1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Świąteczny skrzat ze skarpety — jak go zrobić?

Poradniki

5 miesięcy temu

Świąteczny skrzat ze skarpety — jak go zrobić?

Dekoracja wnętrz DIY Święta
21
2
4
21
2

Skrzat ze skarpety jest bardzo popularną ozdobą na Boże Narodzenie. Zastanawiasz się, czy dasz radę samodzielnie zrobić takiego sympatycznego krasnala? Z naszym poradnikiem sukces jest gwarantowany — DIY!

Skrzat ze skarpety — idealna ozdoba dla tych, którzy nie mają zdolności manualnych

To, że nie możesz pochwalić się zdolnościami manualnymi, nie oznacza, że w Twoim domu monopol na zdobienie wnętrz w okresie Bożego Narodzenia mają sklepowe dekoracje. Skrzat ze skarpety jest bardzo łatwy do zrobienia. A do tego swoim urokiem nie ustępuje gotowym ozdobom. Sprawdź, jak zrobić skrzata świątecznego krok po kroku.

Skrzat ze skarpety
Skrzat ze skarpety czyli ciekawa ozdoba na Boże Narodzenie | Źródło: myslipotarganej.pl

Sprawdź też: Czy choinka z szyszek jest trudna do wykonania? Poznaj nasze DIY i zrób ją sam!

Czego będziesz potrzebować do wykonania skandynawskiego krasnala?

Zanim dowiesz się, jak zrobić krasnala świątecznego, przygotuj niezbędne do jego wykonania rzeczy. Potrzebne są:

 • skarpeta (najlepiej trochę grubsza, w szarym kolorze),
 • cienka, krótka cielista skarpetka typu stopka,
 • ryż,
 • woreczek foliowy,
 • wata,
 • igła,
 • nitka lub cienki sznurek,
 • nożyczki,
 • jasna włóczka lub kawałek futra,
 • klej na gorąco (opcjonalnie).

Gdy już przygotujesz wszystkie rzeczy, czas wziąć się dzieła! Skrzat świąteczny ze skarpety za chwilę pojawi się w Twoim domu.

morele.net_korzystne oferty

Skrzat ze skarpety krok po kroku

Prosty i jednocześnie urzekający skrzat świąteczny występuje w kilku odsłonach. Może mieć brodę zrobioną z futerka albo włóczki lub być panią skrzatową — wówczas wystarczy zrezygnować z brody na rzecz dwóch warkoczy zaplecionych z wełny. W poszczególnych krokach sygnalizujemy możliwości wykorzystania różnych materiałów. Dowiedz się, jak zrobić skrzata na Boże Narodzenie.

Krok 1. Brzuszek i nos

Utnij skarpetę nad piętą. Dolny fragment posłuży do zrobienia brzucha skrzata. Do foliowego woreczka wsyp około jednej szklanki nieugotowanego ryżu — ilość dopasuj do wielkości skarpetki. Zwiąż woreczek i włóż do odciętej części. Ubij i uformuj kulę. Naciągnij materiał, za pomocą sznurka zamknij górę. Brzuszek jest już gotowy. Przejdź do wykonania nosa. Cielistą stopkę wypchaj watą, ukształtuj kulę. Utnij dłuższy kawałek sznurka, zawiąż  stopkę. Połącz ją z dolnym elementem skrzata w miejscu wcześniejszego wiązania.

Krok 2. Broda, warkocze

Zaczynamy od brody dla krasnala. Jeśli dysponujesz kawałkiem sztucznego futerka, białego, szarego lub brązowego, użyj właśnie tego materiału. Wytnij z niego trójkąt. Przez dwa wierzchołki przeciągnij nitkę i zwiąż ją pod sznurkiem mocującym nos. Jeśli wolisz, możesz zrezygnować z wiązania na rzecz przytwierdzenia futerka klejem na gorąco.

Nie masz w domu odpowiedniego futerka? Wykorzystaj włóczkę w jasnym odcieniu! Potnij wełnę na kilkanaście równych kawałków i wszystkie złącz pod nosem skrzata. Równomiernie rozgarnij je, by pokrywały brzuch. Gdy wełna jest za długa, możesz ją śmiało przyciąć na odpowiedniej wysokości. Skrzat ze skarpety jest już niemal gotowy.

Dekoracja na Boże Narodzenie DIY
Dekoracja na Boże Narodzenie DIY | Źródło: kacik-pelen-pomyslow.blogspot.com

W tym kroku, zamiast brody możesz zrobić warkocze. Wówczas powstanie pani skrzatowa do Twojej domowej kolekcji. Weź kilka kawałków pociętej wełny i zawiąż je krasnalowi pod nosem. Rozdziel na dwie części. Z każdej z nich zapleć warkoczyki, by sięgały podstawy. Końce zwiąż, a nadmiar włóczki odetnij. Nic więcej nie musisz już robić.

Krok 3. Czapka

Ostatnim etapem jest wykonanie czapki z odciętej w pierwszym kroku górnej części skarpety. Są dwa sposoby na zrobienie nakrycia głowy dla krasnala. Pierwszy, łatwiejszy, polega przewiązaniu sznurkiem materiału tak, by powstał pompon. Drugi sposób na skrzata ze skarpety bez szycia się nie obędzie. Nie zniechęcaj się, bo nie jest to trudne i wymagające zadanie.

Zacznij od wywrócenia skarpety na lewą stronę. Zszyj po przekątnej obie warstwy materiału. Zwróć uwagę, by nie ściągać zbyt mocno nitki. Następnie z powrotem wywróć skarpetę na prawo. I voilà — masz już ostatni element. Teraz wystarczy naciągnąć spiczastą czapkę na przygotowany brzuszek tak, by zakryć sznurki łączące wszystkie części. Możesz użyć kleju na ciepło, by nie martwić się, że krasnal zgubi swoje nakrycie głowy.

Skrzat ze skarpety jako element dekoracyjny na święta
Skrzat ze skarpety jako element dekoracyjny na święta | Źródło: homebook.pl

Tak oto powstał Twój pierwszy skrzat ze skarpety. Jak zrobić kolejne, nie trzeba Ci już tłumaczyć. A stworzyć ich możesz bez liku. Kombinuj z kolorami, dodatkowymi elementami jak na przykład pomponiki czy zmechacone brody z włóczki. I dobrze się przy tym baw! Własnoręcznie wykonany skrzat ze skarpety skradnie serca wszystkich domowników. Nie sposób się do niego nie uśmiechnąć. Boże Narodzenie bez krasnala? Już nigdy więcej!

Źródło obrazka głównego: pinterest.com

21
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *