1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile gotować jajka na twardo? Zobacz, jak ugotować jajka!

Poradniki

6 miesięcy temu

Ile gotować jajka na twardo? Zobacz, jak ugotować jajka!

Kulinaria
11
0
0
11
0

Nie wiesz, ile gotować jajka na twardo? Zobacz, w jakiej wodzie należy to robić oraz czy wielkość jajek ma znaczenie. Zdradzimy Ci sekrety, dzięki którym gotowanie jajek na twardo będzie czystą przyjemnością, bez najmniejszej wpadki!

Niemal każdy z nas dochodzi do tego momentu w życiu, gdy musi dowiedzieć się, jak długo gotować jajka na twardo. Uspokajamy – nie jest to trudna sztuka! Przygotuj jajka i gotujmy!

Ile gotować jajka na twardo w gorącej wodzie?

Chcąc ugotować jajka na twardo we wrzącej wodzie, możemy się gorzko rozczarować. W taki sposób można przygotować jajka na miękko, lecz na twardo raczej zalecane jest, by gotować je od zimnej wody. Zależy to od dokładnego czasu, który musi spędzić jajko na miękko we wrzątku, choć niektórzy i tak polecają tę metodę, wskazując na mniejsze wahania temperatury podczas gotowania, stopniowego nagrzewania się wody.

ile gotować jajka na twardo
Z jajek na twardo możesz przygotować całe mnóstwo pysznych dań!

Chcąc spróbować – trzeba wziąć pod uwagę kilka zasad. Zwłaszcza jeśli przechowujemy jajka w lodówce, należy wyjąć je wcześniej, by były w temperaturze pokojowej. Zapobiegnie to pękaniu skorupek. W ten sposób możemy uniknąć niemiłej niespodzianki. Niektórzy także zalecają, aby przed umieszczeniem jajek w garnku użyć nakłuwacza. Dzięki drobnej dziurce uwalniany jest nadmiar ciśnienia. 

Sprawdź też: Ile gotować jajka na miękko? W gorącej czy zimnej wodzie?

Więc, gdy mamy już zagotowaną wodę w garnku – możemy wsypać sól i przejść do układania jajek. Należy robić to delikatnie, opuszczając je przy pomocy łyżki, przy okazji zapewniając im wystarczająco dużo miejsca. 

Ile gotujemy jaja na twardo we wrzątku?

Po obniżeniu płomienia, by woda jedynie delikatnie się gotowała, odpalamy minutnik. Ile gotować jajka na twardo? Czas dla poszczególnych rozmiarów wynosi:

 • S – do 5 cm do 8 minut,
 • M – około 6 cm do 9 minut,
 • L –  około 7 cm do 10 minut.
ile gotować jajka na twardo
Kurze jaja mogą mieć różne rozmiary – na ich podstawie dobierz czas gotowania

Po upłynięciu danego czasu zdejmij garnek z ognia. Wylej wrzątek i zalej jajka zimną wodą. Dzięki temu zatrzymasz proces gotowania, a Twoje jajka będą wręcz perfekcyjne! Przed obraniem odczekaj kilka chwil, by się nie poparzyć. 

morele.net_korzystne oferty

Ile gotować jajka na twardo od zimnej wody?

Najczęściej wybieranym sposobem na gotowanie jaj na twardo, jest przygotowywanie ich od zimnej wody. W tym przypadku wystarczy wlać odpowiednią ilość wody, która przykryje jajka i wsypać sól. Następnie delikatnie umieść jajka z lodówki lub w temperaturze pokojowej na dnie garnka. Należy zachować między nimi drobny odstęp, aby nie stukały o siebie podczas gotowania. Teraz wystarczy ustawić garnek na palniku. Ogień może być dość duży, aż do momentu zagotowania. 

Woda podgrzewająca się stopniowo, będzie również podgrzewać jajka. Dzięki temu mamy większą pewność, że ich skorupki nie popękają. Czas zaczynamy liczyć od momentu zagotowania się wody. Warto wtedy nieco przykręcić gaz i zastosować się do wcześniej wspomnianych ustawień minutnika.

Sprawdź też: Jak zrobić naleśniki? Prosty przepis na ciasto naleśnikowe

Podobnie jak powyżej, po ugotowaniu, należy zdjąć garnek z palnika i wylać wrzącą wodę. Następnie jajka należy zalać zimną wodą z kranu i poczekać aż przestygną. Wtedy wystarczy je obrać i gotowe! 

Ile gotować jajka przepiórcze na twardo?

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak powinny być przygotowywane jajka przepiórcze na twardo. Te drobne jaja są znacznie bardziej odporne na temperatury i nawet wyjęte wprost z lodówki, mogą, a nawet powinny zostać włożone do wrzącej wody.

Te jajka nie pękają pod wpływem dużej różnicy temperatur. A ile gotować te jajka na twardo? Wystarczą 4 minuty. Chcąc cieszyć się płynnym wnętrzem – wyłącz gaz już po 90 sekundach. 

ile gotować jajka na twardo
Po ugotowaniu nie zapomnij o przelaniu jajek zimną wodą

Podobnie jak jaja kurze – po ugotowaniu należy przelać je zimną wodą. Zatrzyma to proces ścinania się. Będą wtedy idealne. Do obrania wykorzystaj nożyk lub zmiażdż skorupkę poprzez rolowanie jajka po blacie.

O czym warto pamiętać, gotując jajka na twardo?

Wiesz już, ile gotujemy jaja na twardo – mimo wszystko warto pamiętać o kilku zasadach, które upewnią Cię w ich przygotowywaniu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, że:

 • warto dodać łyżkę lub dwie soli do wody. Do gotowania dużej ilości jajek należy wsypać aż do 3-4 łyżek soli;
 • nie należy gotować zbyt wielu jajek jednocześnie, by nie narazić ich na pękanie;
 • niewrzucaniu jajek prosto z lodówki do gotującej się wody (oprócz jaj przepiórczych);
 • niepozostawianiu ugotowanych jajek w zimnej wodzie zbyt długo – obieranie ich wtedy może być naprawdę nieprzyjemne.

Sprawdź też: Rogale świętomarcińskie – przepis na Dzień Świętego Marcina

Stosując się do powyższych zasad, z pewnością przygotujesz idealne jajka na twardo. W zależności od tego, jaki rozmiar wybierzesz – tak długo powinny się gotować. 

Mamy nadzieję, że ten poradnik okazał się przydatny i masz już stuprocentową pewność, ile gotować jajka na twardo. Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi ulubionymi przepisami na dania, które zawierają w sobie ten produkt! Nie możemy się doczekać, aby wypróbować Wasze propozycje! 

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *