1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sufit podwieszany – jak go zrobić i gdzie się sprawdzi?

Poradniki

2 lata temu

Sufit podwieszany – jak go zrobić i gdzie się sprawdzi?

Dekoracja wnętrz DIY
4
0
0
4
0

Sufit podwieszany to idealny wybór dla osób, które chcą sprawić, by ich mieszkanie wyglądało nietuzinkowo i stylowo. Zastanawiasz się, jak zrobić sufit podwieszany? Chcesz się przekonać, czy będzie pasował do Twojego domu? Przeczytaj nasz artykuł.

Gdzie się sprawdzi sufit podwieszany?

Jeśli marzy ci się sufit podwieszany, mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji. Przede wszystkim zastanów się, czy to właściwy wybór do Twojego wnętrza. Taki element dekoracyjny obniża sufit od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie, jeśli pomieszczenie nie jest wysokie. Jeżeli jednak mieszkasz w budynku z wysoką zabudową, ten element dekoracyjny sprawdzi się idealnie.

Podwieszany sufit będzie się odpowiednio prezentował w pomieszczeniach o różnej wielkości jednak najlepiej, kiedy masz dużo wolnej przestrzeni — wówczas możesz eksperymentować z formą i kształtem. Dobrze wyglądają na przykład większe pokoje, gdzie podsufitka znajduje się tylko na fragmencie powierzchni stropu. W dużym mieszkaniu możesz zdecydować się na opcjonalne zdobienia podsufitki. Jeśli planujesz urządzić swoje „M4” w nowoczesnym stylu, zrezygnuj z nadmiaru dekoracji. Dzięki temu nie stworzysz przesytu dodatków we wnętrzu. 

W mniejszych i niskich pomieszczeniach sufit podwieszany może wyglądać zbyt przytłaczająco. Jeśli jednak masz niedużo miejsca i wysoki strop, możesz spróbować. Konstrukcja tego dodatku do mieszkania, wymusza obniżenie sufitu o kilkanaście centymetrów, jednak nie wpływa to na powierzchnię użytkową. Pokój zatem nie traci funkcjonalności, a zabudowanie oświetlenia sprawi, że optycznie przestrzeń stanie się większa.

sufit podwieszany
Źródło: muratordom.pl

Montaż sufitu podwieszanego będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie trzeba „coś” ukryć. Może to być brzydki, nierówny strop, poprowadzona zewnętrznie instalacja czy chęć schowania oświetlenia. Proponowane rozwiązanie nie jest bowiem tylko elementem dekoracyjnym, ale również funkcjonalnym. Doskonale komponuje się z liniowymi lampami Led czy nawet z nagłośnieniem. Sprzęt grający możesz schować w podsufitce, zachowując tym samym świetne wrażenia akustyczne i wizualne.   

Sufit podwieszany w salonie, kuchni czy w łazience to bez wątpienia dobre rozwiązanie, ale nie jedyne proponowane przez nas. Możesz go zamontować również we wszelkiego rodzaju piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych. Stropy w nich są zazwyczaj niedbale wykończone i jeśli chcesz urządzić bardziej stylową przestrzeń, nowoczesna podsufitka może być dobrym i ekonomicznie uzasadnionym pomysłem. Możesz w niej schować nie tylko oświetlenie, ale też przewody techniczne czy rury od klimatyzacji.

Zobacz: Ledy na suficie, czyli sufit podwieszany LED — jak zrobić sufit z oświetleniem LED?

Sufit podwieszany – wady i zalety

Montaż sufitu podwieszanego niesie za sobą wiele korzyści. To rozwiązanie ma też jednak kilka wad. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze plusy i minusy tej dekoracji. Niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania ciekawego efektu wizualnego. Prostym zabiegiem budowlanym możesz odmienić całkowicie charakter swojego mieszkania. W zależności od rodzaju podsufitki stworzysz stylowe, klasyczne i ponadczasowe wnętrze lub nowoczesne, o minimalistycznym charakterze.

Zaletą sufitu podwieszanego jest możliwość zamontowania do niego nowoczesnego oświetlenia Led. Możesz zdecydować się na lampy liniowe lub tradycyjne „oczka”. Najczęściej oferują one opcję sterowania barwą i intensywnością światła. Dzięki nim wnętrze stanie się nietuzinkowe i ciekawe, ale również klimatyczne.

Oświetlenie LED

Jeśli masz nierówny, brzydki strop, najłatwiej zamaskować go podwieszanym sufitem. Będzie to opcja tańsza aniżeli szpachlowanie i wyrównywanie całości. W ten sposób zapewnisz swojemu mieszkaniu designerski i funkcjonalny element dekoracyjny. W powstałej szczelinie możesz ukryć wszystkie kable, rury i przewody techniczne. Uważaj tylko na te transportujące gaz. Ich zabudowanie nie jest zalecane i wymaga specjalnego pozwolenia.

Powstałą po montażu sufitu podwieszanego przestrzeń możesz wypełnić materiałami izolacyjnymi. W ten sposób ograniczysz gromadzenie się ciepłego powietrza przy stropie. Szczególną różnicę poczujesz w zimniejszych miesiącach. Taki zabieg poprawi również akustykę w mieszkaniu. Dodatkowa warstwa izolacyjna będzie pomocna, zwłaszcza w przypadku, kiedy nad Tobą mieszkają hałasujący sąsiedzi.  

Wady i zalety sufitu podwieszanego

Wadą sufitu podwieszanego jest niewątpliwie obniżenie wysokości pomieszczenia. Może to mieć znaczenie, szczególnie w przypadku niskich mieszkań. Pomyśl również o kosztach. Cena takich konstrukcji jest wysoka. Montaż wymaga także dużej ingerencji w strukturę właściwego stropu. W starszych budynkach ściany i sufit mogą być w dużo gorszym stanie niż w nowym budownictwie i często niemożliwe jest mocowanie do nich ciężkich konstrukcji.

Jaki wybrać sufit podwieszany?

Chcąc zdecydować się na sufit podwieszany, musisz wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Jeśli planujesz remont dużego pomieszczenia lub chcesz wbudować w podsufitkę wiele lamp, zdecyduj się na sufit podwieszany o konstrukcji krzyżowej. Nazwa sugeruje sposób ułożenia stelażu względem płyt gipsowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość jest bardziej stabilna i odporna na uszkodzenia. Ten rodzaj jest też jednym z najdroższych. Zarówno za robociznę jak i materiały budowlane zapłacisz więcej  niż w rozwiązaniach prezentowanych poniżej. 

Sufit podwieszany o konstrukcji pojedynczej sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie nie zamierzasz montować wielu dodatków. Zapewnia on nieco mniejszą sztywność i stabilność całości, jednak pozwala znacznie zaoszczędzić na materiałach budowlanych. Taki system idealnie będzie pasował do nieco mniejszych pomieszczeń. Wybierz go również, jeśli zależy ci na zachowaniu jak największej wysokości stropu.

Sufit kasetonowy
Źródło: mgprojekt.com.pl

Sufit kasetonowy będzie dobrym wyborem w budynkach, gdzie niezwykle ważny jest szybki i nieskomplikowany dostęp do instalacji ukrytych w podsufitce. Tutaj mamy do czynienia z innym sposobem montażu. Na przygotowanym stelażu o konstrukcji krzyżowej układane są panele o niewielkich rozmiarach. W odróżnieniu od sufitu z płyt kartonowo-gipsowych, w tym przypadku elementów nie trzeba przymocowywać do aluminiowych prowadnic na stałe. To rozwiązanie powoduje, że pojedyncze części można w razie potrzeby łatwo i szybko ściągnąć, zyskując w ten sposób nieograniczony dostęp do przestrzeni nad podsufitką.

Sufit drewniany jest świetnym pomysłem, jeżeli chcesz nadać swojemu wnętrzu ponadczasowy, klasyczny charakter. Pamiętaj, że jego montaż jest dużo bardziej czasochłonny od konstrukcji złożonej z płyt gipsowych. Wydasz również  nieco więcej na materiały budowlane. Efekt końcowy będzie jednak na pewno zaskakujący. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przedwojennych kamienicach, starych drewnianych domach, czy tych budowanych współcześnie, ale stylizowanych na starsze.

Sufit drewniany
Źródło: youtube.com

Ciekawym pomysłem są podwieszane sufity panelowe. Podobnie jak w przypadku konstrukcji kasetonowych, wyróżnia je prostota montażu. Panele, które tworzą warstwę zewnętrzną, mogą być wykonane z różnych materiałów, począwszy od drewnopodobnych, przez metal, po twarde PCV. Dają one duże możliwości aranżacji wnętrza, dostosowania go do pożądanego przez Ciebie stylu.

Sufit podwieszany – cena w 2021 roku

Rok 2021 jest pod wieloma względami szczególny. Pandemia spowodowana przez wirus Sars-CoV 2 doprowadziła do dużego poruszenia na rynkach finansowych. Globalny kryzys i braki w magazynach dotknęły również branżę budowlaną. Sytuacji nie poprawia ogromny popyt na usługi budowlane i brak robotników. To wszystko wpływa na cenę sufitów podwieszanych w 2021 roku, a ta jest dużo wyższa niż jeszcze kilka lat wcześniej.

Koszt montażu sufitu podwieszanego uwarunkowany jest rodzajem konstrukcji, na jaką się zdecydujesz. Kwoty tutaj przytoczone to średnie obliczone na podstawie cen robocizny oraz materiałów budowlanych, aktualnych na początku drugiej połowy 2021 roku. Według danych najdroższa jest podsufitka drewniana. Sam montaż to koszt ok. 200zł/m², do tego należy doliczyć materiały budowlane, oscylujące w granicach 200 zł – 1000 zł/m².

Konstrukcja krzyżowa wraz z płytami kartonowo-gipsowymi to koszt ok. 150 zł/m² za robociznę, do tego należy doliczyć materiały ok. 100 zł – 200 zł/m². Tańszy będzie system pojedynczy. W tym przypadku robotnikom zapłacisz ok. 120 zł/m², oszczędzisz też na aluminiowym stelażu (ok. 80 zł – 150 zł/m²). Przy zastosowaniu bardziej wyszukanych materiałów wykończeniowych cena będzie wyższa. 

Sufit podwieszany – cena w 2021 roku
Źródło: kb.pl

Najtańsze są sufity podwieszane w systemie kasetonowym i podobnym, płytowym. Oszczędzisz w tym przypadku na robociźnie, za którą zapłacisz ok. 100 zł/m², ale też na materiałach, bo wyniesie to ok. 50-100 zł/m². Prosty montaż aluminiowego stelaża oraz łatwość montażu płyt sprzyja szybkiej realizacji zlecenia. Możesz go również zamontować samodzielnie. 

Cena sufitu podwieszanego będzie wyższa, jeśli zdecydujesz się na montaż wbudowanego oświetlenia. Również każde przełamanie w pomieszczeniu lub mnogość dekoracji podnoszą wartość pracy, jak i ilość materiałów potrzebnych do wykonania zlecenia. Jeśli znasz się na budownictwie, możesz zaoszczędzić na robotnikach. W ten sposób wydasz od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych mniej. 

Sprawdź: Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu? Wady i zalety

Montaż sufitu podwieszanego — o czym pamiętać?

Jeżeli chcesz, by twoje mieszkanie wyglądało modnie i stylowo, zamontuj sufit podwieszany. Pamiętaj tylko o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim musisz zdecydować się, który system montażu wybierzesz. Szczegółowo opisaliśmy je dla Ciebie we wcześniejszej części artykułu. Dodatkowo przed przystąpieniem do właściwych prac przygotuj dobry i szczegółowy projekt. Pozwoli ci on uniknąć ewentualnych błędów w trakcie właściwych prac budowlanych. 

Przy wyborze właściwego sufitu podwieszanego zwróć uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu. Jeśli całość pokoju będzie pokryta tą wyjątkową konstrukcją, zaplanuj wbudowane oświetlenie w takich miejscach, by wnętrze zostało równomiernie doświetlone. Do podsufitki zamontowanej tylko na części stropu idealnie będzie pasować podłużne oświetlenie Led. Najlepiej, by miało ono regulowane natężenie i barwę światła.

Zwróć szczególną uwagę na wybór stelaża. Na rynku znajdziesz wiele modeli. Zdecyduj się na te sprawdzone, znanego producenta. Znaczenie mają również same łączenia. Najmocniejsze jest połączenie Flizeliny (specjalnej taśmy do łączenia materiałów), wraz z silną zaprawą budowlaną. Pamiętaj, że im więcej dodatków, tym bardziej wytrzymała musi być cała konstrukcja.

Montaż sufitu podwieszanego
Źródło: budujemydom.pl

Istotna jest również wysokość, na jakiej zostanie podwieszony sufit. Ustal ją w zależności od możliwości konstrukcyjnych pomieszczenia oraz ilości sprzętów, jakie planujesz umieścić w powstałej szczelinie. Jeżeli zamierzasz wykonać sufit samodzielnie, pamiętaj, że przyda ci się kilka niezbędnych narzędzi. Sprawdź, czy masz:  poziomicę, wkrętak, wiertarkę, pędzel, szpachelkę, obcęgi oraz nożyk. Dużym ułatwieniem będzie poziomica laserowa. Umieszczając ją na środku stropu, wyznaczysz linię montażu konstrukcji aluminiowej do ścian. 

Pamiętaj o wyniesieniu z remontowanego pomieszczenia wszystkich mebli. Jeżeli konstrukcję będziesz wykonywał samodzielnie, nie zapomnij o odpowiednim ubiorze ochronnym, goglach i maseczce przeciwpyłowej. Przed przystąpieniem do właściwych prac przytnij wszystkie elementy i przyłóż je „na sucho” do stropu. W ten sposób jeszcze przed przykręceniem stelaża będziesz wiedzieć, czy wszytko do siebie pasuje. 

Jak zrobić sufit podwieszany? Poradnik krok po kroku

Poniżej przedstawimy ci krok po kroku, jak wykonać sufit podwieszany samodzielnie. Przed rozpoczęciem każdej pracy najważniejszy jest dobry plan. Nie inaczej jest w tym przypadku. Na początku sprawdź, czy strop oraz górna część ścian są w dobrej kondycji. Upewnij się, że możesz na nich „zawiesić” dość ciężką konstrukcję. Znajdź plan mieszkania, na którym zaznaczone są miejsca poprowadzenia przewodów. Jeśli takiego nie masz, upewnij się, czy w miejscach wiercenia nie znajdują się żadne kable. 

Następnie narysuj linię, według której zamontujesz prowadnice boczne — na tej wysokości znajdzie się sufit podwieszany. Jeśli masz poziomicę laserową, sprawa stanie się o wiele prostsza. Prowadnice boczne przymocuj do ścian za pomocą kołków rozporowych.  Następnie przejdź do montażu wieszaków do stropu. To na nich w dużej części będzie opierała się cała konstrukcja.

W kolejnym kroku do profili zamocowanych przy ścianach wsuń prowadnice wzdłużne. Musisz je przymocować do wcześniej przygotowanych wieszaków w stropie. Zwróć uwagę, by były one równoległe względem siebie oraz w równych odległościach. Jeśli zdecydowałeś się na konstrukcję pojedynczą oraz płyty kartonowo-gipsowe, możesz przejść do montażu paneli.  

Przy konstrukcji krzyżowej do przymocowanych już prowadnic zamontuj łączniki, mniej więcej co 40 cm. Do tak przygotowanych elementów przymocuj panele poprzeczne. Po tym kroku stelaż masz już gotowy. Jeśli planujesz wbudować oświetlenie lub warstwę izolacyjną, przygotuj i zamontuj je na tym etapie.

Jeżeli montujesz sufit podwieszany w systemie kasetonowym lub panelowym, gotowy stelaż pozostaje ci uzupełnić elementami zewnętrznymi. Jeśli zdecydowałeś się na strop drewniany, zwróć szczególną uwagę na dopasowanie poszczególnych elementów do siebie. W przypadku podsufitek wykonanych z karton-gipsu przystąp do mocowania płyt do aluminiowych elementów. Zrób to najlepiej za pomocą stalowych wkrętów.

Płyty kartonowo-gipsowe połącz ze sobą Flizeliną (specjalną taśmą budowlaną) lub innym materiałem łączącym. Przykryj mocną zaprawą. Koniecznie odczekaj po tym etapie kilka dni. Jeśli konstrukcja jest zamontowana wadliwie, pojawią się na łączeniach widoczne mikropęknięcia. W kolejnym kroku możesz przystąpić do wykańczania całości. 

Sufit podwieszany może całkowicie odmienić mieszkanie. Jeśli masz wysoki strop i dużo przestrzeni, zdecyduj się na dodatkowe zdobienia czy oryginalne oświetlenie. Na rynku znajdziesz wile rodzajów tego typu konstrukcji, od bardzo prostych, po skomplikowane i drogie. Ważne jest, byś dobrał rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb. Śmiało eksperymentuj ze swoim wnętrzem, a na pewno uzyskasz oszałamiający efekt.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.