1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kreatywne składanie serwetek – jak składać serwetki? Pomysły na wigilijny stół

Poradniki

2 lata temu

Kreatywne składanie serwetek – jak składać serwetki? Pomysły na wigilijny stół

DIY
7
0
0
7
0

Świąteczna dekoracja stołu jest niemal tak samo ważna, jak obecne na nim potrawy. Składanie serwetek to pomysł na oryginalne i efektowne nakrycie. Podpowiadamy jak złożyć serwetki oraz przedstawiamy najpopularniejsze, łatwe do wykonania wzory.

Składanie serwetek – historia, która się z tym wiąże

W świątecznym kalendarzu w Polsce Wigilia ma miejsce szczególne. Tego dnia rodziny spotykają się, aby wspólnie cieszyć się atmosferą oczekiwania na pierwszą gwiazdkę oraz uczestniczyć w uroczystej kolacji. Wyjątkowy nastrój tworzą świąteczne potrawy oraz bożonarodzeniowe dekoracje. Najważniejszą z nich jest oczywiście choinka – niepowtarzalny symbol świąt Bożego Narodzenia.

Dekoracje pojawiają się również na stole. Są to m.in. świece, zielone gałązki, a także elegancka zastawa i sztućce. Nie może zabraknąć też serwetek ze świątecznymi motywami. Efektownie złożone serwetki będą stylowym i oryginalnym uzupełnieniem bożonarodzeniowej aranżacji. Skąd właściwie wziął się pomysł tworzenia takiej dekoracji?

Serwetki na stole towarzyszą nam od stuleci. Te ozdoby były znane już w starożytnym Rzymie. Serweta na stół towarzyszyła także biesiadom w średniowieczu i renesansie. Do popularności serwetek przyczyniła się jednak rewolucja przemysłowa XIX wieku, kiedy wraz z rozwojem technologii obróbki drewna w sklepach pojawiły się papierowe serwetki, chusteczki oraz papier higieniczny.

Składanie serwetek
Pięknie poskładana serwetka to coś co cieszy oko

Zobacz: Prawidłowe ułożenie sztućców — jak ułożyć sztućce na stole?

Wtedy również zaczęto zwracać większą uwagę na sposób prezentowania serwetek na stole oraz dostrzegać możliwości kreacji, jakie daje ten niepozorny kawałek materiału lub papieru. Nowej modzie sprzyjała duża liczba wystawnych bankietów – ulubionej rozrywki ówczesnej burżuazji. Pierwszym poradnikiem, który opisuje sposoby składania serwetek, była książka kucharska Isabelli Beeton z 1861 roku.

Najbardziej popularne wzory składania serwetek

Istnieje wiele sposobów składania serwetek. Możesz wykonać z nich efektowne kieszonki na sztućce lub uformować ozdobę przeznaczoną do ułożenia na nakryciu. Serwetki pod talerze świetnie zastąpią tradycyjne podkładki, mogąc przy tym przybrać fantazyjne kształty: łabędzia, wachlarza, żagla lub piramidy. Szeroki wybór kolorów i wzorów zapewnia niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu dekoracji. Również duża dostępność wzorów okazjonalnych, takich jak np. serwetki wielkanocne czy bożonarodzeniowe, pozwolą Ci wyczarować dekorację odpowiednią do okazji.

Pomysły na składanie serwetek

Serwetki świąteczne w bożonarodzeniowej kolorystyce ożywią Twój stół, będąc piękną i praktyczną dekoracją. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na składanie serwetek oraz opisujemy, jak wykonać je krok po korku. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne!

Kieszonka na sztućce

Kieszonka na sztućce to stylowa i elegancka dekoracja stołu. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas Wigilii, jak też innych imprez okolicznościowych – może Ci towarzyszyć nawet podczas niedzielnego obiadu w najbliższym gronie. Aby wykonać kieszonkę na sztućce, użyj serwetki materiałowej w kwadratowym kształcie. Serwetkę zegnij na pół od środka, a następnie powtórz czynność. W drugim kroku weź pierwszą warstwę serwetki za róg i zagnij ją do środka, tworząc trójkąt. Podobnie zaginaj kolejne rogi, wkładając jeden pod drugi – w ten sposób uzyskasz efektowne plisy.

Następnie odwróć serwetkę na drugą stronę i zagnij ją z jednej strony do środka na ⅓ szerokości. Pozostała część po zagięciu powinna zakryć całą powierzchnię serwetki. Na koniec załóż dolny róg za dolną plisę. Tak przygotowaną serwetkę pozostaje ułożyć obok talerza, a do powstałych z zagięć kieszonek włożyć sztućce. Pamiętaj o ich właściwej kolejności!

Czarny łabędź

Czarny łabędź z serwetki to bardzo efektowna propozycja, która sprawdzi się zwłaszcza w towarzystwie luksusowej porcelanowej zastawy oraz bogato udekorowanego stołu. Złożona w ten sposób serwetka prezentuje się niezwykle strojnie; nie powinna jednak zdominować innych dekoracji. Aby wykonać czarnego łabędzia złóż kwadratową serwetkę na pół – uzyskasz trójkąt. Następnie rozłóż serwetkę z powrotem i zegnij dwa rogi po obu stronach: ich krawędź powinna być równoległa względem środkowej linii powstałej z wcześniejszego złożenia.

W kolejnym kroku obróć serwetkę na drugą stronę i ponownie zagnij do środka dłuższe krawędzie po obu stronach. Następnie ułóż uzyskany szpic czubkiem do środka. Całość mocno wygładź, aby poprawić zagięcia, po czym zegnij do środka sam trzonek najostrzejszego rogu serwetki – będzie to „głowa łabędzia”. Uzyskaną w ten sposób konstrukcję ugnij na pół w kierunku zewnętrznym. Następnie wyciągnij do góry „głowę łabędzia” i lekko rozchyl palcami rogi tworzące jego tył. Gotowe!

Wachlarz

Wachlarz to bardzo elegancki i zarazem prosty sposób na składanie serwetek. Często można spotkać go w restauracjach, lecz świetnie sprawdzi się także na świątecznym stole. Wystarczy złożyć serwetkę na pół (w prostokąt), a następnie zagiąć krawędzie w paski o szerokości ok. 1 cm – raz z jednej, raz z drugiej strony. Następnie złóż serwetkę na pół po stronie, na której nie ma zagięć i uformuj stopkę wachlarza, zaginając serwetkę pod skosem i podwijając pod spód. Tak uformowany wachlarz najlepiej będzie się prezentować ustawiony na talerzu.

Żagiel

Składanie serwetek papierowych i materiałowych pozwala także na wprowadzenie bardziej fantazyjnych kształtów dekoracji. Jedną z nich jest popularny żagiel, nazywany również statkiem lub okrętem. To efektowny i wyjątkowo łatwy w przygotowaniu wzór. Zagnij serwetkę w ⅓ jej wysokości, a następnie załóż dolną część materiału na górną, zginając jej boki do środka. W kolejnym kroku załóż lewy i prawy róg do środka, a rogi prostokątnej części serwetki zagnij do tyłu, wkładając je jeden w drugi. Tak złożona serwetka przypomina dryfujący okręt – ułożona na środku talerza będzie się prezentować doskonale.

Piramida

Piramida z serwetek to klasyczna propozycja dekoracji stołowej. Najlepiej sprawdzą się tu serwetki materiałowe lub serwetki do decoupage. Aby wykonać piramidę, rozłóż serwetkę na płasko (lewą stroną do góry). Następnie złóż ją na pół, tak aby powstał trójkąt. Obróć go – podstawa powinna znaleźć się na dole, po czym zegnij prawy bok, by róg licował z podstawą. Tę samą czynność powtórz z lewym bokiem, obracając serwetkę na drugą stronę. Uzyskany kwadrat ponownie zegnij na pół do kształtu trójkąta, po czym jeszcze raz obróć serwetkę. Róg powinien być zwrócony w Twoim kierunku. Teraz wystarczy, że zegniesz serwetkę wzdłuż trójkąta – i piramida gotowa!

Nakrycie stołu – serwetki papierowe i materiałowe

Przygotowanie i świąteczne strojenie stołu to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do Wigilii. Składanie serwetek na sztućce pozwoli Ci samodzielnie wykonać stylową i oryginalną dekorację, którą z pewnością docenią wszyscy goście i domownicy. Możesz wybierać wśród serwetek papierowych i materiałowych o różnych wzorach, tworząc za każdym razem inną aranżację stołu. Czy masz swój własny, ulubiony sposób składania serwetek? Daj nam znać w komentarzu!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.