1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Prima aprilis 2024 – kiedy jest? Jak obchodzimy dzień żartów?

Poradniki

2 miesiące temu

Prima aprilis 2024 – kiedy jest? Jak obchodzimy dzień żartów?

Kalendarz Święta
27
0
4
27
0

Kiedy jest prima aprilis 2024? Przygotuj się dobrze na ten dzień, ponieważ często trudno odróżnić, co jest wtedy żartem, a co prawdą! Sprawdź, co oznacza prima aprilis. Skąd się wziął ten zwyczaj i jak obchodzi się go w Polsce i na świecie.

Prima aprilis to bardzo popularny dzień, w którym żarty docierają do nas niemal z każdego możliwego kierunku. Przyjaciele i rodzina zapewne zagwarantują Ci wiele przyjemności związanych z tym zwyczajem, choć sporo nieprawdziwych informacji pojawi się również ze strony mediów. Bowiem każdy bierze udział w dniu żartów! Upewnij się, więc kiedy jest prima aprilis 2024! A może sam nabierzesz kogoś w dniu kawałów?

Prima aprilis 2024 – kiedy jest? Bądź gotowy!

Kiedy jest prima aprilis? Spieszymy już z odpowiedzią! Prima aprilis wypada zawsze 1 kwietnia. Jeśli chodzi o konkretny dzień tygodnia – w tym roku będzie to poniedziałek, a więc mamy idealną okazję do ciekawego i zabawnego rozpoczęcia pierwszego kwietniowego tygodnia!

Karteczki naklejane na plecach w prima aprilis
Karteczki na plecach to często pojawiający się żart 1 kwietnia

Wiesz już, co jest 1 kwietnia. Prima aprilis wypada zawsze w tą samą datę, pamiętaj! Co najważniejsze, dowodem tego stanu rzeczy jest choćby sama nazwa tego zwyczaju. Wyrażenie „prima aprilis” pochodzi z języka łacińskiego, a tłumacząc je na język polski, otrzymujemy „pierwszy kwietnia”. Zatem zawsze, kiedy jest prima aprilis, bądź czujny. Pierwszy dzień kwietnia jest wypełniony żartami, więc łatwo jest się nabrać! Warto jednak też przypomnieć, w jakich okolicznościach powstał ten zwyczaj! 

Sprawdź też: Jak zrobić stroik wielkanocny w kilku prostych krokach? Poradnik DIY

W internecie lub telewizji spotkać za to możesz się z April Fools Day. Tak nazywane jest to święto w krajach anglojęzycznych. Wypada ono również 1 kwietnia i obchodzone jest w taki sam sposób. Zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby znane wspinają się na wyżyny kreatywności, aby nabrać innych. 

Uchroń się przed atakami hakerów, którzy również obchodzą prima aprilis!

Prima aprilis – skąd ten zwyczaj?

Upewniłeś się już, kiedy jest prima aprilis. Wiesz również, co oznacza łacińska nazwa po polsku. Jak jednak powstał ten zwyczaj? Skąd się wywodzi? Gdzie był zapoczątkowany? Wyjaśniamy!

Geneza prima aprilis nie jest jednolita. Uważa się, że zwyczaj ten mógł rozwinąć się na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych wersji jest ta związana z rzymskim obrzędem Cerialii powstałym na cześć bogini Ceres, która została oszukana w trakcie poszukiwania córki. Inną możliwością były święta Veneralia – również rzymskie. Odbywały się one 1 kwietnia i pozwalały na liczne żarty.

Dorysowane wąsy mazakiem w dniu żartów
A może rysowanie sztucznych wąsów? Klasyczny żart!

Także Grecy przedstawiają historię tego zwyczaju według własnych przekonań. Mamy tu dokładnie na myśli mit o Persefonie. Ta bowiem uwierzyła w echo głosu córki, który ostatecznie ją oszukał. Inna teoria związana z chrześcijaństwem mówi o narodzinach Judasza 1 kwietnia, dlatego dzień ten jest kojarzony z fałszem. Oczywiście to tylko kilka z popularnych przekonań. Jest ich znacznie więcej, a my przytoczyliśmy tylko te obecnie najbardziej rozpowszechnione.

Dzień żartów w Polsce i na świecie

Kiedy prima aprilis dotarł do Polski? Najprawdopodobniej w XVI wieku, a dowodem tego są słowa poety Wacława Potockiego. Można z nich wywnioskować, że prima aprilis był dawniej obchodzony w sposób bardzo zbliżony do tego, co dzieje się obecnie. Był to więc dzień pełen żartów, opowiadania sobie interesujących, choć nieprawdziwych historii, a także wyprowadzania w pole zwłaszcza naiwne osoby.

Sprawdź też: Prezenty na Wielkanoc 2024. Propozycje prezentów na zajączka

Prima aprilis to święto ogólnoświatowe, choć jak można przypuszczać, jest różne obchodzone w poszczególnych krajach. Przybiera też różne nazwy, np. dzień głupców w krajach anglojęzycznych czy dzień śmiechu w Rosji. Mimo wszystko znaczenie tego dnia jest praktycznie identyczne na całym świecie – króluje tu chęć nabrania kogoś, pożartowania z drugiej osoby i dobrej zabawy.

Jak widzisz, prima aprilis to zwyczaj, który jest chętnie obchodzony niemal na całym świecie. Nie każdy jednak lubi 1 kwietnia. Trudno spodziewać się poważnych informacji tego dnia. Żarty na prima aprilis są wszechobecne, więc warto być przygotowanym na mnóstwo bzdur, które są zwykle wyjaśnianie przez ich autorów kolejnego dnia. My ze swojej strony zalecamy czujność, ponieważ nie tylko bliscy mogą wpuścić Cię w maliny, ale także internet czy telewizja!

Uwiecznij swoje najlepsze żarty z pomocą nowego smartfona!

Życzenia na prima aprilis

Wiesz już, co jest 1 kwietnia – lecz czy wiesz, że wtedy również możesz złożyć życzenia swoim bliskim? To znakomita data, aby wyrazić troskę o to, by nikt nie został wkręcony. Można wyrazić to na przykład takiej formie:

Prima Aprilis nadchodzi, dzień pełen kłamstw,
Życzę Ci, byś trzymał się z dala od zasadzek i pułapek.
Niech figle, co czają się za rogiem, omijają Twój próg,
A radość i uśmiech niech trwają wokół Ciebie przez cały rok!

Z pewnością rodzice lub dziadkowie podziękują Ci za przypomnienie, że tego dnia nie można we wszystko wierzyć. Chociaż jest jeden haczyk… W ten sposób możesz ich zachęcić, by zażartowali z kogoś innego!

Memy, a dzień pełen żartów

Od lat popularną formą przekazywania kawałów są memy na prima aprilis. Nic w tym dziwnego – są one naszą internetową codziennością, więc korzystanie z nich w przepełnionym żartami dniu jest całkiem normalne.

Związane sznurowadła to częsty przypadek w prima aprilis
Kolejny klasyczny żart, czyli związane sznurowadła

Forma obrazkowa jeszcze przez kilka dni po samym święcie będzie przypominać Ci o prima aprilis. Memy wciąż będą prześladować tych, którzy dali się nabrać na nieprawdziwe informacje, więc przygotuj się na dużo śmiechu!

Sprawdź też: Wielkanoc 2024 – kiedy wypada? Dlaczego to święto ruchome?

A Ty co sądzisz o prima aprilis? Lubisz ten zwyczaj? Jesteś gotowy na duże dawki żartów czy jednak co roku zapominasz, kiedy jest prima aprilis? Daj nam koniecznie znać, jakie masz zdanie na temat 1 kwietnia! A może sam chętnie nabierasz bliskie Ci osoby? Liczymy, że zdradzisz nam w sekcji komentarzy swoje najlepsze i udane kawały!

morele.net_korzystne oferty
27
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Miałem swój udział w oszustwach związanych z opcjami binarnymi, straciłem ponad 250 000 dolarów, a oni wciąż kazali mi wysłać więcej pieniędzy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *