1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Palma wielkanocna – co symbolizuje? Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Zrób to sam

2 lata temu

Palma wielkanocna – co symbolizuje? Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Dodatki Święta
21
0
1
21
0

Palma wielkanocna ma niezwykle ważną symbolikę i jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Możesz kupić gotową, my jednak polecamy jej samodzielne wykonanie. Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Czy masz pomysł, jak wykonać palmę wielkanocną? Istnieją różne techniki. My wybraliśmy jedną z nich i przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku. Co ważne – przygotowanie palmy wielkanocnej to dla dzieci bułka z masłem, możesz więc śmiało zaangażować je w ten proces! Życzymy udanych rodzinnych przygotowań do Wielkanocy!

Palma wielkanocna – krótka historia

Historia palmy wielkanocnej sięga już IV wieku. Ta wieloletnia tradycja przetrwała do dziś i w każdą Niedzielę Palmową do kościołów zmierzają tłumy wiernych z różnokolorowymi palmami wielkanocnymi. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku. 

palma na Wielkanoc
Konkursy na największą palmę wielkanocnką odbywają się w całym kraju

Kiedy obecnie święci się palmy? Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową. Dzień ten – zgodnie z tradycją – kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas męki Chrystusa zakończony zmartwychwstaniem.

W wielu miastach w całej Polsce organizuje się wybory na najdłuższą lub najpiękniejszą palmę wielkanocną. Rekordzistki mają ponad 30 metrów długości!

Co symbolizuje palma wielkanocna?

Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W tradycji ludowej palmy od zawsze miały wyjątkowe znaczenie. Dawniej bazie z wierzbowych gałązek znajdujących się w palmie dawano do zjedzenia krowom. Odbywało się to po powrocie z kościoła. Miało to chronić zwierzęta przed chorobami, natomiast właścicielom zapewnić, że krowy będą dawały dużo mleka przez cały rok. Czasem fragmenty poświęconej palmy wielkanocnej wkładano także do kurników. 

Sprawdź też: Ozdoby wielkanocne ręcznie robione. 12 prostych ozdób DIY

Palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa. W ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.

Palma wielkanocna – jak zrobić?

Istnieją różne techniki przygotowania palmy wielkanocnej. Jedną z najłatwiejszych do wykonania jest palma wielkanocna z bazi. Wystarczy zebrać gałązki i przewiązać je ozdobną wstążką. Można dodać elementy dekoracyjne.

Wykonanie palmy z papieru również nie należy do trudnych zadań. My z kolei przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu wykonacie palmę z bibuły. To idealna palma wielkanocna dla dzieci!

Palma wielkanocna z bibuły

Przygotowanie palmy wielkanocnej z bibuły jest niezwykle łatwe. Warto podkreślić, że z wykonaniem jej poradzą sobie nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Oczywiście z pomocą osoby dorosłej.

Sprawdź też: Owies wielkanocny – jak i kiedy najlepiej go zasiać?

Palemka wielkanocna – czego będziesz potrzebować?

Lista materiałów niezbędnych do przygotowania palmy nie jest długa. Przygotowanie palemki wielkanocnej nie będzie drogie. Oto lista potrzebnych elementów:

 • wykałaczka do szaszłyków lub cienka listewka,
 • krepina w różnych kolorach, 
 • nożyczki, 
 • klej.

Palma wielkanocna DIY

Palma wielkanocna – jak zrobić? Opisujemy wszystko krok po kroku! 

 1. Całą wykałaczkę lub listewkę owiń bibułą dookoła, podklejając niektóre fragmenty.
 2. Z krepiny wytnij paski o szerokości około 6 cm i długości 30-40 cm.
 3. Każdy z pasków natnij do połowy, czyli na wysokość 3 cm. Odstępy pomiędzy nacięciami powinny wynosić maksymalnie 1 centymetr.
 4. Na samej górze patyczka przyklejamy jeden z pasków bibuły i owijamy go dookoła. Klejem smarujemy tylko niepociętą część bibuły.
 5. Następnie to samo robimy z krepiną w innym kolorze – przyklejamy ją poniżej tej naklejonej na patyczek.
 6. Przyklejanie bibuły w różnych kolorach kończymy, gdy ponad połowa wykałaczki/listewki jest pokryta pociętą bibułą.

Ostatni etap to przymocowanie do palemki wielkanocnej kwiatów. Dokładna instrukcja ich wykonania znajduje się w naszym artykule o kwiatach z krepiny.

A Wy przygotowujecie swoją palmę wielkanocną każdego roku? Może robicie ją co roku bądź decydujecie się na kupno gotowego produktu? Napiszcie w komentarzach, jak to wygląda w Waszym domu!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Może więc zainteresują Was inne nasze artykuły związane ze świętami Wielkiej Nocy:

21
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *