1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kolor baby blue we wnętrzach – jak wykorzystać najmodniejszy odcień błękitu? Porady, inspiracje i aranżacje

Wnętrza

3 lata temu

Kolor baby blue we wnętrzach – jak wykorzystać najmodniejszy odcień błękitu? Porady, inspiracje i aranżacje

Styl we wnętrzach
5
0
0
5
0

Baby blue to niezwykle modny w ostatnich sezonach kolor, charakteryzujący się rozbieloną, jasną tonacją. Z powodzeniem odnajdzie się na ścianach, meblach czy akcesoriach. Zobacz, jak szerokie możliwości daje ten kolor w rozmaitych aranżacjach.

Kolor baby blue – jak wygląda?

Odcień baby blue, czyli jasny rozbielony błękit, cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Jest subtelny i przywodzi na myśl nadmorskie wakacje. Tworzy fantastyczne zestawienia z odcieniem jasnej szarości, kremu i bieli. W młodzieżowych aranżacjach doskonale połączy się z granatem czy czerwienią, natomiast w przypadku orientalnych koncepcji wnętrzarskich polubi zestawienia z ciemnobrązowymi meblami i wszelkimi rudościami. Już w tym momencie możesz zauważyć, jak szeroko prezentuje się wachlarz zastosowań tej przyjemnej dla oka barwy.

Zobacz też: Błękit paryski we wnętrzach: jaki to kolor i z czym go łączyć? Porady i gotowe aranżacje z modnym odcieniem niebieskiego w roli głównej

W nowoczesnych wnętrzach jasny błękit często jest zestawiany z neutralną bielą czy jasną szarością. Świetnie prezentuje się on w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach, w których dużą wagę kładzie się na dobór każdego elementu. Baby blue wnosi do domowych przestrzeni nutę eleganckiej ekstrawagancji, zachowując jednocześnie swą łagodną neutralność. Ten odcień coraz śmielej pojawia się we współczesnych aranżacjach nie tylko strefy dziennej, ale też w pokojach dziecięcych czy w sypialniach rodziców. Wszystko to sprawia, że kolor ten sprawdza się w wielu różnorodnych przestrzeniach.

Modna w ostatnich sezonach szarość zyskała spore wsparcie – w postaci chłodnego pastelowego błękitu. Dodaje on więcej energii i radości życia, a zarazem wciąż prezentuje się w sposób harmonijny i stonowany. Jeśli zależy Ci na bardziej przytulnych aranżacjach, połącz baby blue z czystą bielą i odcieniem śmietankowym. Natomiast w sytuacji, gdy wolisz nowoczesne, oszczędne w wyrazie realizacje, zestaw go z szarością. Kolor ten jest na tyle uniwersalnym odcieniem, że z powodzeniem może zostać zastosowany w praktycznie każdym pomieszczeniu Twojego domu.

baby blue w sypialni

Baby blue we wnętrzach – jak go wprowadzić?

Odcień baby blue może grać główne skrzypce jako kolor ścian, ale też pozostawać jedynie urozmaicającym przestrzeń dodatkiem. Jeśli obawiasz się, że barwa szybko Ci się opatrzy, postaw na drobne akcesoria i detale: na przykład jasnoniebieskie poszewki na poduszki, dekoracyjny pled, wazon czy plakat. Każde tego typu akcesorium będziesz mógł szybko wymienić na nowe wtedy, gdy już Ci się znudzi.

Reklama

Ściany w kolorze baby blue

Pomalowanie wszystkich ścian w pomieszczeniu na odcień baby blue może optycznie go pomniejszyć. Zbyt duże plamy barwne utrzymane w tonacji niebieskiego sprawią też, że Twoje wnętrza będą sprawiać wrażenie chłodnych albo wręcz surowych. Na dłuższą metę stanie się to męczące, dlatego warto odcień ten łączyć z bielą i szarością. Chcąc pomalować większe płaszczyzny na jasnoniebieski, zdecydowanie lepiej wybrać tylko jedną ścianę zamiast wszystkich. W sytuacji, gdy zależy Ci na stworzeniu energetycznej przestrzeni, przy ścianie pomalowanej na niebiesko ustaw miodowożółty fotel typu uszak lub pomarańczową kanapę – takie zestawienie kolorystyczne doda całemu pomieszczeniu wyjątkowo dużo energii.

baby blue meble

Meble w kolorze baby blue

Meble baby blue fantastycznie dopełniają klimat wnętrz – zwłaszcza tych, które są utrzymane w orientalnej stylistyce. Będą pasować do motywów marokańskiej koniczyny, często występującej na domowych tekstyliach: dywanach, tapetach czy ozdobnych poszewkach na poduszki. Ponadto niebieskie meble mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku aranżacji retro. Zestawione wówczas z odcieniem pastelowego różu czy żółtego zachwycą każdego, kto odwiedzi Twoje mieszkanie.

Meble w w kolorze jasnego błękitu prawdzą się też w pokoju dziecięcym, stanowiąc uroczy i delikatny element wykończeniowy wnętrza. W zestawieniu z białymi ścianami stworzą niemowlęcą oazę spokoju, idealną do wypoczynku. Z kolei baby blue połączony z mocniejszą czerwienią, bielą i granatem stworzy iście marynarski klimat, w którym świetnie odnajdzie się każdy nastolatek.

Dodatki i dekoracje baby blue

Miłośnicy klasycznych domów w stylu angielskim na pewno docenią błękit w dodatkach takich jak poszewki na poduszki ogrodowe, kompozycje kwiatowe z hortensją w roli głównej, ale i nadmorskie dekoracje. Dla małych i dorastających chłopców odcień baby blue również nadaje się znakomicie. Prezentuje się dostojnie, wręcz królewsko, kojarząc się z najlepszymi dworami i błękitną krwią arystokratycznych rodów.

baby blue dodatki do pokoju

Z czym łączyć kolor baby blue we wnętrzach?

Biel, śmietanka i jasna szarość – to podstawowe kolory, które znakomicie łączą się z tonacją baby blue. Miłośnicy mocniejszych kontrastów na pewno chętnie połączą ściany w tym kolorze z odcieniami brązów i rudości, zaś fani stylistyki retro sięgną po miodową żółć.

Najmodniejsze aranżacje z kolorem baby blue

Wśród najmodniejszych zestawień dla barwy baby blue znajduje się orientalna aranżacja, oparta na ciemnobrązowych drewnianych meblach, błękitnych ścianach, wyszukanej ceramice i dużych, okazałych roślinach doniczkowych. Rattanowy fotel bujany, regał z książkami i pamiątki z dalekich podróży dopełniają tej udanej stylizacji.

Inną propozycją jest połączenie błękitu z bielą i kremem. To wyjątkowo subtelne zestawienie przywołuje na myśl nadmorskie klimaty. Jest czyste i jasne, pozwala na swobodny przepływ myśli i na dłuższą metę nie męczy.

niebieski pokój

Z kolei połączenie mebli wykończonych na wysoki połysk (zarówno białych, jak i czarnych) z odcieniem baby blue pozwala stworzyć nowoczesny wystrój. Taka aranżacja pasuje do przestronnych apartamentowców, usytuowanych na ostatnich piętrach, z których rozpościera się oszałamiający widok na otaczający teren.

Z kolei rozbielony odcień niebieskiego, połączony z elementami czerwieni i granatu, a także z motywem pasków, fantastycznie dodaje przestrzeni marynarskiego sznytu. Bez dwóch zdań spodoba się dzieciom i nastolatkom.

Jakie błękitne dodatki warto zastosować w kuchni?

Jeśli marzy Ci się kuchnia czy jadalnia w starym stylu, to błękitny motyw możesz wykorzystać na tapecie w klasyczne biało-niebieskie pasy, ułożone w pozycji horyzontalnej. Oprócz tego błękit możesz przemycić w niewielkich dodatkach i sprzętach AGD, takich jak na przykład czajnik, toster czy lodówka.

Poza tym baby blue może pojawić się w skandynawskiej aranżacji jako element ocieplający szaro-białe pomieszczenie. Sprawdzi się wówczas w formie tapety z geometrycznymi wzorami, typowymi dla tej stylistyki.

niebieskie ściany

Zobacz też: Kolor liliowy we wnętrzach, czyli najmodniejszy odcień fioletu w aranżacjach. Z czym i jak łączyć barwę lila? Pomysły i inspiracje

Salon z błękitnymi dodatkami

W salonie odcień baby blue może występować pod postacią tapety w delikatne, błękitne kwiaty – na przykład hortensje. Inną opcją jest postawienie na większą płaszczyznę kolorystyczną, którą może być błękitna sofa. Pastelowa tonacja mebla ociepli przestrzeń, czyniąc ją lekką i przytulną. Jeśli obawiasz się przesytu słodkością, większość mebli wybierz w kolorze białym, podobnie jak zasłony czy zastawę stołową. Pamiętaj o umiarze, aby wizualnie nie przytłoczyć domowej przestrzeni.

Co myślisz o aranżacjach w kolorze baby blue? Zdecydowałbyś się na nie w swoich wnętrzach? Koniecznie daj znać w komentarzu!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *