Fotele dla dzieci – na rynku jest wiele modeli, ale czy warto w nie inwestować? Jeśli tak, to czy kupić maluchowi fotel z pianki, czy poczekać i od razu kupić poważniejszy fotel biurowy dla dziecka? Analizujemy i podpowiadamy, jak podejść do tematu!
Fotele dla dzieci – wybór uzależniony od wieku
Fotel dziecięcy to ciekawy i funkcjonalny element pokoiku malucha. Kolorowy fotelik może służyć do zabawy, do czytania z rodzicem albo do odpoczynku po szalonej zabawie. Najmłodsze dzieci co prawda nie wysiedzą w takim fotelu długo, ale niezależnie od tego, ile czasu w nim spędzą, musi być on całkowicie bezpieczny. Fotele dla najmłodszych są z reguły miękkie i przyjemne – wykonane z pianki, dmuchane, obite pluszem albo inną przyjemną tkaniną. Nieco starsze dzieci chętnie posiedzą w fotelu bujanym albo powygłupiaja się na dmuchanym fotelu bądź pufie.
Sprawdź też: Czy fotel muszelka to odpowiedni wybór? Jak go zaaranżować i czym różni się nowoczesna wersja od PRL-owskiego modelu?
Potrzeby co do wyposażenia pokoju zmieniają się, gdy dziecko idzie do szkoły. Kącik zabaw trzeba zmniejszyć kosztem miejsca do nauki, czyli biurka, krzesła i ewentualnie jakiegoś regału na książki. Wtedy zamiast miękkiej pufy należy zainwestować w fotel, który będzie odpowiednio dopasowany do wieku i wzrostu dziecka.
Miniaturowy fotel z pianki
Pomysłem na wyposażenie dziecięcego pokoiku w mebel do siedzenia może być miniaturowy fotel z pianki. Fotele tego typu są zrobione z pianki tapicerskiej, w związku z tym są wyjątkowo miękkie, ale też nie odkształcają się, a wypełnienie nie staje się po jakimś czasie płaskie. To urocze małe foteliki, w sam raz, żeby pomieścić dziecko do ok. 4 roku życia. Mają różne tapicerki, od gładkich, jednolitych obić po wzorzyste – w paseczki, chmurki, kółeczka. Łatwo się je czyści, w niektórych modelach obicie można zdjąć i uprać w pralce, a inne wystarczy wyszorować gąbeczką. Ponadto są lekkie – można więc przenieść fotelik np. do kuchni, gdy chcesz mieć dziecko na oku, gotując obiad.
Pluszowy fotel dla najmłodszych
Fotele pluszowe to bardzo szeroka kategoria, w której znajdziesz chyba każdy możliwy wzór i kolor dla swojej pociechy. Wśród nich znajdują się zarówno fotele dostosowane do bardzo małych dzieci, jak i dla kilkulatków. Najmłodszym dzieciom dedykowane są pluszowe fotele-siedziska z dwoma otworami na nóżki. Dzięki temu wiemy, że nawet gdy spuścimy malucha z oka, nie spadnie z siedziska.
Kolejny rodzaj pluszowych foteli to te w kształcie zwierzątek – oparcie kończy się głową misia, słonika albo innego zwierzaka, a podłokietniki wyglądają jak łapki. Dzięki temu maluch wygląda, jakby siedział w objęciach zwierzątka. Oczywiście wśród foteli pluszowych znajdują się także modele prostsze i mniej dziecinne – na przykład jednokolorowe pikowane albo obite materiałem wyglądającym jak owieczka. Pluszowy fotel może być zrobiony także w stylu retro – np. przypominać typowy fotel uszak na krótkich, drewnianych nogach, oczywiście w rozmiarze dostosowanym do kilkulatka.
Fotele dmuchane
W mieszkaniach, gdzie pokój dziecięcy jest niewielki, sprawdzą się fotele dmuchane. Choć kojarzą się głównie z wakacjami i zabawkami do pływania, fotele, których używa się w domu, są trwalsze i wykonane z przyjemniejszego w dotyku materiału niż te plażowe. Powierzchnia jest flokowana albo pokryta welurem oraz wodoodporna, zatem bardzo łatwo można taki fotel wyczyścić. Niektóre z nich mają kształt „fasolki”, można się w nich z tego powodu przyjemnie zapaść i zrelaksować. Nieocenioną zaletą foteli dmuchanych jest możliwość spuszczenia z nich powietrza i schowania, gdy się dziecku znudzą albo gdy nie będzie na nie akurat miejsca.
Fotele obrotowe dla dzieci
Gdy dziecko dorasta i zaczyna chodzić do zerówki albo do szkoły, trzeba stworzyć mu kąt do nauki. Niezbędne będzie do tego biurko i oczywiście krzesło. Dzieci uwielbiają ruch, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie krzesło obrotowe, które nie będzie kojarzyć się tylko z nudnym odrabianiem lekcji. Foteli obrotowych jest na rynku bardzo dużo, warto rozejrzeć się za czymś kolorowym, co będzie się podobało maluchowi, ale także będzie dobre dla jego postawy. Kręgosłup dziecka bardzo łatwo można skrzywić, dlatego warto zadbać o fotel idealnie dobrany do jego wzrostu i do wysokości biurka. Idealnie sprawdzą się fotele obrotowe z regulacją.
Fotel biurowy dla dziecka
Im starsze dziecko, tym więcej godzin poświęca na naukę, czyli więcej godzin spędza przy biurku. To czas, żeby dziecinne foteliki i biureczko zamienić na coś poważniejszego i naprawdę wysokojakościowego. Wybierając krzesło biurowe dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
- wysokość fotela – dziecko powinno opierać stopy na podłodze, a że dzieci szybko rosną, najlepiej wybrać krzesło regulowane,
- podłokietniki – pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy, podtrzymując ręce,
- oparcie – musi być solidne i podtrzymywać odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa.
Sprawdź też: Fotel wypoczynkowy – jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie i jak go zaaranżować we wnętrzu?
Te wszystkie elementy sprawią, że dziecko będzie uczyło się i odrabiało lekcje bez bólu pleców i wad postawy.
Fotele rozkładane do spania
Jeśli pociecha nie ma zbyt dużego pokoju, możesz rozważyć fotel rozkładany do spania, czyli 2 w 1: fotel i łóżko. Rano fotel składasz, robiąc przestrzeń do nauki i zabawy, a wieczorem go rozkładasz. To także świetne rozwiązanie na zapasowy nocleg – jeśli na przykład do dzieci przychodzą koledzy na nocowanie. Fotele rozkładane do spania występują w wielu wariantach: od uroczych, dziecinnych ze zwierzątkami na oparciu czy tapicerką w podwodny świat po bardziej młodzieżowe, proste, we wzory lub jednolite. Dla starszych dzieci znajdą się nawet fotele zaprojektowane w stylu skandynawskim albo minimalistycznym, a zdarzają się i fotele dla dzieci obite skórą. Mogą być wąskie i jednoosobowe, ale często są nieco szersze niż standardowy fotel i mogą pełnić funkcję mini sofy.
Fotele dla dzieci to przyjemny dodatek, gdy pociecha jest mała, a konieczność, gdy wchodzi w wiek szkolny. W każdym przypadku należy wybierać fotel, zwracając uwagę nie tyle na jego design, co na bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Źródło obrazka głównego: ola4kids.pl