1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Stan deweloperski mieszkania i domu. Co otrzymujemy?

Wnętrza

6 miesięcy temu

Stan deweloperski mieszkania i domu. Co otrzymujemy?

Budowa i remont
11
0
0
11
0

Mieszkania i domy z rynku pierwotnego, najczęściej dostępne są w tzw. stanie deweloperskim. Wiele osób kupując mieszkanie, decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na jego popularność. Czym tak właściwie jest stan deweloperski i co wchodzi w jego skład? Mamy odpowiedź.

Stan deweloperski – nowe mieszkania i domy mają wiele cech wspólnych

Stan deweloperski to nic innego jak określenie standardu, w jakim odbierasz mieszkanie lub dom. Precyzując – jest to stopień jego wykończenia. Pewnym utrudnieniem jest tutaj fakt, że nie ma czegoś takiego, jak konkretna definicja, co dokładnie stan deweloperski powinien zawierać. Najogólniej mówiąc, stan deweloperski powinien pozwolić kupującemu przystąpić od razu do prac nad wykończeniem mieszkania. Poszczególne elementy, które należą do stanu deweloperskiego, zależą od umowy z konkretnym deweloperem i mogą się nieco od siebie różnić.

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się kupić dom, czy mieszkanie jest kilka wspólnych elementów, które najczęściej w stan deweloperski wchodzą. W obu przypadkach nieruchomość musi być w stanie surowym, pozwalającym ekipie remontowej wejść i dokończyć wnętrze. Zarówno w przypadku domu, jak i mieszkania najczęściej wymienia się takie elementy stanu deweloperskiego jak:

Stan deweloperski
Stan deweloperski czyli tzw. „puste mieszkanie” | Źródło: pcg.pl

Zobacz: Jak urządzić małe mieszkanie? Porady, inspiracje i najczęściej popełniane błędy przy aranżacji małych wnętrz

 • instalacja elektryczna – w jej skład wchodzą gniazda, łączniki, gniazda telefoniczne i umożliwiające podłączenie telewizji;
 • instalacja wodno-kanalizacyjna;
 • drzwi wejściowe;
 • okna – w zależności od dewelopera mogą być drewniane albo wykonane z pcv;
 • parapety wewnętrzne i zewnętrzne;
 • otynkowane lub dodatkowo pomalowane na biało ściany;
 • betonowa wylewka na posadzce;
 • centralne ogrzewanie wraz z grzejnikami;
 • balustrady i płytki na balkonie;

Stan deweloperski mieszkania i domu pozwala na bardzo swobodną aranżację każdego z pomieszczeń, co jest niemożliwe w przypadku standardu „pod klucz”.

Dom w stanie deweloperskim – czym się wyróżnia?

W przypadku kupna domu masz do czynienia nie tylko z wykończonym bardziej lub mniej wnętrzem, ale także z elewacją (o którą w bloku się nie musisz martwić), otoczeniem domu, poddaszem, dachem itd. Tego typu elementy także powinny być wpisane do umowy z deweloperem, niezależnie od tego, czy kupiłeś segment w zabudowie jednorodzinnej, czy pojedynczy dom wolnostojący.

Co konkretnie wyróżnia stan deweloperski domu od mieszkania i co powinieneś sprawdzić, odbierając dom? Najczęściej wymieniane elementy to:

Dom w stanie deweloperskim
Dom w stanie deweloperskim | Źródło: homebook.pl
 • otoczenie domu – wyrównanie terenu, montaż podjazdu, chodnika, krawężników; jeśli w projekcie było ogrodzenie, je także należy sprawdzić pod kątem trwałości;
 • ocieplenie dachu i podbitka dachowa;
 • ocieplenie całości budynku;
 • dach – kupując mieszkanie w bloku, niezbyt obchodzi kupującego dach budynku – zakłada się, że został sprawdzony przy odbiorze bloku; we własnym domu to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy dach jest poprawnie wykończony i nie ma żadnych ubytków, czy korozji;
 • schody – w przypadku schodów w umowach jest wiele rozbieżności – niektórzy deweloperzy uznają je za element stanu deweloperskiego, inni nie; zawsze sprawdź to w umowie, bo schody w domu jednorodzinnym stanowią ogromny koszt;
 • garaż – w wielu domach wolnostojących garaż jest osobnym budynkiem, co odróżnia go od tych w blokach mieszkalnych.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co znajdziemy w środku? 

Kupując mieszkanie, masz do wyboru mieszkanie w stanie deweloperskim albo wykończone „pod klucz”. Wykończenie „pod klucz” oznacza tyle, że prawie od razu możesz się do niego wprowadzić. Jest pomalowane, wszystkie instalacje są położone i ukryte, armatura i sprzęt AGD jest podłączony. W twojej kwestii jest w zasadzie już tylko wstawienie mebli i elementów dekoracyjnych. Co zatem kryje się pod pojęciem stan deweloperski mieszkania? W zależności od umowy z konkretnym deweloperem mogą być to następujące elementy:

Mieszkanie w stanie deweloperskim
Mieszkanie w stanie deweloperskim | Źródło: hossanova.pl
 • tynki wewnątrz mieszkania – czasem zdarza się, że w skład stanu deweloperskiego mieszkania wchodzą pomalowane na biało ściany
 • drzwi wejściowe do mieszkania
 • okna i parapety
 • instalacje: elektryczna, wentylacyjna, grzewcza oraz wodno – kanalizacyjna; istotną kwestią w przypadku instalacji w mieszkaniach jest to, że rury instalacji zwykle idą po ścianie (nie są w ścianie schowane) – twoim zadaniem będzie ukrycie ich przy pomocy płyt albo mebli
 • zamontowane grzejniki
 • wylewka na podłodze
 • jeśli w mieszkaniu jest balkon: balustrada oraz płytki na podłodze

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego? 

Najogólniej rzecz ujmując, w skład stanu deweloperskiego wchodzi takie pozostawienie domu czy mieszkania, które pozwoli wejść ekipie remontowej i dokończyć proces wykańczania wszystkich pomieszczeń. Deweloper powinien oddać nieruchomość w stanie surowym, czyli przede wszystkim z wylewką na podłodze, tynkiem na ścianach, drzwiami wejściowymi i oknami z parapetami. W przypadku domów dodatkowo dochodzi otoczenie budynku: zaplanowane miejsca postojowe, ułożony bądź wylany podjazd, zamontowane ogrodzenie. Stan deweloperski oznacza, że budynek jest gotowy do prac wykończeniowych, ale zamieszkać w nim jeszcze nie można.

Niektórzy deweloperzy proponują kupującym również inne rodzaje wykończenia – spotkać się można z „podwyższonym stanem deweloperskim”, czyli czymś pomiędzy stanem surowym a w pełni wykończonym mieszkaniem. Skład stanu deweloperskiego zawsze zależy od umowy, dlatego tak ważne jest dokładne jej przestudiowanie. Często o wyborze mieszkania czy domu w stanie deweloperskim decyduje cena – zwykle sporo niższa niż stan „pod klucz”. Może jednak okazać się, że niższa cena zakupu nie obejmuje wielu podstawowych elementów, które robione po odbiorze wyniosą cię więcej niż gdybyś zdecydował się na pełny pakiet wykończeniowy.

Puste mieszkanie, bez umeblowania
Puste mieszkanie, bez umeblowania | Źródło: uslugowy.com.pl

Kupowanie nieruchomości w stanie deweloperskim ma mnóstwo zalet, z których na pewną istotną jest niższa cena, a także możliwość dopasowania mieszkania czy domu do naszych potrzeb i naszego gustu. Mieszkanie wykończone „pod klucz” daje swobodę wprowadzenia się do niego od razu, ogranicza jednak możliwości aranżacyjne. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, ważne jest, aby zapoznać się dokładnie z umową i na jej podstawie podjąć decyzję.

Źródło obrazka głównego: akademiasmaku.pl

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.