1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kawa z ekspresu — jaka jest najzdrowsza?

Poradniki

3 lata temu

Kawa z ekspresu — jaka jest najzdrowsza?

Kuchnia
11
0
0
11
0

Pyszna kawa z ekspresu pozwala na dobre rozpoczęcie dnia i daje sporo energii. Ponadto najlepsza kawa wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla organizmu. Możesz wybrać spośród sypanej, rozpuszczalnej, ziarnistej, a nawet wersji w kapsułkach. Jaka jest najzdrowsza kawa?

Kawa z ekspresu — czy kawa jest zdrowa?

Jeżeli zastanawiasz się, czy kawa jest zdrowa, to odpowiedź brzmi — tak. Po pierwsze stanowi ona doskonałe źródło przeciwutleniaczy oraz wielu innych związków, które mają korzystny wpływ na organizm. Według badań naukowych spożywanie kawy w umiarkowanej ilości (3-5 filiżanek w ciągu dnia) wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu krążenia oraz niektórych typów nowotworów. Po drugie kawa z ekspresu przeciwdziała wystąpieniu choroby Alzheimera i demencji, a także choroby Parkinsona.

Picie najlepszej kawy ziarnistej przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej — oczywiście, jeśli nie dodajesz do niej śmietanki, mleka i cukru. Dodatkowo zmniejsza ból mięśniowy, więc można porównać ją do działania środków przeciwbólowych. Dobra kawa to również źródło antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Ponadto wypicie kawy niweluje ryzyko wystąpienia depresji i podnosi poziom serotoniny oraz dopaminy, czyli substancji odpowiedzialnych za pozytywny nastrój.

kawa z ekspresu
Kawa ma zarówno plusy, jak i minusy

Sprawdź też: Parzenie kawy – dowiedz się jak to zrobić, aby zawsze wychodziła doskonała. Omawiamy różne rodzaje kaw, temperatury oraz czas przygotowania – znajdź swój ulubiony sposób!

Pamiętaj jednak o drugiej stronie medalu — nawet najlepsza kawa nie jest wskazana dla kobiet w ciąży. Nie powinny one spożywać kofeiny w ilości powyżej 200 mg na dobę, czyli nie więcej niż 2 filiżanki. Poza tym kawa rozpuszczalna oraz inne jej rodzaje wypłukują z organizmu magnez i wapń. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ ubytek tych pierwiastków jest niewielki, zwłaszcza przy prawidłowo skomponowanej diecie. Chodzi przede wszystkim o zachowanie umiaru. Osoby cierpiące na osteoporozę także powinny zachować ostrożność z ilością pitej kawy.

Jaka kawa — sypana czy rozpuszczalna?

Zarówno kawa sypana, jak i rozpuszczalna ma dobre oraz złe strony — technologia produkcji czy zawartość kofeiny są głównymi różnicami. To właśnie w drugim wymienionym rodzaju stężenie tego związku jest zdecydowanie niższe. Ponadto kawy rozpuszczalne charakteryzują się gorszymi walorami smakowymi oraz aromatem. Większość osób wybiera je ze względu na szybkość przygotowania, a także łagodniejszy smak. Sypana kawa stanowi natomiast napój o wyraźnym aromacie, który w prosty sposób możesz zmienić poprzez sposób parzenia. 

Kawa z kapsułek a zdrowie

Kawa do ekspresu w postaci kapsułek budzi wiele kontrowersji ze względu na zawartość szkodliwej substancji dla zdrowia — furanu. Jego ilość jest jednak tak znikoma, że nie trzeba rezygnować z ekspresów do kawy w kapsułkach. Jeżeli jednak borykasz się z nadwagą lub otyłością, powinieneś zwracać szczególną uwagę na skład tego typu napoju. Wybieraj dobre kawy bez dodatków smakowych, cukru, utwardzonych tłuszczów, najlepiej nawet wtedy, kiedy cieszysz się dobrym stanem zdrowia. 

Jaką wybrać kawę do ekspresu? Przydatne informacje

Najlepsza kawa do ekspresu charakteryzuje się wysoką jakością i świeżością. Jednak nawet mimo szczelnego opakowania, cenne walory smakowe oraz aromat ulatniają się z biegiem czasu. Wybierając kawę, zwracaj uwagę na datę wypalenia ziaren, która podana jest na opakowaniu. Z reguły producenci informują również o dacie jej przydatności, wynoszącej około 2 lat. Dobra kawa ziarnista musi być w miarę świeża, więc najlepiej wybierz tę mającą maksymalnie kilka miesięcy, licząc od daty jej wypalenia.

Jeżeli nie stać Cię na najlepsze ekspresy do kawy, możesz spróbować innej metody przygotowywania tego aromatycznego napoju. W tej sytuacji zbawiennym rozwiązaniem okazuje się kawa z kawiarki. Poeksperymentuj nieco w kuchni ze stopniem jej zmielenia, jednak najlepszym wyjściem jest wykorzystanie całych ziaren lub tych nieznacznie zmielonych. By cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem, użyj arabiki lub jej mieszanki z robustą w różnych proporcjach. Zwracaj również uwagę, czy ziarna danego gatunku są z tego samego regionu lub plantacji.

kawa z ekspresu - kubek
Data wypalenia ziaren kawy jest niezwykle istotna

Sprawdź też: Zastanawiasz się jaki młynek do kawy wybrać? Podpowiadamy!

Jeżeli jesteś miłośnikiem kofeinowych napojów i zależy Ci na zdrowiu, wybieraj kawę dobrej jakości. Pamiętaj, że świeża ziarnista kawa wykazuje wiele korzystnych działań na organizm, ale również cechuje się wyjątkowym smakiem oraz aromatem. Dzięki temu poprawisz sobie nastrój i dodasz energii na cały dzień.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *