1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Poradnik jak malować sufit – co zrobić, by uniknąć błędów?

Poradniki

3 lata temu

Poradnik jak malować sufit – co zrobić, by uniknąć błędów?

Budowa i remont DIY
6
0
4
6
0

Jak malować sufit, by ograniczyć ryzyko smug? Jaka farba do sufitu się sprawdzi? Czy wybór pędzla w obliczu wygodnych wałków malarskich ma sens? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z malowaniem sufitu znajdziesz poniżej.

Jak malować sufit – od czego zacząć?

Najważniejszym elementem przygotowań do malowania sufitu jest skompletowanie odpowiedniego zestawu narzędzi – nic nie przedłuży tego procesu tak jak uciążliwe, powtarzające się wycieczki do sklepu budowlanego. Kluczowy jest oczywiście wybór farb – możesz zdecydować się na osobny podkład do farby lub farbę dwa w jednym, pod którą nie trzeba już niczego nakładać. Oprócz tego potrzebna będzie warstwa ochronna w postaci materiałowej maty lub folii malarskiej, taśma malarska, wałek z kuwetą i teleskopowym drążkiem przedłużającym, drabina, pędzle do detali. Przydatne ze względu na charakter prac będą również płyn do mycia naczyń i ręczniki papierowe, a także specjalne, osobne czyściki do wałków i pędzli.

jak malować sufit

Zobacz: Jak pomalować pokój? Malowanie ścian i sufitu krok po kroku. Instrukcja

Przygotowanie pomieszczenia do malowania sufitu

Przede wszystkim, ze względu na potencjalne ryzyko zachlapania, należy, jeśli to tylko możliwe, usunąć z pomieszczenia meble i wyposażenie, przykrywając szczelnie folią malarską te elementy, których przeniesienie nie jest aktualnie możliwe. Z samego sufitu należy usunąć pył i kurz, które negatywnie wpływają na zdolność krycia farby. Warto również rozejrzeć się za ewentualnymi ubytkami, ponieważ należy je zaszpachlować przed malowaniem. Podłogę pomieszczenia, w którym malowany będzie sufit, należy pokryć wyżej wspomnianą folią malarską lub materiałową matą zabezpieczającą – dla gwarancji ochrony przed farbą warto podkleić warstwy ochronne do listw taśmą malarską. To samo należy zrobić z ościeżnicami okien i drzwi. Do zabezpieczenia szczytów ścian przed zachlapaniem sprawdzi się naklejenie pod sufitem paska pięciocentymetrowej taśmy.

przygotowanie mieszkania do malowania

Jaka farba na sufit?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować sufit tą samą farbą, którą pokryto ściany, jednak standardowa farba ścienna (w tym lateksowa) jest rzadsza i mniej chwytliwa niż dedykowana farba do sufitu – wiąże się to z ryzykiem powstawania smug i kapaniem farby na podłogę. Farba sufitowa, ze względu na lepsze właściwości kryjące i większą gęstość, lepiej radzi sobie z zakryciem śladów i niedoskonałości, a także zostawia mniej widoczne ślady wałka. Jeśli pożądanym efektem jest dodatkowe wytłumienie akustyczne, warto zdecydować się na farbę strukturalną, jednak należy nią pokrywać wyłącznie gładkie sufity.

Malowanie sufitu – wałek czy pędzel?

Pytanie o to, jak malować sufit, nie może obyć się bez zagwozdki – wałek czy pędzel? Wybór głównego narzędzia malarskiego zależy przede wszystkim od rodzaju i struktury docelowej powierzchni malowania – szczegóły, detale, miejsca łączeń i styków ścian należy malować pędzlem. Zasadniczą powierzchnię sufitu natomiast, ze względu na wydajność i wygodę całego procesu, pokrywa się wałkiem malarskim. Oprócz wstępnego rozeznania w kwestii dopasowania narzędzi do rodzaju elementów warto zajrzeć również do karty technicznej danej farby, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje na temat przyrządów polecanych przez producenta.

Reklama

Pędzle malarskie dzielą się m.in. ze względu na rodzaj użytego włosia. Te wykonane z włosia naturalnego to skutecznie rozprowadzające farbę pędzle zalecane do nakładania farb na bazie rozcieńczalników. Charakteryzują się odpornością na zginanie, jednak ich wadą jest wchłanianie wody oraz gubienie włosia, któremu zdarza się niestety pozostać na malowanej powierzchni. Z kolei pędzle wykonane z materiałów syntetycznych są dużo bardziej elastyczne oraz trwalsze, a ze względu na słabszą chłonność polecane są do nakładania farb wodorozcieńczalnych, takich jak akrylowe, emulsyjne czy lateksowe.

malowanie sufitu

W przypadku wyboru wałka malarskiego należy pamiętać, że długość jego poszycia zależy od stopnia gładkości malowanej powierzchni, stąd do sufitów najlepiej nadadzą się wałki o cienkim i krótkim włosiu około 10 milimetrów. Do farb akrylowych i lateksowych, używanych od sufitów, zaleca się wałki sznurkowe z mikrofibry lub z poszyciem welurowym, które dobrze kryją i nie pozostawiają strukturalnych smug.

Jak pomalować sufit bez smug?

Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że pokój ma optymalny stopień nawilżenia powietrza oraz temperaturę – jeśli będzie ona przekraczać 20°C, a w pomieszczeniu będzie zbyt sucho, farba może zbyt szybko wysychać, utrudniając równomierne rozprowadzenie. Warto również sprawdzić, czy zakupiona farba jest przystosowana do docelowej powierzchni. Aby mieć pewność, że farba rozłoży się równomiernie, należy sufit zagruntować, co nada mu jednolitą strukturę. Przygotowanie powierzchni to również czyszczenie – należy zdjąć wszelkie drobinki kurzu oraz pajęczyny, dobrze jest również umyć sufit za pomocą specjalnego mydła malarskiego. Uniknięcie smug będzie również tym łatwiejsze, im lepiej wymieszana zostanie farba – należy jednak strzec się przed zbytnim napowietrzeniem substancji, co sygnalizują charakterystyczne bąbelki powietrza. Oprócz właściwego rozmieszania, warto pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu – informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu farby. Jeśli chodzi o wałek, dobrze jest go odpowiednio zwilżyć i porządnie odcisnąć, dzięki czemu będzie wydajniej chłonął farbę. Przy następnym etapie, czyli już samym malowaniu sufitu, kluczowa jest metoda nanoszenia farby, gdzie każdą kolejną warstwę powinno nakładać się od jeszcze mokrej granicy poprzedniej, a wszystkie ruchy wykonywać w pionowej linii lub na kształt litery „V”.

Cena narzędzi i farb do malowania sufitu w 2021

Koszt polecanych do sufitu farb akrylowych oraz lateksowych zaczyna się już od około 70 złotych za 5 litrów. Do tego należy doliczyć koszt wałków – ceny najczęściej stosowanych przy sufitach wałków z mikrofibry startują w okolicach 20 złotych za sztukę. Nieco mniej kosztują pędzle – najbardziej wydajny przy malowaniu stropu pędzel „ławkowiec” o dużej powierzchni krycia zdobyć można już za nieco ponad 15 złotych. Nie wiadomo jednak, jak długo te poglądowe koszta się utrzymają – m.in. za sprawą pandemii COVID-19 i zerwania łańcuchów dostaw, wzrost cen w czerwcu 2021 w porównaniu z czerwcem 2020 dla farb oraz lakierów wyniósł według raportu Grupy PSB 4,9%.

Jak pomalować sufit - odpowiednie narzędzia

Pamiętając o szeregu zasad i czynności przygotowawczych, nietrudno jest samodzielnie pokryć sufit farbą tak, aby uzyskać efekt porównywalny z ofertą profesjonalistów. Odpowiedni dobór narzędzi i sprawne przyszykowanie pomieszczenia sprawią, że malowanie będzie procesem prostym oraz ekonomicznym. Jak malować sufit? Teraz już znasz odpowiedź na to pytanie!

6
0

Podziel się:

Komentarze (4)

dobra farba i wałek do malowania to podstawa. Ja polecam Śnieżkę EKo. Ma fajną konsystencję i nie chlapie nawet podczas malowania sufitu. Sufity w całym domu malowałam i było ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *