1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak urządzić garderobę na poddaszu? Garderoba pod skosem – porady, inspiracje i propozycje praktycznego wyposażenia

Poradniki

3 lata temu

Jak urządzić garderobę na poddaszu? Garderoba pod skosem – porady, inspiracje i propozycje praktycznego wyposażenia

Dekoracja wnętrz Sypialnia
7
0
0
7
0

Projekt garderoby na poddaszu bywa trudny do zrealizowania, ale nie jest niemożliwy. Chcesz optymalnie zagospodarować przestrzeń pod skosami? Dowiedz się, jak wygląda funkcjonalna i stylowa garderoba na poddaszu.

Garderoba na poddaszu – czy da się urządzić praktyczną garderobę pod skosami?

Garderoba na poddaszu pod skosami stanowi nie lada wyzwanie dla architektów i projektantów wnętrz. Niektórym wydaje się, że wyposażenie garderoby w tak niestandardowym pomieszczeniu nigdy nie będzie funkcjonalne. Wbrew pozorom, dobrze urządzone wnętrze pod skosami jest zarówno praktyczne, jak i stylowe. Dzięki innowacyjnym pomysłom designerów nawet garderoba na niskim poddaszu może zamienić się w przytulne miejsce do przechowywania odzieży i akcesoriów.

garderoba na poddaszu

Garderoba w sypialni na poddaszu to świetna alternatywa dla tradycyjnej szafy, ale jej zaprojektowanie wymaga odpowiedniego rozmieszczenia mebli. Skosy sprawiają, że wolnej przestrzeni jest niewiele, więc trzeba maksymalnie ją wykorzystać. Zabudowa garderoby okaże się jeszcze trudniejsza w małym pomieszczeniu o niskim suficie.

Garderoba na poddaszu – projekt zagospodarowania przestrzeni pod skosami

Funkcjonalna garderoba na poddaszu to pomieszczenie, w którym każdy skrawek przestrzeni został wykorzystany. Skosy pod dachem utrudniają urządzenie pokoju w standardowy sposób, ale zazwyczaj mieszczą się pod nimi niskie meble – na przykład komody z szufladami i półki. Są one szczególnie praktyczne – w szufladach z łatwością przechowasz zarówno ubrania przeznaczone do składania, jak i akcesoria czy bieliznę.

Osobna garderoba na poddaszu lub połączona z sypialnią – idealne miejsce na przechowywanie

Umiejętnie urządzona sypialnia z garderobą na poddaszu stanowi bardzo przytulne wnętrze. Warto pamiętać o oddzieleniu przestrzeni wypoczynkowej od tej, która jest przeznaczona do przechowywania ubrań. Świetnie nadają się do tego ścianki działowe, dekoracyjne parawany albo przeszklone drzwi. Dzięki takim rozwiązaniom wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia „zagraconego”.

garderoba na poddaszu połączona z sypialnią

Garderoba na poddaszu pod skosem polubi się z meblami wykonanymi na wymiar. Zaprojektowanie wyposażenia pokoju sprawi, że żadne dostępne miejsce pod ścianami nie zostanie zmarnowane. Meble wykonane na wymiar to między innymi praktyczne szafy i ścianki z drążkami do przechowywania ubrań na wieszakach. Przestrzeń pod drążkami także można wykorzystać, na przykład umieszczając w niej półki na torebki i buty.

Mała garderoba pod skosami – o tych wskazówkach pamiętaj

Mała garderoba na poddaszu może być ozdobą każdego domu, ale podczas jej projektowania warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie. Pierwszą z nich jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Garderoba pod skosem musi być wentylowana – inaczej prędko nabawisz się problemów z pleśnią i zapachem stęchlizny. Jeśli w pomieszczeniu są okna – zadbaj o wyposażenie ich w wywietrzniki, by nie musieć codziennie ich otwierać.

Mała garderoba pod skosami
Źródło: amsdesign.com.pl

Drugą ważną kwestią jest prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. Garderoba na poddaszu z oknami będzie jasna tylko wtedy, gdy promienie słoneczne będą do niej wpadały pod odpowiednim kątem. Zadbaj więc o lampy i żarówki. Wiele sklepów posiada w swoim asortymencie specjalne lampki stworzone właśnie do oświetlania szaf i garderób. Są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

Wyposażenie garderoby na poddaszu – kilka bardzo praktycznych trików

Nowoczesna garderoba na poddaszu lubi się z meblami modułowymi. Jeżeli nie chcesz kupować wyposażenia na wymiar – postaw na szafki i komody, które możesz ustawiać w różnych konfiguracjach. Pozwolą Ci one na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. Powierzchnię nad meblami też wykorzystasz, umieszczając w niej małe akcesoria – kosze, ozdoby i pudełka na biżuterię.

Wyposażenie garderoby na poddaszu

Jeżeli jesteś posiadaczem domu ze ściankami kolankowymi podpierającymi dach – nadal możesz wykorzystać dostępną przestrzeń, by Twoja garderoba na poddaszu ze skosem była funkcjonalna. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się niestandardowe meble zaprojektowane na wymiar. Jeśli sypialnia z garderobą na poddaszu jest niska – najłatwiej będzie Ci dopasować do niej komody i małe szafki.

Garderoba na poddaszu – inspiracje

Nie wiesz, jak mogłaby wyglądać Twoja garderoba na poddaszu? Inspiracje dostępne w sieci z pewnością podsuną Ci wiele pomysłów na to, jak funkcjonalnie urządzić to pomieszczenie. Mała garderoba na poddaszu ze skosami będzie praktyczna, jeśli wyposażysz ją w meble na wymiar, tak jak zrobiła to jedna z polskich stolarni. Inne projekty uwzględniają niskie komody z szufladami i półkami, dzięki którym żadna przestrzeń pod skosami się nie marnuje.

Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do urządzenia sypialni z garderobą, czy może osobnego pomieszczenia na poddaszu pod skosem, powyższe wskazówki są uniwersalne i pomogą Ci wykorzystać dostępne miejsce. Nawet mały schowek można zamienić w praktyczną garderobę, której pozazdroszczą Ci goście.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *