1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jak wygląda chaber? Właściwości lecznicze rośliny

Ogród i balkon

1 rok temu

Jak wygląda chaber? Właściwości lecznicze rośliny

Rośliny Zdrowie
8
3
0
8
3

Chaber jest popularnym surowcem zielarskim. Sprawdź, jak wygląda chaber oraz jakie są jego właściwości lecznicze.

Chaber należy do grupy roślin zielnych z rodziny astrowatych. Występuje w Europie oraz Syberii Zachodniej. W Polsce uważany jest za chwast pospolity. Jego właściwości lecznicze są znane od pokoleń.

Jak wygląda chaber?

Chaber jest rośliną bardzo słabo ulistnioną, tworzy łany. Może osiągać wysokość od 30 do 90 cm. Ma cienką, owłosioną i rozgałęzioną łodygę, a jego kwiaty są rurkowate. Koszyczki kwiatowe mają średnicę 2-3 cm, a każda korona składa się z 5 płatków. Kolor chabra jest zazwyczaj ciemnobłękitny, ale spotykane są także odmiany w kolorze czerwonym, różowym oraz białym. Kwiaty chabra wykorzystuje się w ziołolecznictwie.

Chaber to roślina o prozdrowotnych właściwościach
Mimo że chaber jest uważany za chwast, odznacza się cennymi właściwościami leczniczymi

Chaber – odmiany

Odmian chabrów jest bardzo dużo. Zwykle dzieli się je na jednoroczne oraz wieloletnie. Poniżej prezentujemy wybrane odmiany, uznawane za najciekawsze.

 • Chaber bławatek – przez lata był traktowany w Polsce jako chwast polny, ale dzięki walorom leczniczym oraz dekoracyjnym awansował do grona roślin ozdobnych.
 • Chaber górski – osiąga wysokość do 50 cm, ma bardzo specyficzne kwiaty osadzone na sztywnym wierzchołku owłosionych, ulistnionych pędów. Chaber górski charakteryzuje się kwiatostanami koszyczkowymi o średnicy 6 cm.
 • Chaber łąkowy – inna jego nazwa to chaber przestrzelon. Roślina osiąga wysokość od 20 do 100 cm. Prosto wzniesiona pojedyncza lub rozgałęziona łodyga jest kanciasta i szorstka. Kwiaty są zebrane w koszyczki, osadzone pojedynczo na szczycie łodygi. Każdy koszyczek ma szerokość 2-6 cm.
 • Chaber driakiewnik – trwała, odporna na suszę i niezwykle piękna odmiana, która wyróżnia się fioletowymi kwiatami. Stanowi bardzo ważne źródło pożywienia dla pszczół, trzmieli i motyli. Kwiatostan ma złożony z kwiatów rurkowych. Kwitnie od lipca do września, wyjątkowo także w czerwcu i październiku.
 • Chaber białawy – dorasta do 80 cm. Posiada białawy meszek od wewnętrznej strony liści. Jego kwiaty są najczęściej różowawe. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Chaber bławatek – uprawa. Jak siać?

Chaber bławatek w Polsce rośnie dziko, najczęściej wśród zbóż. Powszechnie uważany jest za chwast. Ma jednak silne właściwości lecznicze, dlatego część osób decyduje się na jego uprawę. Wysiewa się go z nasion bezpośrednio do gruntu od marca do kwietnia. Rozstaw powinno się zachować w proporcji 20×15 cm.

Sprawdź też: Rojnik – jak szybko rośnie? Uprawa w ogrodzie i w doniczce

Okres kwitnienia rośliny przypada od czerwca do września. Wymagane jest jednak dla niego stanowisko słoneczne i dość sucha gleba, w kierunku umiarkowanym. Z 1 g nasion może powstać aż 200 sztuk chabrów.

Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma chaber bławatek?

Zastanawiasz się pewnie, jakie właściwości lecznicze ma chaber bławatek. Przede wszystkim jest moczopędny, antybakteryjny, żółciopędny, przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny. Chaber bławatek właściwości lecznicze zawdzięcza znakomitemu składowi: flawonoidom, garbnikom roślinnym, solom mineralnym, kwasom organicznym.

Na co pomaga chaber bławatek?

 • Choroby układu moczowego
 • Choroby nerek
 • Choroby wątroby
 • Choroby oczu
 • Choroby skóry.

Chaber znajduje zastosowanie również w kosmetologii, a także kuchni. Powstaje z niego m.in. miód bławatka, który bardzo dobrze wpływa na układ odpornościowy, pomaga zwalczać przeróżne infekcje, ma działanie przeciwzapalne.

morele.net_korzystne oferty

Chaber bławatek ma bardzo pozytywny wpływ na skórę. Warto wykorzystać go pod oczy, ponieważ ma działanie łagodzące, niweluje zaczerwienienia i rozjaśnia cienie wynikające ze zmęczenia. Jeżeli na skórze pojawiają się stany grzybicze oraz zapalenia, warto zastosować leczniczą kąpiel z bławatka.

Warto rozpocząć uprawę bławatka, patrząc na jego znakomite właściwości lecznicze. Roślina nie dość, że znakomicie wygląda, to jeszcze tak fantastycznie działa. 

8
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *