1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak powinna wyglądać pracownia malarza? Co powinno się w niej znaleźć oraz jakie style wnętrz pasują do takiego pomieszczenia?

Poradniki

2 lata temu

Jak powinna wyglądać pracownia malarza? Co powinno się w niej znaleźć oraz jakie style wnętrz pasują do takiego pomieszczenia?

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
2
1
0
2
1

Pracownia artystyczna to intymne, choć z reguły bardzo przestrzenne miejsce przeznaczone do tworzenia różnych dzieł sztuki, w zależności od profesji jej właściciela. Zastanawiasz się, jak wygląda pracownia malarza? A może chcesz stworzyć swoją własną? 

Pracownia malarza — elementy, które nadają charakter artystyczny

Pracownia malarska to przestrzeń, która intryguje ludzi. Tutaj bowiem są tworzone artystyczne dzieła, zarówno te mniejsze, jak i większe. Dla artysty jest ona natomiast małą świątynią, choć w istocie pracownia powinna charakteryzować się przestrzennością. Daje to swobodę w tworzeniu i pozwala zapanować nad ewentualnym chaosem. Kolejnym ważnym elementem, który nadaje charakteru takiej pracowni, jest naturalne światło. Zwróć więc uwagę, by miejsce, które wybierasz na atelier, cechował spory metraż, jasne ściany i duże okna.

pracownia malarza - obraz, kobieta, niebieski
Pracownie malarskie mogą być urządzane w przeróżnych stylach

Sprawdź też: Szalony Salvador Dali – ciekawostki o twórczości artysty

Czy pracownia malarza musi wyglądać jak jeden wielki chaos?

Pracownia artystyczna wcale nie musi być jednym wielkim chaosem, ponieważ współczesne atelier-studio aranżowane jest zazwyczaj w dużych przestrzeniach. Pozwala to bardziej zapanować nad materią — bez problemu mieszczą się tu wielkoformatowe obrazy oraz przybory. Możesz postawić pojemną szafę w designerskim stylu lub przymocować gustowne drewniane półki na jednej ze ścian. Pomyśl także o stoliku na kółkach, żeby mniejsze przybory mieć zawsze pod ręką. Warto wyznaczyć specjalną strefę na przechowywanie sztalug i płótna oraz oddzielny kącik na relaks.

Styl nowoczesny

Pracownia artysty malarza — w stylu nowoczesnym — jest z pewnością duża i jasna. Zadbaj o to, by okna były umiejscowione od strony południowej. Jeżeli masz możliwość przeszklenia ściany, będzie to idealny sposób na wpuszczenie naturalnego światła, które jest tak bardzo potrzebne podczas malowania. Postaw na kolory ścian w jasnych odcieniach, pomyśl np. o białej cegle, w rogu wstaw wygodną, kolorową sofę — dla kontrastu.

Styl retro

Jeżeli chcesz, by Twoja pracownia była przytulna i nawiązywała swoim wyglądem do dawnych czasów, zdecyduj się na styl retro. Wszystkie elementy drewna będą tu mile widziane. Pojemniki na pędzle postaw na lakierowanym regale z ozdobnymi drewnianymi nóżkami, wyeksponuj przy ścianie swoje najlepsze obrazy. Zadbaj też o nastrojowe światło — dodatkowe lampy przydadzą się w godzinach wieczorowych, gdy do Twojego atelier wpadną goście.

Styl vintage

Dysponujesz fajnym poddaszem? To idealne miejsce na pracownię artysty, koniecznie w stylu vintage! Możesz zaadaptować w tym celu cały strych — im jest większy, tym ciekawsze możliwości jego aranżacji.  Na targu ze starociami kup duży dywan vintage w odcieniach czerwieni lub zieleni, czy z motywami geometrycznymi.

Styl loft

Styl loftowy w atelier malarskim cieszy się bardzo dużą popularnością. Jego majestatyczność, przestronność, wysokie sufity i wielkie proste okna bez zbędnych upiększeń przyciągają uwagę, jednocześnie zachowując harmonię. Jeżeli marzy Ci się nowoczesna pracownia malarza w stylu loftowym, powinieneś postawić na kolorystykę ziemi, a także detale w metalicznych odcieniach. Stwórz minimalistyczny kącik kawowy w ciemnym kolorze, a swoje ukochane sztalugi starannie wyeksponuj w naturalnym świetle, koniecznie blisko okna.

Styl klasyczny

Atelier w stylu klasycznym możesz zaaranżować niemal w każdej przestrzeni — wszystko zależy od tego, jak docelowo ma wyglądać Twoja pracownia. Zadbaj, by kolory wnętrza były eleganckie, ale nienarzucające, powinny wyglądać przytulnie. W rogu postaw dwa fotele i mały drewniany stolik. Możesz także kupić złoty lub srebrny kwietnik i wprowadzić do pracowni nieco roślinności. Ładnie będzie tutaj wyglądać także drewniana podłoga oraz wisząca lampa.

Domowa pracownia malarza krok po kroku — jak to urządzić? Inspiracje

Jak urządzić pracownię? Znajdź odpowiednie pomieszczenie, może to być np. nieużywany pokój. Pamiętaj, że powinien być dobrze, naturalnie oświetlony. W sprzedaży dostępne są lampy przeznaczone dla plastyków, dzięki którym wzrok wolniej się męczy, to jednak kosztowne rozwiązania. Na początek zawsze możesz postawić na oświetlenie dzienne, a wieczorami malować przy większej ilości klasycznych lamp. Nie zapominaj jednak, że źle dobrane oświetlenie ma wpływ na wizualny efekt dzieła.

pracownia malarza - dziewczynka, farby, pędzle
Dobre oświetlenie jest kluczowe dla malarzy, ponieważ wpływa ono na ostateczny wygląd obrazu

Sprawdź też: Piet Mondrian: najsłynniejsze obrazy i kompozycje w aranżacji. Poznaj modne wnętrza inspirowane sztuką holenderskiego artysty

Zadbaj o wygodne krzesło, miękki fotel do chwili relaksu i pojemną szafę na przybory malarskie. Koniecznie kup sztalugi i zapas płótna! Pracownię możesz podzielić na mini strefy: zaplecza, twórczą oraz relaksu. Pamiętaj, że pracownia malarska powinna wyglądać przede wszystkim tak, żebyś to Ty dobrze się w niej czuł. Niech Cię inspiruje! To ma być fajne, kreatywne, a przede wszystkim Twoje miejsce.

Marzysz o domowej pracowni malarskiej? Nawet jeżeli nie jesteś profesjonalnym malarzem artystą, a po prostu kochasz malować i jest to Twoją pasją — specjalna strefa stworzona tylko dla Ciebie to z całą pewnością świetny pomysł. Pomoże Ci ona ukryć się przed światem i realizować swoje pasje!

2
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.