1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kuchnia kaflowa – czyli piec kaflowy w nowoczesnej kuchni. Jak połączyć te dwa z pozoru niepasujące do siebie elementy?

Poradniki

3 lata temu

Kuchnia kaflowa – czyli piec kaflowy w nowoczesnej kuchni. Jak połączyć te dwa z pozoru niepasujące do siebie elementy?

Kuchnia Wyposażenie
10
0
0
10
0

Elegancka kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które zdobywa coraz większą popularność. Jak wprowadzić takie połączenie w swoim domu? Czy to w ogóle realne, skoro oba elementy mocno się od siebie różnią?

Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni – czy to ma prawo bytu?

W branży projektowania wnętrz co jakiś czas pojawiają się trendy związane z powrotem do dekoracji stosowanych powszechnie wiele lat temu. Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni to przykład wykorzystania zalet tradycyjnych aranżacji. Wyposażenie używane niegdyś przez naszych dziadków nadal może wyglądać bardzo atrakcyjnie po odpowiednim połączeniu go z modernistycznym wystrojem.

kuchnia kaflowa
Kuchnia kaflowa we wnętrzu

Zobacz: Funkcjonalna kuchnia. Ergonomia w kuchni — zasady planowania, projekty, porady

W pierwszej chwili nigdy nie pomyślałbyś, że tak odległe od siebie style doskonale się uzupełniają. Nic dziwnego, bo piec kaflowy już dawno zniknął z większości polskich domów. Jednak moda powraca, a współczesne koncepcje potrafią idealnie zintegrować pozornie niepasujące elementy. Bez problemu uzyskasz podobny efekt u siebie, jeśli zaczerpniesz inspiracje ze sprawdzonych źródeł.

Jak zaaranżować nowoczesną kuchnię kaflową – inspiracje

Rzadko ma miejsce sytuacja, że aranżacje kuchni nowoczesnych już na wstępie zakładają możliwość zlokalizowania tam kaflowego sprzętu do gotowania. Najczęściej pomysł ten pojawia się później przy okazji remontu i chęci odmiany oblicza pomieszczenia. Na etapie planowania modyfikacji wystroju wnętrza, a później podczas instalowania wyposażenia napotkasz wiele problemów, które trzeba rozwiązać. 

Po pierwsze kuchnia kaflowa powinna znajdować się w odpowiednim miejscu. Użytkowanie jej na co dzień musi zapewniać pełne bezpieczeństwo i komfort podczas przyrządzania potraw. Ten aspekt dotyczy przypadku, gdy chcesz zainstalować u siebie nie tylko ładny, lecz także funkcjonalny piec. Pozwala on na przygotowywanie ulubionych dań jak za dawnych lat, a poza tym wygląda niezwykle oryginalnie.

https://www.instagram.com/p/CVdlZSTMqx3/?utm_source=ig_web_copy_link]

Duże znaczenie ma forma aranżacji, bo dostępne są dwie opcje. We wnętrzach obszernych pomieszczeń bardzo dobrze prezentują się elementy wyposażenia wbudowane w ścianę. Optycznie powiększają one dostępny metraż, dzięki czemu cała dekoracja robi jeszcze lepsze wrażenie. Z kolei wolnostojące konstrukcje doskonale spełniają swoją funkcję tam, gdzie brakuje przestrzeni, bo raczej nie zajmują wiele miejsca.

Obecnie w nowoczesnych domach i mieszkaniach najczęściej pojawia się pierwszy piec kaflowy. Pomysły zachwycają, ponieważ projektanci skutecznie łączą ze sobą tradycyjne detale oraz modernistyczne elementy wystroju. Przykładowe zdjęcie opublikowane na Instagramie pokazuje współczesne trendy. Mimo faktu, że sprzęt o klasycznym wyglądzie usytuowano tuż obok stosowanych dziś powszechnie szafek, całość robi świetne wrażenie.

https://www.instagram.com/p/CVDQI-Zjauc/?utm_source=ig_web_copy_link

Jednym z ciekawszych rozwiązań aranżacyjnych jest pokrywanie ścian ozdobnymi cegiełkami, co tworzy atrakcyjny efekt wizualny. W takim otoczeniu kuchnia kaflowa doskonale wzbogaca wnętrze, a po pomalowaniu na identyczny kolor idealnie wtapia się w dekorację. Ta inspiracja pomoże Ci urządzić nietuzinkowo przestrzeń, szczególnie jeśli fascynujesz się stylem rustykalnym lub eklektycznym.

Zalety posiadania pieca kaflowego

Zainstalowanie pieca kaflowego w kuchni ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze za jego pomocą możesz gotować ulubione potrawy tradycyjnym sposobem, czyli z wykorzystaniem paleniska. Do wzniecania ognia wykorzystuje się zazwyczaj drewno, czyli surowiec bardziej odporny na wahania cen niż gaz stosowany w nowoczesnym AGD.

Ponadto takie wyposażenie wnętrza pozwala ogrzewać pomieszczenie. Efektywność w tym zakresie zależy od rozmiaru sprzętu, ale odpowiednio dopasowany do metrażu skutecznie podwyższa on temperaturę otoczenia. Dzięki temu oferuje znacznie więcej od współczesnych urządzeń, które pomagają przyrządzać różne dania, jednak nie oferują żadnych dodatkowych funkcji.

Piec kaflowy w kuchni - czy ma to sens?
Piec kaflowy w kuchni – czy ma to sens?

Innym atutem prezentowanego rozwiązania aranżacyjnego jest oryginalność. Klasyczna konstrukcja intryguje swoim wyglądem, gdy znajduje się w pobliżu modernistycznych mebli i dodatków dekoracyjnych. To sprawia, że wystrój zachwyca i nie nudzi nawet pod długim czasie. Jeśli lubisz niekonwencjonalne połączenia, ten pomysł z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Budowa pieca kaflowego

Samo zaprojektowanie pomieszczenia pod kątem wykorzystania zalet tradycyjnej kuchni to jedno, ale później następuje budowa pieca kaflowego. To dość skomplikowane zadanie, bo wymaga odpowiedniej wiedzy, żeby finalnie uzyskać funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie wyposażenie domu. Istotną rolę odgrywają dobór właściwych materiałów oraz staranne wykonanie niezbędnych prac montażowych.

Jak to jest zrobione?

Najpierw zawsze na wymurowanym lub zainstalowanym wcześniej palenisku układa się kafle narożne, a później dołącza do nich kolejne rzędy płytek. Poszczególne elementy powinny być ustawione równo względem siebie, a także w stosunku do pokrycia ściany, żeby całość wyglądała spójnie. Później trzeba w ten sam sposób naprzemiennie wznosić murki z cegieł i kafli.

Podczas budowania pieca kaflowego należy przygotować miejsce na zamontowanie drzwi. Muszą się one znajdować na wysokości komory przeznaczonej do wrzucania i podpalania drewna. Poza tym istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie paleniska od wewnątrz. Kafle otaczające go z każdej strony warto zespolić glinianą zaprawą o dobrej odporności na wysoką temperaturę.

Z jakich materiałów zbudować kuchnię kaflową?

Bardzo duże znaczenie podczas konstruowania kuchni kaflowej ma wybór odpowiednich materiałów. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się wysokiej jakości ceramika, która nie ulega pęknięciom w wyniku długotrwałego wpływu ciepła na jej powierzchnię. Ten surowiec poza walorami użytkowymi wygląda niezwykle elegancko, co pozwala uzyskać ładny efekt wizualny.

Pamiętaj jednak, że na rynku tworzyw znajdziesz różne rodzaje ceramiki. Ich zewnętrza warstwa jest albo gładka, albo chropowata ze specjalnie opracowanym wzorem. Oba warianty doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jeśli tylko towarzyszą im meble i dodatki o podobnej charakterystyce. Wiele zależy też od stylu aranżacyjnego, choć w rustykalnych oraz eklektycznych dekoracjach wspomniane płytki zachwycają równie mocno.

Malowanie pieca kaflowego

Pokrycie kuchenki farbą to ostatni etap budowania jej w domu. Malowanie pieca kaflowego trzeba wykonać za pomocą wysokiej jakości mieszanki odpornej na ciepło. Najlepszy efekt zapewnia samoutwardzalna emulsja, która długo zachowuje swoją pierwotną barwę i nie odpada łatwo, nawet jeśli w jej otoczeniu panuje bardzo wysoka temperatura.

Ważny jest wybór koloru konstrukcji. Możesz zdecydować się na wtopienie wyposażenia w otoczenie, żeby nie przykuwał uwagi zbyt mocno lub stworzyć wyraźny kontrast między nim a nowoczesnymi meblami. Częściej spotkasz pierwsze rozwiązanie ze względu na fakt, że we współczesnych aranżacjach powinno się unikać ostrych różnic w odcieniach. Czasem przełamanie tej konwencji dobrze służy jednak wystrojowi pomieszczenia.

Pomyśl też nad tym, czy chcesz matowe, czy błyszczące płytki. Naturalny efekt lśniącej ceramiki wzmocnisz za pomocą odpowiedniej farby albo znacznie ograniczysz go dzięki stonowanym mieszankom. W przypadku kafli we wzory lepiej sprawdzają się emulsje z połyskiem, ponieważ podkreślają atuty wspomnianych płytek i cała przestrzeń wygląda wyjątkowo atrakcyjnie.

Malowanie pieca - od czego zacząć?
Malowanie pieca – od czego zacząć? | Źródło: ladnydom.pl

Tradycyjna kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni to z pozoru zupełnie niemożliwe do zrealizowania połączenie. Współczesne trendy aranżacyjne udowadniają jednak, że zastosowanie takiego rozwiązania jest realne. We wnętrzach urządzanych w stylu modernistycznym, eklektycznym oraz rustykalnym piec kaflowy wygląda bardzo oryginalnie, dzięki czemu zachwyca i doskonale urozmaica wystrój domu. Jeśli lubisz niekonwencjonalne dekoracje, realizacja tego pomysłu powinna Ci się spodobać – dzięki niej stworzysz pomost pomiędzy tradycją i współczesnością, a także wskrzesisz zapomniane już techniki gotowania i odkryjesz nowe smaki.

Źródło obrazka głównego: deccoria.pl

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *