1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pralka w zabudowie kuchni: jaką wybrać? Jakie są wady i zalety? Praktyczne porady

Poradniki

2 lata temu

Pralka w zabudowie kuchni: jaką wybrać? Jakie są wady i zalety? Praktyczne porady

Kuchnia Wyposażenie
10
4
0
10
4

Zabudowa pralki jest rozwiązaniem problemu niewielkiej przestrzeni w mieszkaniu. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabudować pralkę w kuchni oraz jak ukryć pralkę tak, aby nie rzucała się w oczy w tym dość niestandardowym dla niej miejscu.

Pralka w kuchni: wady i zalety tego niestandardowego układu

Powodów umieszczenia pralki w kuchni może być kilka. Najczęściej do ustawienia pralki w kuchni popycha zbyt mała łazienka, która ledwo mieści prysznic, umywalkę i toaletę, lub też po prostu chęć odmiennej aranżacji łazienki (np. stworzenia w niej domowej strefy spa). Dlaczego akurat kuchnia? W większości mieszkań jest to jedynie pomieszczenie poza łazienką, do którego podłączony jest odpływ wody. Przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania.

Pralka w zabudowie w kuchni – zalety

Korzyści wynikające z umieszczenia pralki w kuchni to przede wszystkim:

  • możliwość używania własnej pralki bez konieczności korzystania z pralni publicznych,
  • więcej miejsca w łazience na dodatkowe meble lub zmianę kabiny prysznicowej na wannę (o ile metraż na to pozwala),
  • pralka w zabudowie rozwiązuje również problem aranżacji, dzięki czemu urządzenie wtapia się w wystrój kuchni i nie zaburza jej jednolitego wyglądu.
pralka w kuchni
Pralka w kuchni

Pralka w zabudowie w kuchni – wady

Wśród wad montowania pralki w kuchni należy wymienić następujące kwestie:

  • pralka jest dosyć głośnym urządzeniem, zwłaszcza podczas wirowania, dlatego hałas może być uciążliwy – szczególnie gdy kuchnia jest otwarta i nie ma możliwości zamknięcia pomieszczenia,
  • powstaje problem z gospodarowaniem brudnymi ubraniami oraz przechowywaniem proszków do prania i innych detergentów – jednak rozwiązanie tego problemu zaprezentujemy w dalszej części artykułu,
  • konieczność rozdzielenia strefy prania od strefy suszenia, co może okazać się dość kłopotliwe przy przenoszeniu ubrań,
  • zabranie miejsca na szafki – warto pamiętać, że montaż pralki w kuchni zajmie całkiem sporą przestrzeń, która w takim pomieszczeniu jest na wagę złota. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć, czy takie rozwiązanie faktycznie okaże się oszczędnością miejsca.
Pralka w zabudowie w kuchni
Pralka w zabudowie

Czy montaż pralki w kuchni jest legalny? Przepisy prawne

Montaż pralki w kuchni jest w Polsce dozwolony, jednak zostało to w pełni uregulowane dopiero w 2018 roku poprzez nowelizację rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dotychczas pralka w kuchni była tematem spornym, różnie interpretowanym przez prawników.

Żadna ustawa nie zakazywała montowania tego urządzenia w kuchni, ponieważ poprzednie rozporządzenie z 2002 roku określało jedynie konieczność zaaranżowania miejsca na pralkę w łazience, w żaden sposób nie wspominając o innych pomieszczeniach. Mimo to niektórzy interpretowali ten zapis jako zakaz stawiania pralki w kuchni. Teraz problem znika, ponieważ nowa ustawa przewiduje taką ewentualność. Można więc postawić pralkę w kuchni bez obaw o naruszenie prawa.

Jaki model pralki wybrać do zabudowy w kuchni?

Przy wyborze modelu pralki musisz pamiętać przede wszystkim o możliwościach aranżacji, jakie stwarza Twoja kuchnia, a także o własnych potrzebach. Zwróć więc uwagę nie tylko na jej wymiary (co jest oczywiście sprawą nadrzędną), ale także na rodzaje wbudowanych programów, poziom hałasu oraz pobór wody. Niektóre modele posiadają także bardziej nowoczesne rozwiązania, jak chociażby możliwość sterowania pralką za pomocą smartfona.

Pamiętaj, że nie musisz od razu decydować się na gotową pralkę do zabudowy – możesz również zabudować tę wolnostojącą, umieszczając ją np. w szafce pod blatem. Ważne jest, aby taki model miał odpowiednie wymiary. Musi nie tylko zmieścić się do szafki, ale także zapewnić komfort przy korzystaniu z mebla. Na pewnym etapie warto też rozstrzygnąć, czy w takim przypadku zostawiać drzwi od szafki, czy lepiej je usunąć.

Luksusowa pralka w zabudowie w kuchni
Luksusowa pralka w zabudowie w kuchni

Zabudowa pralki w kuchni: o czym należy pamiętać?

Przy wyborze pralki w kuchni pod blatem warto mieć na uwadze sposób jej otwierania – w przypadku pralki w zabudowie musi być ona otwierana od frontu. Warto też zwrócić uwagę, w którą stronę mają się otwierać drzwiczki, aby nie utrudniało to korzystania z innych szafek w kuchni. Istotne będą również takie kwestie, jak m.in. pojemność urządzenia i klasa energetyczna. Jeśli chodzi o maksymalną wielkość wsadu, to należy go dostosować do własnych potrzeb i wielkości rodziny. Z kolei im wyższa klasa energetyczna, tym większa oszczędność prądu przy użytkowaniu.

Zarówno w przypadku pralki w zabudowie, jak i tej wolnostojącej, trzeba pamiętać o technicznych aspektach montażu, takich jak np. odległość od gniazdka elektrycznego (maksymalnie 1,5 m). Ważne jest również, aby taka pralka nie stała w sąsiedztwie urządzeń, które są stale podłączone do prądu. Stwarza to dodatkowe zagrożenie w przypadku zaistnienia zwarcia, spowodowanego np. wodą ściekającą na kable ze świeżo upranych rzeczy.

Maszyna do prania
Pralka w białej kuchni

W jakim miejscu umieścić pralkę w kuchni? Praktyczne porady

Pralkę w kuchni możesz umieścić w trzech miejscach: w szafce, we wnęce lub pod blatem. Wtedy idealnie wkomponuje się w wystrój kuchni i nie będzie zaburzała estetyki tego wnętrza. Istotnym problemem pralki w kuchni jest konieczność wygospodarowania miejsca na proszki i płyny do prania tak, aby nie kolidowały ze strefą kuchenną. Jeśli masz dużą kuchnię, możesz swobodnie wyznaczyć konkretną szafkę na przechowywanie detergentów. Pamiętaj jednak, aby dzieci nie miały do niej dostępu. Inną możliwością jest umieszczenie preparatów pod zlewem lub w pomieszczeniu gospodarczym, które sąsiaduje z kuchnią. Detergenty można przechowywać w dowolnym miejscu, o ile są dobrze zabezpieczone.

Sprawdź też: Zabudowa pralki i suszarki w słupku – co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Pralka w kuchni to rozwiązanie problemu małej łazienki, jednak niewielka przestrzeń kuchenna również nie ogranicza tego zastosowania. Teraz gdy wiesz już, że taki montaż jest w pełni zgodny z prawem, możesz skorzystać z wymienionych wyżej sposobów na aranżację pralki w kuchni. Daj znać w komentarzu, jakie rozwiązanie sprawdziło się w Twoim mieszkaniu!

Pralka w kuchni – czy warto?

Umiejscowienie pralki w kuchni to korzystne rozwiązanie, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca w łazience. Duży wybór modeli oraz możliwość zabudowy sprawiają, że pralka w kuchni staje się zupełnie niewidoczna. Wolnostojący model to dobry wybór do nowoczesnego wnętrza, w którym sprzęty AGD są równocześnie elementem wystroju. Utylitarny charakter tego urządzenia będzie przy tym nieźle korespondował z przeznaczeniem kuchni.

Kobieta stawia pranie
Kobieta stawia pranie w kuchni
10
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *