1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak zrobić bitą śmietanę – prosty poradnik

Poradniki

2 miesiące temu

Jak zrobić bitą śmietanę – prosty poradnik

Kulinaria
3
0
0
3
0

Dowiedz się, jak zrobić bitą śmietanę w domowych warunkach z wykorzystaniem zaledwie kilku składników. To idealne uzupełnienie ciast, tortów, babeczek, gofrów, lodów lub nawet gorącej czekolady, którego przygotowanie zajmie zaledwie chwilę!

Zastanawiasz się, jak zrobić bitą śmietanę w warunkach domowych? To jak najbardziej wykonalne i wcale nie trzeba kupować gotowego produktu w puszce, Ten, choć poręczny, nigdy nie będzie tak dobry jak domowa bita śmietana. Dowiedz się tego, jak ją przygotować dzięki naszemu poradnikowi.

Jak zrobić bitą śmietanę – niezbędne składniki

Bita śmietana przepis to prawdziwa łatwizna! Zanim jednak przejdziemy do pracy nad jej przyrządzeniem, musimy zgromadzić składniki. I z tym również nie będzie wiele zachodu, ponieważ przygotowanie bitej śmietany wymagać będzie posiadania tylko trzech składników. Co zatem będzie niezbędne?

 • Śmietanka 36% – to naszym zdaniem najlepszy wybór do wyrobienia bitej śmietany. Choć można użyć popularnej „trzydziestki”, polecany przez nas wybór pozwoli osiągnąć lepszy kremowy rezultat, który utrzyma się dłużej. Pamiętaj o tym, aby była ona odpowiednio dobrze schłodzona.
 • Dodatek słodzący – nie jest niezbędny, ale z pewnością poprawi smak bitej śmietany. Najlepszym wyborem będzie duża łyżka cukru pudru, jednak można z powodzeniem użyć np. miodu.
 • Dodatki – w tej kwestii masz pełną dowolność, gdyż z powodzeniem może to być ekstrakt z wanilii, przyprawa lub nawet ulubiony słodki trunek.

Do tego rzecz jasna potrzebne będą jeszcze odpowiednie narzędzia. Tutaj jednak również nie będzie żadnej przesady – potrzebujesz miseczki do miksowania (wykonana z metalu będzie najlepszą opcją) oraz miksera elektrycznego z odpowiednią końcówką. Choć co warto zaznaczyć, możemy też się obejść bez tego ostatniego narzędzia (o czym więcej piszemy niżej).

Jak zrobić bitą śmietanę domowym sposobem?
Przygotowanie bitej śmietany jest bajecznie proste

Jak zrobić bitą śmietanę – zacznij od odpowiedniej temperatury!

To w zasadzie jeden z najważniejszych kroków, jaki musimy podjąć przed rozpoczęciem przygotowywania bitej śmietany. Nasza baza w postaci śmietanki musi być odpowiednio zimna. Im zimniejsza, tym łatwiej i lepiej będzie można ją ubić.

Unikajmy więc sytuacji, w której wyłożyliśmy śmietankę z lodówki na dłuższy czas. Jeżeli jej temperatura będzie wynosić tyle samo, ile jest w pokoju, nie uda się nam ubić jej na bitą śmietanę. Dla osób, które chcą osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty ubijania, mamy dodatkową procedurę.

Polega ona na schłodzeniu także sprzętu, jakim będziemy się posługiwać. Chodzi tu o miskę oraz końcówki miksera. Wystarczy umieścić je w lodówce na około 20-30 minut (lub zamrażarce na mniej niż 15 minut) i gotowe. Po wyjęciu z ich pomocą możemy rozpocząć przygotowanie najlepszej domowej bitej śmietany.

morele.net_korzystne oferty

Jak zrobić bitą śmietanę krok po kroku

Skoro jesteśmy już przygotowani, pora przejść do wykonywania całego procesu przygotowania domowej bitej śmietany.

 1. Wszystkie składniki umieść w misce – śmietanka 36%, cukier puder wraz z dodatkami.
 2. Rozpocznij proces miksowania na średniej prędkości obrotów. Naszym zdaniem taka prędkość będzie najlepsza do odpowiedniego napowietrzenia bitej śmietany.
 3. Równomiernie ubijaj zawartość miski.
 4. Uważnie obserwuj substancję i jej konsystencję. Jeżeli spóźnisz się możesz ją przemiksować, czego objawem będzie rozwarstwianie się oraz ziarnistość.
 5. Zakończ miksowanie w momencie, gdy bita śmietana będzie odpowiednio delikatna i miękka. Rozpoznasz to też po jej powierzchni, która będzie gładka i wyrównana.

Sprawdź też: Przepis na pączki – domowe pączki tradycyjne

Warto pamiętać: Istnieje pewna pomocna metoda, która umożliwia szybką ocenę konsystencji naszej bitej śmietany. Wyjmij mikser z miski i postaw go tak, aby końcówki znajdowały się w pozycji poziomej (nad miską). Osiadająca na nich bita śmietana w końcowej fazie powinna być gęsta i sztywna. Pod wpływem grawitacji będzie ona rzecz jasna spływać z końcówek, jednak nie powinna stracić swojego kształtu. W tej fazie nie może być zbyt płynna ani zbyt ciężka i rozwarstwiona. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłączać mikser kilkukrotnie i oceniać zmianę konsystencji.

Jak zrobić bitą śmietanę z mleka?

Naszą bazą do przygotowania bitej śmietany może być również mleko. I to zarówno popularne w naszym kraju mleko krowie, jak i mleko kokosowe. Początkowe wymagania są w zasadzie takie same: mleko musi być mocno schłodzone, polecamy również schłodzenie miski oraz samej trzepaczki.

Następnie możemy wypełnić miskę bazą i rozpocząć sam proces ubijania. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na mleko kokosowe, musimy wybrać to w formie stałej. Mleko kokosowe w płynie nie będzie odpowiednie do wytworzenia bitej śmietany. Zasada odpowiedniego poziomu tłuszczu w przypadku mleka również obowiązuje.

Bita śmietana na końcówkach łopatek miksera — konsystencja ma kluczowe znaczenie
Konsystencję możemy ocenić w łatwy sposób – na podstawie tego, jak produkt ścieka z łopatek miksera

Wszystko gotowe? Wybrane mleko wlewamy do miski, a następnie uruchamiamy mikser. Potrzebne będą maksymalne obroty silnika, gdyż mleko jest trudniej ubić niż śmietanę. W końcowym procesie miksowania musimy dodać jeszcze słodzik, najlepiej cukier puder. W momencie, gdy zobaczymy, że efekty naszej pracy są odpowiednio kremowe, możemy zakończyć mieszanie. Upewnijmy się, że z końcówek miksera nasza bita śmietana nie spływa na szybko ani nie jest przesadnie ziarnista.

Jak wzmocnić trwałość bitej śmietany?

Używając bitej śmietany np. w charakterze dekoracji torowej, chcemy, aby jak najdłużej zachowała swój kształt i puszystość. Aby móc ją dłużej przechowywać w lodówce w odpowiedniej formie, niezbędny będzie dodatkowy składnik. Jest nim środek spulchniający w postaci kamienia winnego (znanego także jako tartarus, czyli wodorowinian potasu). 

Ten w pełni nieszkodliwy środek jest jednym ze składników proszku do pieczenia. W swoim działaniu zapewnia lepszą stabilizację bitej śmietany oraz innych struktur z białek. Wpływa na zwiększenie nie tylko ich stabilności, ale także objętości. Dodając go w procesie ubijania, sprawimy, że nasza bita śmietana wytrzyma znacznie dłużej w lodówce.

Sprawdź też: Przepis na faworki – sprawdź, jak zrobić chrust!

Wszystko sprowadza się do dodania około ¼ łyżeczki tego środka podczas ubijania, wraz z pozostałymi składnikami.

Jak zrobić bitą śmietanę bez miksera?

Mikser to przydatne narzędzie, ale nie zawsze możemy nim dysponować, prawda? Co w przypadku, gdy musimy przygotować bitą śmietanę, ale nie mamy sprzętu do ubicia samej śmietany? Bez obaw, ponieważ możemy posłużyć się również klasyczną ubijaczką do jaj lub nawet widelcem.

Zabierając się do pracy, pamiętajmy, aby schłodzić zarówno śmietanę razem z narzędziami (miska, trzepaczka/widelec). W lodówce wystarczy do 30 minut, natomiast w przypadku zamrażalnika – kwadrans. Wszystko zostało schłodzone? Czas więc przystąpić do pracy – podegnij rękawy, gdyż czeka Cię odrobina machania ręką!

Bita śmietana na gofrze
Gofry z bitą śmietaną są pyszne, ale te z domową bitą śmietaną są jeszcze lepsze!

Wypełnij miskę śmietaną (rzecz jasna także odpowiednio tłustą, powyżej 30%) i za pomocą trzepaczki lub widelca zacznij ubijać energicznie. Po około minucie/dwóch śmietana zmieni swoją konsystencję – wystarczy unieść narzędzie, aby zobaczyć zmianę. Teraz pora na cukier – dodaj łyżkę, a następnie ubijaj ponownie, aż do osiągnięcia pożądanej konsystencji. 

Choć brak miksera pewnie poczujesz w postaci lekkiego bólu ręki, wykonanie bitej śmietany bez „zaawansowanego” narzędzia jest możliwe. W zasadzie można nawet użyć zwykłego słoika. Wystarczy napełnić go śmietaną, zakręcić szczelnie i przez około dwie minuty energicznie machać.

Sprawdź też: Jak zrobić tosty francuskie? Przepis na słodko i słono

Bita śmietana ze śmietany 18%, 12% lub 10%

Co w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednio tłustą śmietaną? Czy możemy wykorzystać produkt o niższej zawartości tłuszczu? Choć teoretycznie wykonanie bitej śmietany z popularnej 18% byłoby możliwe, mija się to z sensem. Przede wszystkim procedura byłaby znacznie dłuższa i wymagała mocniejszego ubijania.  Jednak nawet w przypadku osiemnastki nie powinniśmy zabierać się do pracy.

Wszystkie trzy rodzaje wymienionych śmietan są zbyt kwaśne i chude, aby stanowić bazę do wykonania bitej śmietany w warunkach domowych. Jeżeli więc chcemy ją wykonać w naszej kuchni, celujmy w produkty takie jak śmietana 30%, a najlepiej: 36%.

Jak zrobić bitą śmietanę? Teraz wiesz już wszystko, co potrzeba

Przygotowanie bitej śmietany w domu nie będzie już dla Ciebie wyzwaniem. Teraz możesz z powodzeniem przygotować w domowym zaciszu gofry, lody, Pavlova lub ciasto udekorowane bitą śmietaną. I to nie taką bitą śmietanę w sprayu, ale wykonaną w pełni na własną rękę. Życzymy smacznego!

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *