1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wysokość wanny – dopasuj ją zgodnie ze standardami i własnymi preferencjami. Jakie rozmiary będą optymalne?

Poradniki

2 lata temu

Wysokość wanny – dopasuj ją zgodnie ze standardami i własnymi preferencjami. Jakie rozmiary będą optymalne?

Łazienka Wyposażenie
5
0
0
5
0

W projekcie łazienki koniecznie musisz uwzględnić wysokość wanny. To właśnie ten element decyduje o komfortowym użytkowaniu jej przez całą rodzinę. Jaki rozmiar wybrać, by w pełni czerpać przyjemność z kąpieli? Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Wysokość wanny – standardowe zalecenia

Gdy urządzasz łazienkę, musisz zwrócić uwagę na wysokość wanny od podłogi. Standardowo przyjmuje się, że optymalnym wyborem jest 60 cm. To dobre rozwiązanie dla osób o średnim wzroście (165-180 cm), ponieważ wchodzenie do środka będzie dla nich łatwe i bezpieczne. Choć wspomniane zalecenie jest najpopularniejsze, warto samodzielnie zdecydować, jaka wysokość wanny od podłogi będzie komfortowa. Wiele zależy tu od indywidualnych czynników, takich jak np. wiek domowników, ich wzrost czy rozmiar łazienki.

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy montażu wanny?

Standardowe 60 cm to odległość od wykończonej podłogi do krawędzi wanny. Aby pomiar był miarodajny, musisz więc dokonać go dopiero po wyłożeniu podłoża. Jeżeli nie wiesz, jakiego materiału użyjesz, wyznaczenie odpowiedniej odległości będzie problematyczne. Należy wówczas oszacować grubość podłogi lub zaczekać z zamówieniem misy wanny aż do ukończenia prac remontowych.

wysokość wanny - wanna, łazienka, wieszak na ręczniki
Wysokość wanny zależy od wzrostu i wieku mieszkańców

Sprawdź też: Mała łazienka = prysznic? Wcale nie! Wanna też się zmieści

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy montażu wanny?

Przy montażu wanny i dobieraniu jej wysokości należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych zmiennych, takich chociażby jak miejsce na syfon. Przed zakupem zwróć uwagę na: 

  • miejsce na syfon – tę niezbędną przestrzeń obliczysz, dodając 15 cm do głębokości misy. Otrzymany wynik to wysokość, na jakiej powinien znaleźć się syfon,
  • wymiary nóżek – wiele modeli jest wyposażonych w nóżki. Zwykle mają one ok. 11-18 cm, dlatego warto mieć to na uwadze podczas umieszczenia armatury. 

Dla kogo wysokość wanny może mieć szczególne znaczenie?

Starsze osoby mogą mieć problem z wchodzeniem do zbyt wysokiej wanny. Jeśli w domu mieszkają seniorzy, dobrym pomysłem jest zamontowanie jej na poziomie ok. 50 cm. Najlepiej przy niej znaleźć miejsce na antypoślizgowe dywaniki, a w miarę możliwości na ścianie zamontować rączki do podciągnięcia lub podparcia. Wygodnym rozwiązaniem są także ręczniki w zasięgu ręki (swoją drogą, powyższe będą wygodne nie tylko dla seniorów). 

O indywidualnie dopasowanej wysokości wanny wolnostojącej powinny pomyśleć też osoby wyjątkowo niskie lub wysokie. Pierwsza grupa może obniżyć próg do podobnego poziomu, co seniorzy. Z kolei domownicy obdarzeni dodatkowymi centymetrami najczęściej decydują się na montaż ok. 70 cm od podłoża.

Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto wziąć pod uwagę ich potrzeby. Samodzielnie myjące się kilkulatki mogą być zbyt niskie, by komfortowo korzystać z kąpieli. Wówczas wysokość krawędzi musi być starannie przemyślana i dostosowana do wszystkich mieszkańców. Tutaj jednak można wybrać standardowe 60 cm, a dzieciakom kupić stopnie i koniecznie zadbać o bezpieczeństwo w kąpieli. 

Podwyższenie lub obniżenie wanny zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Modele wolnostojące są pod tym względem łatwiejsze – zwykła regulacja nóżek od stelaża najczęściej pozwala na uzyskanie wymarzonego efektu. Wysokość wanny w zabudowie może być zmieniania przede wszystkim przez dołożenie płyt gipsowych albo wbudowanie misy w podłogę.

Wysokość wanny a metraż łazienki – czy duża wanna pasuje wszędzie?

Metraż łazienki ma wpływ na wymiary wanny, jednak dotyczy to głównie jej szerokości i długości. Szczególną ostrożność powinny natomiast zachować osoby, które dysponują pomieszczeniem na poddaszu. Skośne ściany mogą już stanowić przeszkodę w ustawieniu wyższej misy – należy upewnić się, że mieszkańcy będą mogli swobodnie wchodzić i wychodzić z kąpieli.

Wysoka wanna może sprawiać kłopot w bardzo ciasnych pomieszczeniach o metrażu mniejszym niż 4m2. Duży rozmiar optycznie zmniejszy niewielką już przestrzeń i przytłoczy całe wnętrze. Przed zakupem warto wykonać więc projekt i dokładnie przemyśleć swoje możliwości.

Sprawdź też: Projektowanie łazienki z wanną narożną – aranżacje i inspiracje wykończeniowe

Finalnie, dobór wysokości wanny nie powinien być specjalnie trudny. W najgorszym wypadku, standardowe 60 cm i tak sprawdzi się u większości osób. Dużo ważniejsze jest bezpieczeństwo, zwłaszcza osób starszych i dzieci. Można o nie zadbać, dobierając odpowiednie akcesoria do łazienki.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.