1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Prima aprilis 2022 – kiedy jest? Jak obchodzimy dzień żartów?

Poradniki

2 lata temu

Prima aprilis 2022 – kiedy jest? Jak obchodzimy dzień żartów?

Święta
22
0
4
22
0

Kiedy jest prima aprilis 2022? Przygotuj się dobrze na ten dzień, ponieważ często trudno odróżnić, co jest wtedy żartem, a co prawdą! Sprawdź, co oznacza prima aprilis. Skąd się wziął ten zwyczaj i jak obchodzi się go w Polsce i na świecie.

Prima aprilis to bardzo popularny dzień, w którym żarty docierają do nas niemal z każdego możliwego kierunku. Przyjaciele i rodzina zapewne zagwarantują Ci wiele przyjemności związanych z tym zwyczajem, choć sporo nieprawdziwych informacji pojawi się również ze strony mediów. Bowiem każdy bierze udział w dniu żartów! Upewnij się więc, kiedy jest prima aprilis 2022! A może sam nabierzesz kogoś w dniu kawałów?

Prima aprilis 2022 – kiedy jest? Bądź gotowy!

Kiedy jest prima aprilis? Spieszymy już z odpowiedzią! Prima aprilis wypada zawsze 1 kwietnia. Jeśli chodzi o konkretny dzień tygodnia – w tym roku będzie to piątek, a więc mamy idealną okazję do ciekawego i zabawnego rozpoczęcia pierwszego kwietniowego weekendu!

Karteczki naklejane na plecach w prima aprilis
Karteczki na plecach to często pojawiający się żart 1 kwietnia

Nie jest to ruchoma data, pamiętaj! Co najważniejsze, dowodem tego stanu rzeczy jest choćby sama nazwa tego zwyczaju. Wyrażenie „prima aprilis” pochodzi z języka łacińskiego, a tłumacząc je na język polski, otrzymujemy „pierwszy kwietnia”. Zatem zawsze, kiedy jest prima aprilis, bądź czujny. Pierwszy dzień kwietnia jest wypełniony żartami, więc łatwo jest się nabrać! Warto jednak też przypomnieć, w jakich okolicznościach powstał ten zwyczaj! 

Sprawdź też: Jak zrobić stroik wielkanocny w kilku prostych krokach? Poradnik DIY

Prima aprilis – skąd ten zwyczaj?

Upewniłeś się już, kiedy jest prima aprilis. Wiesz również, co oznacza łacińska nazwa po polsku. Jak jednak powstał ten zwyczaj? Skąd się wywodzi? Gdzie był zapoczątkowany? Wyjaśniamy!

Geneza prima aprilis nie jest jednolita. Uważa się, że zwyczaj ten mógł rozwinąć się na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych wersji jest ta związana z rzymskim obrzędem Cerialii powstałym na cześć bogini Ceres, która została oszukana w trakcie poszukiwania córki. Inną możliwością były święta Veneralia – również rzymskie. Odbywały się one 1 kwietnia i pozwalały na liczne żarty.

Dorysowane wąsy mazakiem w dniu żartów
A może rysowanie sztucznych wąsów? Klasyczny żart!

Także Grecy przedstawiają historię tego zwyczaju według własnych przekonań. Mamy tu dokładnie na myśli mit o Persefonie. Ta bowiem uwierzyła w echo głosu córki, który ostatecznie ją oszukał. Inna teoria związana z chrześcijaństwem mówi o narodzinach Judasza 1 kwietnia, dlatego dzień ten jest kojarzony z fałszem. Oczywiście to tylko kilka z popularnych przekonań. Jest ich znacznie więcej, a my przytoczyliśmy tylko te obecnie najbardziej rozpowszechnione.

Dzień żartów w Polsce i na świecie

Kiedy prima aprilis dotarł do Polski? Najprawdopodobniej w XVI wieku, a dowodem tego są słowa poety Wacława Potockiego. Można z nich wywnioskować, że prima aprilis był dawniej obchodzony w sposób bardzo zbliżony do tego, co dzieje się obecnie. Był to więc dzień pełen żartów, opowiadania sobie interesujących, choć nieprawdziwych historii, a także wyprowadzania w pole zwłaszcza naiwne osoby.

Sprawdź też: Prezent na zajączka – co podarować swoim bliskim? Pomysły na drobne upominki wielkanocne

Prima aprilis to święto ogólnoświatowe, choć jak można przypuszczać, jest różne obchodzone w poszczególnych krajach. Przybiera też różne nazwy, np. dzień głupców w krajach anglojęzycznych czy dzień śmiechu w Rosji. Mimo wszystko znaczenie tego dnia jest praktycznie identyczne na całym świecie – króluje tu chęć nabrania kogoś, pożartowania z drugiej osoby i dobrej zabawy.

Związane sznurowadła to częsty przypadek w prima aprilis
Kolejny klasyczny żart, czyli związane sznurowadła

Jak widzisz, prima aprilis to zwyczaj, który jest chętnie obchodzony niemal na całym świecie. Nie każdy jednak lubi 1 kwietnia. Trudno spodziewać się poważnych informacji w prima aprilis, więc warto być przygotowanym na mnóstwo bzdur, które są zwykle wyjaśnianie przez ich autorów kolejnego dnia. My ze swojej strony zalecamy czujność, ponieważ nie tylko bliscy mogą wpuścić Cię w maliny, ale także internet czy telewizja!

A Ty co sądzisz o prima aprilis? Lubisz ten zwyczaj? Jesteś gotowy na duże dawki żartów czy jednak co roku zapominasz, kiedy jest prima aprilis? Daj nam koniecznie znać, jakie masz zdanie na temat 1 kwietnia! A może sam chętnie nabierasz bliskie Ci osoby? Liczymy, że zdradzisz nam w sekcji komentarzy swoje najlepsze i udane kawały!

Interesują Cię nasze artykuły, które są związane z tematami świąt oraz zwyczajów? Jeśli tak, sprawdź pozostałe teksty. Mamy nadzieję, że ich lektura Cię zaciekawi!

22
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Miałem swój udział w oszustwach związanych z opcjami binarnymi, straciłem ponad 250 000 dolarów, a oni wciąż kazali mi wysłać więcej pieniędzy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.