1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kolor liliowy we wnętrzach, czyli najmodniejszy odcień fioletu w aranżacjach. Z czym i jak łączyć barwę lila? Pomysły i inspiracje

Wnętrza

3 lata temu

Kolor liliowy we wnętrzach, czyli najmodniejszy odcień fioletu w aranżacjach. Z czym i jak łączyć barwę lila? Pomysły i inspiracje

Aranżacja
10
0
0
10
0

Kolor liliowy (inaczej lila) to piękny, czysty, pastelowy fiolet. Jest modny już od kilku sezonów, a trendy pokazują, że szybko się nam nie znudzi! Z czym łączyć liliowy i jak go wykorzystać w aranżacjach?

Kolor liliowy – jak wygląda?

Liliowy lub lila to jasny i zimny fiolet, choć barwa ta obejmuje kilka odcieni. Nazywamy tą nazwą różne wariacje, dlatego wśród kolorów liliowego znajdziemy:

  • „bazowy” liliowy – kolor kwiatów bzu,
  • blady liliowy – najzimniejszy i najjaśniejszy,
  • żywy liliowy – nieco cieplejsza barwa, niemal neonowa,
  • bogaty liliowy – ciemniejsza wersja żywego,
  • liliowy francuski – najciemniejszy i najbardziej zgaszony w liliowej rodzinie fioletów.

Liliowy to naprawdę modny odcień, zarówno w trendach wnętrzarskich, jak i odzieżowych. Co prawda do tej pory nie został ochrzczony mianem „koloru roku” przez Pantone, ale jego jasny odcień o wdzięcznej nazwie Orchid Bloom pojawia się jako propozycja kolorów na London Fashion Week Spring/Summer 2022.

WGSN (Word Global Style Network) to największy konkurent Pantone w sprawie trendów kolorystycznych. Co roku tworzy raport najbardziej popularnych barw i wybiera zwycięzcę o intrygującej, autorskiej nazwie. Co ciekawe, WGSN zdążyło już zaproponować najważniejszy kolor roku 2023 i jest to Digital Lavender, niezwykle bliski krewny liliowego. To pokazuje, że fiolety we wnętrzach szybko nie wyjdą z mody!

Kolor lila we wnętrzach – jak go wprowadzać?

Aby uzyskać ładny, spójny efekt, wprowadzając lila do wnętrz, warto się zastanowić, do jakich konwencji pasuje ten kolor. Jednym z nich jest styl prowansalski. Paleta kolorystyczna w tej stylistyce opiera się na bieli i delikatnych odcieniach różu, błękitu i fioletu, a także jasnej szarości i nutach pistacjowych. Lila w tym stylu może albo zastąpić klasyczną lawendę (co będzie stanowić ciekawą odmianę), albo pojawić się w jej towarzystwie.

Kolor liliowy sprawdzi się we wszystkich nieco idyllicznych, pogodnych aranżacjach, szczególnie tych pełnych naturalnego drewna i kwiatowych wzorów. Lila może się tutaj rozgościć na całego. Pamiętaj, że postawienie bukietu bzu w wazonie to również ponadczasowy sposób na wprowadzenie tego koloru do wnętrz.

Reklama

Szykowna konwencja glamour lubi nasycone, ciemne tony oraz blask diamentów i srebra. Jeśli jednak nie chcesz, aby wnętrze za bardzo przypominało kobiecy buduar, wybierz kolor liliowy jako bazę, a głęboki fiolet jako barwę dodatków. Pomieszczenie nabierze zarówno zmysłowości, jak i lekkości.

Dlaczego warto zaprosić liliowy do swojego mieszkania? Zgodnie z wyjaśnieniem WGSN kolory o mniejszej długości fali (takie jak liliowy) wywołują uczucie spokoju, stabilności i równowagi oraz dodają pogody ducha.

Jednak ze względu na nieco trudny charakter (z jednej strony zimny, z drugiej trochę cukierkowy) kolor lila nie pojawia się zbyt często w propozycjach aranżacyjnych – a szkoda, bo otaczając go innymi, przemyślanymi barwami można osiągnąć niezwykle oryginalny, ożywiający efekt. Jak? Możesz pójść na całość i pomalować ściany na kolor liliowy albo przemycić go w postaci dodatków.

Liliowe ściany

Liliowe ściany będą dobrze wyglądać we wnętrzach, do których wpada duża ilość światła słonecznego. Aby złagodzić wrażenie chłodu, warto ocieplić pokój dodatkami w kolorze złota lub musztardowej żółci.

Liliowe meble

Jeśli masz ochotę na wstawienie do pomieszczenia liliowych mebli, możesz wybierać spośród foteli, puf i krzeseł obitych liliowym welurem. Opcja dla odważnych to łóżko w stylu glamour z ramą tapicerowaną fioletowym pluszem. Zaś zapaleni majsterkowicze mogą przemalować na liliowo dowolny drewniany mebel, np. stolik kawowy albo toaletkę.

Liliowe dodatki i dekoracje

liliowe dodatki sypialnia

Najłatwiej jest wprowadzić kolor liliowy do wnętrza za pomocą dodatków i dekoracji. Zasłony, poduszki i narzuty w tym odcieniu sprawdzą się we wnętrzach w stylu prowansalskim lub glamour. Nie ma też przeciwwskazań, aby kolor liliowy zaczerpnąć wprost z natury i na wiosnę wstawić do wazonu gałązki świeżego bzu. Ramki na zdjęcia w tej barwie pięknie będą się prezentować na tle jasnych ścian. Liliowy dywan może być nieco uciążliwy w utrzymaniu czystości, ale na pewno wprowadzi do pomieszczenia niezwykle oryginalny klimat.

Sprawdź: Kolor turkusowy we wnętrzach. Jaki to kolor, jak go łączyć i do jakich wnętrz pasuje?

Z czym łączyć odcień lila we wnętrzach? Sprawdzone połączenia

Z czym łączyć kolor liliowy, aby wyeksponować jego największe zalety i zredukować potencjalne minusy? Oto kilka sprawdzonych propozycji:

  • biel – wszystkie odcienie białego (zarówno wpadające w żółć, jak i błękit) tworzą z liliowym świeże, piękne duety,
  • czerń – to połączenie zupełnie z innej beczki. Dzięki dodatkom w kolorze czerni unikniesz w pokoju efektu przesłodzenia,
  • beż – zwłaszcza te cieplejsze odcienie pozwolą Ci uzyskać bardziej przytulny nastrój,
  • róż – możesz wybrać zarówno pastelowy czy pudrowy róż, jak i mocną fuksję. Dzięki temu wnętrze na pewno nie będzie nudne,
  • inne odcienie fioletu – monochromatyczne kompozycje to bezpieczne rozwiązanie, które daje wrażenie równowagi i spójności. Połącz kolor liliowy np. z wrzosem, śliwką, lawendą albo oberżyną,
  • żółć – to barwa dopełniająca dla fioletu, dzięki czemu takie zestawienie wygląda ożywczo i energetyzująco,
  • zieleń – odważne, wyraziste połączenie lila z butelkową zielenią doda pomieszczeniu szlachetności, z limonką – egzotyki, a z pistacją – lekkości,
  • błękit – jasne odcienie niebieskiego zestawione z liliowym pasują do stylu prowansalskiego, a granat wyczaruje wyrafinowane, wyraziste wnętrze.

Jak urządzić wnętrze z kolorem liliowym? Pomysły i aranżacje

Kolor liliowy w roli głównej sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie chcesz wykreować atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu, czyli w sypialni, salonie, łazience czy pokoju dziecięcym. Niekoniecznie trafionym pomysłem będzie urządzenie w ten sposób gabinetu lub miejsca do pracy, lila może bowiem trochę rozleniwiać.

Sypialnia w odcieniu lila

W jasnej, słonecznej sypialni możesz spokojnie pomalować wszystkie ściany na liliowo (nawet skosy na poddaszu) albo połączyć je z innym kolorem, np. granatem. Sielankowy nastrój wprowadzisz też za pomocą tekstyliów i innych dodatków. Miękka, liliowa narzuta na łóżko czy zasłony z printem w liliowe kwiatuszki pomogą Ci stworzyć przytulne wnętrze idealne do relaksu. Dobrym pomysłem jest również zagłówek łóżka w tym kolorze.

Salon w kolorze liliowym

Salon w kolorze liliowym to kwintesencja paryskiej elegancji. Warto przełamać aranżację kilkoma dodatkami w intensywnych, nasyconych kolorach (takich jak fuksja czy musztardowa żółć), aby uniknąć nudy. Zestaw mebli wypoczynkowych obitych lśniącym welurem w odcieniu lila będzie się pięknie prezentował również na tle białej lub beżowej ściany.

Liliowa łazienka

Łazienka ma zazwyczaj niewielki metraż, więc jasny kolor fioletowy optycznie ją powiększy (zwłaszcza, jeśli wybierzesz błyszczącą glazurę w odcieniu lila). Unikaj jednak łączenia liliowego z szarością albo oliwkową zielenią, bo gdy pomieszczenie wypełni się parą po gorącym prysznicu lub kąpieli, będzie to wyglądać bardzo mgliście i nieprzyjemnie. Pamiętaj również o konsekwentnym dopasowaniu tonu wszystkich elementów armatury, aby nie wprowadzać chaosu. W tak małych wnętrzach, jak łazienka najlepiej zestawiać ze sobą nie więcej niż trzy kolory (dotyczy to również odcieni bieli).

Pokój dziecięcy w kolorze lila

Liliowy kolor w pokoju dziewczynki świetnie zastąpi róż, pozwalając Ci na wykreowanie jasnego, nieco bajkowego klimatu. Połącz go z bielą, beżem i złotymi dodatkami – taka sypialnia spodoba się nie tylko małej dziewczynce, ale także nastolatce. Z kolei lila przełamany zielenią i ciemną szarością przypadnie do gustu niejednemu chłopcu.

Kolor liliowy we wnętrzach daje ogromne możliwości aranżacyjne, ale trzeba go zrównoważyć odpowiednio dobranymi dodatkami. Ta barwa pozwoli wykreować atmosferę pełną spokoju, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Lila raczej nie wyjdzie z mody co najmniej do roku 2023 (przynajmniej według WGSN), więc śmiało możesz pomalować ściany na liliowo albo zainwestować w zestaw wypoczynkowy obity liliowym welurem.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *