1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Drzwi do łazienki — jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Poradniki

2 lata temu

Drzwi do łazienki — jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Dekoracja wnętrz Łazienka
5
0
1
5
0

Drzwi łazienkowe są często zaniedbywanym elementem na etapie remontu, co jest błędem. Powinny one nie tylko współgrać z całością aranżacji stylistycznie, lecz także pod względem jakościowym. O czym jeszcze należy pamiętać, dokonując wyboru drzwi łazienkowych?

Drzwi łazienkowe — podstawowe informacje o ich wyborze. Na co zwrócić uwagę?

Łazienka jest miejscem, w którym każdy potrzebuje odrobiny prywatności. Osiągnięcie takiego stanu jest możliwe dzięki drzwiom wewnętrznym. Zamknięcie się w tym pokoju pozwoli Ci w spokoju dokonać porannej toalety czy wykonać makijaż. Nie jest jednak bez znaczenia materiał, kolor i styl wejścia. Zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się z poniższymi aspektami, które warto rozważyć przed złożeniem zamówienia.

drzwi łazienkowe

Wymiary

Wszystkie drzwi wewnętrzne w Twoim domu powinny być utrzymane w podobnej stylistyce, dlatego wybierając niestandardowe projekty, upewnij się, że są dostępne wszystkie rozmiary, których potrzebujesz. Wiele sklepów oferuje obecnie regulowane ościeżnice, w których można dostosować szerokość do pożądanej wartości.

Wymiary
Źródło: merkurymarket.pl

Światło drzwi wewnętrznych może mieć różne szerokości. Standardowo wejście do łazienki może mieć 70 cm, 80 cm, 90 cm lub 100 cm. Jest jednak wiele sklepów z materiałami wykończeniowymi, które oferują też bardziej niestandardowe wymiary. Jeśli po mieszkaniu będą się poruszać osoby na wózku inwalidzkim, to musisz jeszcze wziąć pod uwagę ich możliwość swobodnego przemieszczania się. Minimalna szerokość drzwi w tym przypadku wynosi 90 cm. 

Estetyka

Jeden z podstawowych parametrów, na który powinieneś zwrócić uwagę, to estetyka. Ważne, by wszystkie drzwi w domu były wykonane w tym samym stylu. Jeśli chcesz zastosować różne warianty- pełne i z szybkami, to postaraj się, by wszystkie pochodziły z jednej serii i miały identyczny rodzaj wykończenia. Jeśli w sypialni masz mat, to nie decyduj się na połysk w łazience. Będzie to wyglądać niespójnie i nieestetycznie. Zadbaj też o odpowiedni dobór kolorystyczny. Istotne, by pasował on do całego wnętrza — łazienki oraz korytarza.

Zobacz: Czarno-biała łazienka – jak urządzić? Inspiracje, porady. Pomysły na łazienkę w kolorach bieli i czerni w różnym stylu

Materiał

Obecnie stosuje się trzy podstawowe materiały wykonania drzwi — płyty wiórowe, MDF i HDF. Pierwszy wariant charakteryzuje się najniższą gęstością, dzięki czemu są lekkie, ale przy tym mało odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Lepiej w zestawieniu wypadają obie płyty pilśniowe. Wykazują one większą twardość i wytrzymałość na zawilgocenie. Liderem jest jednak HDF, który ma dużą gęstość, co przekłada się na jego wysoką trwałość.

Materiał
Źródło: budujemydom.pl

Wentylacja

Wszystkie drzwi łazienkowe ze względów bezpieczeństwa powinny mieć wywietrzniki. Występują one w trzech wariantach — kratki, podcięcia i otworów wentylacyjnych. W łazience gromadzi się wiele zanieczyszczeń, przykrych zapachów i wilgoci. Konieczna jest więc odpowiednia cyrkulacja powietrza, która będzie zapobiegać m.in. skropleniu się pary wodnej na lustrach i szybach prysznicowych.

Funkcjonalność

Drzwi wewnętrzne to nie tylko bariera wizualna, lecz także fizyczna. Z pewnością chcesz, by wykazywały dużą izolację dźwiękową, dlatego zdecyduj się na dodatkowe wypełnienia. Przemyśl też czy wolisz, by drzwi otwierały się do łazienki czy na korytarz albo do pokoju. Uzależnione jest to od ewentualności kolizji z domownikami i miejscem, jakie posiadamy w domu.

Rozmiar drzwi do łazienki – 60, 70, 80 czy 90 cm? Jakie powinny być wymiary drzwi łazienkowych?

Szerokość drzwi do łazienki mierzona jest między ościeżnicami. Jest to więc światło przejścia, przez które będziesz się poruszał, wchodząc do łazienki. Najpopularniejsze wymiary oferowane przez większość producentów mają wartości 70 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm, niektóre firmy realizują też zamówienia na formaty 60 cm i 110 cm.

Rozmiar drzwi do łazienki
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Najbardziej typowym wymiarem drzwi są te o szerokości skrzydła 80 cm i wysokości 200 cm. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego wyżej wymieniony format wraz z odpowiednią wentylacją jest bezwzględnym minimum zapewniającym bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z łazienki. Wymiar zewnętrzny, liczony z ościeżnicą, będzie nieco szerszy, gdyż będzie zachodził o ścianę, w której będzie się znajdowało przejście. 

Drzwi łazienkowe a wentylacja — na co zwrócić uwagę? Jaką wentylację drzwi wybrać?

Podczas kąpieli w zamkniętym pomieszczeniu gromadzi się para wodna. Wpływa ona w dużym stopniu na kondycję ścian, sufitu czy mebli. Wysoka wilgotność jest bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie domowników mieszkania, a nawet sąsiadów w bloku.

Wentylacja drzwi łazienkowych
Źródło: vabo.pl

Do wyboru masz kilka opcji oferowanych przez producentów. Należą do nich: kratka, pocięcie i tuleje. Prawo budowlane stanowi, że powierzchnia wentylacji powinna wynosić nie mniej niż 220 cm2. W przypadku, gdy masz w swojej łazience zainstalowany piecyk gazowy, będzie to parametr kontrolowany przez kominiarza. Wymóg ten spełnia jedynie kratka.

Białe drzwi do łazienki czy inny kolor? Estetyka

Zastanawiasz się, w jakiej stylistyce powinny być utrzymane drzwi łazienkowe? Białe, proste skrzydła z chromowanymi klamkami to klasyka, która sprawdzi się w spokojnych, stonowanych wnętrzach. Dla osób, które cenią sobie naturalne materiały, warto byś przemyślał lite drewno. Stylowy dąb doda elegancji minimalistycznym loftom i mieszkaniom w stylistyce skandynawskiej i rustykalnej.

Białe drzwi do łazienki

Jeśli jednak masz bardzo nowoczesne wnętrza, możesz się zdecydować na lakierowane drzwi w intensywnym kolorze. Wiele z nich może też mieć szyby lub sztukaterię. Ostatnim krzykiem mody są też drzwi pokryte tapetą. Jeśli na korytarzu znajduje się fototapeta i nie chcesz, by wejście do łazienki wyróżniało się na jego tle, to przemyśl to niezwykle kreatywne rozwiązanie.

Drzwi łazienkowe — materiał wykonania

Prócz wspomnianych wcześniej wypełnień z płyty wiórowej lub pilśniowej możesz się też zdecydować na drzwi z ościeżnicą z litego drewna. Ceny takiego rozwiązania są zwykle wyższe niż przy standardowych rozwiązaniach. ale jakość wykonania cechuje się dużą starannością i dbałością o szczegóły. Jeszcze innym, kreatywnym rozwiązaniem są drzwi szklane z matowym laminatem. Jednak ze względu na cienką warstwę szkła, tę opcję wykorzystuje się głównie w toaletach publicznych i restauracjach.

Drzwi łazienkowe z ościeżnicą czy bez?

Jeśli chcesz, by drzwi i ściana tworzyły jednolitą powierzchnię, to powinieneś zapoznać się z opcją ukrycia ościeżnicy. W tym nowoczesnym rozwiązaniu widoczne jest wyłącznie skrzydło drzwi. Jeśli jeszcze wszystko pomalujesz na jeden kolor, to otrzymasz bardzo dyskretne wejście do łazienki, w którym będzie wyróżniać się jedynie klamka i szczelina wentylacyjna.

Montaż drzwi do łazienki — o tym musisz wiedzieć

Obsadzenie drzwi powinno się zacząć od dokładnego wymiarowania. Znając szerokość i wysokość otworu, możesz dobrać odpowiedni rozmiar ościeżnicy. Pamiętaj, że oferty zawierają opcję regulowaną, w której możesz idealnie wpasować się w wykuty otwór. Na tym etapie musisz też zdecydować, czy chcesz, by drzwi otwierały się na lewo, czy na prawo. Weź pod uwagę ułożenie mebli i włączniki światła, by rozwiązanie było funkcjonalne.

Elementy ościeżnicy powinieneś skleić w pozycji poziomej, a następnie obsadzić ją w otworze drzwiowym za pomocą klinów i listew rozporowych. Gdy futrynę zamontujesz na stałe przy pomocy pianki, możesz ją wykończyć przy pomocy listew maskujących i silikonu. Kolejny etap to czas, by zawiesić skrzydło. Zwróć jednak uwagę czy drzwi mają odpowiednią wysokość, by nie porysowały Ci podłogi. Na koniec możesz wyregulować zawiasy i zamontować zamek i klamkę.

Montaż drzwi do łazienki

Drzwi łazienkowe to element, który jest z pozoru nieistotny i często pomijany na etapie projektowania, a jednak w znacznym stopniu wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Ważne, by były estetyczne, ale jednocześnie wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Nie jest to bowiem część mieszkania, którą wymienia się równie często co dodatki czy meble. Nie można zapominać o maksymalnej funkcjonalności i dopasowaniu do reszty wystroju.

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.