1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Skuteczne sposoby na czyszczenie żelazka

Poradniki

8 miesięcy temu

Skuteczne sposoby na czyszczenie żelazka

DIY
8
0
0
8
0

By codzienne prasowanie przebiegało gładko i nie stwarzało ryzyka zniszczenia mniej lub bardziej delikatnych materiałów, warto regularnie dbać o czystość żelazka. Jakich technik można użyć do czyszczenia przypalonej stopy urządzenia?

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Najważniejsze informacje

Powody powstawania zabrudzeń na powierzchni stopy żelazka są różne i na wiele z nich zwyczajnie nie mamy wpływu. Warto jednak je poznać, ponieważ pomoże to efektywnie unikać powielania błędów, przez które urządzenie może zacząć pozostawiać ślady na ubraniach, funkcjonować gorzej pod względem wydajności lub nawet ulec uszkodzeniu.

Problem może leżeć w niewłaściwej technice prasowania, nieodpowiedniego doboru parametrów żelazka do danego rodzaju materiału lub w już istniejących na powierzchni stopy zabrudzeniach, które dodatkowo przypalają się pod wpływem gorąca. Wszystkie te przyczyny mogą objawiać się w jeden, dość charakterystyczny sposób – stopa żelazka zaczyna ciemnieć i pojawia się na niej nieestetyczny osad. To znak, że pora na czyszczenie.

Kobieta czyści żelazko
Wyczyszczenie żelazka może być problematyczne

By uniknąć powstawania trudnych przypaleń, unikaj pozostawiania włączonego, leżącego na płasko urządzenia na desce do prasowania przez dłuższy czas. W ten sposób możesz uszkodzić nie tylko powierzchnię stopy, ale i deski lub ubrania. Jeżeli już jednak dojdzie do przypalenia, natychmiast odłącz żelazko od zasilania, poczekaj, aż nieco przestygnie i postaraj się jak najszybciej usunąć zabrudzenia – nieusuniętych w porę, zaschniętych plam znacznie trudniej się pozbyć.

Czym wyczyścić żelazko?

Do czyszczenia żelazka można użyć zarówno profesjonalnych środków, jak i w pełni domowych sposobów. Jeśli decydujemy się na ten drugi wariant, kluczowy będzie dobór takich substancji i narzędzi, które nie doprowadzą do powstawania jeszcze większych uszkodzeń. Dobierz je też w zależności od materiałów, z jakich zostało wykonane przypalone żelazko.

Jeśli stopę żelazka wykonano z teflonu, stali lub aluminium, musisz zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia tego elementu. Materiały te są dosyć podatne na zarysowania i wszelkie szorstkie gąbki, metalowe zmywaki lub nożyki mogą poważnie uszkodzić ich powierzchnię. Nieco bardziej wytrzymałe są zaś powłoki szafirowe oraz ceramiczne, jednak i w ich przypadku nie należy stosować energicznego tarcia lub zeskrobywania.

Istnieje wiele technik czyszczenia, wszystkie jednak wymagają odpowiedniej ostrożności. Stosowanie zbyt mocnych detergentów (na przykład mleczka do czyszczenia) może zedrzeć z powierzchni stopy warstwę ochronną i uczynić ją bardziej podatną na dalsze, poważniejsze uszkodzenia. Ważnym krokiem usuwania zanieczyszczeń z powierzchni jest również przetarcie wylotów pary w płycie żelazka – należy tu być dość uważnym, ponieważ zbyt intensywna praca może uszkodzić system odprowadzania pary.

spalone żelazko
Spalone żelazko czasem bywa trudne do odratowania

Jak wyczyścić żelazko? Kilka domowych sposobów na przywrócenie stopie żelazka czystej powierzchni

Regularne czyszczenie żelazka będzie znacznie łatwiejszym i możliwym do przeprowadzenia natychmiast zadaniem, jeśli zdecydujemy się na korzystanie ze składników dostępnych niemal w każdym domu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod pozwalających usunąć przypalenie wyłącznie z ich użyciem.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem działań żelazko należy pozostawić do schłodzenia – pracowanie na bardzo ciepłym lub gorącym sprzęcie może doprowadzić do poparzeń. Urządzenie musi być również odłączone od prądu. Koniecznie zapoznaj się także z instrukcją żelazka lub zaleceniami producenta i sprawdź, czy nie odradza on stosowania określonych typów detergentów lub sposobów czyszczenia. Jeśli to zignorujesz, możesz poważnie uszkodzić żelazko.

Jak czyścić żelazko sokiem z cytryny?

Domowe sposoby czyszczenia wielu sprzętów często wykorzystują sok z cytryny. Jego właściwości czynią go świetnym środkiem do zdzierania z powierzchni nawet trudnych zabrudzeń. Nie inaczej jest w tym przypadku.

czyszczenie żelazka sokiem z cytryny
Czyszczenie żelazka sokiem z cytryny to jeden z domowych sposobów

Należy zamoczyć bawełnianą ściereczkę w wyciśniętym soku, a następnie przetrzeć nią powierzchnię żelazka. Możesz również podłączyć żelazko do prądu i przez chwilę prasować nasączony materiał. Czyszczenie tym domowym sposobem możesz przeprowadzić również w przypadku żelazek teflonowych i ceramicznych.

Czyszczenie żelazka octem

Żelazko można czyścić również za pomocą octu. Metoda ta jest dość przyjazna dla wielu typów materiałów i zwykle nie musimy się ograniczać w jej zastosowaniu. Wystarczy nasączyć miękką ściereczkę octem i dokładnie wytrzeć nią stopę urządzenia.

Jeśli sam ocet zdaje się nie działać zbyt dobrze, można wyczyścić przypalone żelazko łącząc tę ciecz z sodą oczyszczoną lub solą. W pierwszym przypadku zwykle wystarczy łyżeczka octu na dwie łyżeczki sody. Czyszczenie żelazka drugą metodą wymaga połączenia octu, soli i wody destylowanej w jednakowych pod względem objętości proporcjach. Wybraną pastę należy następnie nałożyć na spód żelazka.

Soda oczyszczona – czy można nią wyczyścić żelazko?

Popularne metody czyszczenia sprzętów i przedmiotów uwielbiają korzystać z właściwości sody oczyszczonej. I o ile może ona sprawdzić się również tutaj, podczas usuwania zabrudzeń na stopie żelazka z jej pomocą należy zachować pewną ostrożność.

Dlaczego? Drobne granulki sody mogą ścierać warstwę ochronną z bardziej podatnych na zarysowania materiałów, dla bezpieczeństwa metody tej nie stosujemy więc w przypadku teflonu lub aluminium. By wyczyścić przypalone żelazko tą metodą, potrzeba dwóch łyżeczek sody oczyszczonej oraz łyżeczkę wody destylowanej.

Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną
Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną / Źródło: deccoria.pl

Oba składniki należy wymieszać aż do uzyskania gęstej pasty, a następnie nanieść na płytę żelazka. Pozostaw do pół godziny, a następnie ostrożnie zdejmij pastę wraz z przypalonymi substancjami. Odpowiednie ścieranie wymaga zastosowania miękkiej, zwilżonej ściereczki. Po zakończeniu procesu wystarczy już tylko osuszyć sprzęt, delikatnie usuwając wodę również z ujść pary za pomocą patyczka kosmetycznego.

Jak zadbać o stan stopy żelazka oraz ogólną kondycję urządzenia?

Częstym powodem przypalenia stopy żelazka podczas prasowania jest pozostawienie go zbyt długo w jednym miejscu. Szczególnie często zdarza się to w przypadku tkanin o wysokiej zawartości sztucznych materiałów. Pod wpływem przedłużonego oddziaływania bardzo wysokiej temperatury, włókna zaczynają topnieć, co często zarówno niszczy ubranie, jak i poważnie brudzi żelazko. Staraj się więc ciągle poruszać urządzeniem w czasie prasowania, co pozwoli zminimalizować prawdopodobieństwo pobrudzenia go wskutek przypalenia tkaniny.

Mężczyzna wskazuje na spalone żelazko
Spalone żelazko niekoniecznie musimy od razu wyrzucać

Koniecznie dopasowuj też temperaturę żelazka do rodzaju prasowanego materiału. Jeśli nie jesteś pewien, jaka temperatura pasuje w danej sytuacji, ustaw jedną z niższych dostępnych wartości, przeznaczoną dla tkanin bardzo delikatnych. Przypalenia unikniesz również z pomocą specjalnej nakładki na stopę żelazka. Możesz też wybrać taki model urządzenia, w którym zaimplementowano funkcję automatycznego wyłączania lub zmniejszania temperatury po określonym czasie nieaktywności.

Czyszczenie żelazka od wewnątrz, czyli jak pozbyć się kamienia?

Masz w kranie twardą wodę? Nie nalewaj jej do żelazka bez uprzedniego przegotowania jej. W gotowanej wodzie kamień wytrąca się i opada na dno czajnika lub garnka. Podgrzanie cieczy dopiero w żelazku sprawia, że twardy osad zaczyna gromadzić się w okolicach otworów przeznaczonych na odprowadzanie pary, stopniowo zmniejszając ich przepustowość i brudząc świeżo nalewaną wodę.

Pozbywanie się kamienia jest dość trudne i najbardziej efektywnym sposobem na zapobieganie jego gromadzenia się będzie skorzystanie z profesjonalnych środków przeznaczonych do tego celu oraz, oczywiście, regularność w czyszczeniu. Jeżeli jednak zależy Ci na czasie, sprawdź metodę usuwania osadu z twardej wody za pomocą octu.

Połącz ocet z wodą w równych proporcjach i wlej do zbiornika żelazka. Włącz sprzęt i wyreguluj temperaturę, ustawiając ją na dość wysoką, a następnie włącz parowanie i nie wyłączaj aż do odparowania roztworu. Ewentualne resztki mieszanki w zbiorniku wyczyścisz, powtarzając cały proces już tylko ze zwykłą wodą. Prasuj dopiero po usunięciu octu z żelazka.

Dla najlepszego efektu odkamienianie możesz przeprowadzać co dwa miesiące. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem któregokolwiek z procesów zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta żelazka.

Sprawdź też: Jak odkamienić czajnik? Szybkie sposoby odkamieniania czajnika

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.