1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Biuro w domu? Domowe biuro – aranżacje inspiracje, pomysły

Wnętrza

2 lata temu

Biuro w domu? Domowe biuro – aranżacje inspiracje, pomysły

Biuro i gabinet Dekoracja wnętrz
20
0
1
20
0

Praca zdalna to od dłuższego czasu codzienność wielu osób. Często praktykowany home office sprawia, że musimy zaaranżować sobie biuro w domu. Jak zaplanować domowe biuro, by pracowało się w nim dobrze? Podpowiadamy!

Domowe biuro – jak je urządzić?

Praca zdalna powinna być z założenia tak samo efektywna, jak ta w biurze. Żeby tak było, trzeba jednak stworzyć ku temu warunki. W biurze zwykle mamy własne biurko, wygodne krzesło, a czasem nawet cały gabinet. Tę biurową rzeczywistość trzeba w jakimś stopniu przenieść do domu. Ale domowe biuro to nie tylko potrzeba osób, które przymusowo muszą zmienić tryb pracy. To także konieczność freelancerów, czyli tych, którzy cały czas pracują ze swoich czterech ścian. W obu przypadkach należy urządzić domowe biuro tak, aby umożliwiało skupienie, koncentrację i w miarę możliwości izolację od reszty domu.

W sytuacji idealnej dobrze byłoby urządzić domowe biuro w oddzielnym pokoju. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamknięcia drzwi i odcięcia się od odgłosów dochodzących z domu. Praca w zamkniętym pomieszczeniu sprzyja koncentracji, bo nie kusi nas chodzenie do lodówki, zaglądanie do pokoju dzieci, rozmowy z domownikami. Jeśli więc masz w domu jakieś wolne pomieszczenie – może pralnię, może nieużytkowany pokój, w którym trzyma się graty, spróbuj przearanżować je na gabinet. Jeśli potrzebujesz biura domowego tylko na jakiś czas, może uda się zamienić pokój któregoś z dzieci na gabinet, a rodzeństwo umieścić w jednej sypialni? Odcięcie się od domowego świata zapewni na pewno biuro na poddaszu.

Dobrze wyposażone domowe biuro
Źródło: vox.pl

Większość osób pewnie nie ma jednak pustego pokoju, który można przerobić na gabinet. W tej sytuacji należy znaleźć stosunkowo wolną przestrzeń w którejś części mieszkania. Może to być kąt w sypialni, w salonie, a nawet w przedpokoju albo w kuchni. Warunkiem jest to, żeby znalazło się w nim miejsce na biurko i krzesło, a domownicy nie chodzili Ci po piętach. Jeśli dodatkowo będzie to przestrzeń blisko okna – świetnie.

Rozwiązaniem na rozdzielenie przestrzeni do pracy i wypoczynku w salonie są wszelkiego rodzaju parawany albo niezbyt masywne regały. Nie są w żadnym razie tak szczelne jak ściany, ale zapewniają chociaż minimalne poczucie odgrodzenia się od reszty salonu. Jeśli zdecydujesz się stworzyć biurowy zakątek w kuchni, postaraj się, żeby nie był w przejściu ani zbyt blisko lodówki czy kuchenki.

Urządzając własne biuro, nie musisz ograniczać się do korporacyjnych wytycznych ani zastanawiać się, czy komuś odpowiada Twoja roślina na biurku. To jedna z wielu zalet pracy we własnym domu. I choć dobrze jest pamiętać o kilku zasadach urządzania home office związanych po prostu z bezpieczeństwem i zdrowiem, to własne biuro możesz urządzić zupełnie dowolnie. To Ty masz się czuć tam dobrze. Nawet jeśli do tej pory w biurze trzymanie bibelotów na biurku i przyjemnych koców zarzucanych na plecy nie było mile widziane – w zaciszu własnego domowego biura możesz sobie taki klimat zorganizować.

Sprawdź też: Jak urządzić salon? Proste wskazówki na urządzenie pokoju dziennego

Biuro w domu – jakie meble wybrać?

Niewielkie biuro w domu (szczególnie jeśli potrzebujesz go tylko tymczasowo) nie wymaga ogromnej ilości mebli. Kluczowe jest biurko i dobre krzesło. Biurko musi mieć odpowiednią wielkość – powinno pomieścić laptopa i notatki, a dodatkowo dobrze, jeśli ma jakieś szuflady. Jeśli korzystasz z wielu materiałów i dokumentów jednocześnie, dobrym rozwiązaniem może być biurko narożne. Poza wielkością ważny jest też styl. Powierzchnie biurowe często nie pozwalają na swobodną aranżację biurka, ale w domu możesz mieć takie, jakie chcesz: proste w stylu skandynawskim, retro na rzeźbionych nogach w stylu angielskim, a nawet srebrne ze szklanym blatem w stylu glamour. Jeśli chodzi o wysokość biurka, powinna ona (w zależności od Twojego wzrostu) wahać się między 70 a 80 cm. To pozwoli na prawidłową postawę kręgosłupa.

Kolejnym meblem, jeszcze bardziej kluczowym niż biurko, jest fotel. Wielogodzinne siedzenie ma ogromny wpływ na kręgosłup i kondycję pleców, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości krzesło. Najwygodniej będzie sprawić sobie fotel regulowany, którego siedzisko ustawisz na wysokości ok. 50 cm. Podłokietniki powinny znajdować się mniej więcej na wysokości blatu biurka. Krzesło nie powinno mieć zbyt miękkiego siedziska, raczej nie sprawdzi się tu zapadający się, mięciutki fotel, ale nie może też być bardzo twarde – nie dasz rady spędzić na nim kilku godzin.

Biuro w domu nie wymaga wstawiania wielu regałów, biblioteczki i sofy, ale dobrze jest, jeśli dostawisz gdzieś w okolicy biurka niewielką szafkę albo prosty regał – szczególnie jeśli pracujesz z dużą liczbą dokumentów. To pomoże Ci utrzymać porządek, który też jest czynnikiem wpływającym na Twoje samopoczucie w pracy. Detale, które uporządkują biurową przestrzeń, to organizery na długopisy, zszywacze i inne artykuły papiernicze i ewentualnie tablica, do której możesz przypinać ważne notatki.

Sprawdź też: Ćwicz w domu! Domowa siłownia – jak urządzić siłownię w domu?

Oświetlenie do domowego biura

Kwestia oświetlenia domowego biura jest równie ważna jak dobór dobrej wysokości krzesła i biurka. Odpowiednio oświetlone biurko wpływa na naszą koncentrację, ale przede wszystkim na wzrok. Dobrze jest, jeśli Twoje biurko stoi w miejscu, do którego dochodzi światło dzienne – to powoduje, że przez pewien czas w ciągu dnia nie musisz korzystać ze sztucznych lamp. Jeśli jednak nie masz możliwości ustawienia go w taki sposób albo pracujesz dużo wieczorami (a w okresie jesienno-zimowym już w dzień robi się ciemno) dobre oświetlenie będzie niezbędne.

Domowe biuro - naturalne światło

Oświetlenie domowego biura powinno pochodzić z dwóch źródeł: z lampy sufitowej oraz z lampki biurkowej. Lampa sufitowa często jest zamontowana niezależnie od ustawienia Twojego biurka, ale oświetlenie biurkowe możesz ustawić idealnie do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampka LED – światło jest intensywniejsze, a poza tym to opcja bardziej ekonomiczna, bo żarówki LED nie pobierają tyle energii co zwykłe. Wybierając odpowiednie oświetlenie, postaw na światło neutralne lub chłodne – sprzyjają skupieniu i nie męczą wzroku. Lampka biurkowa powinna mieć regulowane ramię – rekomendowana odległość żarówki od blatu to ok. 35 cm.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój gamingowy? Urządzamy pokój dla gracza

Jakie kolory dobrać do domowego biura?

Twoje domowe biuro może odzwierciedlać zamiłowanie do konkretnego stylu albo klimatu, musi być jednak miejscem, w którym dasz radę się skupić i pracować wydajnie. Jeśli lubisz klimat wnętrz z lat 70. albo szalony urban jungle, urządzając biuro, czerp z nich inspiracje, ale spróbuj je trochę uspokoić. Złota zasada urządzania wnętrz sprzyjających skupieniu, ale i twórczemu myśleniu to 70/20/10. 70% powinien stanowić neutralny kolor bazowy – beż albo biel. 20% to kolor intensywniejszy, nieco żywszy, czyli wszelkie pastele i szarości. Pozostałe 10% to mocny akcent – kolor bardzo intensywny, nawet kontrastowy, który znacząco ożywi biurową przestrzeń. Według specjalistów takie proporcje pozwalają się skoncentrować i spokojnie pracować, a jednocześnie rozbudzają kreatywność i myślenie.

Kolor, który można, a nawet trzeba, przemycić do biura, to zieleń – ale nie pod postacią kolorowej ściany czy krzesła! Dobrze jest otoczyć się zielenią w postaci roślin – w ich otoczeniu czujemy się lepiej, a ich kolor relaksuje.
Wśród zalet pracy z domu wymienia się oszczędzanie czasu i pieniędzy na dojazdach, ale także możliwość personalizacji swojego miejsca pracy. Open spaces w biurowcach wyglądają podobnie i najczęściej niezbyt przyjaźnie, a pracując z domu, możesz stworzyć przestrzeń, w której będziesz czuć się niezwykle dobrze. Do stworzenia profesjonalnego miejsca pracy nie trzeba wiele: wystarczy biurko i dobrze dopasowane krzesło oraz lampka.

Stylowe, domowe biuro
Źródło: dekoral.pl
20
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Urządzanie domowego biura to ciekawa przygoda, ponieważ urządzamy część naszego domu i możemy zrobić to w 100% po swojemu. Urządzając biuro pomyślmy o naszych nawykach w czasie pracy i czy wciskając biurko do rogu, będziemy mieć miejsce na nogi, czy będzie dla nas to komfortowe miejsce do pracy? A jeśli wolimy pracować z widokiem przez okno, nie bójmy się słońca, bo dziś możemy sobie pomóc choćby roletami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *