1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsze sposoby na spienianie mleka – jak spienić mleko?

Poradniki

3 lata temu

Najlepsze sposoby na spienianie mleka – jak spienić mleko?

Kuchnia
8
5
3
8
5

Spienianie mleka sprawi, że Twój ulubiony napój pokryje delikatna pianka. To doskonały sposób na urozmaicenie zarówno klasycznej czarnej kawy, jak i delikatnego cappuccino czy latte. W jaki sposób i jakimi narzędziami można spieniać mleko?

Jakie mleko spienia się najlepiej?

Odwiedzając kawiarnie czy innego rodzaju lokale gastronomiczne często można zauważyć klientów, którzy delektują się pyszną białą pianką powstałą dzięki spienianiu mleka. Dla niektórych to jedno z obowiązkowych wykończeń kawy, dzięki któremu napój nabiera niesamowicie aksamitnej delikatności. Czy jednak każde mleko spienia się tak idealnie, jak to w kawiarni?

W niektórych sklepach specjalistycznych można kupić specjalne mleko do spieniania posiadające zwiększoną zawartość białka – to właśnie przede wszystkim ilość protein determinuje podatność mleka na spienianie. Zwykłe mleko ze sklepu również bardzo dobrze się spieni, jednak warto wybierać to o większej zawartości tłuszczu (np. 3,2%), które ma więcej kazeiny i tym samym jest bardziej tłuste.

Bardzo ważna jest również temperatura mleka przeznaczonego do spienienia. W przypadku spieniania przy pomocy ręcznego urządzenia, idealna temperatura mleka powinna wynosić około 65°C. Można to łatwo sprawdzić: mleko powinno być ciepłe, ale nie parzyć. W sklepach znajdziesz też specjalne termometry kuchenne – one również doskonale zdadzą egzamin. W przypadku spieniania dyszą z ekspresu należy przygotować sobie zimne mleko – najlepiej prosto z lodówki.

Sposoby na spienienie mleka

W kawiarniach wyposażonych w specjalne ekspresy nie ma problemu z przygotowaniem spienionego mleka. Wprawni bariści dobrze wiedzą jak uzyskać kremową, mleczną piankę. Z kolei jednak przygotowanie spienionego mleka w domowych warunkach może okazać się nieco trudniejsze – ale nie jest niemożliwe. Jak spienić mleko w zaciszu własnej kuchni?

Spieniacz elektryczny

Spieniacz elektryczny można kupić w sklepach z AGD w formie osobnego urządzenia, ale często taka funkcjonalność bywa dodawana np. do ekspresów do kawy na kapsułki. Spieniacz tego typu zajmuje niewiele miejsca i działa szybko. Podłącza się go do prądu i następnie wlewa zimne mleko, aby po kilku chwilach otrzymać aromatyczną mleczną piankę. Można ją przelać delikatnie do kubka lub przełożyć za pomocą łyżeczki. Po każdym użyciu spieniacz elektryczny należy umyć. Zwykle tego typu urządzenia nie mają wielu części do mycia, dzięki czemu ich używanie i czyszczenie jest bardzo łatwe i szybkie.

spienianie mleka - spieniacz elektryczny
Spieniacz elektryczny

Prasa francuska (French Press)

Prasa francuska, inaczej nazywana zaparzaczem tłokowym, to jedno z urządzeń powszechnie wykorzystywanych do przygotowania kawy. Najpierw należy podgrzać mleko do 65°C. Następnie trzeba wlać nieco zagotowanej wody do prasy – tylko po to, aby ją ogrzać. Kolejny krok to wstawienie do prasy porcji mleka i włożenie specjalnego tłoczka dociskającego do dna. Proces ten należy kilkakrotnie powtórzyć. Spienianie mleka w ten sposób powinno trwać od 3 do nawet 40 sekund.

Prasa francuska
Prasa francuska

Dysza ekspresu

To jedna z najlepszych i najszybszych metod spieniania mleka. Niektóre z ekspresów są wyposażone w specjalną dyszę, która spienia biały płyn. Należy włożyć ją do dzbanka z mlekiem. Emisja pary umożliwia precyzyjną regulację stopnia spienienia mleka, aby było bardziej delikatne lub sprężyste.

Dysza ekspresu
Dysza ekspresu do kawy

Ręczny spieniacz

Ręczny spieniacz do mleka to zwykle najtańsze rozwiązanie. Urządzenie jest niewielkie, przypomina nieco mały blender i zasilane jest bateriami. Taki spieniacz posiada specjalną sprężynkę w formie spirali, która wprawiona w ruch i zanurzona w mleku doprowadza do jego spienienia.

spienianie mleka ręcznym spieniaczem
Spieniacz ręczny

Mikser lub blender

Spienianie mleka blenderem lub mikserem to równie sprawdzone sposoby. Mleko należy podgrzać do temperatury 65°C, a następnie ustawić blender czy mikser na niewielkie obroty. Cały proces przypomina ubijanie białek jajek na pianę. Po krótkiej chwili spienione mleko jest gotowe.

Słoik

To metoda wymagająca nieco siły i zacięcia – ale zwykły słoik również pozwoli na przygotowanie spienionego mleka. Aby jednak móc je zrobić, należy wykorzystać produkt zawierający co najmniej 3,2% tłuszczu. Mleko należy podgrzać do około 70°C, wlać do słoika, zakręcić go i potrząsać energicznie, aż do uzyskania spienionego mleka.

Sprawdź też: Co to jest jogurtownica? Jaką jogurtownicę wybrać?

Dobrze spienione mleko testuje się bardzo łatwo. Wystarczy spróbować delikatnie przesunąć je za pomocą małej łyżeczki. Jeśli po odsunięciu mleko pozostaje sztywno na swoim miejscu to znaczy, że jest dobrze spienione.

Spieniacz do mleka to niezbędny przedmiot w przypadku wielbicieli kawy z mlekiem. Pianka nadaje kawie specjalny posmak i stanowi idealne wykończenie ulubionego napoju. Możesz też posypać pianę cynamonem, co nie tylko doda jej smaku, ale będzie też świetnie wyglądało.

8
5

Podziel się:

Komentarze (3)

Co do tego stwierdzenia „nie parzyć” to spierał bym się 🙂 myślę że nie parzy temperatura około 40 kilka stopni, natomiast 60 czy 65 już parzy, tzn. trudno jest utrzymać rękę nawet przez chwilę na tym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *