczej nikogo nie zdziwi.

Plusy

Jakie plusy tynku bawełnianego najczęściej się wymienia? Do niewątpliwych zalet tapety japońskiej trzeba zaliczyć:

Gramatura tynku japońskiego
Gramatura tynku japońskiego
 • naturalne i przyjazne środowisku składniki,
 • łatwość nakładania na różne powierzchnie (od betonu przez tynki i płyty kartonowo-gipsowe po elementy metalowe),
 • brak konieczności szpachlowania i szlifowania przed nakładaniem tynku,
 • możliwość wielokrotnego wykorzystania,
 • poprawę izolacji cieplnej i akustycznej pomieszczenia (ważna zwłaszcza w sypialni, pokoju dziecięcym czy pokoju przeznaczonym na kino domowe),
 • możliwość uzyskania niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych (ciekawą opcją jest chociażby tynk japoński z brokatem),
 • łatwość pielęgnacji i konserwacji.

Minusy

Tynk japoński ma oczywiście także wady. Nie uzyskasz z jego pomocą powtarzalnych i misternych wzorów, które oferują np. tapety z rolki. Poza tym jednorazowy koszt położenia tynku bawełnianego również jest dość wysoki. Przykładowo dla pokoju o powierzchni ścian ok. 26 m² wynosi on mniej więcej 500 zł (biorąc pod uwagę produkty ze średniej półki cenowej). Pomalowanie tego samego wnętrza farbą lateksową kosztowałoby ok. 100 zł.

Mężczyzna nakłada tynk japoński
Tynk japoński jest materiałem droższym niż na przykład farba lateksowa | Źródło: urzadza.pl

Tynk japoński to naturalny i przyjazny środowisku materiał wykończeniowy, z którym bez problemu poradzisz sobie samodzielnie (i to bez szlifowania i szpachlowania). Ponieważ ewentualne błędy łatwo naprawić, możesz eksperymentować z bardziej skomplikowanymi wzorami. Dzięki tynkowi bawełnianemu uzyskasz niepowtarzalny efekt, a także wygłuszysz i docieplisz pomieszczenie. Jak widzisz, tapeta japońska to świetny sposób na wykończenie wnętrz.

Źródło obrazka głównego: lawenda-jaslo.mojabudowa.pl

6
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.