1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Czy trawa vertigo to roślina dla Ciebie? Sprawdź, jakie wymagania ma rozplenica słoniowa!

Ogród i balkon

3 lata temu

Czy trawa vertigo to roślina dla Ciebie? Sprawdź, jakie wymagania ma rozplenica słoniowa!

Rośliny
17
0
1
17
0

Trawa vertigo to niezwykle atrakcyjna roślina, która pięknie zaprezentuje się w Twoich wnętrzach. Rozplenica słoniowa może być również uprawiana w ogrodzie. Sprawdź, z jakimi roślinami najlepiej ją posadzić. Jak należy zadbać o Pennisetum purpureum?

Trawa vertigo — co to jest? Jak wygląda i skąd pochodzi?

Trawa słoniowa vertigo naturalnie występuje na terenie Afryki. Co ciekawe, jest ona najszybciej rosnącą trawą na świecie i osiąga aż 90 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnozielonymi i niemal czarnymi liśćmi, co sprawia, że należy do jednych z najchętniej kupowanych roślin. Rozplenica słoniowa świetnie sprawdzi się jako ozdoba przestronnych wnętrz. Pamiętaj o tym, że na zewnątrz możesz zasadzić ją jedynie od wiosny do jesieni. 

Sprawdź też: Południowoamerykańska trawa pampasowa w Twoim ogrodzie — wszystko o uprawie trawy pampasowej

Pielęgnacja trawy vertigo

Jeżeli nie masz doświadczenia w uprawie roślin, a marzysz o wyróżniającym się okazie, dobrym wyborem jest trawa vertigo. Pielęgnacja rozplenicy nie należy do najtrudniejszych, jeżeli będziesz przestrzegać pewnych zasad. Co najważniejsze, nie musisz jej przycinać. Ta czarna trawa to idealna propozycja dla osób, które chcą uatrakcyjnić swoje wnętrze.

Stanowisko

Pamiętaj, że Pennisetum purpureum dobrze rozwija się na terenach bardzo dobrze nasłonecznionych. Gorzej radzi sobie na stanowiskach półcienistych, na których rośnie zdecydowanie wolniej. Roślina nie znosi mrozów, dlatego najlepiej posadź ją w donicy i przenoś na zimę do chłodnych i jasnych pomieszczeń. 

Podłoże

Trawa ozdobna vertigo wymaga żyznej gleby, którą należy nawozić i odpowiednio podlewać. Dzięki temu osiągnie spektakularne rozmiary. Wybierz zatem podłożę półprzepuszczalne, próchnicze i zadbaj o ułożenie warstwy drenażu (keramzytu na dnie). Uchroni to korzenie rośliny przed gniciem i umożliwi prawidłowy wzrost trawy. 

Nasiona oraz sadzonki

Trawę vertigo należy rozmnażać przez nasiona. Jednak w warunkach klimatycznych naszego kraju nie jest to zbyt proste. Dlatego też stosuje się jej rozsadzanie za pomocą sadzonek, które uzyskane są z rozłogów rośliny macierzystej. Pamiętaj o tym, aby sadzonki trawy vertigo umieścić w donicy, której zapewnisz odpowiedni drenaż. Musi ona mieć otwory do odpływu wody.

Podlewanie

Czarna trawa vertigo, która pochodzi z Afryki, ma bardzo małe wymagania dotyczące wilgotności podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie jej w umiarkowanie wilgotnej glebie, dzięki czemu nie musisz obawiać się przesuszenia rośliny. Zaleca się jednak jej obfite nawadnianie jedynie podczas ciepłych i bardzo słonecznych dni. W pozostałym okresie podlewaj trawę umiarkowanie.

Nawożenie

Trawa rozplenica vertigo wymaga nawożenia ze względu na dużą formę liściową. Idealną propozycją jest zastosowanie specjalistycznych wieloskładnikowych nawozów dla traw ozdobnych w regularnym odstępie czasowym. Bez problemu znajdziesz produkty tego typu w sklepie ogrodniczym. Wiosną możesz rozłożyć wokół nich kompost lub nawóz mineralny w najmniejszej zalecanej dawce.

Rozmnażanie

Podział rośliny jest najlepszą metodą rozmnażania trawy vertigo w okresie wiosennym, kiedy Pennisetum purpureum zaczyna wypuszczać nowe źdźbła. Niektóre gatunki możesz rozmnażać jedynie jesienią. Pamiętaj jednak o tym, aby  robić to najpóźniej miesiąc przed zamarznięciem gruntu. Dzięki temu rośliny zdążą się dobrze ukorzenić, nim nastaną mrozy.

Zimowanie

Trawa vertigo w donicy w warunkach klimatycznych Polski zamarza zimą i z tego powodu szczególnie powinieneś zatroszczyć się o nią, jeżeli chcesz ją przezimować. Po pierwsze musisz odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed chłodem oraz mrozami. Jednym ze sposobów jest przykrycie trawy kilkoma warstwami ochronnymi.  W tym celu zastosuj grubą białą agrowłókninę, stroisze oraz tekturę falistą, pamiętając, aby przepuszczały powietrze. 

Choroby i szkodniki

Rdza, czyli choroba grzybicza jest jedną z najczęściej występujących przypadłości u Pennisetum purpureum. Trawa vertigo jak większość innych gatunków roślin tego rodzaju jest odporna na działanie szkodników. To zdecydowany atut, który powoduje, że trawy ozdobne są chętnie kupowane przez wielu miłośników natury i uprawiania roślin.

Kompozycja w donicy — czyli z czym sadzić trawę vertigo?

Jeżeli marzysz o wzbogaceniu swojego wnętrza lub ogrodu w atrakcyjną roślinę, świetnym wyborem jest trawa vertigo. Kompozycje z jej użyciem prezentują się efektownie, zwłaszcza gdy zasadzisz ją w towarzystwie kontrastowo ubarwionych kwiatów (najlepiej białych lub jasnych). Trawę tę często wykorzystuje się jako tło dla innych roślin, np. surfini. 

Aranżacje z trawą vertigo w donicy

Trawa vertigo świetnie wygląda w donicach lub pojemnikach o minimalistycznym stylu, zwłaszcza na tarasie lub balkonie. Możesz ją jednak również posadzić w gruncie, najlepiej przy oczku wodnym. Wykorzystaj tę atrakcyjną roślinę z powodzeniem do aranżacji wnętrz, szczególnie barów, restauracji lub gabinetów. 

Sprawdź też: Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych

Jeśli poszukujesz ciekawej i niezbyt wymagającej rośliny — odpowiednim wyborem będzie trawa vertigo. Uprawa tego gatunku nie jest zbyt skomplikowana i bez problemu poradzisz sobie z nią nawet jako laik w tej dziedzinie. Wystarczy, abyś przestrzegał kilku zasad, a będziesz cieszyć się efektowną żywą dekoracją. 

17
0

Podziel się:

Komentarze (1)

W jaki sposób pielęgnować Vertigo, żeby przetrwała do wiosny – czy może stać w ciemnej, chłodnej piwnicy? Kiedy ją przyciąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *