1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zastanawiasz się jaki młynek do kawy wybrać? Podpowiadamy!

Poradniki

3 lata temu

Zastanawiasz się jaki młynek do kawy wybrać? Podpowiadamy!

Kuchnia Wyposażenie
8
0
0
8
0

Świeża kawa ma w sobie nie tylko niepowtarzalny aromat, ale także dawkę kofeiny, która potrafi postawić na nogi. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez czarnego napoju! Jaki młynek do kawy sprawdzi się najlepiej w domowych warunkach?

Zalety posiadania młynka do kawy

Dla wielu osób picie kawy wiąże się nie tylko z przyjemnością samego spożywania tego napoju, ale także z innymi rytuałami: przerwą w pracy czy złapaniem chwili wytchnienia w ciągu trudnego dnia. Kawę pijamy nie tylko w domu, ale też w kawiarniach, w których jej różne rodzaje przygotowywane przez przeszkolonych baristów.

Aby jednak móc cieszyć się pysznym smakiem czarnego napoju, można kupić młynek do kawy, który umożliwi przygotowanie napoju samodzielnie. Jedną z zalet posiadania młynka do kawy jest możliwość zmielenia ziaren kawy tuż przed jej zaparzeniem – dzięki temu kawa będzie zawsze świeża, odpowiednio mocna i aromatyczna. Gotowe, mielone lub rozpuszczalne kawy pozbawione są zwykle satysfakcjonującej intensywności, a co więcej często powstają jedynie z ziaren niskiej jakości.

młynek do kawy
Mężczyzna mieli kawę w młynku

Zobacz: Co to jest jogurtownica? Jaką jogurtownicę wybrać?

Kupując aromatyczną kawę ziarnistą możesz sam wybrać rodzaj, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. W sklepach dostępna jest cała masa gatunków, spośród których duża popularnością cieszą się arabica czy robusta. Ponadto mieszanki ziaren różnych gatunków kawy dają praktycznie nieograniczone możliwości kombinacyjne – dzięki temu będziesz w stanie przygotować niepowtarzalną autorską kompozycję! Kawę przed zaparzeniem trzeba jednak zmielić. Jaki młynek do kawy wybrać?

Rodzaje młynków do kawy

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje młynków pod względem użytej w nich technologii: żarnowe i udarowe. Niektórzy klasyfikują młynki do kawy także pod względem materiału, z jakiego urządzenie zostało wykonane (ceramiczne lub stalowe), a także ze względu na sposób obsługi (młynki ręczne i elektryczne).

Młynek żarnowy

Młynki tego typu zbudowane są z żaren – podobnych do tych, które wykorzystuje się do mielenia zboża w młynie. Żarna obracają się z odpowiednią siłą i jednostajną częstotliwością, dzięki czemu zgniatają i mielą ziarna kawy. Wskutek tego ziarna zachowują smak i aromat. Młynki żarnowe utrzymują optymalną temperaturę kawy, dzięki czemu nie ma zagrożenia, że ziarna ulegną niepotrzebnemu przepaleniu, stając się nadmiernie gorzkie. Młynki żarnowe są bezpieczne, szybkie i precyzyjne, przez co są często wybierane przez miłośników czarnego napoju.

Młynek żarnowy
Młynek żarnowy | Źródło: fotomega.pl

Młynek ręczny

Młynek ręczny, jak sama nazwa wskazuje, do pracy wymaga użycia siły ludzkich mięśni. Jego zaletą są przede wszystkim niewielkie rozmiary, a także brak konieczności podłączenia do sieci elektrycznej. Młynki ręczne sprawdzą się w przypadku osób, które preferują wykorzystanie metody przelewowej lub korzystanie z kawiarek. Nie jest w nich jednak możliwe równomierne zmielenie ziaren, aby móc np. zaparzyć espresso. Jeśli zwykle przygotowujesz kawę dla kilku osób, a dodatkowo towarzyszy temu pośpiech, to zdecydowanie lepiej będzie postawić na młynek elektryczny.

Młynek udarowy

Młynki udarowe posiadają 2 ostrza, które pracują razem i tną ziarna kawy na coraz drobniejsze. Im dłużej pracują ostrza, tym bardziej zmieloną kawę otrzymasz. Na skutek pracy może dochodzić do przegrzewania tnących ostrzy, co skutkuje negatywnym wpływem na smak kawy. Z tego względu coraz częściej wybiera się nowoczesne młynki żarnowe.

Młynek udarowy
Jak chcesz dobrze zmieloną kawę to młynek udarowy będzie dla ciebie! | Źródło: tim.pl

Młynek do espresso

Szukając młynka do espresso, warto zwrócić uwagę na ilość wytwarzanego pyłu, który wpływa niekorzystnie na proces parzenia tego mocnego napoju. Im mniejsza ilość wytworzonego pyłu, tym lepiej. Młynki do espresso mają zwykle regulowany stopień mielenia kawy, co umożliwia zaparzenie jej na różne sposoby i przy użyciu wielu akcesoriów.

Co mieć na uwadze przy wyborze młynka?

Przy wyborze młynka warto wybierać urządzenie wykonane z odpowiedniego materiału. Zasadniczo pod tym względem młynki dzielą się na stalowe i ceramiczne. Bardzo długo użytkownicy wzbraniali się przed zakupem młynków stalowych, bo uważali, że podczas mielenia kawy znacznie podnosi się w nich temperatura, co może skutkować jej dodatkowym przepalaniem.

Na szczęście szybko okazało się to mitem. Testy wykazały, że nowoczesne młynki stalowe nie wpływają na proces przetwarzania kawy. Obalono również drugi mit dotyczący młynków stalowych. Wykorzystując je, kawa nie nabiera bowiem metalicznego posmaku, czego również obawiali się kawosze na całym świecie.

Młynki
Młynki do kawy w kuchni

Młynki wykonane ze stali uznaje się za bardziej trwałe i solidne, co wiele osób może zachęcić do zakupu. Ceramiczne mogą zaś wytwarzać pył podczas mielenia ziaren, co skutkuje gorszymi doświadczeniami smakowymi. Z kolei hałas, który generuje młynek, raczej nie ma związku z jego budową (stalową lub ceramiczną) – winowajcą będą tu raczej silnik i słabe wygłuszenia.

Jaki młynek do kawy wybrać?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaki młynek do kawy wybrać, to zwróć również uwagę na jego obsługę. Czy wolisz prosty młynek ręczny, czy może wygodny model elektryczny? To jeden z głównych parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Młynek ręczny wymaga trochę więcej zaangażowania przy użytkowaniu, dlatego jeśli nie będziesz miał czasu i zacięcia do samodzielnego mielenia kawy, to lepiej wybrać urządzenie elektryczne.

Wiele zależy też od ilości miejsca, jaką dysponujesz w kuchni. Młynki ręczne zabierają zdecydowanie mniej przestrzeni niż elektryczne. Te drugie jednak prezentują się bardziej nowocześnie – mogą więc stanowić ciekawy akcent aranżacyjny. Pod względem materiału lepiej będzie kupić solidny młynek stalowy, zaś w kwestii technologii najlepsze efekty uzyskasz inwestując w młynek żarnowy.

Zmielona kawa w młynku
Zmielona kawa w młynku

Jeśli często pijasz kawę i wolisz esencjonalne, pełne aromatu napoje od zmielonych „gotowców”, to prędzej czy później zaczniesz rozglądać się za najlepszym młynkiem do kawy. Zastanów się więc nad własnymi potrzebami i wybierz urządzenie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *