1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jaki jest koszt fundamentów? Tyle zapłacisz w 2023 roku!

Poradniki

2 miesiące temu

Jaki jest koszt fundamentów? Tyle zapłacisz w 2023 roku!

Budowa i remont
22
2
5
22
2

Od fundamentów zaczyna się każdą budowę. Są one bardzo ważne, ponieważ wpływają na jakość całego obiektu, który się na nich znajduje. Warto więc sprawdzić, jaki jest koszt fundamentów w 2023 roku. Czy cena wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami?

Warto postawić na sprawdzoną firmę, która przygotuje dla nas fundamenty z należytą starannością. Nie można pozwolić sobie na żadne oszczędności, ponieważ obniży to stabilność wybudowanego obiektu. Zebraliśmy więc garść informacji o aktualnych cenach na rynku. Wyjaśnimy Ci również, jak obliczyć koszt fundamentów.

Te elementy wpływają na koszt fundamentów

Oczywiście podstawowym czynnikiem wpływającym na ogólny koszt fundamentów jest jakość materiałów. Jeśli zdecydujesz się na teoretycznie lepsze produkty, będziesz musiał zapłacić nieco więcej.

Aby postawić fundamenty, należy zrobić wykop
Pod fundamenty potrzebne jest wykonanie wykopu

Drugim istotnym parametrem regulującym ich koszt jest piwnica – ewentualnie jej brak. Jeśli decydujesz się na projekt budowlany, który ją uwzględnia, musisz przygotować się na to, że wydasz o wiele więcej pieniędzy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku domu piętrowego – fundamenty muszą być przygotowane na większe obciążenie.

Sprawdź też: Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje?

Nie zapominaj, że cena będzie również zależna od województwa, które zamieszkujesz. Znaczenie ma też specjalista, na którego usługi się zdecydujesz. Mimo ogólnych cen rynkowych każdy z nich może zaproponować niższą lub wyższą kwotę od uśrednionych krajowych.

korzystne oferty morele

Koszt fundamentów w latach 2021-2022

Znaczenie fundamentów odzwierciedla się także w kosztach całej budowy. Jest to bardzo ważna część obiektu budowlanego, dlatego trzeba liczyć się z wysokimi cenami. Szacuje się bowiem, że całkowity ich koszt może sięgać nawet niemal ⅕ ceny za całą budowę. Ile zapłacisz zatem w 2022 roku? Czy jest drożej niż w roku poprzednim?

Koszt fundamentów w 2021 roku

W całkowity koszt fundamentów wliczają się badanie geotechniczne, materiały do budowy oraz robocizna. W 2021 roku musiałeś być przygotowany na wydatek około 16 tysięcy złotych za materiały na fundamenty dla obiektu o powierzchni 100 m2. Doliczyć do tego powinieneś mniej więcej 10 tysięcy złotych za robociznę. Ostatecznie trzeba było zapłacić 25-30 tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że jest to cena minimalna, czyli dotyczy fundamentów przeznaczonych dla domu bez piwnicy i piętra.

Koszt fundamentów w 2022 i 2023 roku

W 2022 roku koszt fundamentów jest nieco inny niż ten z 2021 roku. Ceny materiałów oraz robocizna oscylują na wyższym poziomie. Minimalny wydatek za fundamenty dla obiektu o powierzchni 100 m2 będzie więc wyższy niż w poprzednim roku. Spodziewaj się ceny około 35 tysięcy złotych. Pamiętaj, że jest to kwota orientacyjna. Ceny za materiały czy robociznę wciąż wzrastają.

Zwracając jednak uwagę, że w całkowity koszt fundamentów wchodzi bardzo wiele składowych, cennik w 2022 roku nie różni się znacząco od tego pochodzącego z 2021 roku. Ceny na rok 2023 kształtują się na podobnym poziomie.

Sprawdź też: Metr bieżący — co to jest? Czym różni się od metra kwadratowego?

Chcesz samodzielnie obliczyć dokładny koszt fundamentów? Sprawdź listę wszystkich elementów, które musisz wziąć pod uwagę!

Na całkowity koszt wykonania fundamentów wpływa wiele składowych. Oczywiście cena każdego z poniższych elementów może się nieco różnić w zależności od doświadczenia specjalisty oraz Twojego miejsca zamieszkania. Tak czy inaczej – zakładając, że musisz wybudować fundamenty pod obiekt o powierzchni ok. 100 m2powinieneś przygotować się na kilka wydatków związanych z:

 • opłaceniem geodety, którego zadaniem jest wytyczenie fundamentów, np. pod dom jednorodzinny (ok. 600 zł);
 • pracami przygotowawczymi, w których trzeba uwzględnić kupno drutu wiązałkowego oraz palików (koszt 50 metrów drutu sięga ok. 30-40 zł);
 • wykopem pod wylanie ław fundamentowych (blisko 100 zł za godzinę pracy koparki z operatorem);
 • w zależności od terenu podjętą decyzją o wylaniu warstwy tzw. betonu chudego (ok. 300 zł za m3);
 • zbrojeniem oraz deskowaniem ław fundamentowych (1000-1500 zł);
 • wykonaniem wylewki z betonu (ok. 300 zł za m3);
 • wybudowaniem ścian fundamentowych (ok. 1500 zł);
 • oraz izolacją fundamentów (koszt ocieplenia fundamentów sięgnie ok. 1000 zł).
Betoniarka gąsienicowa jest potrzebna do przeprowadzenia wylewki, co zwiększa koszt fundamentów
Na całkowity koszt fundamentów wpływa również wypożyczenie specjalistycznego sprzętu jak betoniarka gąsienicowa

Jak widzisz, koszt wylania fundamentów – w tym wszystkich poszczególnych etapów przedstawionych powyżej – jest złożony. W skrajnych przypadkach – w zależności również od rodzaju gruntu – może on nawet przekroczyć wspomnianą już ⅕ ceny całej budowy. Nie jest to więc tania inwestycja, lecz prawidłowo wykonane fundamenty wpłyną korzystnie na wybudowany dom i Twoje bezpieczeństwo.

Co sądzisz o podanych cenach? Czy uważasz, że koszt fundamentów jest zbyt wysoki względem całego obiektu budowlanego? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu!

A jeśli chcesz poznać więcej przydatnych wskazówek dotyczących kwestii budowlanych, sprawdź nasze inne artykuły!

kody rabatowe morele
22
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Kilkadziesiąt złotych, zależnie od regionu i konkretnej firmy. Najlepiej dowiadywać się u źródła.

Pani Ewelino, jakie ogrzewanie podłogowe zainstalowane zostało w płycie, elektryczne, wodne a może jakieś specjalne do płyty.
Będę wdzięczny za odpowiedź, bo jestem w rozterce 🙂

Po wielu przemyśleniach i konsultacjach z osobami z branży zdecydowałam się na płytę fundamentową. Po dłuższym czasie okazało się, że była to jedna z lepszych decyzji. Dodatkowo doposażyłam płytę w ogrzewanie elektryczne i nie żałuję. Koszt instalacji ogrzewania podłogowego w płycie wyszedł około połowę taniej niż w przypadku tradycyjnej podłogówki. Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, że było warto. Dzięki energooszczędnej płycie dom jest bardzo ciepły i tani w ogrzewaniu, miesięczny koszt ogrzewania zamyka się w kwocie około 200-250 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.