1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak długo gotować grzyby? Oto co musisz wiedzieć

Poradniki

2 miesiące temu

Jak długo gotować grzyby? Oto co musisz wiedzieć

Kulinaria
4
1
1
4
1

Z tego poradnika dowiesz się, jak długo gotować grzyby. Jako że czas gotowania może zależeć nie tylko od gatunku grzyba, ale i jego wielkości. Poznaj wszystkie te zależności. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o gotowaniu grzybów każdego rodzaju.

Grzyby pokochano za wyjątkowy smak i aromat, idealnie komponujący się z daniami, zupami i sosami. Odpowiednia obróbka termiczna jest kluczowa, dlatego że dopiero po niej mamy pewność, że większość grzybów nadaje się do spożycia. Dodatkowo odpowiednio długi czas gotowania pozwala zachować ich wszystkie walory smakowe. W tym celu przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, ile gotować grzyby i czy wszystkie z nich tego gotowania w ogóle wymagają.

Czas gotowania grzybów

  • Podgrzybki, maślaki – ok. 15 minut
  • Koźlaki, boczniaki – ok. 25 minut
  • Kurki, prawdziwki, rydze lub borowiki – do 40 minut
morele.net_korzystne oferty

Zanim więc przystąpisz do gotowania grzybów zwróć uwagę na czas, jakiego mogą potrzebować, aby stać się zdatnymi do spożycia. Tak naprawdę czas gotowania grzybów zależy od gatunku i wielkości. Można przyjąć, że wszystkim niewielkim i delikatnym grzybom wystarczy jakieś 15 minut na ogniu. Im grzyb większy lub twardszy, tym więcej czasu może wymagać. To, czy grzyb nadaje się do zjedzenia stwierdzimy po sprawdzeniu jego miękkości. Gdy czujesz, że mimo wyznaczonego czasu nadal są twarde, pozostaw je na kilka minut dłużej, aż osiągną pożądaną konsystencję.

Najważniejsza wskazówka: czas gotowania liczymy od momentu wrzenia wody, nie wrzucenia do niej grzybów.

Ile gotować suszone grzyby?

W przypadku grzybów suszonych musimy pozostawić je w wodzie na co najmniej kilka godzin – przynajmniej z 2 czy 3 godziny. Ale można też zostawić je na noc, co zaoszczędzi czasu później. Dlatego że suszone grzyby będą wymagać nawet 50 minut gotowania do uzyskania miękkości.

Sprawdź też: Ile gotować jajka na twardo? Zobacz, jak ugotować jajka!

Jak gotować grzyby?

Samo gotowanie także wymaga przygotowań, a mianowicie swoje okazy należy dokładnie oczyścić. Opłukaj je pod bieżącą wodą, zanurz w roztworze wodnym soli i użyj szczoteczki do zeskrobania resztek zanieczyszczeń z grzybów, na przykład ziemi lub piasku. W przypadku grzybów przeznaczonych do suszenia miej na uwadze, że wcale nie powinno się ich myć. Zamiast tego użyj jakiejś tkaniny, aby oczyścić je z zabrudzeń.

pieczarki na desce do krojenia już pokrojone
Zanim ugotujesz, pokrój!

Podczas gotowania usuwaj pojawiającą się pianę. A gdy przy sprawdzaniu grzyby okażą się miękkie przed osiągnięciem wskazanego czasu gotowania, wyłącz palnik. Musisz po prostu jednocześnie uważać, żeby grzyby się nie rozgotowały. Kiedy są gotowe, odcedź je, a w następnej kolejności dodaj do przygotowanej przez siebie potrawy lub poczekaj, aż ostygną.

Dlaczego w ogóle gotujemy grzyby?

Grzyby wymagają gotowania z kilku powodów. Ale na pewno z jednego najważniejszego – surowe grzyby mogą być trujące. Przykładem takiego grzyba jest borowik ceglastopory, który surowy lub niedogotowany stanowi zagrożenie dla zdrowia, ale po obróbce termicznej jest jadalny. Gotowanie grzybów ma także wpływ na ich walory smakowe, ale najbardziej z tego procesu ucieszą się nasze żołądki – ugotowane grzyby są sycące i lekkostrawne.

Sprawdź też: Ile gotować fasolkę szparagową zieloną i żółtą?

Ale istnieją też grzyby, których gotować nie trzeba

I takimi grzybami są pieczarki, które można jeść na surowo. Oczywiście nie zapominaj o tym, aby dokładnie je oczyścić przed zjedzeniem. Jednak w formie surowej dobrze jest również ograniczyć ich liczbę – mogą powodować niestrawność. Nadal, jeśli ugotujemy pieczarki, staną się lepiej przyswajalne i smaczniejsze.

zebrane grzyby, które należy wyczyścić przed gotowaniem szczoteczką
Czy gotować, czy nie, dokładnie je oczyść!

Pamiętaj, by nie pomylić pieczarki polnej z muchomorem jadowitym! Pieczarki pod kapeluszem mają zbrązowiałe blaszki, muchomor przez całe swoje życie ma blaszki białe.

Gotować czy smażyć grzyby? Jaka jest różnica?

Z reguły grzyby gotowane są lekkostrawne, kiedy smażone będą posiadać mniej kalorii. Wielu zadaje sobie jeszcze pytanie, czy należy gotować grzyby przed smażeniem? To zależy. Grzyby leśne na przykład, jeśli nie będą duszone, warto wcześniej ugotować lub chociaż zblanszować. W ten sposób upewnimy się, że w środku nie pozostaną surowe i nie odczujemy trudności z ich strawieniem. Tego, jak długo gotować grzyby, dowiedziałeś się już wcześniej.

4
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Usuwanie piany z gotujących się grzybów to olbrzymi błąd. Gotowanie rozbija chitynowe ściany komórek i uwalniają się substancje, na których nam zależy, np. betaglukany, a których grzyby nam inaczej nie oddadzą. Ta piana to jest właśnie najlepsze, co możemy mieć z grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *