1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak dobrać oświetlenie do łazienki? 5 praktycznych podpowiedzi

Poradniki

2 tygodnie temu

Jak dobrać oświetlenie do łazienki? 5 praktycznych podpowiedzi

Oświetlenie Wyposażenie
3
0
0
3
0

Wybór oświetlenia do domu nie jest łatwy. Musi spełniać zarówno praktyczne, jak i estetyczne wymagania. Decyzja jest tym trudniejsza do podjęcia, gdy szuka się lamp do pomieszczeń takich jak łazienka. Czym się kierować podczas wyboru?

Oświetlenie do łazienki – szczelność

morele.net_korzystne oferty

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje duża wilgotność. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma to, by instalacja elektryczna była szczelna. To kwestia bezpieczeństwa. Zaleca się, by oświetlenie do łazienki miało klasę wodoszczelności minimum IP44. To gwarancja odporności na parę wodną oraz zachlapanie. Warto więc w opisie wybranej lampy szukać informacji o tym, jaką ma klasę szczelności. Nie ma co ryzykować i decydować się na oświetlenie, które nie zapewnia bezpiecznego stosowania w warunkach, jakie panują w łazience.

Strefy oświetleniowe w łazience

strefa lustra jako oświetlenie do łazienki
Najważniejszą strefą, jest strefa lustra

Łazienka, niezależnie od tego, czy jest mała, czy stanowi salon kąpielowy, musi być podzielona na strefy. To właśnie one są wyznacznikiem oświetlenia. Najważniejsza jest strefa lustra. To przy nim kobiety się malują i robią pielęgnację twarzy, a panowie się golą. Musi być więc dobrze oświetlona.

Druga strefa w łazience to ta kąpielowa. Będzie to zarówno kąt z wanną, jak i z prysznicem. Każde z rozwiązań wymaga doświetlenia. Najczęściej to właśnie to miejsce w łazience, które warto wyposażyć w dodatkowe, dekoracyjne światło. Może to być punktowe oświetlenie np. półek pod prysznicem, czy taśma LED wzdłuż wanny. Dobrze, gdy światło w strefie kąpielowej jest delikatne, jak to bijące od świecy. Sprzyja relaksowi, wyciszeniu się.

Planując oświetlenie w łazience, powinno się zastosować także źródło światła ogólne. Z reguły jest to lampa sufitowa, która mocno i równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. To przydaje się np. podczas sprzątania. Dzisiaj oświetlenie sufitowe do łazienki to głównie plafony LED i listwy reflektorowe.

Jaka barwa światła w łazience?

barwa oświetlenia do łazienki
Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią barwę oświetlenia do wystroju łazienki

Światło może mieć różną temperaturę barwową. Wyróżnia się trzy: ciepłą, zimną i neutralną – imitującą światło dzienne. Temperatura wyrażana jest w Kelwinach (K). Prezentuje się na skali tak, że najniższa ok. 2500 K to światło ciepłe, jak ze świecy, a najwyższa ok. 6500 K to chłodny błękit bezchmurnego nieba. Warto wiedzieć, że każda z granicznych wartości będzie przekłamywać kolory. Barwa ciepła sprawi, że biel będzie żółta, a chłodna, że w odbiorze będzie niebieska. Właśnie dlatego zakłada się, że w łazience dobrze jest, gdy dominuje barwa neutralna, a więc około 4000 K. Dzięki temu niezależnie od tego, czy robi się rano makijaż, czy wieczorem demakijaż – lustro nie przekłamuje kolorów.

Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie podczas doboru temperatury światła w łazience także tego, jakie odcienie dominują w pomieszczeniu. Jeśli płytki i reszta wyposażenia są białe, można zastosować chłodniejsze tony. Jeśli łazienka jest urządzona w ciepłej kolorystyce, można wybrać żarówki dające pomarańczowy blask. Zwłaszcza oświetlenie strefy kąpielowej może takie być, gdyż bardziej sprzyja relaksowi. Przy lustrze zdecydowanie lepiej jest postawić na neutralne lampy, by nie przekłamywały kolorów podczas makijażu.

Jakie oświetlenie lustra w łazience wybrać?

oświetlenie lustra w łazience
Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby lustro był oswietlone równomiernie

Jak już wspomniano, bardzo ważne jest dobre oświetlenie lustra w łazience. A jakie lampy są do tego najlepsze? Zasadniczo do wyboru jest oświetlenie nad lustro i to montowane obok niego. Co wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze jest, by było ono oświetlone równomiernie. Na pewno warto więc odrzucić lampy wiszące zawieszane po jednej stronie lustra. Choć w aranżacjach wygląda to bardzo interesująco, to jednak jest mało praktyczne. Światło padające z jednej strony twarzy sprawia, że rzucany jest cień na drugą.

Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest montaż kinkietów po obu stronach lustra. Muszą znaleźć się na wysokości twarzy. Wówczas odbicie jest neutralne, zbliżone do rzeczywistego, podkreślone są rysy twarzy, ale nie przerysowane. Kinkiety po bokach lustra sprawdzą się tylko wtedy, gdy ma szerokość około 70 cm. Jeśli jest szersze, wówczas może to nie wystarczyć.

Lepsze w takiej sytuacji będzie lustro z zabudowanym dookoła oświetleniem LED. Światło wydobywające się zza tafli daje trójwymiarowy efekt. Dobrze doświetla twarz. Sprawia, że pomieszczenie prezentuje się bardzo nowocześnie.

A co z oświetleniem nad lustrem? To także dobra opcja, jednak żarówka musi mieć odpowiednią moc. Jeśli będzie za słaba, może powodować powstawanie cieni pod oczami i ogólnie tworzyć wrażenie zmęczonej, nieładnej twarzy.

Oświetlenie łazienki a styl pomieszczenia

wybór odpowiednich lamp do łązienki
Na start zacznij od wybrania lamp!

Lampy do łazienki muszą być szczelne, mieć odpowiednią barwę i w pełni odpowiadać na potrzeby każdej strefy, ale nie można pominąć kwestii ich stylistyki. Niezależnie od tego, czy wybierze się żyrandol, plafon, kinkiet, czy oświetlenie punktowe, powinno pasować stylem do całej aranżacji.

Dzisiaj można wybierać spośród lamp klasycznych, jak i nowoczesnych. Da się dobrać oświetlenie idealnie pasujące do wnętrz w stylu glamour, industrialnym czy vintage. Warto to robić, gdyż w łazience nie ma wiele miejsca na dekoracje, więc często to właśnie lampy stają się dodatkiem w określonej stylistyce. Trzeba jednak zachować umiar i jeśli kinkiety mocno oddają dany styl, to warto postawić na neutralny plafon.

Poszukiwania oświetlenia do łazienki należy rozpocząć od wybrania lamp, które są odpowiednio szczelne. Kolejnym krokiem jest dobór adekwatnej do potrzeb barwy światła, zwłaszcza przy lustrze. Oświetlenie do łazienki musi także w pełni oddawać styl pomieszczenia.

Artykuł został zasponsorowany przez Leroymerlin.pl

Źródło zdjęć: iStock

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *