1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wieszanie obrazów bez wiercenia: oto sprawdzone metody, jak powiesić zdjęcia i obrazy bez gwoździ i dziur

Poradniki

2 lata temu

Wieszanie obrazów bez wiercenia: oto sprawdzone metody, jak powiesić zdjęcia i obrazy bez gwoździ i dziur

DIY
6
3
0
6
3

Wieszanie obrazów bez dziur i wiercenia to sen niejednej osoby, która chce upiększyć dom. Jest wiele przyczyn, dla których gwoździe w ścianach mogą być problemem, jednak nie musimy rezygnować z obrazów. Dowiedz się, jak powiesić obraz bez wiercenia!

Wieszanie obrazów bez użycia gwoździ – zalety rozwiązania

Wieszanie obrazów czy półek na gwoździach bywa bardzo problematyczne. Przede wszystkim powoduje wiele hałasu podczas wiercenia, na który mogą uskarżać się przede wszystkim sąsiedzi w bloku. Również niektórzy domownicy mogą nie być zadowoleni z przeprowadzanych prac. Ponadto gwoździe zostawiają nieestetyczne dziury w ścianach. Szczególnie jeśli zastosujesz większe gwoździe, to zrobione przez nie otwory mogą w przyszłości wymagać ponownego szpachlowania i malowania ściany. Jednak nawet niewielkie powodują, że w ścianie pozostaje nieprzyjemna dziura.

Kolejnym minusem po stronie gwoździ jest to, że podczas wbijania ich obsypuje się tynk, przez co po zawieszeniu obrazków trzeba dokładnie zamieść, odkurzyć i najlepiej umyć podłogę. Może więc okazać się, że zawieszenie nawet niewielkiego obrazka na ścianie okaże się bardzo pracochłonne. Podczas wiercenia zawsze istnieje możliwość złego doboru wiertła, które pozostawi zbyt szeroki otwór, a w skrajnych przypadkach nawet przewiercenie się do sąsiada lub sąsiedniego pokoju. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc wieszanie obrazów bez wiercenia, przy użyciu alternatywnych metod, które przedstawiamy poniżej.

wieszanie obrazów bez wiercenia dziur w ścianach

Zobacz też: Styl retro w aranżacji wnętrz: jak urządzić mieszkanie w estetyce retro? Porady i inspiracje

Jak powiesić zdjęcia i obrazy bez wiercenia? Porady specjalisty

Sposobów na wieszanie obrazów bez wiercenia jest co najmniej kilka. Warto je wykorzystać, aby montaż był szybszy, łatwiejszy, a także, by w przyszłości móc bez problemów zmienić miejsce powieszonych na ścianie przedmiotów, w tym obrazów, półek czy innych ozdób.

Aby dobrze powiesić zdjęcia i obrazy niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, dotyczy to zarówno prac nad ścianą, jak i rozplanowania na niej wszystkich elementów. Najważniejsze jest zaplanowanie tego, jak wszystkie obrazy mają wisieć na ścianie. Jeśli to ma być jeden obraz, to warto go umieścić w centralnym punkcie ściany, co najmniej 150 cm nad podłogą. Jeśli zaś wieszamy obraz nad meblem np. komodą czy stołem, to warto zachować minimum 20 cm odległości od blatu. Najlepiej jest umieszczać obrazy na ścianach działowych o grubości co najmniej 8 cm. Lekkie obrazki i zdjęcia można mocować na cieńszych ścianach, które bez problemu utrzymają ciężar.

Przed przystąpieniem do wieszania obrazów bez wiercenia warto oczyścić ścianę, a także zaznaczyć, w którym miejscu ma znaleźć się obraz. W zależności od wybranego mocowania na opakowaniu znajdzie się określenie o maksymalnym ciężarze, jaki utrzyma dany system montażowy.

wieszanie obrazów bez wiercenia dziur jak to zrobić

Wieszanie obrazów bez wiercenia – sprawdzone metody

Wieszanie obrazów bez wiercenia to nie tylko oszczędność czasu, ale także mniejszy bałagan i większa elastyczność podczas zmiany aranżacji w wybranym pomieszczeniu. Wszystkie te rozwiązania dobrze sprawdzą się w wynajmowanych mieszkaniach, w których wiercenie dziur może nie być zgodne z życzeniami właściciela lokalu. Obrazki mocowane na rzepach czy haczykach można zdecydowanie łatwiej usunąć ze ściany, jak i wspomniane elementy montażowe. Przedstawione poniżej rozwiązania są zdecydowanie mniej inwazyjne niż gwoździe, dzięki czemu wieszaniem obrazów bez wiercenia mogą zająć się wszyscy domownicy, nawet dzieci.

Rzepy do wieszania obrazów

Rzepy to bardzo dobry sposób na wieszanie obrazów bez wiercenia. Umożliwiają one zamocowanie grafik ważących nawet 7,2 kg. Wystarczy jedynie odpowiednio zamocować rzepy, aby cieszyć się świetnym efektem. Rzepy do wieszania obrazów skutecznie zastępują gwoździe czy kołki, które mogą pozostawiać po sobie niechciane dziury. Rzepy składają się zwykle z dwóch części – pierwszej, która ma przylegać do ściany i drugiej doklejanej do ramy obrazu.

Pierwszą część należy przyłożyć do ściany, zrywając wcześniej folię ze specjalnym klejem do ścian. Po dociśnięciu do ściany jeden fragment rzepu powinien móc się przymocować. Z kolei drugi element należy dokleić do ramy od strony ściany i poczekać chwilę, żeby rzep się przykleił. Następnie należy przyłożyć dwa rzepy do siebie i docisnąć oraz poczekać aż się dobrze „złapią”. Po tym można cieszyć się stabilnie wiszącym obrazem.

wieszanie obrazów bez wiercenia rzepy

Haczyki do wieszania obrazów

Równie popularne są haczyki, na które mocuje się obrazy, zdjęcia, zegary czy ściereczki do osuszania rąk. W zależności od informacji zawartych na opakowaniu mogą one zwykle udźwignąć około 1 kg. To powinno wystarczyć na powieszenie nawet większych obrazków. Haczyki podobnie jak rzepy mają jedną warstwę pokrytą klejem i zabezpieczoną folią, i drugą, na której znajduje się haczyk umożliwiający zawieszenie obrazu.

Linka do wieszania obrazów

Linki i żyłki do zawieszania obrazów są idealne dla cięższych elementów, z którymi mogą nie poradzić sobie rzepy czy haczyki. Linki to dobre rozwiązanie także, jeśli w planach jest powieszenie większej liczby obrazów. Na początek montuje się do ściany aluminiową szynę za pomocą klipsów. Następnie do szyny doczepia się linki, które mogą znajdować się w różnych odstępach, a także być dłuższe lub krótsze, co urozmaici kompozycję na ścianie. Na końcu linek znajdują się haczyki, na których wiesza się obrazy.

jak powiesić obrazy

Zobacz też: Styl angielski w aranżacji wnętrza: czym się wyróżnia? Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim? Porady i inspiracje

Taśmy montażowe

Taśmy montażowe do wieszania obrazów są bardzo podobne do rzepów. Mogą wytrzymywać obciążenie nawet do 6 kg. Taśmy są dwustronne i z obu stron mają warstwę kleju, która umożliwia przymocowanie taśmy do ściany i ram obrazu. Taśmy można bardzo łatwo odkleić od ściany, nie pozostawiając przy tym śladów.

Wszystkie systemy montażu, do których nie trzeba wykorzystać gwoździ, można łatwo zdemontować, jeśli zmieni się pomysł na aranżację wnętrza. To dobre rozwiązanie, jeśli dopiero chcesz zorientować się, czy kompozycja wybranych obrazów będzie prezentować się zgodnie z Twoją wizją.

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.