1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprężyny typu bonell czy faliste – które są lepsze? Porównanie i porady dla kupujących

Poradniki

1 miesiąc temu

Sprężyny typu bonell czy faliste – które są lepsze? Porównanie i porady dla kupujących

Sypialnia
8
0
0
8
0

Aby meble tapicerowane były wygodne, trzeba wyposażyć je w odpowiednie materiały. Najczęściej są to sprężyny bonell lub sprężyny faliste. Które z nich wybrać? Jakie są ich wady i zalety? Wszystko o sprężynach w meblach wypoczynkowych.

Czym są sprężyny bonell?

Sprężyny bonell są powszechnie stosowane w branży meblarskiej. To elementy spiralne, które wykonane są z drutu stalowego o średnicy ok. 2 milimetrów. Są węższe w środkowej części niż na górnym i dolnym krańcu spirali, mają kształt klepsydry. Ich wysokość wynosi od 9 do 14 cm. Sprężyny bonellowe ustawiane są obok siebie i łączone szeregowo drutem, dzięki czemu tworzą formatki sprężynowe o różnych wymiarach. Na rynku możesz spotkać dwa rodzaje sprężyn bonellowych: bez stalowej ramki oraz z nią, dzięki czemu konstrukcja jest sztywniejsza.

sprężyny bonell
Źródło: fdm.pl

Sprężyny bonell cechują się sprężystością progresywną, dzięki której podczas obciążania materaca dochodzi do oporu i wypierania ciała. Dużą zaletą mebli i materacy ze sprężynami bonell jest to, że nie ulegają one odkształceniom. Dzieje się tak, dlatego że nacisk rozkłada się po całej powierzchni, a nie tylko w jednym miejscu. Z tego powodu również, materace ze sprężynami tego rodzaju mogą być niewygodne dla dwóch osób o znacznie różnej wadze. Kiedy jedna osoba usiądzie na łóżku czy kanapie, zapadnie się sporo miejsca wokół niej, co może być mało komfortowe dla drugiej osoby.

Gdzie używa się sprężyn typu bonell?

Sprężyn bonell używa się przy produkcji mebli tapicerowanych oraz materaców. Można je zastosować zarówno w tapczanach i wersalkach, jak i w sofach rozkładanych, fotelach i leżankach. Posiadają one jednolitą budowę na całej powierzchni materaca, dlatego chętnie wykorzystuje się je również w przypadku łóżek dla starszych dzieci i młodzieży, ze względu na ich szybko zmieniający się wzrost i masę ciała. Ze względu na stosunkową niską cenę, są dobrym wyborem w przypadku budżetowych, komfortowych łóżek lub mebli wypoczynkowych.

zastosowanie sprężyn premium

Zobacz: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Zalety i wady sprężyn bonell

Jedną z głównych zalet sprężyn bonell jest ich stosunkowo niska cena – najtańsze modele materacy z takimi sprężynami można nabyć już za ok. 300 zł. Za niewielkie pieniądze możesz otrzymać wygodny i trwały produkt, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył przez lata. Sprężyny bonell są odporne na zmianę kształtu oraz zapewniają komfort spania, zarówno na łóżku, jak i na kanapie. Zastosowanie jakościowych sprężyn typu bonell w siedziskach sprawia, że są one solidne, a ponadto przez długi czas zachowują dobry wygląd, ponieważ gwarantują mniejsze prawdopodobieństwo tworzenia się dziur i zapadania się tapicerki.

Zalety i wady sprężyn bonell
Źródło: strefaspania.pl

Do wad sprężyn bonellowych możemy zaliczyć przede wszystkim to, że nie sprawdzą się np. w przypadku materaca dla pary. Każdy ruch partnera będzie silnie odczuwalny przez drugą osobę. Ponadto, takie materace nie dopasują się idealnie do ciała użytkownika, a co za tym idzie – nie dają tak optymalnego podparcia układu szkieletowego. Może to doprowadzić do bólu karku oraz pleców. Przy bardzo niskiej jakości meblach tapicerowanych, sprężyny bonellowe mogą przebić się przez materiał i wydostać na zewnątrz.

Sprężyny bonell a sprężyny faliste – porównanie

Sprężyny faliste wykorzystywane są w przypadku elementów warstwy podtrzymującej foteli, tapczanów, sof, leżanek czy łóżek tapicerowanych bez osobnego materaca. Natomiast sprężyny bonell znajdują się w warstwie sprężynującej i stanowią alternatywę dla gąbki tapicerskiej samej w sobie lub dla sprężyn kieszonkowych. Meble, w których zastosowano sprężyny bonellowe, są trwałe i nie odkształcają się. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej mogą być niewygodne dla kilku osób, ponieważ zapadają się pod każdym ciężarem. Jeżeli myślisz o kanapie do salonu lub łóżku do sypialni, zastanów się, czy sprężyny bonellowe będą dobrym wyborem.

Sprężyny bonell vs sprężyny faliste
Źródło: meble.pl

Sprężyny faliste natomiast są bardziej uniwersalne. Są łączone z pianką, która zwiększa komfort użytkowania. Będą świetnym rozwiązaniem np. jako meble do salonu, ponieważ są znacznie rzadziej użytkowane niż te w sypialni. Wśród wad sprężyn falistych często wymienia się mniejszą wygodę użytkowania niż w przypadku sprężyn bonellowych. Aby na pewno uniknąć rozczarowań związanych z wyborem mebli z odpowiednimi dla Ciebie sprężynami, najlepiej byłoby wypróbować łóżko lub kanapę, zanim zdecydujesz się na jej zakup.

Jakie sprężyny do spania?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które sprężyny lepiej nadadzą się do spania – bonell czy faliste. Obydwa rodzaje pełnią bowiem nieco inną funkcję w łóżku czy kanapie. Sprężyny faliste występują w warstwie podtrzymującej, a bonellowe – w sprężynującej. Łóżko lub sofa do spania wyposażona w sprężyny faliste będą mniej wygodna niż te ze sprężynami bonell, jednak one nie sprawdzą się w przypadku łóżka dla pary. Najlepszym wyborem jest wybór łóżka lub kanapy, które będą posiadać obydwa rodzaje sprężyn – falistą w warstwie podtrzymującej i bonellową w sprężynowej. Sprężyny bonell same w sobie świetnie sprawdzą się w przypadku łóżka pojedynczego, a faliste służące do spania najlepiej połączyć z bonellowymi.

sprężyny do spania

Wygoda oraz dopasowanie kanapy czy materaca to jeden z najważniejszych elementów przy ich wyborze. Mamy więc nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zrozumieć różnicę pomiędzy sprężynami bonellowymi i falistymi oraz kiedy warto sięgnąć po konkretne rozwiązanie. Dzięki temu wybór odpowiedniego łóżka, czy kanapy nie będzie już dla Ciebie problemem.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.