1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szkło kryształowe a kryształ – porównanie. Jak je odróżnić?

Poradniki

1 rok temu

Szkło kryształowe a kryształ – porównanie. Jak je odróżnić?

Dekoracja wnętrz Dodatki
8
1
1
8
1

Czy szkło kryształowe a kryształ to te same materiały? Okazuje się, że wcale nie. Sprawdzimy dzisiaj, na czym polegają najistotniejsze różnice pomiędzy nimi.

Kryształowa zastawa czy naczynia to dla wielu symbol prestiżu, chociaż coraz rzadziej zwracamy na to uwagę, a przede wszystkim młodsze pokolenia. Bez dwóch zdań jednak zadbane kryształowe wazony, kieliszki czy szklanki mogą robić wrażenie, a kryształy z PRL-u to wręcz prawdziwy rarytas.

Bardzo często takich pojęć, jak szkło kryształowe a kryształ używa się zamiennie. Rzeczywiście możemy spotkać się z sytuacjami, gdy ktoś rzeczywiście tak robi, lecz okazuje się jednak, że jest to błąd, a w tym tekście wskażemy, dlaczego tak właściwie jest.

Szkło kryształowe a kryształ – podstawowa charakterystyka

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą być względem siebie wręcz bliźniaczo podobne, po dłuższej chwili szybko będziemy w stanie zauważyć, że szkło kryształowe nie jest tym samym, co kryształ. Jakie są jednak cechy szklanych i kryształowych zastaw czy naczyń?

Sprawdź też: Jak rozpoznać kryształ? Sprawdź, po czym możesz to sprawdzić

Co to jest kryształ?

Kryształ wykorzystywany do produkcji naczyń posiada sporą domieszkę szkła ołowiowego. Sprawia to, że temperatura wymagana do jego formowania jest stosunkowo niska, a dzięki temu naprawdę łatwo jest dodawać na nim zdobienia czy konkretną formą. Dodatek ołowiu sprawia również, że sam kryształ jest o wiele przejrzystszy i mocniej odbija promienie świetlne, co widać po charakterystycznym błysku.

Kryształowe naczynia bardzo mocno kojarzą się z okresem PRL-u. W tamtym czasie wskazywały one na prestiż

Z czego jest szkło kryształowe?

Szkło kryształowe najczęściej jest tworzone w taki sposób, by jak najmocniej przypominać prawdziwy kryształ. Domieszka ołowiu jest w tym przypadku o wiele mniejsza bądź żadna, co wpływa na przejrzystość, ale również na trwałość – w tym drugim przypadku na korzyść szkła kryształowego.

Jak odróżnić szkło od kryształu? Główne różnice

Z pewnością na pierwszy rzut oka namierzenie różnic pomiędzy szkłem kryształowym i kryształem nie będzie takie proste, lecz nie potrzeba szerokiej wiedzy, by móc zauważyć i poczuć różnice. Kryształ jest o wiele cięższy, więc biorąc do ręki dwa bliźniaczo wyglądające do siebie kieliszki będziemy w stanie wyczuć już pewną dysproporcję. Kryształ jest również o wiele przejrzystszy i lepiej załamuje światło. Choć zdarzają się od tej reguły wyjątki, na ogół kryształ posiada również delikatniejszą i gładszą fakturę niż szkło kryształowe, które raczej posiada dość szorstkie krawędzie.

morele.net_korzystne oferty

Cena kryształu – ile kosztuje kryształ w porównaniu do tradycyjnego szkła?

Nostalgia za dawnymi czasami sprawia, że obecnie cena kryształów dość mocno szybuje w górę, mimo że za czasów PRL-u wcale nie były one czymś rzadkim. Ile więc obecnie jest w stanie kosztować kryształ? Cóż, wiele zależy od jego wykonania oraz jego stanu – to głównie wpływa na wartość kryształów, nie mówiąc oczywiście o samej ich symbolice. Wystarczy jednak powiedzieć o tym, że te najlepiej wykonane mogą osiągać horrendalne sumy – kilka tygodni temu na aukcji internetowej w Polsce sprzedano kryształową zastawę z lat 70. za… 30 tysięcy złotych. Oczywiście jednak możemy znaleźć równocześnie o wiele tańsze propozycje.

Sprawdź też: Jak czyścić kryształy? Poradnik pielęgnacji kryształowych naczyń

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Oj ludzie, czy nazwiemy szkło kryształem czy szkłem krystalicznym to i tak będzie to szklo ołowiowe a nie kryształ o uporządkowanej sieci atomów. Kryształy o regularnej budowie tworzą się w procesie krystalizacji a każde szkło także ołowiowe ma budowę bezpostaciową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *