1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaką farbę na rdzę wybrać? Podpowiadamy!

Poradniki

1 rok temu

Jaką farbę na rdzę wybrać? Podpowiadamy!

Balkon Budowa i remont
8
3
0
8
3

Kiedy korozja występuje na przedmiotach znajdujących się w Twoim otoczeniu, zabezpiecz je, sięgając po farbę na rdzę. Czym charakteryzuje się ta emulsja? Sprawdź różne rodzaje farb chroniących metal przed utlenianiem. 

Farba na rdzę – czym powinna się charakteryzować? 

Metalowe elementy są w dużym stopniu narażone na zjawisko korodowania. Brak odpowiedniego izolowania przed czynnikami zewnętrznymi sprawia, że na powierzchni rzeczy pojawia się pomarańczowy nalot. Wpływa on nie tylko na estetykę urządzeń, lecz także na strukturę tworzywa, z którego są zrobione. Żeby ochronić przedmioty przed niszczącym działaniem korozji, warto pokryć je farbą do metalu. Ten specjalny preparat zahamuje proces rdzewienia. 

farba na rdzę
Jaka farba na rdzę będzie najlepsza?

Substancja, którą zaleca się pokrywanie metalowych części, zawiera szczególne właściwości zabezpieczające tworzywo przed szkodliwym działaniem wielu czynników. Emulsja tworzy szczelną powłokę, dzięki której podmuchy wiatru i wilgotne powietrze mają ograniczony dostęp do chronionej powierzchni, co uniemożliwia powstawanie korozji. Farba na rdzę powinna być także odporna na działanie wszelkich zjawisk atmosferycznych – od siarczystych mrozów i silnych opadów po piekące upały. 

Czym jest bezpodkładowa farba na rdzę? 

Wśród produktów dostępnych na rynku można znaleźć różne rodzaje preparatów zapobiegających utlenianiu się metalu. Większość emulsji to farby podkładowe, które przed nałożeniem na elementy wymagają zastosowania środka odrdzewiającego. Te działania niewątpliwie wydłużają czas pracy i generują większe wydatki, ale efekt jest tego wart. 

Istnieją również substancje, które można zaaplikować bezpośrednio na uszkodzoną powierzchnię, są to bezpodkładowe farby na rdzę. Dzięki nim nie musisz kupować oddzielnych preparatów, żeby zabezpieczyć metalowe powierzchnie rdzewiejących przedmiotów. 

Sprawdź też: Odnawiamy starą wannę – jaka emalia do wanny się sprawdzi?

Mimo że bezpodkładowe farby na rdzę cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, warto zaznaczyć, że nie są to produkty o najsilniejszych właściwościach. Pominięcie etapu malowania powierzchni odrdzewiaczem oraz emulsją podkładową powoduje słabsze zabezpieczenie części przed pojawianiem się pomarańczowego nalotu. Preparat ten nie tworzy szczelnej warstwy, przez co ochrona metalu jest niewystarczająca i krótkotrwała. 

Jakie są zalety i wady gotowych farb na rdzę? 

Szeroki wybór farb antykorozyjnych sprawia, że artykuły te różnią się między sobą pod względem właściwości. Zarówno cena tych produktów, jak i zastosowanie ich na konkretnych urządzeniach sprawia, że uwidaczniają się zalety i wady farb do metalu na rdzę. Najistotniejszą cechą dobrej jakości emalii jest wysoka odporność na czynniki powodujące korodowanie. Przedmioty nieustannie wystawione na działanie wilgoci i zjawisk atmosferycznych wymagają szczególnej ochrony, dlatego w takich przypadkach zaleca się stosowanie farby okrętowej. 

Ten preparat początkowo był używany wyłącznie do pokrywania metalowych elementów konstrukcji statków, jednak jego wyjątkowe właściwości spowodowały, że stał się produktem chętnie wykorzystywanym w domu i ogrodzie. Emalia ta jest najlepszym środkiem antykorozyjnym na rynku, zapewniającym całkowitą i wieloletnią ochronę przed rdzewieniem. Zarówno za farbę okrętową na rdzę, jak i inne tego rodzaju substancje trzeba sporo zapłacić, jednak zahamowany dzięki nim rozwój korozji niewątpliwie przedłuża żywotność przedmiotów. 

zalety i wady gotowych farb na rdzę
Dobra farba do metalu na rdzę pozwoli Ci uniknąć problemów przez wiele lat | Źródło: apetytnadom.pl

Rodzaje farb na rdzę 

Emalie stosowane na rdzewiejące przedmioty można podzielić ze względu na znajdujące się wewnątrz nich składniki, które wpływają na właściwości konkretnej farby. Różnego rodzaju substancje wykorzystuje się do pokrywania odmiennych metalowych elementów, a każda emulsja w inny sposób zabezpiecza je przed korozją

Farba epoksydowa 

Jednym z wielu dostępnych na rynku preparatów na rdzę jest farba epoksydowa. W jej składzie dominują żywica epoksydowa oraz utwardzacz. To połączenie sprawia, że nałożona na powierzchnię emalia tworzy bardzo twardą, odporną na działanie detergentów i warunków atmosferycznych powłokę. Mimo że po nałożeniu tego produktu powstaje warstwa zabezpieczająca metal przed rdzewieniem, to jednak zaleca się dodatkowe zastosowanie substancji wykańczającej – opisywany tu preparat jest używany przede wszystkim jako podkład epoksydowy

Sprawdź też: Jak usunąć rdzę? Skuteczne sposoby na walkę z korozją

Warto zwrócić uwagę na to, w jakiej formie można kupić tę farbę. Producenci, zdając sobie sprawę z konieczności użycia jeszcze co najmniej jednej emulsji, połączyli ich właściwości i stworzyli preparaty 2 w 1 albo 3 w 1. Dzięki temu otrzymujesz substancję podkładową, preparat antykorozyjny oraz właściwą emalię zabezpieczającą.

Farba poliuretanowa – idealna farba do metalu na rdzę?

Innym rodzajem emulsji przeznaczonych do walki z utlenianiem się metalu jest farba poliuretanowa. Stosuje się ją jako substancję gruntową, ale także jako emulsję wykończeniową. Dobry skład sprawia, że produkt solidnie zabezpiecza powierzchnię przedmiotów, jednak żeby ochrona była jeszcze skuteczniejsza, zaleca się dokładne oczyszczenie i odpylenie metalowych części. 

Sprawdź też: Wszystko o farbach strukturalnych – rodzaje, zastosowanie, struktury farb

Preparat poliuretanowy nakłada się na różnego rodzaju metale, np. aluminium, mosiądz czy miedź, oraz powstałe z tych tworzyw elementy. Substancją tą pokrywa się mosty, instalacje elektryczne i rurociągi, czyli konstrukcje wymagające szczególnej ochrony. Jako farba na rdzę do samochodu świetnie poradzi sobie z utlenianiem nadwozia i innych części Twojego auta. 

Farba z cynkiem 

Skutecznym sposobem na zapobieganie rozwojowi procesu korodowania jest pokrycie metalowych przedmiotów substancją odporną na rdzewienie. Pierwiastkiem, który nie reaguje na wilgoć i działanie warunków atmosferycznych, jest cynk. Na rynku dostępne są różne preparaty zawierające w swoim składzie jego cząsteczki. Farba z cynkiem występuje pod wieloma postaciami – jako emalia do nakładania pędzlem, wałkiem albo w formie sprayu. Żeby emulsja właściwie spełniała swoje zadanie, powinna zostać nałożona na oczyszczoną powierzchnię metalu. Produkt ten przeznaczony jest przede wszystkim do punktowego stosowania, np. na drobne, rdzewiejące elementy karoserii.

Czym są odrdzewiacz i penetrator rdzy? 

Jeśli zgłębisz temat preparatów mających przeciwdziałać rdzewieniu, dowiesz się, że często nawet najlepsza farba do metalu na rdzę nie wystarczy, jeśli nie usuniesz wcześniej samej rdzy. Wielu fachowców oraz producentów substancji antykorozyjnych zaleca stosowanie specjalnych środków, dzięki którym przygotujesz powierzchnię metalowych części do nałożenia warstwy ochronnej. Wśród takich produktów znajduje się odrdzewiacz, który reaguje z pomarańczowym osadem, tworząc związki żelaza. Nalot znika, a na podłoże można nałożyć właściwą farbę antykorozyjną. 

odrdzewiacz_idealny sposób na rdzę
Przed pomalowaniem metalu dobrze jest użyć odrdzewiacza

Produktem używanym w tym samym celu jest penetrator rdzy. To substancja, która także usuwa skutki utleniania się metalu, ale dodatkowo zabezpiecza części przed postępowaniem rdzewienia. Rolą zarówno neutralizatora, jak i penetratora jest przede wszystkim pozbycie się korozji, a nie sama ochrona przed ponownym pojawieniem się tego zjawiska, dlatego producenci zalecają stosowanie wykończeniowych emulsji antykorozyjnych.

Jeśli chcesz zapomnieć o korozji na długie lata, zapewnij rdzewiejącym przedmiotom kompleksową ochronę. Jednym ze sposobów jest użycie odpowiedniej farby na rdzę. Pamiętaj, że zastosowanie dobrze dobranych preparatów zapewni metalowym elementom nienaganny wygląd i pomoże zachować pełną funkcjonalność na lata.

8
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *