Kolor turkusowy kojarzony jest z niebem i morzem. Jest to chłodna i rześka barwa, dlatego świetnie sprawdza się w mniejszych wnętrzach. Sprawdź, z czym ją łączyć i w jakich pomieszczeniach będzie jeszcze pasować!
Turkusowy kolor, czyli jaki?
Nazwa koloru turkusowego pochodzi od szlachetnego kamienia – turkus. Podobieństwo widoczne jest nie tylko w terminologii, ale także w barwie. Odcień ten powstaje z połączenia jasnej i żywej zieleni z błękitem. Tej pierwszej barwy powinno być jednak niewiele, ponieważ zachowanie odpowiednich proporcji jest w tym przypadku kluczowe. Takie zestawienie barw powoduje, że turkus staje się kolorem wyrazistym, energicznym, ale jednocześnie nie jest zbyt przesadnym i narzucającym się.
Podobnie jak inne odcienie niebieskiej barwy, tak i kolor turkusowy zyskuje bardzo mocno na popularności, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Dzięki temu można wprowadzić do pomieszczeń więcej ożywienia, dzięki czemu zyskują one wyrazistość i przywołują miłe wspomnienia związane z latem oraz wakacjami nad morzem. Wnętrza, w których został wykorzystany turkus, są postrzegane jako optymistyczne, przyjazne i lekkie.
Dla kogo przeznaczony jest turkus?
Kolor turkusowy to często wykorzystywana barwa w obecnych czasach w aranżacji wnętrz. Sam turkus natomiast jest najdłużej wydobywanym kamieniem ozdobnym. Był on wykorzystywany w Chinach i Persji w jubilerstwie i zdobnictwie. Niesamowity kolor tego kamienia wywodzi się z połączenia żelaza i miedzi, które się w nim znajdują. Im więcej pierwiastków żelaza ma w sobie kamień, tym jest bardziej zielony i zdecydowanie cenniejszy. Turkus z uwagi na swoją barwę był również nazywany kamieniem niebios.
Sprawdź: Kolor fioletowy we wnętrzach — do jakiego stylu pasuje fiolet? Jak łączyć fiolet z innymi kolorami?
Kolor turkusowy, mimo że jest żywy i energetyzujący, to znajduje się jednak po chłodnej stronie palety kolorystycznej. Stąd też jego działanie odświeżające, relaksujące, stymulujące kreatywność i pobudzające wyobraźnię. Łatwo się także w jego obecności wyciszyć. Bardzo dobrze w kolorze turkusowym czują się osoby kreatywne. Natomiast powinny go unikać osoby ze skłonnością do depresji.
Z jakimi kolorami łączyć turkus?
Turkus to kolor dosyć przyjemny w aranżacji wnętrz, podobnie zresztą jak niebieski. W odpowiednich proporcjach jest w stanie zgrać się praktycznie z każdą inną barwą. W aranżacjach nie jest on jednak odcieniem dominującym, dlatego też nie powinny się go obawiać osoby nieprzepadające za silną kolorystyką. Turkusowe ściany świetnie wypadają na tle bieli, delikatnych szarości i piaskowego beżu. Tutaj należy zaznaczyć, że to właśnie biel jest tą barwą, która pasuje wręcz idealnie do turkusu.
Mimo iż wydaje się, że biel tworzy doskonały duet z każdym kolorem, to szczególnie barwie turkusowej dodaje świetlistości oraz podkreśla jej tony. Taki duet będzie świetnie pasować praktycznie do wszystkich pomieszczeń. Szarość z kolei powinna być w odcieniu popielatym lub w srebrnych tonach. W parze turkusem pięknie wyglądać będzie także ciemny grafit. Połączenie tych odcieni stworzy bardziej wyrafinowany i wyrazisty duet.
Dla osób wielbiących marynistyczne motywy poleca się połączyć kolor turkusowy we wnętrzach z granatem oraz z domieszką piaskowego beżu, bieli i karminowej czerwieni. Razem mogą wykreować piękne aranżacje o wyraźnych morskich barwach. Jeśli wnętrze ma przywoływać charakter rajskiej wyspy, to turkusowy kolor ścian warto wzbogacić o akcenty złocistego beżu oraz żywej zieleni. W taki zestawieniu turkus będzie prezentował się radośnie i optymistycznie.
Kolor turkusowy można także dopasować do barw pastelowych, innych odcieni niebieskiego i zielonego, czy też do koloru srebrnego. Z wszystkimi wymienionymi barwami może stworzyć harmonijną kompozycję, dzięki której aranżacja wnętrza będzie prezentować się przepięknie. Warto także pamiętać, że naturalne kolory drewna będą również świetnie wypadać na tle turkusowych ścian, czy to w salonie, czy innym pomieszczeniu. Jest to naturalne połączenie, które praktycznie zawsze wypada dobrze.
Należy jednak pamiętać, że turkusowe ściany nie zawsze będą dobrze się prezentować w połączeniu z innymi odcieniami. Do kolorów, które nie najlepiej współgrają z turkusem zalicza się fuksję, neonowe odcienie, intensywną pomarańcz i żółć. Nie oznacza to, że nie można ich wcale ze sobą zestawiać. Przyda się jednak odpowiednie wyczucie proporcji, aby nie stworzyć aranżacji mocno rzucającej się w oczy i oddziałującej na domowników.
W jakich wnętrzach sprawdza się kolor turkusowy?
Turkusowe ściany z pewnością są bardzo wyraziste i rzucają się w oczy, jednak w połączeniu z odpowiednimi barwami są przyjemne dla oka. Jednym z najlepszych pomieszczeń, gdzie sprawdzi się turkus jest salon. Można go łączyć z bielą, szarością i wieloma innymi odcieniami. Niekoniecznie musi to być turkusowa ściana. Również meble i inne dodatki mogą być w tym kolorze. Gdzie więc sprawdzi się turkus?
Jak już zostało wspomniane, najlepszym wyborem będzie salon, ponieważ turkus pięknie prezentuje się w przestronnych wnętrzach. Pokój dzienny jest zazwyczaj tym najbardziej reprezentatywnym, w którym przyjmuje się gości. Kolor turkusowy można zestawić z bielą, umieszczając go na jednej ze ścian. Można również wybrać dodatki i meble w tym odcieniu, jak kanapy, sofy, czy poduszki.
Kolejnym pomieszczeniem, w jakim warto postawić na turkus jest łazienka. Szczególnie dobrze wygląda on na płytkach lub ozdobnych dodatkach. Turkusowe flizy świetnie komponują się z białą umywalką i szarymi dodatkami. Kolor ten sprawdzi się jeszcze w sypialni. Turkusowe mogą być zasłony lub narzuta na łóżko. Sypialnia nabierze w ten sposób modnego charakteru i stylu, a przy tym nie straci na swojej przytulności.
Zobacz: Kolor miętowy – jaki to dokładnie odcień? Kolor miętowy we wnętrzach – porady i inspiracje
Inspiracje, które można znaleźć w sieci pokazują, że w kolorze turkusowym świetnie będzie wyglądało praktycznie każde wnętrze. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar i zestawić turkus z odpowiednimi barwami. Może on się znaleźć zarówno w jadalni, jak i przedpokoju, czy też pokoju dziecka. Podstawą jest odpowiednie wyczucie proporcji, dzięki czemu można stworzyć piękną aranżację.