1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kanapy rozkładane – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy jaką sofę z funkcją spania wybrać!

Poradniki

12 miesięcy temu

Kanapy rozkładane – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy jaką sofę z funkcją spania wybrać!

Wyposażenie
10
0
0
10
0

Kanapy rozkładane to praktyczne meble, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i pozwalają na błogi wypoczynek. Jak poznać wygodną kanapę i czym sugerować się przy zakupie? Sofa z funkcją spania – sprawdź, jak wybrać idealny model do salonu i sypialni.

Czy kanapy rozkładane wciąż są modne?

Wielu z nas pamięta rozkładane kanapy ze swojego dzieciństwa. W związku z tym może nasuwać się pytanie, czy są one wciąż modne, czy też może stanowią wnętrzarskie faux pax? Na szczęście dzięki postępowi technicznemu i nowoczesnemu wzornictwu, sofa rozkładana wciąż jest na czasie! Swoją popularność mebel ten zawdzięcza funkcjonalności, wygodzie, a także wyglądowi, który dopasuje się do każdego stylu.

Kanapy rozkładane
Kanapy rozkładane czyli bardzo praktyczne wyposażenie | Źródło: ms-meble24.pl

Zobacz: Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę w wyborze wersalki do spania

Wybór kanapy rozkładanej nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, spośród których trudno jest wybrać ten jedyny, mający służyć przez najbliższe lata. Dlatego polecamy przeczytać poniższe wskazówki i wziąć pod uwagę nasze rady. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru wersalki do spania.

Materiał

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał obicia kanapy. Ma on wpływ nie tylko na wygląd mebla, ale też na jego wytrzymałość i funkcjonalność. Najpierw należy zdecydować, czy interesują Cię tkaniny sztuczne, czy naturalne – to w pewien sposób zawęża pole wyboru.

Jeśli stawiasz na coś naturalnego, możesz wybrać płótno lniane bądź bawełniane, jednak nie jest ono trwałe. Jeśli zależy Ci na jak największej trwałości – świetnie sprawdzi się skóra. Jest to jednak materiał dość drogi i wymagający szczególnej konserwacji. Dlatego też często wybiera się jednak obicie syntetyczne, które wcale nie musi być gorsze czy mniej wytrzymałe.

Przy wyborze kanapy rozkładanej zwróć uwagę na materiał wykonania
Przy wyborze kanapy rozkładanej zwróć uwagę na materiał wykonania | Źródło: meble-bogart.pl

Dzięki rozwijającej się technologii producenci mają możliwość tworzenia coraz bardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu mogą zaproponować naprawdę dobrej jakości sofy i kanapy rozkładane. Obecnie chętnie wybieranym rozwiązaniem są materiały zabezpieczane dodatkowymi warstwami ochronnymi, które ułatwiają utrzymanie czystości. Są one bowiem odporne na wchłanianie płynów dzięki zastosowaniu powłoki hydrofobowej. W ten sposób rozlany sok po prostu spłynie z ich powierzchni, zamiast wsiąkać w rozkładaną kanapę.

Wielkość

To, na jaką wielkość postawisz, zależy tak naprawdę od przeznaczenia Twojej sofy z funkcją spania. Jeśli poszukujesz czegoś do pokoju gościnnego, to warto postawić na duży rozmiar, tak aby Twoim bliskim było zawsze maksymalnie wygodnie. Do pokoju dziecięcego można spokojnie wybrać mniejszy model.

A może szukasz czegoś, co będzie Twoim łóżkiem na co dzień? Tutaj wybór rozmiaru zależy od tego, ile miejsca potrzebujesz oraz czy będziesz dzielić z kimś powierzchnię snu. Warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca masz do zagospodarowania w danym pomieszczeniu. Dokładne zmierzenie mieszkania to tutaj podstawa. Mebel musi mieć wystarczająco miejsca zarówno w formie złożonej, jak i rozłożonej.

Rozkładanie

Kolejnym czynnikiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę w trakcie wybierania nowoczesnych kanap do salonu, jest ich rozkładanie. Koniecznie sprawdź, jakim systemem rozkładania charakteryzuje się Twoja potencjalna sofa i czy Ci on pasuje. Czy jest odpowiednio prosty, wygodny i szybki?

Rozkładanie również ma duże znaczenie przy wyborze
Rozkładanie również ma duże znaczenie przy wyborze

Jakie są opcje rozkładania sof z funkcją spania?

Istnieje kilka opcji rozkładania wersalek z funkcją spania. Wbrew pozorom niektóre z nich znacznie się od siebie różnią. Poniżej omówimy pokrótce te najpopularniejsze tak, byś mógł zdecydować, która będzie dla Ciebie najlepsza.

System belgijski

Belgijski system rozkładania nazywa się także sedakiem. Przypomina on nieco system łóżek polowych. Aby rozłożyć tego typu sofę, należy wyciągnąć konstrukcję, która jest ukryta w schowku i ją ułożyć opierając kolejne elementy stelaża na rozstawionych nogach. Tego typu mebel pozbawiony jest pojemnika na pościel, w związku z tym polecany jest raczej do okazjonalnego spania.

System DL

System DL jest jednym z najpopularniejszych systemów rozkładania. Można spotkać go zarówno w sofach klasycznych, jak i narożnikach. Sposób jego działania jest prosty – wystarczy wysunąć siedzisko, a następnie złożyć oparcie. Zwykle tego typu wersalki z funkcją spania są miękkie i sprężyste. Tutaj już możemy liczyć na duży pojemnik na pościel, w związku z czym jest to bardzo funkcjonalny wybór.

System DL rozkładania kanapy
System DL rozkładania kanapy | Źródło: meble4home.pl

System „klik-klak”

System klik-klak” jest najprostszym i najszybszym systemem, który był bardzo popularny w meblach powstających w PRL-u, jednak dziś nadal ma swoich zwolenników. Aby go rozłożyć, wystarczy unieść siedzisko i nieco przesunąć je w stronę oparcia do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Oznacza ono, że można już siedzisko opuścić, zyskując tym samym powierzchnię do spania. Nie jest to jednak najwygodniejsza opcja do spania, ponieważ system ten powoduje, że pośrodku znajduje się zagłębienie, które może przeszkadzać w trakcie snu.

System „wózek”

Ten system nazywany jest też półbelgijskim. Aby go rozłożyć, trzeba wyciągnąć spod kanapy wózek i rozłożyć na nim materac. Jego zaletą jest to, że mimo małych rozmiarów kanapy, możemy liczyć na stosunkowo dużą przestrzeń do spania.

System włoski

System włoski to system nieco podobny do belgijskiego, jednak jest on znacznie wygodniejszy. Dzieje się tak dlatego, że w systemie belgijskim zwykle stosowany jest materac piankowy, we włoskim zaś możemy liczyć na porządny materac sprężynowy, co znacząco wpływa na komfort snu. W systemie włoskim konstrukcja jest bardziej stabilna, a stelaż zbudowany z elastycznych listew, a nie taśm, przez co bardzo przypomina klasyczne łóżko sypialniane.

System włoski rozkładania kanapy
System włoski rozkładania kanapy | Źródło: vieridivani.pl

System „delfin”

System o tej wdzięcznej nazwie stosowany jest w narożnikach. Aby go rozłożyć, spod mebla należy wysunąć wózek, a potem pociągnąć część, pozwalającą stworzyć powierzchnię do spania. W drugiej części narożnika (otomanie) zwykle znajdziesz pojemnik na pościel. System ten jest bardzo wygodny, gdyż gwarantuje sporą powierzchnię i stabilność podczas snu.

Nowoczesne kanapy rozkładane do salonu – aranżacje

Kanapy są ważnym punktem aranżacji salonu. Warto więc, by były spójne z całością. W związku z tym należy dobrać odpowiedni kolor. Jeśli całe wnętrze urządzone jest w beżach, to można albo wybrać kanapę rozkładaną o takiej samej barwie, albo postawić na kontrast i zakupić np. bordową wersalkę. W ten sposób możesz zyskać dwie zupełnie odmienne aranżacje. Aby dopełnić całości, warto wybrać stylowe poduszki dekoracyjne lub narzutę, korespondującą ze stylem czy kolorem wersalki.

Nowoczesne kanapa w salonie
Nowoczesne kanapy rozkładane do salonu

Jak widać, wybór mebli, takich jak nowoczesne kanapy rozkładane do salonu wcale nie jest prosty. Dlatego też warto zgłębić temat i zastanowić się nad materiałem, kolorem, a także systemem rozkładania. Dzięki temu poszukiwania będą łatwiejsze i zakończą się sukcesem, a tym samym Twoje wnętrze zyska na funkcjonalności i uroku.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *