1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Barek w kuchni, czyli pomysł na ciekawą kuchnię. Aranżacje i inspiracje

Wnętrza

2 lata temu

Barek w kuchni, czyli pomysł na ciekawą kuchnię. Aranżacje i inspiracje

Kuchnia Wyposażenie
11
0
0
11
0

Barek w kuchni to modne i funkcjonalne rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się, co, zamiast stołu można postawić w kuchni, barek może okazać się idealnym rozwiązaniem. Zobacz, jakich materiałów użyć do jego budowy i jak go wykończyć domowymi sposobami.

Barek w kuchni w ciekawy sposób oddzieli część jadalną od reszty pomieszczenia, a w mniejszych kuchniach posłuży za dodatkową przestrzeń roboczą. Szukasz inspiracji? Masz niewielką kuchnię i zastanawiasz się co zamiast stołu? Podpowiadamy!

Barek w kuchni – dlaczego warto?

Myśląc o barku w kuchni, wielu z nas może kreować się obraz szafki wypełnionej przeróżnymi alkoholami z całego świata i zdobionego blatu z wygodnymi hokerami. Z jednej strony jest to dobry kierunek, bo barek w kuchni można zagospodarować, w jaki tylko sposób się zapragnie. Z drugiej strony jednak mowa tutaj o przedłużeniu blatu roboczego lub stworzeniu przestrzeni do spożywania posiłków.

Szukając inspiracji na barek w kuchni, możesz spotkać się też z określeniem półwysep kuchenny – pozwala to odróżnić dwie niewiele różniące się od siebie konstrukcje. Może on w świetny sposób zastąpić stół podczas spotkań towarzyskich. Pozwala na komfortowe użytkowanie przestrzeni podczas przygotowań do specjalnych okazji – w gorączce przygotowań świątecznych posłuży za dodatkową przestrzeń do lepienia pysznych pierogów.

Sprawdź też: Wyspa w kuchni – pomysły, inspiracje i aranżacje nowoczesnej kuchni

Jeśli przestrzeń kuchni jest połączona z salonem, jednak nie do końca Ci to odpowiada, możesz za pomocą barku w subtelny sposób oddzielić te dwie przestrzenie. Ciekawie wykończony barek kuchenny może ozdobić przestrzeń i stać się towarzyskim centrum pomieszczenia – znajomi chętnie będą otaczać mebel w poszukiwaniu przekąsek. Półwysep świetnie sprawdzi się też w przestronnych kuchniach.

Barek kuchenny nie musi być obszerny – właściciele małych kuchni często decydują się na niewielkie półwyspy z miejscem na jedną lub dwie osoby. Jest on dodatkową przestrzenią na artykuły kuchenne.

barek w kuchni
Luksusowa kuchnia z barkiem

Jak zrobić barek w kuchni? Potrzebne materiały

W zależności od tego, na jakim etapie budowy jesteś, istnieje kilka metod na wybudowanie ciekawego barku kuchennego. Na etapie budowy możesz skonsultować się z osobą odpowiedzialną za budowę i projekt kuchni – specjalista doradzi Ci, jaki półwysep będzie najlepszy.

Jest kilka materiałów, z których można wykonać barek w zależności od tego, na jakim etapie budowy czy urządzania wnętrza jesteś.

  • Betonowe płyty lub bloki – wytrzymałe i łatwe w spersonalizowaniu. W surowej formie dobrze sprawdzą się w industrialnych i nowoczesnych wnętrzach.
  • Cegła – materiał, który nigdy nie wychodzi z mody! Świetnie sprawdzi się w rustykalnych i skandynawskich wnętrzach. Nie bój się eksperymentować – pomalowanie cegły na ciekawy kolor urozmaici wygląd wnętrza.
  • Płyty kartonowo-gipsowe – ten materiał wymaga późniejszego wykończenia i użycia metalowych progów do stworzenia konstrukcji. Plusem jest to, że po wybudowaniu można je w pełni personalizować.
  • Płyty meblowe – można dopasować je do koloru reszty wyposażenia kuchennego.
  • Luksfery – szklane pustaki dostępne w wielu kolorach dobrze wyglądają w nowoczesnych kuchniach.

Prosty barek kuchenny można samodzielnie zbudować z płyt meblowych. Wystarczą tylko dwie płyty i ściana, żeby stworzyć ciekawy mebel do kuchni. Zazwyczaj półwyspy kuchenne mają wysokość od 115 do 120 centymetrów. Płytę meblową kupuje się na metry, dlatego możesz dobrać idealną długość do swojej kuchni.

Dwie płyty należy ze sobą prostopadle skręcić – pamiętaj o dobraniu odpowiednich wymiarów oby części. Barek przymocujesz do ściany za pomocą dedykowanego do blatów wspornika. Półwysep kuchenny z płyt meblowych jest prosty w wykonaniu i nie zajmuje dużo czasu, a prezentuje się znakomicie.

Jeśli nie masz ochoty budować półwyspu od podstaw, na rynku dostępnych jest wiele wariantów gotowych konstrukcji, które można wkomponować w urządzone już wnętrze. Jest to rozwiązanie świetne dla osób, które podjęły decyzję o postawieniu barku kuchennego po wybudowaniu kuchni lub jej remoncie. Barek kuchenny na kółkach można bez problemu przemieścić, dlatego w razie potrzeby wykorzystania przestrzeni w kuchni, można go przesunąć lub ustawić w zupełnie innym miejscu.

Wybudowanie własnego barku kuchennego nie jest trudne ani czasochłonne. Korzystając z gotowych materiałów takich jak płyty meblowe czy luksfery, budowa może zająć jeden dzień.

Jak wykończyć barek w kuchni? Domowe porady

Barek kuchenny stworzony z np. płyty kartonowo-gipsowej wymaga wykończenia. Ciekawie będzie się prezentować z kolorowymi płytkami ceramicznymi lub drewnem. Jeśli preferujesz proste wykończenia w stonowanych kolorach, może zainteresować Cię możliwość pomalowania barku farbami.

Znakomitym rozwiązaniem skierowanym głównie do młodych rodziców jest pomalowanie boku półwyspu farbą tablicową — najmłodsi często rysują po meblach w zasięgu ich wzroku. Rozwiązanie to pozwoli dzieciom na rozwijanie się, a rodzicom na brak zmartwień związanych ze zniszczonymi meblami.

Hokery to wysokie stołki barowe, które świetnie nadają się do barków kuchennych wyższych od standardowych szafek w kuchni. Hokery do wyspy mogą być ciekawym elementem wykończenia całej konstrukcji – wyróżniając się intensywnym kolorem lub orientalnym wzorem obicia.

Aranżacje kuchni z barkiem

Internet to znakomite miejsce do poszukiwania inspiracji. Poniżej przedstawiamy ciekawe aranżacje wnętrz z użyciem rozmaitych wykończeń barków kuchennych. Drewniane, betonowe, ceglane… Możliwości jest wiele!

Barek kuchenny w atrakcyjny sposób oddziela część roboczą od reszty pomieszczenia, będąc przy okazji dobrym miejscem do spożycia posiłku lub pracy. Jak widać, na blacie interesująco prezentuje się dekoracja z użyciem sezonowych darów natury i świec, która dopełnia rustykalną atmosferę wnętrza. Progi podtrzymujące blat są postarzane i świetnie komponują się z metalowymi hokerami w ciemnozielonym kolorze. Drewniany blat sprawia, że cała kuchnia wydaje się przytulna.

Wykończenie barku w kuchni z kamienia
Wykończenie barku w kuchni z kamienia

Półwysep kuchenny stworzona z naturalnej cegły dobrze prezentuje się w towarzystwie ciemnego drewna. Cegła na barku nie jest jedynym ceglanym elementem w pomieszczeniu — ściana między blatem a szafkami wypełniona jest brunatnym materiałem pomalowanym na biało. Balansuje to ilość ciemnych i jasnych barw w pomieszczeniu, wprowadzając harmonię.

Barek kuchenny stworzony z płyt betonowych wykończony został orientalnymi płytkami. Inspirując się tą aranżacją, można stworzyć zachwycający półwysep z kolorowym akcentem w postaci zdobionych kafelków. Stonowane wnętrze zostanie ożywione, jednak nie będzie przytłaczające. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, których wnętrza urządzone są w stylu skandynawskim cechującym się stonowanymi barwami z niewielką ilością kolorowych akcentów. Jak widać kuchnia urządzona jest skromnie, z dodatkiem tylko najpotrzebniejszych sprzętów i akcesoriów.

Rustykalne wnętrza ciekawie komponują się z jasnymi ścianami i stonowaną zabudową. Jak widać, nie każdy barek kuchenny musi być w pełni zabudowany. Wysoka, drewniana ława podczas spotkań posłuży za świetne miejsce z przekąskami, a przed specjalną okazją jako dodatkowa przestrzeń robocza. Postarzane drewno wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę.

Barek kuchenny wkomponowany w styl wnętrza kuchni może być nie dość, że ciekawym, to funkcjonalnym elementem wyposażenia. Jest wiele możliwości wykończenia półwyspu, jednak najczęściej wybiera się zabudowę lub prostą konstrukcję z płyt meblowych. Masz barek kuchenny? Podziel się tym w komentarzu!

Aranżacja białej kuchni z barkiem
Aranżacja białej kuchni z barkiem z elementami drewna
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *