1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak urządzić akwarium roślinne? Zobacz najpiękniejsze akwaria roślinne

Poradniki

2 lata temu

Jak urządzić akwarium roślinne? Zobacz najpiękniejsze akwaria roślinne

DIY Rośliny
16
0
0
16
0

Zastanawiasz się, jak założyć akwarium roślinne? Nie jesteś pewien, czy będzie ono dobrą ozdobą do Twojego salonu? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakładania roślinnego akwarium? Odpowiedzi na wszystkie z tych pytań znajdziesz w naszym artykule!

Czy akwarium roślinne to ozdoba dla każdego?

Jeśli podobają Ci się akwaria, a zbiorniki wodne wywołują u Ciebie błogi spokój – to pierwszy krok do założenia akwarium roślinnego. Musisz jednak pamiętać, że wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji i w każdym tygodniu będziesz musiał poświęcić mu chwilę czasu. Jeśli nie zdecydujesz się na umieszczenie w nim rybek, pracy będzie mniej, nadal jednak pewne czynności będą musiałby być wykonywane regularnie! Przemyśl więc dobrze swoją decyzję i zastanów się, czy będziesz miał czas i cierpliwość, by dbać o swoją roślinność akwariową – o jej nawożenie, odpowiednie oświetlenie, a także walkę z ewentualnymi chorobami.

niezwykłe akwarium roślinne
Akwarium bez ryb może może być piękne i niezwykłe – powyższe zdjęcie to udowadnia

Jeśli jesteś gotowy do podjęcia tego wyzwania, zapoznaj się z naszymi poradami. Możesz także zainspirować się propozycjami znajdującymi się na końcu naszego artykułu. Dzięki temu będziesz wiedział, czego chcesz i jakich roślin do akwarium szukać.

10 porad jak założyć idealne akwarium roślinne

Jeśli chcesz, by Twoje przygotowanie akwarium roślinnego przebiegło szybko i bezproblemowo – koniecznie zapoznaj się z naszymi sugestiami!

Nie wybieraj zbyt wysokiego akwarium

Na samym początku musisz oczywiście wybrać odpowiedni zbiornik na Twoje rośliny. Radzimy, aby na samym początku akwarium nie było zbyt wysokie. Pozwoli to na odpowiednie doświetlenie wody przy jednoczesnym dość niskim zużyciu energii elektrycznej lamp doświetlających. Nie ma bowiem sensu wydawanie ogromnych ilości pieniędzy na drogie i mocne lampy już na samym początku, ponadto – w płytszym akwarium łatwiej będzie zapanować nad całą roślinnością.

Uważaj na okna!

Niezwykle ważne jest odpowiednie umiejscowienie akwarium. Warto pamiętać o tym, by nie stawiać go zbyt blisko okna. Światło słoneczne sprzyja rozwojowi glonów a tego na pewno chcemy uniknąć.

Sprawdź też: Rolety plisowane – dlaczego warto je wybrać? Czym różnią się od tradycyjnych rolet? Odpowiadamy!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Akwarium powinno znajdować się na szafce, która wytrzyma jego ciężar. Najlepiej wybierać spośród gablot specjalnie do tego przeznaczonych. Kwestia bezpieczeństwa jest absolutnie priorytetowa podczas lokowania naszego zbiornika. Zadbaj więc o to, by był bezpieczny i nie zagrażał domownikom. Jeśli posiadasz psa lub kota – weź to pod uwagę podczas ustalania miejsca na akwarium.

Odpowiednie oświetlenie

To bardzo ważna kwestia. Lampy powinny być na tyle intensywne, by pozwolić roślinom pięknie rozkwitać, ale na tyle oszczędne, by nie zrujnować budżetu domowego. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce “oświetlenie LED akwarium roślinne”, na pewno znajdziesz wiele ciekawych lamp w rozsądnej cenie, wierzymy, że uda Ci się wybrać te idealne do Twojego akwarium. Jak długo oświetlać akwarium roślinne? Zależy to od pojemności zbiornika oraz mocy i ilości lamp.

Rośliny do akwarium – stwórz kompozycję idealną

Zastanów się, na jaką kompozycję roślinną chcesz postawić i dobierz do niej odpowiednie gatunki o właściwych wysokościach. W jednym z najpopularniejszych typów aranżacji niskie rośliny umieszcza się z przodu, a wyższe z tyłu.

akwarium roślinne _stwórz kompozycję idealną
Niższe rośliny z przodu i wyższe z tyłu to popoularny sposób na umieszczanie roślinności w akwariach

Są jednak także zwolennicy stylu, w którym najwyższe rośliny znajdują się w punkcie centralnym a wraz ze zmniejszaniem się odległości od ścianek – rośliny są coraz niższe. Zapoznaj się z różnymi aranżacjami akwariów i zdecyduj, która podoba Ci się najbardziej.

Jak się człowiek spieszy, to się… może coś nie udać!

Zakładanie akwarium niewątpliwie wymaga trochę cierpliwości. Nie może być tak, że wszystkie komponenty i rośliny włożysz jednego dnia do zbiornika, zalejesz wodą i uznasz pracę za skończoną. Konieczne jest podzielenie prac na etapy, musisz czekać, aż zbiornik będzie gotowy, na przykład aż na filtrze osiedlą się pożyteczne bakterie. Dopiero gdy tak się stanie, można do akwarium włożyć ryby. Oczywiście w akwarium roślinnym nie musi ich być, jednak jak najbardziej mogą się tam znajdować. Po prostu nie powinno ich być zbyt dużo i to nie one powinny być w centrum uwagi.

Zadbaj o różnorodność roślin w akwarium!

Akwarium roślinne nie powinno być monotonne. Musisz więc postawić na różne rodzaje roślin. Nie chodzi tylko o ich wysokość. Flora powinna być bardzo urozmaicona – wybieraj rośliny w różnych kolorach, o liściach w przeróżnych kształtach i barwach. Zadbaj jednak o to, by wszystkie razem tworzyły spójną kompozycję.

akwarium roślinne_zadbaj o różnorodność roślin
Różnorodne kształty i ciekawe barwy sprawią, że Twoje akwarium roślinne będzie przyciągać wzrok

Nigdy nie wymieniaj całej wody!

To bardzo ważne. Woda z kranu będzie miała dużą zawartość CO2, a jego wahania przyczynią się do nadmiernego rozwoju glonów. Należy po prostu uzupełniać odparowaną wodę. Roślinne akwarium będzie cieszyć Cię swoim pięknym wyglądem długo, musisz jednak pamiętać o tej zasadzie.

Stosuj naturalne środki do zwalczania pasożytów i glonów

Natura nie lubi zbyt inwazyjnych ingerencji. Dlatego też najlepiej, abyś uważał z wszelkimi zabiegami w swoim akwarium. Szczególnie niepożądane mogą być agresywne środki chemiczne. Roślinki akwariowe nie lubią sztucznych preparatów, będą Ci bardzo wdzięczne za stosowanie naturalnych środków.

Dobierz odpowiedni nawóz!

To bardzo ważne, ponieważ źle dobrany nawóz może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Zupełnie inny nawóz będzie potrzebny do zbiornika wypełnionego roślinami światłolubnymi i szybkorosnącymi a totalnie inny do tych, które rosną wolno lub mają na przykład silnie rozwinięte systemy korzeniowe. Pamiętaj więc o tym, aby wybierając rośliny akwariowe, poznać ich specyfikę, dzięki czemu lepiej dobierzesz dla nich właściwy nawóz. Regularnie dbaj o swoje rośliny akwariowe i dostarczaj im potrzebne składniki odżywcze. Co ważne – jeśli chcesz w swoim roślinnym akwarium umieścić ryby, koniecznie stosuj nawozy, które im nie zaszkodzą!

Akwarium w nowoczesnym salonie – zachwycająca i oryginalna ozdoba

Akwarium w salonie może być idealnym uzupełnieniem Twojego wnętrza. Musisz tylko odpowiednio je zaaranżować. Gwarantujemy, że piękne rośliny będą skutecznie przykuwać uwagę gości. Oczywiście radzimy odpowiednio podoświetlić roślinne akwarium a dzięki temu zachwyt odwiedzających Cię osób będzie murowany!

Sprawdź też: Jak urządzić modny salon w stylu nowoczesnym? Gotowe aranżacje, inspiracje i porady wnętrzarskie

Ustaw akwarium w widocznym punkcie salonu. Zadbaj o to, by znalazło się na odpowiedniej szafce, która będzie solidna, ale także estetyczna i dopasowana do Twojego nowoczesnego salonu. Ogranicz ozdoby dookoła akwarium – to ono ma być najważniejsze!

Akwarium roślinne – aranżacja

Jeżeli szukasz inspiracji, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi aranżacjami. Warto tutaj wspomnieć, że często spotkacie się z używaniem fraz „akwarium roślinne” oraz „akwarium holenderskie” zamiennie. To jednak nie są synonimy. Owszem, akwarium holenderskie jest akwarium roślinnym, ale zbudowanym według szczególnych, dość ściśle określonych zasad. Tak więc nie każde akwarium roślinne można nazwać holenderskim.

Zwróćcie uwagę przede wszystkim na przepiękne wkomponowanie tego akwarium do pomieszczenia! Wyeksponowano je wręcz cudownie! Aż chce się to zrobić tak samo w swoim domu!

W tym akwarium holenderskim dość sporo się dzieje, ale absolutnie zachwyca kolorami! Jak widać, w naszych zbiornikach nie musi przeważać kolor zielony, dominujące fiolet, róż i bordo sprawdzą się równie dobrze (a może nawet lepiej?).

Czasem mniej znaczy więcej. Nas oczarowało to akwarium! Tak niewielka różnorodność a tak ogromne wrażenie! A Wam jak się podoba?

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam zaaranżować Wasze wymarzone akwarium. Jeżeli interesuje Was nie tylko akwarium roślinne, proponujemy zapoznanie się z innym naszym artykułem: Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji akwarium, by zachwycić siebie i innych! Pomagamy urządzić akwarium i wybieramy dla niego najlepsze miejsce.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *