1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprężyny typu bonell czy faliste – które są lepsze? Porównanie i porady dla kupujących

Poradniki

2 lata temu

Sprężyny typu bonell czy faliste – które są lepsze? Porównanie i porady dla kupujących

Sypialnia
14
0
0
14
0

Sprężyny bonell czy faliste? To pytanie nurtuje każdego, kto planuje zakup materaca. W artykule znajdziesz wszystko o obu typach sprężyn i dowiesz się, które lepiej nadają się do spania. Sprawdź nasze porady i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Czym są sprężyny bonell?

Sprężyny bonell – co to jest? Sprężyny bonell, które można spotkać w sofach czy materacach, kształtem przypominają klepsydry. Mają szerokie, okrągłe podstawy, a pośrodku ich średnica jest najwęższa. By tworzyły spójną i jednolitą konstrukcję wewnątrz mebla, każda sprężyna jest połączona z innymi za pomocą druta. Cechą charakterystyczną sprężyn bonellowych jest to, że ich opór rośnie wraz z siłą nacisku. Dzięki temu są one odporne na długotrwałe odkształcenia, ponieważ dopasowują się do wagi przebywającej na nich osoby.

Gdzie używa się sprężyn typu bonell?

Sprężyny typu bonell mają szerokie zastosowanie w branży meblarskiej. Używa się ich do produkcji materaców, foteli, sof, tapczanów czy narożników. Ze względu na to, że opór sprężyn wzrasta równolegle z siłą nacisku, meble wykonane z wykorzystaniem bonelli najlepiej sprawdzają się, gdy korzysta z nich jedna osoba. Gdy na jednym materacu czy sofie znajduje się więcej osób – czują one ruchy innych.

Dlatego najlepszym zastosowaniem sprężyn typu bonell są materace do łóżek pojedynczych oraz kanapy, w których każde siedzisko ma swój osoby zestaw sprężyn. Dzięki temu siedzące na niej osoby nie odczuwają ruchów innych i wiążącego się z tym dyskomfortu. Jeśli decydujesz się na zakup mebla ze sprężynami bonell, koniecznie usiądź na nim w sklepie przed podjęciem decyzji i sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie. Jak pewnie się już domyślasz, sprężyny bonell to idealne rozwiązanie do jednoosobowych foteli.

zastosowanie sprężyn premium
Jedną z głównych zalet sprężyn bonell jest ich stosunkowo niska cena – najtańsze modele materacy z takimi sprężynami można nabyć już za ok. 300 zł

Sprężyny bonell czy kieszeniowe? To jedno z pytań, które przed zakupem materaca czy kanapy zadaje sobie cała masa konsumentów. Sprężyny typu bonell sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się budżetowe rozwiązanie. Charakteryzują się one bowiem atrakcyjnymi cenami i wytrzymałością. Dlatego właściciele hoteli czy mieszkań do wynajęcia bardzo często wybierają właśnie sprężyny bonell, szczególnie do łóżek pojedynczych. Dobrze sprawdzą się one też w pokoju dziecka czy nastolatka.

Zalety i wady sprężyn bonell

Jak wszystkie inne materiały – sprężyny bonell mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zalet z pewnością można zaliczyć ich wytrzymałość i solidne wykonanie, które pozwalają cieszyć się nimi przez lata bez odkształceń. Ponadto materace, w których znajdują się sprężyny tego typu, charakteryzują się wygodą i komfortem (szczególnie gdy przebywa na nich jedna osoba). Zawdzięczają to dopasowywaniu się do wagi użytkownika. Wiąże się z tym także bezpieczeństwo dla kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjne ceny mebli ze sprężynami bonell.

Sprawdź też: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Główną wadą sprężyn bonellowych jest to, że nie nadają się do użytkowania przez kilka osób jednocześnie. Ze względu na to, że wszystkie sprężyny tworzą połączoną ze sobą siatkę, sprężyny uginają się nie tylko pod leżącą na nich osobą, ale także wokół niej. Podczas ruchów jednej osoby, druga będzie odczuwać falowanie materaca. Niektórym może także nie odpowiadać to, że sprężyny uginają się dookoła nich, nawet gdy śpią samodzielnie. Dlatego zawsze warto testować materace i meble przed zakupem.

Sprężyny bonell a sprężyny faliste – porównanie

Sprężyny faliste niekiedy nazywa się także sprężynami zig-zag. Ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ swoim wyglądem przypominają falę czy szlaczek. Ich głównym zastosowaniem są meble tapicerowane. Zadaniem sprężyn falistych jest zwykle podtrzymanie siedziska. W przeciwieństwie do sprężyn bonell nie występują one samodzielnie, lecz w połączeniu z gąbką czy pianką. Materiały te wzajemnie oddziałują na swoją sprężystość i wytrzymałość.

Podobnie jak sprężyny bonell, sprężyny faliste mogą służyć bez odkształceń przez wiele lat. W połączeniu z innymi elementami wysokiej jakości (wypełnienie, pianka) stanowią solidną część sof czy kanap. Meble, w których zastosowano sprężyny faliste, charakteryzują się zwykle jeszcze niższą ceną niż te ze sprężynami bonell.

Jakie sprężyny do spania?

Czas na najważniejsze pytanie, czyli co lepsze do spania – sprężyny faliste czy bonell? Otóż okazuje się, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sprężyny bonell i sprężyny faliste różnią się nieco swoim zastosowaniem. Typ bonell sprawdzi się w łóżkach jednoosobowych, podczas gdy sprężyny faliste w połączeniu z pianką pozwolą wyspać się dwóm osobom bez odczuwania drgań przy ruchach partnera.

sprężyny do spania
Główną wadą sprężyn bonellowych jest to, że nie nadają się do użytkowania przez kilka osób jednocześnie

Mówi się też, że meble ze sprężynami falistymi nie są zbyt wygodne. Jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na tanim meblu, który będzie użytkowany raz na jakiś czas. Najbardziej polecanymi materacami do spania są materace kieszeniowe, ponieważ stosowane w nich sprężyny są od siebie pooddzielane. Dzięki temu może spać na nich kilka osób, nie odczuwając ruchów całego materaca.

Jak widzisz, zarówno sprężyny bonell, jak i faliste mają swoje wady i zalety. Wybór mebla z jednym z tych rodzajów sprężyn zależy od docelowego zastosowania materaca czy kanapy. Warto też pamiętać o tym, by zawsze sprawdzać wygodę danego łóżka czy fotela przed zakupem. Daj znać w komentarzu, jaki rodzaj sprężyn preferujesz!

Sprawdź też: Pokrowiec na materac – jaki wybrać? Podpowiadamy, jakie są ich rodzaje oraz jak o nie dbać!

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.