1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak ładnie zawiązać kokardę na prezencie? Łatwe metody wiązania kokard krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Jak ładnie zawiązać kokardę na prezencie? Łatwe metody wiązania kokard krok po kroku

DIY
11
3
0
11
3

Wiązanie kokardy to dla wielu to trudne zadanie, ale jest metoda na wykonanie efektywnego wiązania w prosty sposób. Nie potrzeba do tego skomplikowanych wiązań i kilometrów wstążki. Nie wiesz jak zawiązać kokardę, żeby wyglądała ładnie? Podpowiadamy!

Wiązana kokarda: elegancka dekoracja prezentu

Kokarda może nie tylko dekorować miły pakunek, ale też sama w sobie być prezentem. Kto nie czuł ekscytacji z drobiazgu owiniętego pięknie prezentującą się, ogromną kokardą? Zawiązanie wstążki nie jest wbrew pozorom trudnym zadaniem, wymaga jedynie chęci i pięknego materiału, który ozdobi nawet najmniejszy pakunek.

jak zawiązać kokardę
Źródło: bialanic.pl

Zobacz: Lampion ze słoika DIY: jak go wykonać? Poradnik krok po kroku

Jakie wstążki i tasiemki nadają się do wiązania kokard?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, różne rodzaje wstążek będą odpowiednie. Dla przykładu, jeśli chcesz stworzyć piękną dekorację na urodziny dla najmłodszych, będziesz potrzebować wstążki z tiulu lub organzy. Każdy rodzaj tego materiału doda innego charakteru pakunkowi. Pamiętajmy, że samą kokardę można ciekawie przyozdobić, wplatając w nią np. suszone kwiaty. Warto pozwolić swojej wyobraźni zaszaleć – możliwości pięknego udekorowania pakunku jest wiele. Kokardy pięknie prezentują się w towarzystwie jednokolorowych papierów i pieczęci lakowych.

Sztywna wstążka

Sztywną wstążką łatwiej stworzyć estetyczną kompozycję, której efekt będzie zachwycał. Elegancka kokarda z rypsowej wstążki zaciekawi swoją teksturą, a wiązanie z satynowej będzie pięknie odbijać światło.

Sztywna wstążka
Źródło: distile.pl

Cienka tasiemka

Ażurowa, satynowa, a może ponadczasowa aksamitka? Cienkie wstążki niekiedy nie utrzymują kształtu kokardy, jeśli jest nieodpowiednio wykonana, ale niech Cię to nie zniechęca do przyozdobienia nimi prezentów! Wąska tasiemka może się dobrze prezentować z szarym papierem kraftowym i dodatkiem suszonych roślin.

Szeroka wstążka

Szeroka wstążka pięknie ozdobi każdy prezent niezależnie od jego kształtu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wstążkę szyfonową, rypsową czy satynową, estetycznie będzie się prezentować na dużych pudłach i pakunkach o nieregularnym kształcie.

Szeroka wstążka
Źródło: bysimple.pl

Organza i tiul

Kokardy wykonane z organzy i tiulu będą się pięknie prezentować zarówno jako dekoracja wnętrza, jak i kokarda ozdabiająca upominek. Lekki, ale sztywny materiał pięknie będzie się prezentować na nawet najmniejszych upominkach.

Wiązanie kokardy krok po kroku

Jak zawiązać idealną kokardę? Są dwie sprawdzone metody, które pokazują łatwy sposób na wiązanie wstążki wokół prezentu. Jeden pokazuje jak zawiązać kokardę trzymającą wieczko pudła z czterech stron, a drugi jak ładnie przyozdobić pudełko podwójną kokardą. Oto jak zrobić kokardę:

 • Wybierz rodzaj wstążki – upewnij się, że jest wygodna do pracy i nie ma zbyt twardej powierzchni.
 • W kolejnym etapie nie musisz odcinać odpowiedniej długości z rolki – mogłoby to narazić Cię na zmarnowanie materiału. W całym procesie nie będziesz wiązać supłów.
 • Wybrane przez siebie pudełko umieść wieczkiem do góry, a wstążkę przytrzymaj poziomo na nim. Okręć pudełko końcówką wstążki trzymanej w prawej dłoni. Kciukiem lewej wciąż trzymaj koniec kawałka ułożonego poziomo – on nie powinien zmienić miejsca. Pamiętaj, że końcówka trzymana w lewej dłoni powinna być kilka centymetrów dłuższa od powierzchni na której leży.
 • Przytrzymując ją lewym kciukiem, końcówkę z prawej ręki przełóż pionowo i owiń nią pudełko. Teraz możesz się upewnić czy wstążka nie jest w żadnym miejscu zniekształcona.
 • Wyrównaj wstążkę. Dolną końcówkę przełóż górą przez powstały na środku supeł. Ważne, żeby zrobić to po lewej stronie. Kiedy zobaczysz plus z końcówkami wstążki wystającymi na ukos, to znaczy, że wszystko się udało.
 • Używając górnej końcówki wstążki, zrób pętelkę i trzymając ją, owiń dolny koniec wstążki wokół tej pierwszej. Koniec, którym okręcona była pętelka, należy przełożyć przez zrobione wcześniej owinięcie. W połowie przekładania przerzuć górną końcówkę wstążki na dół. Kciukami wyrównaj kokardkę.

Jak zrobić podwójną kokardę?

Podwójna kokarda pięknie zaprezentuje się jako dekoracja pakunku lub dodatek do istniejącej już kokardy. Można ją przyczepić w każdym miejscu, którego powierzchnia na to pozwala – najlepiej jednak wygląda umieszczona klasycznie na prezencie.

 • Po wybraniu wstążki odetnij ok. 40-centymetrowy kawałek (wielkość kokardy będzie zależna od tej długości).
 • Następnie, palce wybranej dłoni rozłóż w taki sposób, żeby powstały z nich pary: wskazujący i środkowy oraz serdeczny i mały – one posłużą za narzędzie do wykonania podwójnej kokardy!
 • Wstążkę połóż na wewnętrznej stronie dłoni i owiń wokół niej, pozostawiając jeden koniec wstążki wystający poza rękę. Materiał znajdujący się na dole przełóż przez wewnętrzna część dolnej pary palców, a następnie zewnętrzną część górnej pary. Idąc w dół, wykonaj ten sam ruch.
 • Pozostały kawałek wstążki przełóż przez powstałą przestrzeń między nasadą palców a wstążką. Po pociągnięciu za materiał zauważysz, że tworzy się kokarda – kawałek, który masz teraz w ręku, przełóż przez powstałą po przełożeniu pętelkę.
 • Dostosuj wygląd kokardy do swoich preferencji. Brawo! W kilka chwil udało Ci się stworzyć idealną, podwójną kokardkę. Możesz ją przykleić do wieczka prezentu lub miejsca, które chcesz udekorować.

Pięknie zapakowany prezent przyniesie wiele radości, a idealnie zawiązana kokarda zachwyci nie tylko osobę otwierającą pakunek. Materiałów, z których można wykonać piękne kompozycje, jest wiele, dlatego nie musisz się martwić, że nie znajdziesz wstążki dla siebie! Umiesz zawiązać idealną kokardę? Podziel się tym w komentarzu!

Źródło obrazka głównego: tapeciarnia.pl

11
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *