1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Parzenie kawy – dowiedz się jak to zrobić, aby zawsze wychodziła doskonała. Omawiamy różne rodzaje kaw, temperatury oraz czas przygotowania – znajdź swój ulubiony sposób!

Zrób to sam

2 lata temu

Parzenie kawy – dowiedz się jak to zrobić, aby zawsze wychodziła doskonała. Omawiamy różne rodzaje kaw, temperatury oraz czas przygotowania – znajdź swój ulubiony sposób!

Kuchnia
12
0
1
12
0

Parzenie kawy to sztuka, którą do perfekcji opanowali bariści. Znając sposoby parzenia kawy, możesz przygotować ulubiony napój także w warunkach domowych. Podpowiadamy, jak zrobić dobrą kawę oraz jak wydobyć z niej najlepszy smak i aromat!

Parzenie kawy – najważniejsze kwestie

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jej historia sięga I wieku przed naszą erą. Współcześnie trudno wyobrazić sobie bez niej poranek, konferencję lub przerwę w pracy. Towarzyszy nam również podczas spotkań w gronie rodziny, przyjaciół lub na pierwszej randce… Parzenie kawy jest także przyjemnym codziennym rytuałem. Metoda przyrządzania napoju powinna być dostosowana do rodzaju kawy, grubości ziaren oraz sprzętu, który posiadasz. Jak zrobić dobrą kawę? Jakie czynniki wpływają na jej smak?

Na finalny efekt w postaci filiżanki pysznego i aromatycznego napoju wpływa przede wszystkim jakość kawy oraz świeżość ziaren. Jedną z najwyżej cenionych kaw jest czysta arabica, której aromatyczne ziarna dostępne są w szerokim wachlarzu zapachowym. Do metody przelewowej parzenia kawy warto wykorzystać tzw. single, czyli ziarna, które pochodzą z jednej konkretnej plantacji. W przypadku intensywnych kaw typu espresso możesz sięgnąć po blend, czyli arabikę z dodatkiem robusty. Możesz także zaparzyć samą robustę. Taka kawa będzie mniej aromatyczna, ale na pewno dużo tańsza. Jest to również napój o niemal dwukrotnie większej ilości kofeiny.

Parzenie kawy
Parzenie kawy w kubeczkach

Zobacz: Najlepsze sposoby na spienianie mleka – jak spienić mleko?

O smaku napoju decyduje także stopień wypalenia ziaren. W sprzedaży dostępne są trzy standardowe stopnie: jasny, średni i ciemny. Jasne ziarna cechują się kwaskowatością i dobrze sprawdzą się przy parzeniu takimi metodami jak french press lub drip. Średnio palone ziarna są nieco mocniejsze w smaku i świetnie nadają się do parzenia kawy w kawiarce. Do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym lub kolbowym często wykorzystuje się ciemne ziarna, które posiadają najbardziej intensywny aromat.

Ważną kwestią związaną ze smakiem oraz wyborem sposobu przygotowania kawy, jest także stopień zmielenia jej ziaren. Przyjmuje się, że im krótszy czas parzenia kawy, tym ziarna powinny być bardziej zmielone. Niezależnie jednak od grubości, najlepiej smakować będzie kawa z ziaren świeżo zmielonych. W przypadku ekspresów automatycznych stalowy młynek stanowi często element urządzenia. Jeśli planujesz inną metodę parzenia kawy, warto zainwestować w młynek żarnowy, który rozgniata ziarna, równocześnie ich nie przecinając.

Rodzaje parzenia kawy

Istnieją różne sposoby na przygotowanie naparu. Można wyróżnić spośród nich alternatywne metody parzenia kawy, polegające na zalewaniu lub gotowaniu zmielonych ziaren, oraz metody ciśnieniowe. Każda z nich wymaga innych akcesoriów oraz różnego podejścia przy wyborze gatunku kawy. Jak zrobić dobrą kawę? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby parzenia.

Parzenie kawy po turecku (w tygielku)

Parzenie kawy po turecku to jeden z najstarszych sposób przygotowywania popularnego napoju. Kawa przyrządzona w tygielku cechuje się głębokim smakiem oraz intensywnym aromatem. Tradycyjny sposób parzenia wymaga nieco cierpliwości, ale może stać się przyjemnym rytuałem. Parzenie kawy w tygielku rozpocznij od zalania zmielonych ziaren zimną wodą. Następnie dodaj cukier, ulubione przyprawy i zacznij podgrzewać, tak aby nie dopuścić do wrzenia napoju. Gdy na kawie pojawi się pianka, zdejmij ją z kuchenki i poczekaj, aż opadnie. Następnie powtórz proces dwukrotnie, a gdy fusy opadną – przelej kawę do filiżanki.

Kawa po turecku
Kawa po turecku | Źródło: kawowy.info

Parzenie kawy w zaparzaczu (french press)

Parzenie kawy w zaparzaczu to sposób, który pochodzi z Francji. Z tego powodu naczynie używane do przygotowania kawy nazywane jest french pressem. Urządzenie stanowi szklany dzbanek ze specjalnym tłokiem zakończonym sitkiem. Na jego dnie należy umieścić zmieloną kawę i zalać wodą o temperaturze około 90°C, a po kilku minutach, gdy napar nabierze mocy, oddzielić fusy od napoju za pomocą tłoka. Warto pamiętać, aby nie przelewać kawy do filiżanki zbyt szybko i gwałtownie, bo może to sprawić, że niektóre fusy podniosą się do góry i wylądują w naczyniu.

Parzenie kawy – drip

Innym sposobem na parzenie kawy jest drip. Pod tajemniczą nazwą kryje się proste w obsłudze naczynie w kształcie lejka. Przygotowanie kawy zacznij od umieszczenia dripa na filiżance i włożenia do niego papierowego filtra. Wsyp do środka odmierzoną ilość kawy, a następnie wlej do naczynia gorącą wodę, tak aby tylko lekko przykryła kawę i odczekaj 30 sekund, aż ją wchłonie. Pozwoli to nadać naparowi wyjątkowego aromatu. Następnie wlej do filtra pierwszą porcję wody i poczekaj, aż spłynie przez kawę do środka naczynia. Proces ten powtórz około 2-3 razy aż do uzyskania pożądanej objętości napoju. Warto posiłkować się przy tym wagą, aby zachować odpowiednie proporcje kawy do wody (podstawowe wartości to 6 g kawy na 100 ml wody).

Parzenie kawy – drip
Dripper do kawy | Źródło: coffeedesk.pl

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym lub automatycznym nie wymaga specjalnej wiedzy – nowoczesne urządzenia posiadają intuicyjny interfejs, który pozwoli Ci łatwo przygotować ulubiony napój. Jeśli posiadasz ekspres z młynkiem, urządzenie samo mieli ziarna na ustawioną przez Ciebie grubość. Model kolbowy wymaga umieszczenia zmielonej kawy w kolbie. Dalej zasada jest ta sama. Woda przepływa pod ciśnieniem przez komorę z kawą i filtrem prosto do Twojej filiżanki. To jedyna metoda, którą możesz zrobić espresso.

Parzenie kawy w kawiarce

Parzenie kawy w kawiarce to niezwodny sposób na zrobienie czarnej, mocnej kawy. Jak wygląda parzenie kawy w kawiarce krok po kroku? Potrzebna będzie dobra kawa i przefiltrowana woda. Do dolnej części rozkręconej kawiarki wlej wodę, a następnie umieść u wylotu stalowy koszyczek i nasyp do niego kawy. Następnie całość skręć wraz z górną częścią i ustaw na piecu. Teraz pozostaje tylko czekać, aż napój zacznie przyjemnie bulgotać. To znak, że kawa jest gotowa. Zdejmij ją z kuchenki od razu, aby nie dopuścić do przegotowania.

Kawa w kawiarce
Kawa w kawiarce

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym

Ekspres przelewowy to klasyczne i proste urządzenie służące do przygotowania czarnej kawy. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym polega na wsypaniu kawy do pojemniczka z filtrem i wlaniu zimnej wody do zbiornika. Dalej pracę wykona za Ciebie ekspres. Urządzenie podgrzewa wodę i przelewa ją przez przygotowaną kawę. Powstały w ten sposób napój leci prosto do podstawionego dzbanka lub filiżanki.

Parzenie kawy w kubku

Omawiając sposoby przygotowania kawy, nie można zapomnieć o kawie parzonej w kubku, czyli popularnej „sypanej”. Parzenie kawy sypanej polega na umieszczeniu zmielonych ziaren na dnie naczynia, a następnie zalaniu ich wrzątkiem. Gdy fusy opadną, kawa jest teoretycznie gotowa do picia, ale… No właśnie. Zbyt długi kontakt kawy z wodą sprawia, że naparowi dużo brakuje do aromatycznych napojów przygotowanych w kawiarce, ekspresie czy metodą turecką.

Parzenie kawy w kubku
Parzenie kawy w kubku | Źródło: kawa.pl

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kawy?

Wybór kawy powinien być dostosowany do sposobu jej parzenia. Jeśli chodzi o parzenie kawy w ekspresie przelewowym lub w dripie – kawa powinna być jednorodna i czysta, najlepiej tzw. speciality, czyli jakości premium. Najlepiej sprawdzi się jasno palona arabica. Do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym lub w kawiarce można sięgnąć po ciemne ziarna arabiki z dodatkiem robusty.

Kubki wśród ziarenek kawy
Kubki wśród ziarenek kawy

Przyjmuje się także, że im dłuższy czas parzenia kawy, tym ziarna powinny być mniej zmielone, aby wydobyć z nich jak najwięcej aromatu. Możesz kupić gotową kawę mieloną, ale o wiele lepszy smak wydobędziesz ze świeżo mielonych ziaren – warto więc zainwestować w młynek żarnowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na własne preferencje – wolisz kawę gorzką i ciężką czy kwaśną, aromatyczną? Przy wyborze kieruj się profilami smakowymi podawanymi na etykietach i stopniem wypalenia ziaren.

Najczęściej popełniane błędy przy parzeniu kawy

Najpopularniejszym błędem podczas parzenia kawy jest zbyt wysoka temperatura wody. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dripa, gdzie kawę zalewasz wodą z czajnika. Pamiętaj, że nie powinna ona przekraczać 95°C, tak aby wrzątek nie zabił smaku kawy. Za najlepszą temperaturę do parzenia kawy uważa się ok. 90° C.

Innym popularnym błędem jest używanie niefiltrowanej wody. Woda stanowi aż 98% napoju. Używanie wody z kranu może negatywnie wpłynąć na smak przygotowanej z niej kawy. Prostym i niedrogim rozwiązaniem jest stosowanie dzbanka z filtrem.

Na smak kawy wpływa także grubość ziaren. Stosowanie zbyt grubo zmielonych ziaren w szybkich sposobach przygotowania kawy (jak espresso) lub zbyt drobno zmielonych (przy metodach przelewowych) sprawia, że napój jest mało intensywny w smaku. Innym często popełnianym błędem jest za wczesne mielenie ziaren. Już po upływie 15 minut kawa traci sporo swojego aromatu. Warto więc robić to bezpośrednio przed parzeniem.

Parzenie kawy przez baristę
Parzenie kawy przez baristę

Samodzielne parzenie kawy wymaga wiedzy na temat rodzajów ziaren, temperatury oraz sposobów jej przygotowania. Znając podstawowe zasady, łatwo dobierzesz odpowiednią kawę do ulubionego sposobu parzenia oraz przygotujesz aromatyczny napój, którym zachwycisz gości i domowników. Sam proces parzenia kawy stanie się natomiast przyjemnym codziennym rytuałem.

12
0

Podziel się:

Komentarze (1)

I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
In my оpinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much morе
useful than ever beforе.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.