1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Aneks kuchenny z salonem – zasady aranżacji. Inspiracje, porady i najciekawsze projekty

Wnętrza

3 lata temu

Aneks kuchenny z salonem – zasady aranżacji. Inspiracje, porady i najciekawsze projekty

Kuchnia Salon Styl we wnętrzach
9
2
0
9
2

Obecnie rezygnujemy ze sztywnego podziału pomieszczeń, często łącząc aneks kuchenny z salonem, jadalnią i przestrzenią dzienną. Jednak kuchnia otwarta na salon ma zarówno zalety, jak i wady. Jak wykorzystać te pierwsze, a zniwelować drugie?

Salon z aneksem kuchennym – gdzie się sprawdzi taki układ?

Można powiedzieć, że duża, otwarta przestrzeń pozwala złapać pełny oddech. Da się ją osiągnąć zarówno na etapie projektowania i budowy domu, jak i późniejszym (gdy decydujemy się na remont). Skąd jednak wiedzieć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?

Najbardziej oczywistą sytuacją, która wymusza otwarcie kuchni na przestrzeń dzienną, są ograniczenia w metrażu. Salon z aneksem kuchennym świetnie spisuje się w małych mieszkaniach, kawalerkach czy lokalach na wynajem krótkoterminowy. Pozwala to na uniknięcie malutkich, niepraktycznych klitek i stworzenie prawdziwie komfortowej przestrzeni.

aneks kuchenny z salonem

Zobacz: Pomysły na małą kuchnię w bloku – jak ją urządzić? Mała kuchnia w bloku – wskazówki i inspiracje

Jednak mały metraż to nie jedyny powód, dla którego chętnie burzymy ściany (lub ich nie budujemy). Coraz więcej posiadaczy sporych, rodzinnych domów również decyduje się na kuchnię otwartą na salon. Wykorzystują potencjał dużej wspólnej przestrzeni życiowej, aby spędzać czas z domownikami i gośćmi bez niepotrzebnych podziałów.

Aneks kuchenny w nowoczesnym wydaniu – czym się wyróżnia?

Dwie najważniejsze cechy nowoczesnego aneksu kuchennego to:

  1. pełna funkcjonalność,
  2. maksymalna personalizacja.

Jeśli zdecydujesz się na otwartą kuchnię, musisz pamiętać o dobrym planowaniu. Chociaż może Ci się wydawać, że kluczowy jest wybór stylu, materiałów i kolorów, nie wolno zapomnieć o ważniejszej sprawie: ergonomii. Zdarza się bowiem, że nawet najpiękniejsza i najbardziej spójna z resztą mieszkania kuchnia okazuje się niepraktyczna i niewygodna! Jak tego uniknąć?

Po pierwsze, postaraj się osiągnąć pełną funkcjonalność. Istnieją uniwersalne zasady urządzania nowoczesnej i wygodnej przestrzeni roboczej w kuchni. Zadbaj o to, aby trzy kluczowe „przystanki” (lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza) były umieszczone na planie trójkąta i otoczone odpowiednio długimi blatami roboczymi.

Nowoczesny aneks kuchenny

Po drugie, maksymalnie dostosuj przestrzeń do siebie i swojej rodziny. Chociaż istnieją pewne zasady dotyczące ergonomii w urządzaniu kuchni, nowoczesny aneks kuchenny przede wszystkim powinien być dopasowany do Ciebie. Ma trafiać w Twoje potrzeby, odzwierciedlać Twój styl przyrządzania potraw, a także uwzględniać Twoje preferencje kulinarne. Kierując się tymi wskazówkami, z pewnością uda Ci się stworzyć nowoczesny aneks kuchenny – i to bez względu na to, jaki styl będzie przewodnim.

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem: jak zachować spójny styl?

Gdy masz już rozplanowany układ sprzętów i blatów, przejdź do zastanowienia się, jaka estetyka najbardziej Ci odpowiada. W kuchni otwartej na salon nie da się urządzić tych dwóch przestrzeni niezależnie. Jeśli chcesz uniknąć stylistycznego chaosu, musisz zastosować podobne materiały, kolorystykę i oświetlenie w części dziennej i kuchennej. Dzięki temu aneks kuchenny pięknie wtopi się w salon.

Ponieważ zazwyczaj to salon jest przestrzenią reprezentacyjną, na nim powinny skupiać się spojrzenia gości i domowników. Dlatego lepiej unikaj mocnych, przykuwających uwagę barw w aneksie kuchennym, a akcenty w intensywnych kolorach dodaj w części jadalnej lub dziennej. Pozwoli to także na wizualny podział przestrzeni, co odpowiada preferencjom większości ludzi – mimo otwartej przestrzeni lubimy wiedzieć, że wszystko jest na „swoim miejscu”.

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem

Optyczne wydzielenie aneksu kuchennego i salonu przy zachowaniu spójności stylistycznej możesz także osiągnąć na następujące sposoby:

  • umieść barek, wyspę lub stół na granicy kuchni i salonu;
  • zastosuj inne materiały na podłodze w obydwu przestrzeniach (np. płytki w kuchni, parkiet lub panele w salonie) – pamiętaj jednak o spójnej kolorystyce;
  • postaw mobilną przegrodę, np. nowoczesny parawan, „zieloną ścianę” z roślin doniczkowych lub ziół albo przesuwne drzwi (ostatnia propozycja sprawdzi się, gdy planujesz otwartą kuchnię już na etapie budowy, ponieważ drzwi przesuwne wymagają specjalnych konstrukcji i sporo miejsca, przez co ciężko nagle dodać je do gotowej przestrzeni).

Aneks kuchenny połączony z salonem – jakie są wady?

Konieczność urządzania kuchni, jadalni i salonu w jednej konwencji to tylko jedna z wad otwartej przestrzeni. Może być ona wyjątkowo irytująca, jeśli uwielbia się wiele różnych stylów, których raczej nie dałoby się połączyć, np. rustykalny i futurystyczny. Ta trudność często pojawia się również wtedy, gdy domownicy mają różne gusta – otwarta przestrzeń wymaga więc wypracowania stylistycznych kompromisów, co nie zawsze jest łatwe.

Inna poważna wada otwartej kuchni to wszechobecne zapachy i dźwięki. Nawet najlepsza wentylacja, superwydajny okap i duże okno nie sprawią, że pozbędziesz się wszystkich woni powstających w czasie gotowania. Aromaty wnikają w tapicerkę i tekstylia, a para wodna osiada na meblach. To samo dotyczy hałasów powodowanych przez sprzęty AGD, blendery, młynki do kawy, a także normalne kuchenne czynności (chowanie sztućców, mycie naczyń). Dźwięki i zapachy pochodzące z kuchni mogą więc utrudniać reszcie domowników spokojny wypoczynek w części dziennej.

Kuchnia otwarta na salon to również wyzwanie dla osób, które nie są zdyscyplinowanymi czyściochami. Nieumyte naczynia w zlewie, nierozpakowane zakupy czy mnogość drobnego sprzętu na blatach przyciągają wzrok i utrudniają relaks (chyba że kanapę lub sofę ustawisz plecami do aneksu).

Aneks kuchenny połączony z salonem
Źródło: wmieszkaniu.pl

Nie sposób pominąć też kwestii bezpieczeństwa. W otwartym aneksie kuchennym należy zastosować wiele dodatkowych zabezpieczeń, aby dzieci nie miały swobodnego dostępu do szuflad z nożami i innymi ostrymi przedmiotami, a także gorącymi garnkami i patelniami. To samo dotyczy zwierząt domowych, przed którymi nie możesz po prostu zamknąć drzwi. Jeśli w takiej przestrzeni miałby przebywać maluch bądź zwierzątko, należy przemyśleć zastosowanie stoperów do szuflad, płyt indukcyjnych z blokadą włącznika albo gniazdek chowanych w blatach.

Otwarta kuchnia zazwyczaj wiąże się również z wyższymi kosztami. Ponieważ ta przestrzeń musi być spójna z reprezentacyjną częścią dzienną, byłoby dobrze zastosować droższe materiały, dekoracje i oświetlenie pasujące do salonu.

Projekt aneksu kuchennego – o czym należy pamiętać?

Kolejną kwestią do przemyślenia podczas urządzania kuchni otwartej na salon to wybór niezbędnych elementów wyposażenia. To oczywiste, że w każdym aneksie kuchennym powinny się znaleźć funkcjonalne sprzęty oraz wystarczająca ilość blatów roboczych.

W kuchni otwartej na salon warto zadbać zwłaszcza o to, aby duże urządzenia i sprzęty kuchenne tworzyły spójną całość z resztą pomieszczenia. Jak to osiągnąć? Masz do wyboru dwie drogi: możesz zdecydować się na to, aby jak najbardziej je ukryć albo wręcz przeciwnie – wyeksponować i sprawić, by grały pierwsze skrzypce w aranżacji.

Jeśli bliższa jest Ci pierwsza opcja, zainwestuj w AGD do zabudowy. Świetnie sprawdzi się również elegancki i dyskretny okap podszafkowy. Na mniejsze sprzęty takie jak blender, robot kuchenny lub toster powinno znaleźć się miejsce w przestronnych szafkach i szufladach, lub za opuszczanym frontem. Pokaż tylko te urządzenia, których nie da się ukryć, np. ekspres do kawy i płytę grzewczą. Takie podejście sprawi, że kuchnia i salon stworzą jedną spójną przestrzeń roboczo-życiową.

Biała kuchnia obok salonu

Inną możliwością jest postawienie na piękne, designerskie sprzęty, które naprawdę warto pokazać i wyeksponować. Największe wrażenie zrobią nowoczesne, wolnostojące AGD nawiązujące do stylu retro – lodówka, kuchenka czy ekspres do kawy. Takie urządzenia będą niezwykłą ozdobą, zwłaszcza gdy część dzienną zainspirujesz lekko PRL-owym lookiem, który jest ostatnio dość popularny.

Kuchnia otwarta na salon to coraz popularniejsze rozwiązanie – zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i domach rodzinnych. Choć ma ono niewątpliwe zalety, wiąże się również z koniecznością stawienia czoła pewnym wyzwaniom. Na szczęście wiele z tych ograniczeń da się zmienić w aranżacyjne perełki – trzeba do tego jedynie odrobiny wyobraźni. A przecież żadna przestrzeń nie rozszerza designerskich horyzontów tak bardzo, jak kuchnia otwarta na salon!

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *