1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co robić, gdy lodówka słabo chłodzi? Jakie są przyczyny?

Poradniki

3 lata temu

Co robić, gdy lodówka słabo chłodzi? Jakie są przyczyny?

Kuchnia
5
0
0
5
0

Kiedy lodówka słabo chłodzi, zmagazynowane w niej artykuły spożywcze nie zachowają swoich właściwości na długo — powinieneś zatem rozwiązać ten problem. Jakie są przyczyny nieprawidłowego działania lodówki? Co zrobić, gdy lodówka nie chodzi?

Lodówka słabo chłodzi – przyczyny

Czasem zdarza się, że lodówka nie chodzi lub temperatura w jej wnętrzu nie jest na tyle niska, żeby gwarantować skuteczne konserwowanie owoców, warzyw czy mięsa. Przyczyn wadliwego działania chłodziarki może być wiele — zazwyczaj prowadzą do tego różnego rodzaju usterki pojawiające się po dłuższym okresie użytkowania sprzętu. Nierzadko komplikacje powstają też w wyniku nieprawidłowej eksploatacji albo niedokładnego czyszczenia wyposażenia.

Gdy zauważysz, że Twoja lodówka (No Frost lub inna) nie chłodzi tak, jak powinna, w pierwszej kolejności poszukaj źródła problemu. Do najczęściej występujących powodów niewłaściwego funkcjonowania urządzenia należą:

  • zablokowane kratki wentylacyjne;
  • awaria termostatu;
  • nieszczelne drzwi lodówki;
  • uszkodzenie grzałki parownika;
  • zbyt mała ilość czynnika chłodzącego;
  • przepełnienie półek żywnością.

Zablokowane kratki wentylacyjne

Odpowiednie ustawienie sprzętu w kuchni ma ogromne znaczenie dla jego działania. Jeśli Twoje wyposażenie AGD znajduje się bardzo blisko ściany, prawdopodobnie kratki wentylacyjne umieszczone z tyłu obudowy są zablokowane. Wtedy brakuje płynnego przepływu powietrza i urządzeniu trudno utrzymać niską temperaturę we wnętrzu. W konsekwencji zmagazynowane tam produkty spożywcze szybko tracą świeżość.

Awaria termostatu

Niekiedy lodówka bez zamrażalnika nie chłodzi zgodnie z przewidzianą wydajnością, choć lampy zainstalowane w środku mocno świecą. Wówczas możesz podejrzewać awarię termostatu, czyli elementu odpowiedzialnego za kontrolowanie ciepła i korygowanie jego poziomu w razie odstępstw od normy. To zdecydowanie najpopularniejsza, najczęściej występująca przyczyna nieprawidłowej pracy lodówki, co potwierdzają liczni konsumenci oraz eksperci z branży AGD.

Sprawdź też: Co to No Frost i jak działa ta technologia? Wszystko o lodówkach bezszronowych

Nieszczelność drzwi lodówki

Sprzęt przeznaczony do przechowywania żywności powinien być szczelny, bo termoizolacja odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku każdej lodówki. Nawet mała nieszczelność powoduje wzrost temperatury w jej wnętrzu, ponieważ następuje zbyt duża wymiana powietrza z otoczeniem. Takie drobne usterki zazwyczaj pojawiają się między drzwiami a obudową, gdzie po dłuższym okresie eksploatacji podkładki ulegają uszkodzeniu.

Uszkodzenie grzałki parownika

Grzałka parownika jest elementem elektrycznym, który topi lód nagromadzony w dolnej części urządzenia. Zdarza się, że w układzie elektronicznym dochodzi do spięcia lub obwód zawiera przerwę. Wtedy przewodzenie prądu nie jest wydajne i skraplacz lodówki działa wadliwie. Wskutek tej awarii chłodziarka zaczyna pracować nieregularnie, co uniemożliwia skuteczne konserwowanie zmagazynowanych w niej produktów spożywczych.

Zbyt mała ilość czynnika chłodzącego

Niska objętość czynnika roboczego również może prowadzić do tego, że lodówka słabo chłodzi. Lodówki dostępne na rynku wykorzystują specjalne płyny utrzymujące temperaturę na określonym poziomie. Gdy ilość cieczy maleje i nie osiąga minimalnej wartości, zawsze występują problemy z funkcjonowaniem sprzętu. W nowych egzemplarzach rzadko pojawiają się takie komplikacje, ale po kilku latach użytkowania wyposażenia jest to standard.

Przepełnienie półek żywnością

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka przepełnienia chłodziarki, tymczasem umieszczanie w jej wnętrzu zbyt wielu produktów spożywczych bardzo często powoduje, że lodówka nie chodzi. Zamrażarka działa wtedy z maksymalną wydajnością, ale druga część urządzenia pracuje mniej efektywnie. Kiedy artykuły zmagazynowane w środku zasłaniają ściany obudowy, blokują kanały przelotowe, co uniemożliwia sprężarce tłoczenie powietrza.

naprawa lodówki która słabo chłodzi
Słabe chłodzenie może być wynikiem poważniejszej awarii, której powinien przyjrzeć się specjalista

Co zrobić, gdy lodówka słabo chłodzi?

Jeśli Twoja lodówka nie zapewnia żywności odpowiednio niskiej temperatury, najpierw powinieneś sprawdzić, z którą z opisanych wyżej przyczyn masz do czynienia. Najłatwiej skontrolować szczelność drzwi oraz kratki wentylacyjne. Gdy po otwarciu lodówki używane intensywnie podkładki wyraźnie odstają od powierzchni obudowy i widać prześwit, pozostaje Ci tylko ich wymiana.

W przypadku zablokowanego wywiewu usuń z niego wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto ustaw swoje wyposażenie AGD tak, żeby ściany pomieszczenia lub meble kuchenne nie blokowały przepływu powietrza. Te sposoby pomagają rozwiązać opisany problem i sprawiają, że sprzęt znów pracuje z maksymalną wydajnością. Kluczowe znaczenie ma wykrycie źródła komplikacji, zanim dojdzie do poważniejszych awarii.

Wyeliminowanie innych usterek wymaga wykonania bardziej skomplikowanych czynności. Wyjątkowo kłopotliwy okazuje się niesprawny kontroler temperatury. Jak sprawdzić termostat w lodówce – czy jest dobry i działa prawidłowo? Otwórz lodówkę i włóż rękę do środka albo użyj termometru. Jeśli wewnątrz urządzenia czuć ciepło znacznie przekraczające normę dla danego modelu, termostat prawdopodobnie uległ uszkodzeniu. Wtedy nie obejdzie się bez wymiany wadliwego elementu, którą najlepiej powierzyć specjaliście.

Fachowa naprawa lodówki w wypadku awarii grzałki parownika też może sprawić nieco kłopotu. Kiedy zauważyłeś lód na spodzie chłodziarki i masz pewność odnośnie do przyczyny mało efektywnej pracy sprzętu, powinieneś sprawdzić stan wszystkich części obwodu elektrycznego zainstalowanego wokół grzałki — potrzebujesz odpowiednich mierników oraz narzędzi. To niełatwe zadanie, dlatego warto poprosić o wsparcie serwisanta.

Najłatwiej poradzisz sobie z przepełnieniem lodówki. Błyskawicznie wybadasz też, czy właśnie ten czynnik wpływa negatywnie na utrzymywanie niskiej temperatury wokół żywności. Wyciągnij wszystkie artykuły ze środka, a następnie poczekaj kilka minut. Jeżeli w tym czasie wydajność chłodzenia wyraźnie wzrośnie, oznacza to, że zbyt duża ilość przechowywanych składników blokuje przepływ powietrza. Wtedy musisz zwolnić trochę miejsca i nie popełniać tego błędu ponownie. 

Sprawdź też: Optymalna temperatura w lodówce – jaka powinna być?

Nowa lodówka – co zrobić ze starą?

W niektórych przypadkach usuwanie usterek generuje zbyt wysokie koszty i bardziej opłaca się zakup nowego urządzenia do przechowywania żywności. Wówczas pozostaje tylko jeden problem – co zrobić ze starą lodówką? W pierwszej chwili pewnie myślisz sobie, że jedyna opcja to wywiezienie wyeksploatowanego wyposażenia na specjalny śmietnik, gdzie funkcjonuje punkt zbioru elektroodpadów. Istnieje jednak jeszcze kilka innych sprawdzonych rozwiązań.

Wszyscy producenci zapewniają możliwość oddania zużytego sprzętu, więc czemu nie skorzystać z takiej oferty? Według obowiązującego prawa, sprzedawcy mają obowiązek odebrać od Ciebie AGD bez pobierania żadnych dodatkowych opłat za tę usługę. Wystarczy umówić się z przedstawicielem sklepu na konkretny termin i przekazać chłodziarkę odpowiednim osobom. Jeśli zamówiłeś dostawę lodówki do domu, przygotuj niesprawny lub wadliwy egzemplarz, żeby kurier zabrał go ze sobą.

Planujesz pozbyć się uszkodzonej lodówki? Gdy z powodu usterki nie działa prawidłowo, nie musisz koniecznie wywozić jej na śmietnik. Zamiast tego poszukaj ludzi, które chętnie zabiorą urządzenie do siebie i naprawią wadliwe elementy. Jeżeli stary egzemplarz wyposażenia zawiera dużo drobnych awarii, bez problemu ofiarujesz go za darmo komuś chętnemu. Bardzo często wyeksploatowane lodówki zabierają doświadczeni serwisanci, a później dają im drugie życie, realizując kosztowne naprawy. Ty z kolei zyskujesz, bo za niższą kwotę kupisz nowe AGD.

Problemy z pracą lodówki uniemożliwiają przechowywanie żywności, bo zbyt wysoka temperatura we wnętrzu urządzenia sprawia, że takie produkty, jak owoce, warzywa czy mięso szybko tracą świeżość. Po dostrzeżeniu wadliwego funkcjonowania sprzętu powinieneś znaleźć przyczynę i wyeliminować defekty odpowiedzialne za zakłócanie procesu chłodzenia zmagazynowanych artykułów. Przedstawione w artykule metody radzenia sobie z opisaną sytuacją pomogą Ci przywrócić lodówce maksymalną wydajność.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *