1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Podpowiadamy, jaki blender do smoothie wybrać

Poradniki

2 lata temu

Podpowiadamy, jaki blender do smoothie wybrać

Kuchnia
32
0
1
32
0

Uwielbiasz koktajle warzywno-owocowe? A może słyszałeś o nich wiele dobrego i chcesz wprowadzić je do swojej diety? Dobry blender do smoothie pomoże Ci wejść na drogę zdrowego odżywiania, a potem na niej wytrwać. Ale… jaki model blendera wybrać?

Lubisz koktajle? Spraw sobie blender do smoothie

Koktajle owocowo-warzywne to solidna porcja zdrowia, pełna witamin, antyoksydantów i chlorofilu – zwłaszcza jeśli używasz też liściastych warzyw (pietruszka, szpinak). Choć truizmem będzie stwierdzenie, że w smoothie najważniejsze są składniki, to jednak trudno Ci będzie uzyskać aksamitny i smakowity napój bez dobrego blendera.

Jaki blender do smoothie wziąć pod uwagę? Przede wszystkim musisz wybrać między dwoma rodzajami tego urządzenia – czyli między blenderem ręcznym a kielichowym.

Blender ręczny i kielichowy – porównanie

Blender kielichowy i ręczny działają na podobnych zasadach, ale ze względu na odmienną konstrukcję różnią się funkcjonalnością. Model z kielichem zazwyczaj ma większą moc i po wciśnięciu odpowiedniego przycisku nie wymaga już Twojej uwagi – smoothie praktycznie robi się samo. Często ma również inne przydatne w kuchni funkcje: mogą to być m.in. kruszenie lodu, siekanie czy mieszanie. Blender kielichowy wymaga stabilnego miejsca na blacie, aby móc z niego korzystać.

Natomiast blender ręczny (nazywany też „żyrafą”) to urządzenie niewielkie i kompaktowe, które łatwo schować w szufladzie, gdy nie jest potrzebne. Wymienne końcówki (np. trzepaczka, temperówka do warzyw, pojemnik z ostrzem) pozwalają na zastosowanie go nie tylko do robienia koktajli, ale również miksowania zup, ubijania majonezu czy przygotowania pysznego guacamole. To przenośny blender do smoothie, który możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie! Jednak do zmiksowania w nim czegokolwiek potrzebujesz zarówno obydwu rąk, jak i odrobiny wprawy.

Czym kierować się przy wyborze blendera do smoothie?

Zarówno blender ręczny, jak i kielichowy mają swoje wady i zalety. Jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie głównie do przygotowywania koktajli (i robisz to nawet kilka razy dziennie) albo masz wielu fanów smoothie w domu, blender kielichowy okaże się praktyczniejszy. Stały dostęp do sprzętu ustawionego na blacie znacznie ułatwi Ci życie. Za to przenośne urządzenie na pewno sprawdzi się lepiej, gdy masz niewielką kuchnię i potrzebujesz bardziej uniwersalnego rozwiązania.

Jakie cechy posiada dobry blender do smoothie?

Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu zapoznaj się uważnie z jego specyfikacją. Jakie cechy ma dobry blender do robienia smoothie – kielichowy i ręczny?

Blender kielichowy

Na rynku znajdziesz urządzenia różniące się wieloma parametrami, więc z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić blender kielichowy do smoothie? Oto kilka najważniejszych cech dobrego sprzętu:

 • moc – im większa moc, tym twardsze kawałki możesz wrzucić do kielicha. W modelach kielichowym niezbędne minimum to 300 W. Jednak jeśli chcesz np. kruszyć lód albo upłynniać składniki (czyli uzyskać napój o wyjątkowo gładkiej konsystencji, bez żadnych cząstek owoców, warzyw i liści), poszukaj sprzętu o większej mocy,
 • regulacja prędkości – ma duże znaczenie zwłaszcza przy mniejszej mocy urządzenia. Szybko obracające się ostrza mogą sobie całkiem nieźle radzić nawet z twardymi składnikami,
 • pojemność kielicha – w ofercie znajdziesz pojemności od 1 do nawet 2,5 litra,
 • materiał – kielich może być wykonany zarówno ze szkła, jak i z tworzywa. Jeśli decydujesz się na plastikowy pojemnik, sprawdź, czy nie zawiera szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A (BPA).
Blender kielichowy z pewnością zajmuje więcej miejsca niż ręczny - lecz nadrabia pojemnością i mocą
Blender kielichowy z pewnością zajmuje więcej miejsca niż ręczny – lecz nadrabia pojemnością i mocą

Sprawdź też: Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Aranżacje, pomysły i inspiracje

Blender ręczny

Wolisz mieć ręczny blender do smoothie? Przenośny sprzęt również musi mieć odpowiednią moc (nawet do 750 W) i regulację prędkości (świetnie, gdy jest dostępny tryb turbo). Poza tym materiał wykonania ostrzy i obudowy powinien być najwyższej jakości. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Kształt rączki. Zastanów się: Czy dobrze pasuje do dłoni? Czy ma wykończenie z antypoślizgowego tworzywa? Czy obsługiwanie przycisków jedną ręką nie nastręcza trudności? Wszystkie te czynniki mają wpływ na wygodę pracy – a pamiętaj, że miksowanie przy pomocy blendera ręcznego wymaga trochę wysiłku!
 • Dodatkowe akcesoria i końcówki. Trzepaczka, rozdrabniacz, pojemniki z przykrywką czy temperówka do warzyw to tylko kilka przykładów elementów zwiększających funkcjonalność urządzenia. Użyteczny bywa także akumulator, który pozwala na korzystanie z blendera bez konieczności podłączania go do gniazdka; trzeba jednak pamiętać o jego regularnym ładowaniu.
 • Liczba i kształt ostrzy. Niektóre modele mają tylko dwa ostrza, inne cztery, a najlepsze nawet sześć! Znaczenie ma również ich rozmieszczenie względem siebie – ostrza skierowane naprzemiennie (do góry i w dół) szybciej i dokładniej miksują składniki.
Blender ręczny jest wygodniejszy do przechowywania - jednak aby coś przyrządzić potrzebujemy dodatkowego naczynia
Blender ręczny jest wygodniejszy do przechowywania – jednak aby coś przyrządzić potrzebujemy dodatkowego naczynia

Sprawdź też: Prezent na parapetówkę: 30 najciekawszych pomysłów. Zobacz, co warto wręczyć właścicielowi nowego mieszkania lub domu!

Jaki blender do smoothie kupić? Przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ile miejsca w kuchni mogę przeznaczyć na jego przechowywanie? Czy potrzebuję bardziej wielozadaniowego sprzętu? Dla ilu osób będę przygotowywać koktajle? Jaka moc wystarczy? Rozważ to wszystko na spokojnie, a na pewno znajdziesz idealne urządzenie dla siebie. Jeśli masz już upatrzony swój wymarzony blender do smoothie, najlepsze co możesz zrobić, to kupić świeże składniki i zmiksować koktajl!

32
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Zależy, do czego będzie blender w kuchni wykoryzstywany 🙂 Ja znalazłam rozwiazanie: mam dwa blendery Brauna: i ręczny i kielichowy. I problem rozwiazany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.