Jak czyścić kryształy, by były w stanie utrzymać piękny blask i zniewalający wygląd na długi czas? Właśnie to będziesz w stanie sprawdzić w poniższym tekście!
Chociaż elegancka zastawa stołowa wcale nie jest już kojarzona z luksusem i – nie ukrywajmy – coraz rzadziej zwracamy na to uwagę, wiele osób nadal marzy o tym, by ich kryształowe szklanki czy kieliszki, o ile oczywiście znajdują się w ich posiadaniu, wyglądały jak najlepiej na długi czas. Najistotniejszą kwestią w tym przypadku jest oczywiście pielęgnacja, o którą powinniśmy naprawdę mocno się troszczyć – niezależnie od tego, czy chodzi o kryształowy wazon, czy może kryształki do żyrandola. Jak jednak najlepiej zatroszczyć się o tego typu produkty i jak myć kryształy, aby lśniły? Tego właśnie dowiecie się po przeczytaniu poniższych rad i sugestii!
Jak czyścić kryształy? Podstawowe zasady mycia kryształowych naczyń
By wszelkiego rodzaju szkło kryształowe było w stanie na długo utrzymać swój charakterystyczny blask i przezroczystość, musimy odpowiednio o nie dbać. Jest to jednak dość wybredny materiał, dlatego też zdecydowanie warto pamiętać o kilku najistotniejszych aspektach pielęgnacji naczyń kryształowych.
Temperatura wody
Zacząć należy oczywiście od temperatury, w jakiej myjemy nasze kryształy. Oczywiście brudu najłatwiej pozbyć się z użyciem ciepłej wody i to z pewnością będzie naszym pierwszym odruchem, gdy będziemy zabierali się za mycie takich naczyń. Jest to jednak najczęściej popełniany błąd. To właśnie ciepła woda bardzo często przyczynia się do matowienia tychże naczyń! Z tego też względu konieczne jest mycie kryształów pod zimnym, delikatnym strumieniem. Idąc tym tropem, z oczywistych powodów odpadają również zmywarki – jesteśmy skazani na mycie rękoma. Zajmie nam to więcej czasu, lecz o wiele lepiej zadbamy o kondycję naszych kryształowych naczyń.
Detergenty
Sprawa wygląda dość podobnie w przypadku środków, jakich powinniśmy używać do czyszczenia kryształów. Konieczne jest postawienie na delikatne płyny do naczyń, które nie będą w stanie zareagować ze szkłem. By pozbyć się ryzyka powstawania zacieków, dobrym sposobem będzie również płukanie kryształów w wodzie z octem lub z obierkami po ziemniakach. Te domowe sposoby sprawdzają się naprawdę świetnie!
Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby
Miękkie gąbki i ściereczki
Jak wycierać umyte kryształowe naczynia? Widać powyżej, że jednym z najważniejszych słów przewijających się przez ten tekst jest delikatność i tutaj również należy o niej wspomnieć. Najlepiej wykorzystywać miękkie gąbki lub jednolite ściereczki, które zminimalizują ryzyko porysowania się szkła. Bawełniane szmatki również spiszą się tutaj na medal.
Jak wyczyścić zmatowione szkło kryształowe? Jak myć kryształy, aby znów lśniły?
Czasami zaczynamy myśleć o odpowiedniej pielęgnacji szkła kryształowego w momencie, gdy wydaje się, że jest już na to za późno. Okazuje się jednak, że szkło kryształowe, które uległo zmatowieniu, nie jest skazane na odstraszanie swoim wyglądem. Możemy wyróżnić kilka sposobów na „uratowanie” kryształu i przywrócenie mu dawnego blasku.
Najpopularniejszą i mało inwazyjną dla naczynia metodą jest zaopatrzenie się w miękką szmatkę oraz w sól kuchenną. Sól nakładamy na zwilżoną ściereczkę, a następnie dokładnie czyścimy kryształ. Następnie myjemy naczynie pod zimną wodą i ponownie polerujemy. Dzięki temu powinniśmy być w stanie ponownie nabłyszczyć nasz kryształ!
Jak nie czyścić kryształów? Najczęściej popełniane błędy
Mówimy ciągle o tym, jak czyścić kryształy, ale jakie są najpoważniejsze w tej kwestii błędy? Przede wszystkim mycie pod ciepłą wodą lub w zmywarce – dla takich naczyń to prawdziwa zbrodnia. Jak ognia powinniśmy wystrzegać się również szczotek czy twardych gąbek, które w prosty sposób są w stanie doprowadzić do pojawienia się rys na naczyniu.
Sprawdź też: Jak sprawdzić, czy kryształ jest prawdziwy?