1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak prać poduszki z pierza? Czy warto to robić?

Poradniki

12 miesięcy temu

Jak prać poduszki z pierza? Czy warto to robić?

DIY Porządki domowe
3
0
2
3
0

Pranie pierza wcale nie musi negatywnie wpływać na stan ulubionej pierzyny wypełnionej piórami. Jak prać poduszki z pierza? W poniższym artykule znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w tym zadaniu!

Pierzyna puchowa to popularne rozwiązanie w wielu polskich domach. Stare poduszki z pierza wciąż możemy znaleźć nawet w nowoczesnych wnętrzach. Nic w tym dziwnego – pierzyna z pierza jest ciepła i przytulna, a do tego naturalna. Jednak niewiele osób wie, jak powinno wyglądać pranie poduszek z pierza i czy można to robić w pralce. Chociaż najpopularniejsze są poduszki z pierza gęsiego, producenci oferują także wypełnienie z piór kaczych. Naturalne pióra są bardzo podatne na uszkodzenia i wymagają wyjątkowej delikatności, dlatego przed praniem poduszek z pierza warto dowiedzieć się kilku istotnych informacji, które pomogą nam w praniu kołdry wypełnionej piórami. Czy można prać kołdrę z pierza w pralce? Poduszki z pierza – jak prać? Przekonajmy się!

Poduszka z pierza – czy można prać?

Pranie to nieunikniony element zachowania higieny każdej pościeli, jeśli chcemy zachować higienę i pozbyć się wszelkich zabrudzeń. To dotyczy wszystkich elementów pierzyny, także tej puchowej. Pierze to bardzo delikatne wypełnienie, które jednocześnie zapewnia pełen komfort użytkowania. Czy można prać poduszki wypełnione piórami? 

jak prać poduszki z pierza
Źródło: grove.co

Sprawdź też: Jak prać pościel w pralce? Porady na czystą i miękką pościel

Naturalność i delikatność tego wypełnienia ma olbrzymi wpływ na sposób, w jaki należy prać poduszkę z pierza. Jest to jak najbardziej możliwe, a nawet wskazane. Pranie poduszki z pierza powinno odbywać się stosunkowo często, ponieważ głowa i kark to miejsca, które cechują się wzmożoną potliwością. Należy pamiętać, że zastosowanie różnego rodzaju pierza będzie miało wpływ na sposób, w jaki należy prać wypełnione nim elementy pościeli. 

Jak prać poduszki z pierza?

Higiena to bardzo ważna rzecz, dlatego pranie poduszek z pierza nie ominie nikogo. Jak prać poduszki z pierza? Przede wszystkim należy robić to przy pomocy odpowiednich detergentów, które będą bardzo delikatne i nie uszkodzą struktury pierza. Bardzo ważne jest stosowanie się do wskazówek i zaleceń producenta, który z pewnością poinformuje nas, w jaki sposób należy dbać o dany produkt. Pranie pierza wcale nie musi być wymagające i destrukcyjne dla tego wypełnienia, jeśli zastosujemy się do instrukcji i użyjemy wyłącznie detergentów o małej mocy.

Dobrym pomysłem na to, jak prać poduszkę z pierza, jest oddanie jej do specjalistycznej pralni, która doskonale zaopiekuje się naszą pierzyną i sprawi, że wróci do nas w idealnym stanie. Ta zasada dotyczy zwłaszcza tych elementów, które wymagają prania chemicznego. Poduszkę z pierza gęsiego możemy prać również w domu, ale należy to zrobić podczas słonecznego dnia, aby pierze miało okazję do szybkiego wyschnięcia w pełnym słońcu. 

Jak prać poduszki z pierza w pralce

Skutecznym sposobem na pranie poduszek z pierza jest umieszczenie ich w pralce. Co ważne, możemy to zrobić jedynie wtedy, gdy nie ma przeciwwskazań producenta. Jak prać poduszki z pierza w pralce? Należy robić to pojedynczo. Przed umieszczeniem poduszki w pralce należy upewnić się, że pióra nie wydostaną się przez żadną dziurę w materiale. Pranie kołdry w pralce wcale nie musi być skomplikowane, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowszych modeli pralek. 

Tego typu pralki są zazwyczaj wyposażone w specjalne programy, które gwarantują bezproblemowe pranie pościeli z pierza. Odpowiedni do prania pościeli z wypełnieniem z piór jest także program przeznaczony do tkanin delikatnych, dlatego nie musimy obawiać się o uszkodzenie piór przy jego zastosowaniu.

pranie poduszek
Źródło: heritageparklaundry.com

Jak prać kołdrę z pierza? W ten sam sposób, co poduszki z tym wypełnieniem. Najważniejsze są zalecenia producenta, według których należy postępować. Jeśli posiadamy pralkę o odpowiedniej ładowności i nie ma przeciwwskazań producenta, możemy spokojnie włożyć kołdrę do pralki. Pranie kołdry w pralce nie jest skomplikowane, jednak równie dobrym wyborem jest powierzenie tego zadania specjalistom.

Jeśli chodzi o detergenty, najlepiej jest wyposażyć się w specjalne płyny do prania puchu. Są delikatniejsze od zwykłych detergentów i nie zniszczą cennego wypełnienia. Warto także zakupić specjalne kulki do prania puchu. Te niepozornie wyglądające gumowe piłeczki do prania puchu są pokryte wypustkami i należy je umieścić w bębnie pralki. Kule do prania puchu pomagają rozbić pierze, aby wciąż było puszyste i nie zbijało się. Piłki do prania puchu naprawdę mogą się przydać i pomagają osiągnąć lepsze efekty podczas prania poduszek tego typu.

Pranie poduszek z pierza – jaka temperatura?

Nasze kompendium wiedzy o praniu poduszek z pierza nie jest kompletne bez wiadomości na temat wymaganej temperatury. Delikatność wypełnienia sprawia, że należy traktować je w odpowiedni sposób. Ważne są nie tylko dobór odpowiedniego programu piorącego i zastosowanie specjalnych detergentów o niskiej mocy, ale także wybranie właściwej temperatury, w której odbędzie się cały proces prania. Jak wyprać poduszkę lub jak prać pościel puchową prawidłowo? Uważa się, że najlepszym wyborem jest ustawienie temperatury, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Niższa temperatura wpływa na pierze zdecydowanie lepiej.

Jak wysuszyć poduszkę z pierza?

Wiemy już, jak wyprać poduszkę z pierza, jednak równie ważną kwestią jest odpowiednia technika suszenia tego naturalnego wypełnienia. Jeśli chcemy cieszyć się miękkim i luźnym wypełnieniem, nie powinniśmy umieszczać elementów pościeli z pierzem w suszarkach mechanicznych. Suszenie w ten sposób może niekorzystnie wpłynąć na kondycję wypełnienia i całkowicie zniszczyć poduszkę. Najlepszym sposobem na wysuszenie poduszki z pierza jest umieszczenie jej na zwykłej suszarce i wystawienie na pełne słońce. Z tego powodu pranie poduszek z wypełnieniem z piór najlepiej przeprowadzać w ciepłe i słoneczne dni. Poduszka osuszona przez promienie słoneczne i wiatr będzie niezwykle miękka i delikatna.

suszenie poduszek
Źródło: liquidlaundromats.com

Czy warto prać poduszki z pierza?

Teraz wiadome jest, jak prać poduszki z naturalnym wypełnieniem z piór. Czy warto przeprowadzać ten zabieg, który potrafi przysporzyć wiele trudu? Odpowiedź jest oczywista – tak! Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, musimy dbać o higienę nie tylko osobistą, ale także higienę przedmiotów, którymi się otaczamy. Pościel może zgromadzić na sobie mnóstwo drobnoustrojów, kurzu i zanieczyszczeń, dlatego powinniśmy prać ją regularnie. Warto jest prać poduszki z pierza, jeśli chcemy cieszyć się ich dobrą kondycją, miękkością i czystością. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zwiększy komfort podczas snu, ale pomoże także w przedłużeniu żywotności naszych poduszek z pierza.

Sprawdź też: Jak czyścić zamszowe buty? Czyszczenie zamszu krok po kroku

Jak często prać poduszki z pierza?

Podczas snu nasze ciało wciąż się poci. Z tego powodu poduszki, także te z pierzem, często narażone są na działanie nieprzychylnych właściwości ludzkiego potu. Aby utrzymać je w czystości i zapewnić sobie przyjemne warunki do snu, należy prać poduszki z pierza nie rzadziej niż raz na rok, najlepiej w okresie wakacyjnym, gdy możemy przeprowadzić ich suszenie na zewnątrz. W przypadku osób z alergiami lub osób cierpiących na zwiększoną potliwość warto przemyśleć częstsze pranie poduszek z pierza.

Źródło obrazka głównego: safesleepsystems.com

3
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *