1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pralka w zabudowie kuchni: jaką wybrać? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Praktyczne porady

Poradniki

1 miesiąc temu

Pralka w zabudowie kuchni: jaką wybrać? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Praktyczne porady

Kuchnia Wyposażenie
4
0
0
4
0

Zabudowa pralki w kuchni to praktyczne rozwiązanie w przypadku małych mieszkań, w których urządzenie nie mieści się w łazience. Jak zabudować pralkę, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń? Jak ukryć pralkę przed niechcianymi spojrzeniami? Podpowiadamy!

Pralka w kuchni: wady i zalety tego niestandardowego układu

Pralka to niezbędny sprzęt w każdym gospodarstwie domowym. Zazwyczaj ustawia się ją w łazience lub w osobnym pomieszczeniu, jakim jest pralnia. Nie zawsze jednak metraż lub układ mieszkania na to pozwalają. Wówczas rozwiązaniem jest pralka w zabudowie w kuchni. Jakie są plusy i minusy takiego układu?

Pralka w zabudowie w kuchni – zalety

Pralka w kuchni to sposób na odciążenie łazienki. Wyprowadzając z niej pralkę, zyskujemy więcej miejsca, dzięki czemu możemy przeznaczyć pomieszczenie na stworzenie domowej strefy relaksu. Nawet w małej łazience warto wygospodarować miejsce na wannę, w której będziemy mogli zrelaksować się po całym dniu pracy.

W przypadku pralek starszych typów (np. popularnej Frani) umieszczenie urządzenia w łazience było niezbędne ze względu na konieczność wylania zużytej wody. Nowoczesna technologia stosowana w pralkach pozwala podpiąć urządzenie wszędzie tam, gdzie istnieją przyłącza odpływowe – czyli także w kuchni.

pralka w kuchni
Pralka w kuchni

Zobacz: Zabudowa pralki i suszarki w słupku – co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Umieszczenie wszystkich domowych sprzętów AGD w jednym pomieszczeniu pomoże zoptymalizować codzienną pracę oraz w efekcie zaoszczędzić czas. Wstawianie prania podczas gotowania? Czemu nie – multitasking warto wprowadzić również do domowych obowiązków.

Pralka w kuchni wcale nie musi zaburzać aranżacji pomieszczenia. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które są przeznaczone do pełnej zabudowy, dzięki czemu pralka będzie wyglądać jak normalna kuchenna szafka. Możesz także umieścić pralkę w kuchni pod blatem i dopasować jej kolor do pozostałych sprzętów. Możliwości jest więc dużo.

Pralka w zabudowie w kuchni – wady

Pralka zabudowana w kuchni to rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Jedną z nich jest konieczność rozdzielenia stref prania oraz suszenia, co oznacza konieczność uciążliwych wędrówek z koszem pełnym wilgotnych ubrań. W kuchni trudno też wygospodarować miejsce na brudne rzeczy oraz niezbędne detergenty. Trzeba więc za każdym razem przenosić i odkładać je z powrotem na miejsce.

Pralka w zabudowie w kuchni
Pralka w zabudowie

Minusem pralki w kuchni jest również nieuniknione łączenie zapachów: prania i gotowania. Oznacza to konieczność zachowania większej dyscypliny w planowaniu oraz szybkiego wyjmowania świeżych ubrań, by nie przesiąkły zapachami potraw. Niestety działa to także w drugą stronę: aromaty dań mogą połączyć się z wonią detergentów.

Czy montaż pralki w kuchni jest legalny? Przepisy prawne

Mało kto wie, że zabudowa pralki w kuchni aż do 2017 roku była niezgodna z prawem! Rozporządzenie ministra infrastruktury z 2002 roku jako miejsce na pralkę wskazywało łazienkę. W 2018 roku weszła jednak w życie nowelizacja prawa budowlanego, która dopuszcza także inne umiejscowienie pralki. Od tego czasu pralka w kuchni jest jak najbardziej legalna, a jej montaż nie wymaga uzyskania dodatkowych zgód lub nanoszenia zmian w projekcie mieszkania.

Jaki model pralki wybrać do zabudowy w kuchni?

Decydując się na umieszczenie pralki w kuchni, możemy wybierać między dwoma rodzajami urządzeń: pralką pod zabudowę lub wolnostojącą. Zabudowana pralka w kuchni pozwoli zachować ciąg szafek oraz nie zaburzy kuchennej aranżacji. Pralkę wolnostojącą można zaś umieścić pod kuchennym blatem. Warto postawić wówczas na model w tym samym kolorze, co reszta sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, piekarnik czy zmywarka.

Luksusowa pralka w zabudowie w kuchni
Luksusowa pralka w zabudowie w kuchni

Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, pralka powinna być ładowana od przodu, aby nie zabierać miejsca z blatu. W obu przypadkach model powinien być także dostosowany do potrzeb domowników, co w przypadku kilkuosobowej rodziny oznacza zwykle pralkę z bębnem o pojemności 8 kg, a w przypadku jedno- lub dwuosobowego gospodarstwa domowego ok. 5-6 kg.

Zabudowa pralki w kuchni: o czym należy pamiętać?

Tak jak w przypadku innych sprzętów, pralka zabudowana w kuchni wymaga odpowiedniego umiejscowienia. Urządzenie powinno znajdować się blisko rur i gniazdka elektrycznego. Średnia długość przewodów pralki wynosi ok. 1,5 m, zatem warto upewnić się, że odległość od niezbędnych przyłączy jest odpowiednia.

Maszyna do prania
Pralka w białej kuchni

Kolejną kwestią jest sprawdzenie gwintu przy zaworze wody oraz zamontowanie węża odprowadzającego na maksymalnej wysokości 1 m od podłogi. Wstawiając pralkę do zabudowy trzeba także pamiętać o zapewnieniu wolnej przestrzeni po bokach (ok. 10 cm z przodu oraz po 2 cm). Dzięki temu unikniemy kłopotliwych następstw intensywnego wirowania.

W jakim miejscu umieścić pralkę w kuchni? Praktyczne porady

Pralka zabudowana w kuchni jest zupełnie niewidoczna i nie zabierze więcej miejsca niż np. zmywarka. Wymaga jednak zorganizowania dodatkowej strefy pod pranie, w którym będziemy mogli przechowywać proszki, płyny do płukania i inne niezbędne detergenty.

Warto przy tym pamiętać, że środki te nie powinny mieć kontaktu z żywnością; dobrze też oddzielić je od artykułów czyszczących do kuchni, ponieważ łatwo można je ze sobą pomylić. Najlepszym sposobem będzie więc wygospodarowanie osobnej szafki.

Kobieta stawia pranie
Kobieta stawia pranie w kuchni

Większym wyzwaniem jest pralka w małej kuchni. Wówczas dobrym rozwiązaniem mogą być wysuwane kosze cargo montowane na półce lub w szafce. W ten sposób środki do prania będą zawsze pod ręką.

Pralka w kuchni – czy warto?

Umiejscowienie pralki w kuchni to korzystne rozwiązanie, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca w łazience. Duży wybór modeli oraz możliwość zabudowy sprawiają, że pralka w kuchni staje się zupełnie niewidoczna. Wolnostojący model to dobry wybór do nowoczesnego wnętrza, w którym sprzęty AGD są równocześnie elementem wystroju. Utylitarny charakter tego urządzenia będzie przy tym nieźle korespondował z przeznaczeniem kuchni.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.