1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Indukcja w kuchni. Podpowiadamy jak działają kuchenki indukcyjne oraz na co warto zwracać uwagę w przypadku wyboru!

Poradniki

2 lata temu

Indukcja w kuchni. Podpowiadamy jak działają kuchenki indukcyjne oraz na co warto zwracać uwagę w przypadku wyboru!

Kuchnia Wyposażenie
5
0
0
5
0

Indukcja jest obecnie najbardziej popularnym rodzajem płyty kuchennej. Wyróżnia się swoim eleganckim wyglądem, jest łatwa w obsłudze i prosta w czyszczeniu. Kuchenka indukcyjna to świetne rozwiązanie, trzeba jednak wcześniej zrozumieć jej działanie.

Indukcja w kuchni. Jak działają kuchenki indukcyjne?

Indukcja to nic innego, jak elektromagnetyzm generujący energię za pomocą fal magnetycznych. Pod ceramiczną taflą znajdują się płaskie cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Ta technologia wymaga stosowania specjalnych naczyń: tzw. ferromagnetyków, czyli garnków przyciągających magnes.

Indukcja w kuchni
Indukcja w kuchni czyli popularne zastosowanie w nowoczesnych mieszkaniach

Indukowanie prądów wirowych jest spowodowane zmianą energii elektrycznej na cieplną. Dzięki temu nie podgrzewa się cała płyta, tylko garnki na indukcję oraz ich zawartość. Im wyższy poziom na płycie wybierzemy, tym częściej wysyłane są te fale.

Czym należy się kierować, wybierając płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna ma wiele zalet. Dobrze dobrana indukcja zużywa mniej energii, wytwarzając tym samym idealną ilość ciepła. Przed zakupem warto dowiedzieć się, na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać tę właściwą płytę indukcyjną. Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Wielkość, kształt i ilość palników

Kuchenki indukcyjne występują w wielu możliwych rozmiarach. Znajdziemy zarówno małe zestawy jedno- i dwupalnikowe o szerokości 30 cm, jak i „indukcje” z czterema polami o szerokości 60 cm. Możemy znaleźć także szersze płyty, np. 70-75 cm. Największe płyty występują w rozmiarach 77-90 cm i mogą mieć nawet sześć pól grzewczych.

Głębokość płyt jest podobna: bez względu na szerokość kuchenki wynosi ona średnio 51-52 cm. Natomiast grubość to zwykle 5,5-4,4 cm. Oczywiście na rynku znajdziemy także inne wymiary płyt. Niektóre z nich mogą mieć szerokość nawet 120 cm.

Podczas wyboru kuchenki indukcyjnej, zwróć uwagę na wielkość
Podczas wyboru kuchenki indukcyjnej, zwróć uwagę na wielkość

Klasyczne pole grzewcze ma kształt okręgu o zróżnicowanej średnicy. Niektóre kuchenki indukcyjne umożliwiają ustawienie brytfanny dzięki pojedynczym polom w kształcie prostokąta. Płyty mogą także różnić się pod kątem zastosowanego systemu sterowania.

Moc

Moc płyt indukcyjnych to zakres 2,8-12 kW. Niższa moc jest zarezerwowana dla „indukcji” podłączanych pod jedną fazę. Z kolei moc 4,7-12 kW zarezerwowana jest typowo dla dwu- lub trzyfazowych płyt.

Najpopularniejsze modele zwykle mają moc 7,2-7,4 kW, a mniejsze kuchenki – 6,9 kW. Największe modele, posiadające pięć bądź sześć pól, mogą mieć moc nawet 10-12 kW.

Szkło i wykończenie

„Indukcja” może być wykończona na trzy sposoby: metalowa ramka wokół szkła, szkło frezowane na rantach oraz brak frezu. Pierwszy rodzaj zabezpiecza szkło przed kruszeniem, a także nadaje całej płycie delikatnego wgłębienia. Dzięki temu nic nie wleci pod płytę, jeśli potrawa wykipi przy gotowaniu.

Szkło frezowane ma walor estetyczny i jest bardzo proste w montażu. Trzecie rozwiązanie idealnie sprawdzi się do zabudowy indukcji w blacie. Płyta będzie zlicowana z blatem, nie ma więc ryzyka zbicia narożników, dzięki czemu zyskujemy przedłużenie przestrzeni roboczej bez rantów.

Tafla szkła ma duże znaczenie przy wyborze
Tafla szkła ma duże znaczenie przy wyborze

W sieci oraz w wielu poradnikach znajdziemy informacje mówiące o tym, że kuchenka indukcyjna wykonywana jest z dwóch rodzajów szkła: ceramicznego oraz zwykłego szkła hartowanego. Jednak w rzeczywistości niemal każda „indukcja” posiada szkło ceramiczne.

Panel sterowania palnikami

W płytach indukcyjnych stosowane są głównie dwa typy sterowników w kilku konfiguracjach. Pierwszy, to podstawowy program, który posiada przyciski „plus” i „minus”: jeśli chcesz ustawić poziom mocy, wciskasz plus, jeśli chcesz zmniejszyć moc, klikasz minus. Przycisk musisz przytrzymać tak długo, aż ustawi się pożądana wartość.

Sterownik ten występuje w dwóch wariantach. Gdy zechcesz zmienić poziom mocy na jednym z czterech pól, musisz „przeklikać” każde pole po kolei. Drugi wariant może nieco ułatwić nam życie. Zawiera cztery manipulatory podłączone do każdego pola osobno. Wystarczy kliknąć znak plus na każdym z czterech pól – nie ma potrzeby wcześniejszego wyboru pola.

Zalety i wady kuchenek indukcyjnych

Choć kuchenki indukcyjne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, przed zakupem warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dzięki temu będziesz mieć pełny obraz produktu i łatwiej podejmiesz decyzję, czy „indukcja” rzeczywiście jest najlepszą opcją dla Ciebie.

Indukcja - rozgrzana grzałka w kuchence
Rozgrzana grzałka w kuchence indukcyjnej

Zalety

  • oszczędność czasu – nagrzanie standardowej płyty grzewczej zabiera nawet do 25% więcej czasu. Indukcja dostosowuje pole powierzchni grzania do powierzchni garnka, gotowanie jest więc zdecydowanie szybsze;
  • bezpieczeństwo – nie poparzysz się podczas gotowania, ponieważ tylko powierzchnia pod garnkiem jest gorąca, a sama płyta nie nagrzewa się podczas gotowania;
  • łatwe utrzymanie w czystości – jedzenie nie przypala się i nie przywiera do płyty. Dodatkowo gotując na indukcji, mamy pewność, że gdy coś na wykipi, nie pobrudzi nam to kuchenki;
  • oszczędność energii – ze względu na to, że na indukcji gotuje się dużo szybciej, gotujesz też krócej. Tym samym zużywasz mniej prądu.

Wady

Urządzenie to jest niemal bez wad. Dla niektórych minusem może jednak okazać się cena. Średnio za płytę indukcyjną musimy zapłacić 1700 zł, jednak na rynku znajdziesz modele, których cena sięga nawet 2500 złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt nowych garnków, których będziemy potrzebować do gotowania.

Indukcja nie należy także do najtrwalszych sprzętów. Szacuje się, że kuchenka może działać od 3 do 7 lat. Wszystko zależy oczywiście od częstotliwości użytkowania sprzętu oraz od odpowiedniej dbałości o swoją kuchenkę.

Sprawdź też: Czym można czyścić płytę indukcyjną? Skuteczne metody, preparaty i domowe sposoby na mycie kuchenki na indukcję

Kuchenki indukcyjne nie powinny być także stosowane przez osoby używające rozruszników serca. Choć producenci zapewniają, że wytwarzane pole nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, urządzenia te nie są jednak zalecane do stosowania przez każdego.

Garnki i patelnie na indukcję

Garnki do indukcji zwykle wykonywane są ze stali nierdzewnej. Są odporne na korozję, zarysowania oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przed zakupem upewnij się, czy na garnku lub patelni znajduje się oznaczenie indukcji. Zwykle na naczyniu nadrukowany jest odpowiedni symbol. Najlepiej sprawdzają się naczynia wyposażone w wielowarstwowe, akutermiczne dno, które nawet po długim czasie nie ulega odkształceniom. Niektóre z garnków na indukcję nadają się do mycia w zmywarce.

Jeśli w Twojej kuchni znajduje się kuchenka indukcyjna z piekarnikiem, zakup garnki na indukcję, które możesz również umieszczać w piekarniku. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz kupować dwóch osobnych kompletów garnków.

Garnki i patelnie na indukcję
Garnki i patelnie na indukcję

Kuchenka z płytą indukcyjną to sprzęt, który przyda się w każdym domu. Szczególnie zalecany jest tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Dzięki indukcji możesz gotować bez obaw o to, że jedzenie się przypali albo zabrudzi całą kuchenkę – a przy tym przygotujesz ulubione potrawy zużywając mniejsze ilości energii.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *